Itse olen yksinpelaaja, vaikka GTA Onlinen autokisoihin kaveriporukoiden kanssa sai menemään satoja tunteja. Niistä on kuitenkin joku kymmenen vuotta jo aikaa kulunut.
Jännä nähdä kuinka paljon Rockstar on ehtinyt panostamaan uuteen GTA Online kokemukseen. Tuleeko se taas keskeneräisenä "early access"-versiona joulukuussa/alkuvuodesta? Vai onko niin paljon mennyt resursseja GTA VI kehitykseen, että GTA Online julkaistaan paljon myöhemmin ja kenties hieman valmiimpana kokemuksena pelaajille? Nyt Rockstar tietää etukäteen, että uusi GTA Online tulee olemaan älytön rahasampo ja todella pitkän ajan projekti (~ 10vuotta).
Toki vielä ei tiedetä varmasti missä muodossa ja miten GTA Online julkaistaan. Helpoin on lähteä siitä, että samalla mallilla mennään kuin GTA V:sen kanssa ja Onlinen saa GTA VI oston kanssa. Muutkin vaihtoehdot toki on hyvinkin mahdollisia.
Mitä nopeammin uusi GTA Online avataan niin sitä enemmän TakeTwolle aukeaa lisää uusia rahahanoja ja GTA VI myyntimäärät vain nousevat lisää. Sitten vastapainona voi olla se todellisuus, että mitä jos vaan Online versio ei ole vielä lähellekään valmis ja pitäisi myös vastata ihmisten odotuksiin GTA V Onlinen perusteella, eikä kompuroida pitkän projektin ensimmäisellä askeleella.
Voipi olla turhaa pohdintaa ja menevät vaan samalla kaavalla mitä GTA V + RDR2 Onlinen kanssa.