Tämä on mainospaikka (näillä pidetään sivusto pystyssä)
Ei riitä jatkoaikavoitto Suomelle lohkovoittoon. Kanada nyt 12pts, Suomi 11pts. Tasurista kummallekin 1pts, ja jatkoajan/rankkareitten voitosta 1pts eli tasapisteisiin menee ja Kanadalla pirusti kovempi maaliero.Mikäli Norja onnistuu voittamaan USA:n varsinaisella peliajalla, tulee lohkoykköselle vastaan USA ja lohkokakkoselle Norja. Tässä tapauksessa olisi ehkä fiksumpaa pelata taktinen tasuri Kanadaa vastaan. Suomi voittaa lohkon voittamalla Kanadan joko varsinaisella peliajalla tai jatkoajalla. Mikäli USA onnistuu ottamaan pisteenkin Norjalta, tulee vastaan joko Norja tai Latvia (edellyttäen, että Latvia voittaa Saksan).
Ei riitä jatkoaikavoitto Suomelle lohkovoittoon. Kanada nyt 12pts, Suomi 11pts. Tasurista kummallekin 1pts, ja jatkoajan/rankkareitten voitosta 1pts eli tasapisteisiin menee ja Kanadalla pirusti kovempi maaliero.
.
Edit. Se vielä, että toivottavasti Sihvonen nyt pitää turpansa kiinni edes kisoihin loppuun asti.
Tasapelillä ei yleensä voiteta![]()
Eli jatkoaika- tai rankkarivoitto riittää.Joukkueiden järjestys tasapisteissä ratkaistaan seuraavan kaavan mukaan.
1. Keskinäinen ottelu
2. Maaliero
3. Tehtyjen maalien määrä
4. Rangaistuslaukauskilpailu joukkueiden kesken
Jos tasapisteissä on kolme tai useampi joukkue, näiden keskinäinen järjestys ratkaistaan niiden keskinäisten pelien pisteiden mukaan. Mikäli pisteet ovat tasan, järjestys ratkaistaan em. kaavan mukaan.
Eikä maaliverkon läpi tehdä maaleja...Tasapelillä ei yleensä voiteta![]()
Ei riitä jatkoaikavoitto Suomelle lohkovoittoon. Kanada nyt 12pts, Suomi 11pts. Tasurista kummallekin 1pts, ja jatkoajan/rankkareitten voitosta 1pts eli tasapisteisiin menee ja Kanadalla pirusti kovempi maaliero.
USA nyt melko varmasti pelaa ainakin tasurin Norjan kanssa jolloin se varmistaa 3. tilan, elikkä ehdottomasti tänään lähetään pelaamaan upporikasta tai rutiköyhää Kanadaa vastaan. Samase otetaanko sitte käkeen yhellä vai neljällä maalilla kun vastus on tappion koittaessa kuitenkin sama.
Moneltas tuo Suomen matsi on tänään?
Saapa nähdä, kuinka käy. Painaako tassu vielä eilisestä?
Kyllä voitosta taistellaan, jos peli on samanlaista kun Suomella 3. erässä ja tuomarit sattuvat osaamaan ammattinsa.
Olin tuolloin Etelä-Saimaan palveluksessa