juh mutta hyvin vähän jotta kelpaisi edes jollekin..hehLainatun viestin kirjoitti alkujaan Inertia
Eikos IBM viela kehita OS/2:ta? .
vaikeeta luopua jostain...
![Wink ;) ;)](https://cdn.jsdelivr.net/joypixels/assets/8.0/png/unicode/64/1f609.png)
käsittääkseni....
Tämä on mainospaikka (näillä pidetään sivusto pystyssä)
juh mutta hyvin vähän jotta kelpaisi edes jollekin..hehLainatun viestin kirjoitti alkujaan Inertia
Eikos IBM viela kehita OS/2:ta? .
No voi herranjumala! Kyse oli tasan tarkaan siitä, että vastasin Coden epäilyyn Sinun ja Jompan henkilöllisyydestä ja tietäen Sinun terveen ja kiihkottoman suhtautumisesi MS-tuotteisiin, epäilin ettei Jompan sivuilta löytyvä diplomityö välttämättä olisi Sinun tekosiasi.Lainatun viestin kirjoitti alkujaan Inertia
Missa vaiheessa olen tassa topicissa puhut jotain Windows NT:ta?
Oliver voikin selittaa, etta mika on MAS-algoritmi ja miten olisit sen toteuttanut sen valitsemassasi kayttoymparistossa.
Kyseli oli tasan tarkkaan siita, etta MS Office ei nayta osaavan avata edes omia formaattejaan. Ja siita taas johdettu, etta MS Office dokumentteja ei kannata jakaa omassa formaatissa.
Lainatun viestin kirjoitti alkujaan trent67
Selvästi huomaa, että inertialla ei ole minkäänlaista todellisuudentajua siitä kuka, ketkä ja minkä ikäiset ihmiset suomessa eri yrityksissä tietokoneita käyttävät ja mitä niillä tekevät. Kehoittaisin joskus käymään oman firman ulkopuolellakin tutustumassa todelliseen atk-kansaan.
Ja inertian mielestä Staroffice on kuulemma hyvä ja kuulemma MSofficen näköinen. Siis puhut ohjelmasta jota et ole näemmä edes käyttänyt. Ite en ole elämäni aikana törmännyt yhteenkään doc tiedostoon joka ei olisi auennut. Toi sun paska fileskin on luultavasti sillä Starofficella ja 55euron ilmaisella linuxilla väärin talletettu.
Lainatun viestin kirjoitti alkujaan Oliver
No voi herranjumala! Kyse oli tasan tarkaan siitä, että vastasin Coden epäilyyn Sinun ja Jompan henkilöllisyydestä ja tietäen Sinun terveen ja kiihkottoman suhtautumisesi MS-tuotteisiin, epäilin ettei Jompan sivuilta löytyvä diplomityö välttämättä olisi Sinun tekosiasi.
MAS-algoritmi on selitetty heti siinä diplomityön alussa, mutta en nyt ala sitä kokonaan lukemaan läpi ja tutkimaan, mitä itse tekisin ehkä toisin ja millä alustalla.
Lainatun viestin kirjoitti alkujaan Oliver
Jos olisi, niin ainakin diplomityön teko olisi ollut Inertialle yhtä helevettiä (MAS-algoritmin toteutus Windows NT -ympäristössä)
Kaikki muut kyllä ymmärsivät, että helevetillä tarkoitin Sinulle tuota Windows NT-ympäristöä, viitaten MS-vastaisuuteesi. En väittänyt että se olisi Sinulle vaikeaa, sillä tunnuthan tuntevan MS-ympäristöt kuin omat taskusi, kun aina löydät bugeja, joihin ei tavallinen käyttäjä törmää juuri ikinä. Tavalliselle käyttäjälle on tärkeämpää pystyä käyttämään esim. skandeja.Lainatun viestin kirjoitti alkujaan Inertia
Mitas sitten kirjoitit, etta olisi vaikeaa minulle diplomityon teko (MAS-algoritmin toteutus Windows NT -ympäristössä), kun et edes tieda mika on MAS-algoritmi.
huoh..Lainatun viestin kirjoitti alkujaan Inertia
On tullut oltua useammassa, kuin yhdessa paikassa toissa. Ei kylla niissa yrityksissa kaytetty pelkastaan Microsoftin tuotteita tai saatikka jokaisen uuden ohjelman tulessa kayttoon menty kalliiseen koulutukseen. Ei koulutus paljon auta, jos ei ole minkaanlaisia pohjatietoja. Esim. ei minun kannataisi menna EDA ohjelmien kurssille, koska ei ole minkaanlaisia pohjatietoja.
