Tämä on mainospaikka (näillä pidetään sivusto pystyssä)

Keskustelua myyntiluvuista (NPD, FIGMA ja niin edelleen)

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja stammy
  • Aloituspäivämäärä Aloituspäivämäärä
Vastaus: Keskustelua myyntiluvuista (NPD, FIGMA ja niin edelleen)

Jos nyt kuitenkin palattaisiin keskustelemaan todellisista, ei tulevaisuuden spekulatiivisista myyntiluvuista.

Kiitos.
 
Vastaus: Keskustelua myyntiluvuista (NPD, FIGMA ja niin edelleen)

Vita ja vita-tv:n omistajana on elänyt siinä suuressa ideassa mitä switch edustaa jo viimeiset kolme vuotta. Kokonaisuus on vaan switchissä paljon paremmin toteutettu kuin tuossa combossa. Paitsi pelivalikoima, ainakin jonkin aikaa. Sonylta selkeä missed opportunity, kosketustakalevyn sijaan olisi pitänyt tehdä dock/tv-out.

Täytyy muistaa, että Vita ja Vita TV on vuoden 2011 teknologiaa joka oli aikaansa nähden "ihan kelvollista" tai fat Vitan OLED-näytön osalta jopa huippulaatua. Silloiseen kilpailuun (l. Nintendo 3DS:n stylus touchscreen) tämä "all around multi-touch" oli ihan hyvä idea vastaukseksi.

Miksi Vita jäi 15,46m myydyllä yksiköllä neljäsosaan 3DS:n 66,4m myydystä yksiköstä, ja miksi molemmat jäi edeltäjiensä GBA:n ja PSP:n yli 80 miljoonasta, voi sitten spekuloida.

Omasta mielestäni Vitan käyttöjärjestelmä oli keskeneräinen ja sellaiseksi jäikin, eli hieman vaivaa "Nokia N9" -syndrooma tätä välivaiheen tuotetta. Ajatus oli, mutta toteutustapaa ei. Sonyn PS3:n myötä aloittama "regioonavapaa" aikakausi ei Vitalla täysin toteudu, koska laite ei tue rinnakkaisia käyttäjätunnuksia ja täten digiostoksia ulkomailta. Samaan aikaan proprietary USB-liittimet ja ylihinnoitellut proprietary muistikortit tarkoittivat nähdäkseni sitä, että Sony pelasi itsensä ulos markkinoilta taktiikallaan. Kun laite ei lähtenytkään nousuun vuoden kuluessa, Sonykin jätti sen softa- ja markkinointituen osalta pitkälti oman onnensa nojaan.

Kuriositeettina täytyy mainita, että VentureBeat listasi käsikonsolien myyntilukuja 2012. Kun PSP:n eri versioista tuli lopullisesti discontinued vasta 2014, se myi kolmen rinnakkaisvuoden aikana saman verran - ellei tuplasti enemmän - kuin Vita: 5-10 miljoonaa yksikköä. Tässäkin voisi olla Sonylle miettimisen aihetta.

Toinen kuriositeetti: PSP:n pohjassa on kuparinupit tulevaan telakkaan liittämistä varten. Tätä telakkaa ei kuitenkaan koskaan saapunut markkinoille. Vitalla ei tällaista liitäntää enää ollutkaan, joten Sony ei vaan katsonut koko hommaa tarpeelliseksi. Nykypäivän Xperia-puhelimillehan kämäisen lataustelakan vihdoin saa muttei siinä TV outtia ole :D

Ihan suoraan en kuitenkaan rinnastaisi Vitan puutteita Switchiin, kun laitteilla on kuusi vuotta ikäeroa ja monet Switchin toteutuksista on tablettiaikakaudelta, jota ei Vitan aikaan ollut vielä olemassa. 2011 oltiin N9:n myötä vasta havahtumassa siihen, että Android-puhelimet ovat kuin ovatkin tulevaisuuden standardi.
 
Ehkä hyvä tarkentaa että en toki tarkoittanut että vita olisi dockilla noussut jättimenestykseksi. Mutta kun se nyt on switchin kohdalla se hehkutuin ominaisuus niin ei sony kovin kaukana visiossa ollut vitallaan ja vita-tv:llään. Toteutus oli paljon kehnompi.

Ilman muuta proprietary muistikortit olivat yksi merkittävä syy vitaa kohtaan tunnetussa negatiivisessa ilmapiirissä ja myyntiluvuissa. Region raja oli outo valinta kun samaan aikaan ps3:sen sai kytkettyä mihin tahansa storeen.

