Tämä on mainospaikka (näillä pidetään sivusto pystyssä)

Nioh

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja Routa
  • Aloituspäivämäärä Aloituspäivämäärä
Vastaus: Nioh [Hype]

Team Ninja on panostanut juurikin niihin oikeisiin asioihin aina peleissään, ei sillä kiiltävällä grafiikalla tee mitään jos peli pyörii 30 FPS ja latausajat on tärkeää olle muutaman sekunnin luokkaa varsinkin pelissä missä kuollaan paljon. Voin ymmärtää sen että varsinkin nuorta pelaajakuntaa himoittaa hienot grafiikat mutta ei ne ole mitään verrattuna siihen että peli näyttää ja tuntuu sulavalta. Ei ollut tarkoitus ostaa tätä peliä mutta ens vkl ajattelin napata kourallisen vaihtopelejä ja marssia kauppaan :D
 
Vastaus: Nioh [Hype]

Mie en kans grafiikan perään oo koskaan ollu. Peli näytti ihan hyvältä mun huonoille silmille. Tärkeempää on sisältö ja pelattavuus. Tää Nioh vaikuttaa kaikinpuolin mielenkiintoiselta peliltä. Souls pelejä tahkonneena en enää oo jaksanu niitä alotella uusiks vaikka oon monesti yrittäny, ehkä sitä kaipaa jotain vähän erilaista vastaavaa. Toivottavasti Niohista ois täyttämään se tuska. Tänään oli jo tosiaan postiteltu, joten eiköhän tällä viikolla pääse pelaileen. Läpipeluu myöskin youtubeen harkinnassa.
 
Vastaus: Nioh [Hype]

Ai että, tänään pamahti VPD:stä tilattu Nioh postiluukusta! :) Tosin vasta illalle pääsee pelaileen kun kaikenlaista kissanristiäistä tietenkin juuri tänään. Myöhemmin sitten omia alkutunnelmia voisi rustailla.
 
Vastaus: Nioh [Hype]

Täällä myös eilen peli lähetetty, joten heti tänään töiden jälkeen toiveikkaana postiluukkua runklaamaan. :)

Itse en anna millekään arvosteluille juuri mitään arvoa mutta on silti mukava huomata että Nioh on kerännyt varsin maireita pisteitä eri medioilta, sillä valtaosa pelaajista on kuitenkin jollain tavalla arvosteluiden ohjattavissa. Ehkäpä tässä on viimein potentiaalinen Soulsin haastaja (Lords of the Fallenista, Salt & Sanctuarysta ja muista indie peleistä siihen ei ole ollut). Tällä hetkellä ei ole mitään muuta peliä pahasti kesken (vaikka pelattavaa toki olisi) niin voi keskittyä Niohiin täysillä aina maaliskuun alkuun asti (NIER!).
 
Vastaus: Nioh [Hype]

Nyt on maistiaiset otettu, ja pakko todeta, että tämä on aivan huikea peli! Alkututoriaalien lisäksi pelasin yhden päätehtävän ja sivutehtävän, ja näihinkin aikaa kului kiitettävästi omalla, melko rauhallisesti etenevällä pelityylillä. Kuolo korjasi jonkin verran, mutta kertaakaan ei tullut turhautuneisuutta, koska aina kuolemat johtui omista pikkuvirheistä, esim. liiallisesta agressiivisuudesta. Lisäksi uudelleensyntyminen todella vie sen viitisen sekuntia, joten nopeasti pääsee takaisin jatkamaan pykälän viisaampana aikasemmasta.

Eka bossi oli melko vaikuttava näky, ja ekalla kerralla tuntui ihan mahdottomalta. Sain sen lopulta kaadettua kuitenkin jo toisella yrittämällä kun vain kunnolla keskittyi.

Mielestäni alun perusteella peli tuntui jopa hieman helpommalta kuin Souls-sarjan pelit, mutta uskon, että vaikeusaste nousee vielä jyrkästi. Tästä on hyvä jatkaa sitten huomenna. :)
 
Vastaus: Nioh [Hype]

Täällä myös ensimaistiaiset takana ja hyvältä tuntuu. Tutorial alueet vissiin tehtynä ja ekaa varsinaista kenttää vedän. Vaikeustaso ainakin alussa on melko matala, mutta juuri nousi hieman ja kuolo korjasi samassa kohti jo pari kertaa omaa tyhmyyttä :D Meno muuten varsin samanlaista ku demossa. Tavaraa putoaa koko ajan ja pikkutarkaksi nysväämiseksi saa kyllä halutessaan noiden varusteiden kanssa.