Oltiin aktiivisia ja omatoimisia. Yrityksissa oli yli 50 v. ihmisia ja olivat todella osaavia tietokoneiden suhteen. Toisaalta on vastaan tullut akateemiisen tutkinnnon suorittaneita jotka eivat osaa kayttaa yhtaan tietokoneita. Yksinkertaistenkin asioiden suorittaminen tietokoneella on ollut vaikeaa. Useimmat toissa kohtaamani henkilot ovat olleet oma aloitteisia ja aktiivisia tietokoneiden suhteen.
Mitä mulla on kokemuksia StarOfficesta niin se on täysin yhteensopiva MsOfficen kanssa. Muitakin hyviä puolia löytyy, eli pakkaa tiedostot paljon pienempään tilaan jne. jne. Niin ja jos joku ei vielä tiedä. StarOffice toimii myös Windows ympäristössä.Lainatun viestin kirjoitti alkujaan jonjes
Meinaatko että StarOffice ja muut ovat jollain lailla yhteensopivampia MsOfficen kanssa (jota siis käytetään pääsääntöisesti kaikkialla).
siis enemmän yhteensopivako, siitä oli kyse.Lainatun viestin kirjoitti alkujaan petteri
Mitä mulla on kokemuksia StarOfficesta niin se on täysin yhteensopiva MsOfficen kanssa. Muitakin hyviä puolia löytyy, eli pakkaa tiedostot paljon pienempään tilaan jne. jne. Niin ja jos joku ei vielä tiedä. StarOffice toimii myös Windows ympäristössä.
Toimiiko Access tietokannat myös StarOfficella?Originally posted by petteri
Mitä mulla on kokemuksia StarOfficesta niin se on täysin yhteensopiva MsOfficen kanssa. Muitakin hyviä puolia löytyy, eli pakkaa tiedostot paljon pienempään tilaan jne. jne. Niin ja jos joku ei vielä tiedä. StarOffice toimii myös Windows ympäristössä.
Lainatun viestin kirjoitti alkujaan trent67
Inertia
Sori aivan hirveästi. Muistin sen Linuxin hinnan aivan väärin. Buldog verkkokaupassa oli joku Mandrake Standard Ed. 8.1 Eng. ja StarOffice myynnissä todella edullisesti vain 54.5 euroa. Onko sulla inertia vanhempia tai muita sukulaisia jotka käyttävät Windowssia ja MSOfficea. Vaihdappas niille sitten Linuxit koneeseen ja katso mitä tapahtuu. Paljon tyytyväisiä vanhempia ja sukulaisia? Niinkö?
jooh..päätin jo kerran lopettaa tämän hörinän tänne mutta yllättäen...Lainatun viestin kirjoitti alkujaan Inertia
Mulla on faijalta lainassa kirja A User Guide To UNIX System Second Edition - Thomas & Yates (Osborne McGraw-Hill 1985). Solveltuu erinomaisesti Mac OS X:n opuksesksi.
Vanhemilla on kotona 286 PC taydessa kaytossa. Ei ole tarvinnut ostaa uutta konetta, kun kaikki tarvittavat ohjelmat pyorivat siina. Sitten on minun vanha Maccini.
Itseasiassa vanhempien seuraavaan koneeseen tulee Linux.
Kaveri asensi isalleen Linuxin ja WordPerfectin, koska ei maksa mitaan. Ei ollut varaa ostaa Windowsia ja MS Officea. Hyvin on tullut toimeen.
Lainatun viestin kirjoitti alkujaan jonjes
ai niin vielä...hehheh...
tämän päivän NYT:ti-liitteessä (HelsinginSanomat) oli hassusti juttua näistä eri toimistopaketeista...hehheh
maailma on pieni.....hehheh
taitaa sulla inertia olla suhteita tonne...hehheh..vaikka ootkin mansesterista....hehheh...![]()
Lainatun viestin kirjoitti alkujaan jonjes
jooh..päätin jo kerran lopettaa tämän hörinän tänne mutta yllättäen...
eli vanhemmillasi on 286 pc käytössa jolla he pyörittävät legendaarista wp 5.1:stä ?