Minulle vita + vita-tv edustaa kannettavuutta parhaimmillaan ja olen todella tyytyväinen sen laajaan pelivalikoimaan. Nintendo teki tuon nyt paremmin, muistikortitkin ovat standardin mukaisia, joten tässä on omalta kannaltani ilman muuta kiinnostava laite.

Kun vitakin on jo myynyt 13 miljoonaa mikä on ~ wiiU luvut, tuntuisi todella oudolta jos switch ei helpostikkin noihin lukuihin myisi.
 
Vastaus: Keskustelua myyntiluvuista (NPD, FIGMA ja niin edelleen)

Noissa uusissa NPD-tuloksissa oli parikin mielenkiintoista seikkaa. Ensinnäkin, Persona 5:n Ison-Britannian ja Japanin menestyksen perusteella sitä olisi kenties voinut jo odottaakin, mutta peli pärjäsi myös Yhdysvalloissa erittäin hyvin, ja ohitti sarjan aikaisemmat pelit moninkertaisesti. Lisäksi Persona 5 oli PS4:n parhaiten myynyt peli Yhdysvalloissa huhtikuussa.

Persona 5 experienced the strongest debut month for any title in Persona franchise history, with packaged dollar sales five times that of the previous best-selling debut, Shin Megami Tensei: Persona 4.

Maailmanlaajuisesti Persona 5:tä oli toimitettu jo 1,5 miljoonaa kappaletta länsimaiden julkaisuun mennessä:

Previously, it was reported that Persona 5 had debuted at the top of April 2017’s PlayStation Store downloads in North America, and that, as of April 5th, 2017, the game had shipped more than 1.5 million copies worldwide.

Persona 5 had topped the UK sales charts for its opening week, and it had also topped sales charts in Japan.

http://personacentral.com/persona-5-ranks-2-april-2017-npd-sales-biggest-debut-series-north-america/

Toimituksia on sen jälkeen todennäköisesti lisätty, koska ainakin Iso-Britanniassa peli pääsi kokonaan loppumaan, ja jo Japanin myynnit kattavat ainakin noin puoli miljoonaa, mahdollisesti enemmänkin. Vain kolmen viikon myynnin jälkeen Persona 5:stä tuli Atlusin kaikkien aikojen myydyin peli Japanissa.

Personaa on aiemmin pidetty niche-RPG:nä, mutta viimeistään näiden tulosten myötä on selvää, että sarjan suosio on kokenut huiman nousun Persona 5:n myötä.

Lisäksi toinen mielenkiintoinen seikka oli, että Yhdysvalloissa NES Classic tai NES Mini myi enemmän kuin PS4 tai Xbox One huhtikuussa.

The $60 price for the nostalgic little box that looks like an NES and comes with 30 built-in games probably helped, but it also likely helped that Nintendo revealed it is discontinuing the product.

The news that the NES Classic Edition, which was already nearly impossible to find, would end its production run led to a rush on the last few shipments.

NES Minille on julkaisustaan lähtien ollut niin kovaa kysyntää että sitä ei löydy edes suomalaisista kaupoista, ja tämän huomioonottaen Nintendon ilmoitus laitteen tuotannon lopettamisesta oli vähintään hämmentävä. Laitteen viimeiset toimitukset kävivät kuitenkin Yhdysvalloissa hyvin kaupaksi, mutta nyt kun laitteen valmistus on lopetettu, niin Nintendo menettää hyvän rahalähteen kummallisen toimintansa vuoksi.

Miksi Vita jäi 15,46m myydyllä yksiköllä neljäsosaan 3DS:n 66,4m myydystä yksiköstä, ja miksi molemmat jäi edeltäjiensä GBA:n ja PSP:n yli 80 miljoonasta, voi sitten spekuloida.

3DS:n edeltäjä GBA? Unohtuiko nyt vahingossa mainita jokin yli 150 miljoonaa laitetta maailmanlaajuisesti myynyt käsikonsoli? :D

Lisäksi jo PSP:n myöhemmissä malleissa oli mukana TV-out.

Kannattaa myös muistaa, että 2DS/3DS-laiteperhe myy yhä. Heinäkuussa tuleva New 2DS XL varmasti kasvattaa tuota tällä hetkellä n. 66 miljoonan lukemaa entisestään.
 