Lieköhän varusteiden painolla minkälainen vaikutus vrt Souls-pelit? Vai onko vihree vielä ok ja punainen sitten rankaisee Ki¨n palautumisessa?
 
Vastaus: Nioh

Ps Plus tilaajille vinkkinä Niohin hengessä helmikuun pelinä on Ninja Senki DX ps4/vitalle. Aivan uskomattoman addiktoivaa ja vaikeaa (souls tyyliin) retro-2d-ninjailua!
 
Vastaus: Nioh

Nyt olisi omakin odottamassa pelaamista, harmittavasti ei oikein ehdi ennen viikonloppua kun nopeat tyypit ottamaan. Viikonloppuna sitten maratoonit
 
Vastaus: Nioh [Hype]

Lieköhän varusteiden painolla minkälainen vaikutus vrt Souls-pelit? Vai onko vihree vielä ok ja punainen sitten rankaisee Ki¨n palautumisessa?
Kuten ylempänä todettiin, vaikuttaa agilityyn ja Ki:n palautumiseen. Ja jos olen oikein ymmärtänyt, "painoluokat" on jaettu neljään erilaiseen, A-D.

A: 0-30% Fast roll
B: 30,01%-70% Mid roll
C: 70,01%-99% Fat roll
D: 100+% kaikki stamina kuluu jo yhdellä lyönnillä

Itse tykästynyt käyttämään medium-armoreita, ja niillä tuo paino% pysyy B:n kohdalla. Se toimii vielä ihan hyvin väistöjäkin tehdessä, vaikka ei nopein olekkaan. :)
 
Vastaus: Nioh

Joo tuon huomasin eilen illan pimeinä tunteina. Toi näkyy myös väreinä equip loadin kohdalla, eli
A: 0-30% Fast roll (kirkas vihreä)
B: 30,01%-70% Mid roll (vihreä)
C: 70,01%-99% Fat roll (keltainen)
D: 100+% kaikki stamina kuluu jo yhdellä lyönnillä (punainen)

Ite parkkeerasin myös tuohon alle 70 % kun tuntui luontevalta se.

Hahmon statsit on myös täyttä hepreaa ja tätäkin wikistä lueskelin nii päin mäntyä näköjään lähteny mun hahmonkehitys. Sinänsä en tiiä onko hirveesti väliä kun ei peli nyt mahdottoman vaikea ole, mutta ois nyt joku "buildi" sentään kiva tehdä. :D Aseina suosin noita Kusarigama (?) aseita ja keihäitä/miekkoja. Aika tasaisesti nostin ekat levelit noita statseja, mutta vois koittaa keskittyä enemmän johonkin asetyyliin ja kattoo mistä statsista se hyötyy eniten. Ilmeisesti dexterity boostaa noita ninjutsu taitoja joilla saa tehoa näihi ketjusickleihin. Kaipa tästä joku ninja kohta sitten tulee lopulta.

Kenttädesigni on ihan kivaa, vaikkei Souls-peleille oo pärjännyt. Samanlaisia oikoreittejä ja muita kyllä aukeaa myöhemmin, joten ihan kivaa. Ilokseni myös huomasin ettei noi Yokai pedot spawnaa onneksi uusiksi.
 
Vastaus: Nioh

Ensimmäinen alue tutoriaalien jälkeen koluttu. Vaikuttaa suht. helpolta peliltä aloittaa ja ei ainakaan vaikeusasteen luulisi ketään alussa karkoittavan. Kerran tuli vain kuoltua koko iltana ja sekin täysin omaa tyhmyyttään kun pullasin Yokai-monsterin tj lisäksi monta ihmisvihua samaan taisteluun.