(elämänkerta tai joku muu romaani) tosta vaan
ja nettiähän he eivät tarvitse ? ei edes laskujen maksamiseen...eihän..?
Kuinkas vanha se macci sitten on..?..silläkö hoituu netti...
Kaverisi on varmasti tehnyt hyvän työn asentaessaan Linuxin vanhempiensa koneeseen..siis minkä distron?...ja ilman ikkunoitako?...ja minkälaiseen rojuun ? ..heh..?!?
noh joo harvemmin varmaan autocadia (10 tai 9) venaa viikko kun tekee tallennuksia..heh..
Faija kayttaa siina useimmiten WordPerfect5.1, PlanPerfect ja Executive Card Manager. Harvemmin AutoCADia, Symphonya, OfficeWriteria ja MathCADiaym...
Kyllä kirjoittaa ja ei kaadu...tarkoitukseni ei ollutkaan väittää muuta...
Kylla WP:lla loistavasti dokumentteja kirjoittaa. Itsekin kirjoitin silla monta vuotta kaikki dokumenttini. Faija on tehnyt silla kaikki tyohakemukset ja cv:t. Erinomainen ohjelma tuossa koneessa ja paras WP:n versio. Toimii erittain hyvin ja ei kaadu niinkuin nykyiset softat.
Noh ehkä sitten kun jäävät joskus eläkkeelle niin rupeaa kiinnostamaan...ei tartte nääs käydä pankissa...
Ei todellakaan kotona. Internet ei oikeastaan kiinnosta vanhempiani yhtaan. Faija kayttaa sahkopostia ja maksaa laskut verkon kautta toissa. Mutsi taas kayttaa ainoastaan sahkopostia paatteelta (ei siis tyoasema!) toissa.
Aika yllättävä veto ostaa MsOffice macciin...miksi? Sehän ei kuitenkaan ole suoraan yhteensopiva win-versioiden kanssa.
Vuosimallia -95. Toki. Onhan siina sentaan modeemi. Itsekin lukenut terminaalin kautta postit ja selaillut www-sivuja aikoinaan. Oli minulla taydessa kaytossa 6 vuotta. Silla tein kaikki dokuemntit ja pelailin Mystia (tuli pc:le vasta paljon myohemmin) ym... Ainoa virhe oli ostaa siihen MS Office, koska silla ei tee yhtaan mitaan. Nopeammin dokumentit teki ClarisWorksilla, WP 3.5e tai NisusWriterilla. Kone nykyaan vanhempien kaytossa.
jaah..luulin että johonkin vanhempaan rojuun...
Asensi isansa tyopaikan koneeseen RedHatin. Gnome taitaa olla kayttoliittymana. Naytto taitaa olla 21" ja kone joku 600-1GHz AMD.
Originally posted by jonjes
Kyllä kirjoittaa ja ei kaadu...tarkoitukseni ei ollutkaan väittää muuta...![]()
Lainatun viestin kirjoitti alkujaan jonjes
Lainatun viestin kirjoitti alkujaan Inertia
noh joo harvemmin varmaan autocadia (10 tai 9) venaa viikko kun tekee tallennuksia..heh..[/q]
Noh ehkä sitten kun jäävät joskus eläkkeelle niin rupeaa kiinnostamaan...ei tartte nääs käydä pankissa...[/q]
Aika yllättävä veto ostaa MsOffice macciin...miksi? Sehän ei kuitenkaan ole suoraan yhteensopiva win-versioiden kanssa.
Noh mitäs ne vanhempasi sillä sitten tekee..? (siis koneella)
[/q]
jaah..luulin että johonkin vanhempaan rojuun...
edit: ei kai sitten kuitenkaan niin hyvä työ kuin jos olisi kotiin asentanut...ja säästänyt isänsä rahoja...höh...![]()
jaaha...vanha vastaukseni poistettiin koska menin henkilökohtaisuuksiin.Lainatun viestin kirjoitti alkujaan Inertia
Nakee, etta et tieda mitaan AutoCADista.