Uskoisin että jotain vaikutusta noihin persona 5 myynteihin on ollut hurjasti hehkutetulla vitan persona 4 goldenillakin. Sen verran hyvä peli olikin että 5:nenkin rupesi kiinnostaa.
 
Vastaus: Keskustelua myyntiluvuista (NPD, FIGMA ja niin edelleen)

Uskoisin että jotain vaikutusta noihin persona 5 myynteihin on ollut hurjasti hehkutetulla vitan persona 4 goldenillakin. Sen verran hyvä peli olikin että 5:nenkin rupesi kiinnostaa.

Varmasti pelaajien uudelle sukupolvelle tuo Personan uusi tuleminen P4:n useiden versioiden (PS2 remaster Vitalle, rytmipeli ja arcade fighter) kautta - ja ylipäätään mediarummutus aiheesta on tuonut uusia faneja sarjan pariin. Itsessänhän Megami Tensei lasketaan FF:n ja Dragon Questin ohella yhdeksi "kolmesta suuresta" JRPG-sarjasta ja sillä on PS2:lle länsimaihinkin tullut joku kymmenkunta titteliä.
 
Vastaus: Keskustelua myyntiluvuista (NPD, FIGMA ja niin edelleen)

Kommentin perusteella Euroopassa alkaa suurin kysyntä olemaan jo ohitse. Mielenkiintoista onkin miten switch liikkuu hyllyiltä nyt kun saatavuus alkaa parantua.
 
Vastaus: Keskustelua myyntiluvuista (NPD, FIGMA ja niin edelleen)

Kommentin perusteella Euroopassa alkaa suurin kysyntä olemaan jo ohitse.

Multa meni vissiin jotain ohi, minkä kommentin? Edit: En huomannut katsoa tätä yhtä vastausta tweettiin, totta. Onko @rosscomurphy lähde?
 
Vastaus: Keskustelua myyntiluvuista (NPD, FIGMA ja niin edelleen)

Kommentin perusteella Euroopassa alkaa suurin kysyntä olemaan jo ohitse. Mielenkiintoista onkin miten switch liikkuu hyllyiltä nyt kun saatavuus alkaa parantua.

En usko, että liikkuu sen ihmeellisemmin ennen kuin tulee näitä isompia nimikkeitä tässä pikkuhiljaa. Silloin tulee piikkejä ja palataan normaali myyntiin. Ja sitä tässä on kokoajan Nintendo yrittänytkin, että myydään tasaisen varmasti kokoajan ja otetaan buustia noista nimikkeistä. Voisi kuvitella, että aina samalla myös jo ilmestyneet pelit nostaa aina myyntejään.

Jos ajatellaan, että nyt olisi 3miljoonaa konsolia maailmalla, vaikka niitä lienee enemmän, niin jotta vuoden loppuun mennes saataisiin esim 10miljoonaa myytyä laitetta...se olisi jo lähellä Wii U elinkaarta. Ei tarvitsisi myydä kuin 225k laitetta maailmanlaajuisesti viikossa, eikä se nyt pitäisi mikään mahdottomuus olla.
 
Multa meni vissiin jotain ohi, minkä kommentin? Edit: En huomannut katsoa tätä yhtä vastausta tweettiin, totta. Onko @rosscomurphy lähde?

Joo, tuohon viittasin.

Ei tarvi myydä miljoonaa kuukaudessa. Myynnit jakaantuu äärimmäisen epätasaisesti. Se hehkutettu wiiU:n kolme eka kuukautta osui juuri massiivisesti myyvään osaan eli Q4.

Näyttää että jenkeissä ja japanissa kysyntä jatkuu vielä, eurooppa hyytyy jo ja laitetta saa hyvin. Joulumarkkinat eli Q4 ratkaisee, miten paljon switch myy. Hirveästi ei voi myydä jos tuotantoa ei lisätä tai varastoa kerry.

Japanissa May 8-14 viikolla myytiin switchiä 25k, 3ds ja ps4 17k. Ilmeisesti sielläkin myyntitahti heikkenee, saatavuus kai vielä haaste. Tuon perusteella kuitenkin 225k per viikko on keväällä ja kesällä kun on hiljaista liian kova.
 
Vastaus: Keskustelua myyntiluvuista (NPD, FIGMA ja niin edelleen)

Siinä kuitenkin esim Japanissa Splatoon tulee tekemään todella rajun noston, kovemman kuin muualla ja se pienentää viikkottaisia määriä. Tasainen 225k/viikko tarvitsisi tuon 25k 9:stä maasta, mutta esim jenkit menee varmasti yli tuon 25k:n. 35k myynneillä tarvittaisiin enää reilu 6 maata. Mutta maailmanlaajuisesti ei luulisi olevan ainakaan mahdottomuus, varsinkin kun eri pelien buustit pienentää tuota myyntitarvetta näissä väleissä. Siihen päälle Q4 luontainen buustaus ja Mario.
 
Kannattaisi ennemminkin laskea 225k/vko esim. kolmen suuren kesken. Usa 70k, eur 70k ja jap 70k. Nyt usa oli n. 70k/vko ja japani 25k/vko joten on tuossa kirittävää. Euroopan lukuja ei tiedossa.
 
Viimeksi muokannut moderaattori:
Vastaus: Keskustelua myyntiluvuista (NPD, FIGMA ja niin edelleen)

Iso-Britanniassa tuli hiljaisemman kauden jälkeen useita uusia pelijulkaisuja, ja myyntilistat ovat sen mukaiset. Hypetetty mätkintäpeli Injustice 2 vei odotetusti ykkössijan, ja Sonyn PS4-yksinoikeus Farpoint nappasi kakkossijan. Hämmästyttävän kestokykyinen GTAV sinnittelee yhä sijalla 3, ja viime viikon ykkönen Prey putosi nelossijalle.

Myös 2DS:lle ja 3DS:lle julkaistu Fire Emblem Echoes: Shadows of Valentia pärjäsi verrattain hyvin. Tämä päivitysversio NES-aikaisesta Fire Emblem Gaidenista on ennakkovaikutelmien mukaan joillakin tavoilla yksinkertaisempi ja lyhyempi peli kuin viimevuotinen Fire Emblem Fates -massiivijulkaisu tai aiempi Fire Emblem Awakening, ja alkuperäisversiota ei koskaan julkaistu Japanin ulkopuolella. Siitä huolimatta samaan tapaa kuin Persona, myös Fire Emblem on osoittanut nousseensa niche-suosiosta laajempaan tietoisuuteen, ja Fire Emblem -fanit marssivat kauppoihin vitossijan voimalla multiplattarilistassa.

Alustakohtaisella listalla Fire Emblem Echoes nappasi nelossijan, koska Preyn myynnit jakautuivat PS4-version ja paljon heikommin myyneen Xbone-version kesken. Kaikilla muillakin mainituilla multiplattareilla PS4-versio johti myyntejä.

Top 5 kaikilta versioilta oli siis:
1. Injustice 2
2. Farpoint
3. Grand Theft Auto V
4. Prey
5. Fire Emblem Echoes: Shadows of Valentia

Täysi Iso-Britannian top 40:
http://www.chart-track.co.uk/index.jsp?c=p/software/uk/latest/index_test.jsp&ct=110015
 
Vastaus: Keskustelua myyntiluvuista (NPD, FIGMA ja niin edelleen)

Joulumarkkinoita ajatellen tämä olisi huono uutinen. Et voi myydä enempää kun laitteita on. Euroopan tilanne näyttäisi kuitenkin indikoivan että japanin/usan kovempaan kysyntään saadaan helpotusta jos euroopassa tilanne normalisoituu.
 
Vastaus: Keskustelua myyntiluvuista (NPD, FIGMA ja niin edelleen)

Japanissa viikon May 15- May 21 luvut:

Switch 26k
3DS 18k
Ps4 17k

Käytännössä ei mitään muutoksia edellisestä viikosta, hyvin samanlainen.
 
Vastaus: Keskustelua myyntiluvuista (NPD, FIGMA ja niin edelleen)

Näköjään ainakin sijoittajat ovat olleet tyytyväisiä Switchin myyntiin maailmalla, koska osakkeen arvo on noussut noin hyviin lukemiin.
http://www.gamespot.com/articles/sw...765&utm_medium=trueAnthem&utm_source=facebook

[sarcasm]Surkea valeuutinen, Nintendon kurssin nousu on 3DS:n Ja uuden 2DSXL:n ansiota. Lisäksi kurssia pönkittää wiiu:n Zeldan + mariokartin definitiivisten versioiden maine. Kuten Mahwecorn on täällä julistanut, Switch myy huonommin kuin wiiu, joten kurssinousu ei voi siitä johtua.[/sarcasm]
 
Ylös Bottom