Mutta ai että taistelumekaniikka maistuu. Ehkä jopa varovaisesti voisi sanoa, että jopa enemmän kuin Souls-sarjassa mikä on jo kova saavutus. Hahmo on todella smooth liikkeissään ja reagoi juuri kuten haluat. Alan rakentamaan buildia, jossa heavy armorit (tai H+M) niskassa katanalla clearaisin kaikki pienemmät vihut ja ihmiset ym. Sitten Axeilla isommat ja bosset. Eli str+heart tullut lähinnä pumpattua. Tod.näk ninjutsun jätän taka-alalle mutta joitain taikoja tulee otettua (tämä tulijuttu aseeseen toimi ainakin ihan ok buffina) - tai sitten spirittiä tähän lisäksi. Body-statin koitan jättää suht. koskemattomaksi (monet armorit tuntuu kyllä tätä vähän vaativan) koska health tuntuu nousevan vähän joka statista kuitenkin. Saa nähdä onko tästä ajatuksesta mihinkään, mutta ainakin näin alkuun toimii suht. hyvin. HI-stance ei jotenkin istu itselleni vaan 80% med ja 20% low stanceilla mennään ja varmaan skillit sen mukaan. KI pulsen kanssa vielä hakemista.

Kenttädesign on mielestäni todella jees vaikkei tosissaan ehkä souls-tasoa, muttei kyllä missään tapauksessa kaukana. Eipä ole kyllä tullut nähtyä riittävästi johtopäätösten tekemiseksi. Ei myöskään haittaa tuo, ettei maailma ole yhtenäinen vaan missio-luonteinen - se voi olla ihan tervetullut lisäkin lopulta.

Muutamia asioita jäi vähän auki. Mikä määrittää käytettävissä olevien ja refreshaantuvien elixirien määrän? Jos joskus rerollaisi statit, niin skillit varmaankin palautuu myös lähtöpisteeseen eli aloitetaan ns. nollasta?
 
Vastaus: Nioh

Taistelumekaniikka on kyllä todella hyvä. Mun dexterity ninja ei oikein luonnistu. Opettelin noita ninjutsu-taitoja, vaan eipä noi shurikenit oo kovin häävejä :D Katellaan mitä sieltä aukeaa myöhemmin. Rupesin käyttämään Katanaa toisena aseena sen nopeuden vuoksi. Buildiksi siis Dex + Heart ja sitten staminaa yms hieman. Merkittävää eroa en oo kyllä huomannu noiden level uppien myötä. Nyt lvl on 29.

Pelin alku on melko helppo, mutta kyllä se siitä vaikeutuu. Itse vedän nyt toista päätehtävää:
(spoilaa bossia ja kenttää)
Niin rupesihan niitä kuolemia tulemaan. Noita isoja Yokai - demoneja on joka kolossa ja samaan aikaan jaloissa pyörii jotain epäkuolleita mulkkuja, jotka myrkyttävät. Tuli kerran kuoltua siihen kun lepakot pudotti kalliolta alas :D

Kenttä nyt kuitenkin oli suht lyhyt, ja pääsin kerran koittaan bossia. Joku succubus ämmä. On kyllä aika tuskainen kun ekalla yrityksellä en saanut edes osumaa siihen kun kuolin. Bossi stunnaa ja aiheuttaa paralyzea koko ajan, niin koitappa siinä sitten :D Ja on todella nopea. Pittää varmaan varusteiksi ettii ne joissa tuohon paralyzeen saapi suojaa.

Mulla on puolet itemeistäkin jäänyt ihan unholaan. Ei oikein tiedä mitä milläkin kuuluisi tehdä. Elixirien määrään en osaa sanoa varmasti. 8 kpl niitä vissiin voi kantaa mukana, ja loput päätyvät storageen. Sitten alttarilla rukoiltua niitä saa siihen max 8 asti sieltä storagesta automaattisesti. Peli myös huomauttaa tästä ja herjaa montako storagessa vielä on. Ja jos oot nollissa ja kuolet, niin saat vissiin 4 elixiriä ainakin aina alttarilta.
 
Vastaus: Nioh

Onko porukka vielä ehtiny testailla buildeja.

Kannattaako pisteitä laittaa mihinkään muuhun aluksi kuin aseen kykyihin mitä käyttää?
 
Vastaus: Nioh

Onko porukka vielä ehtiny testailla buildeja.

Kannattaako pisteitä laittaa mihinkään muuhun aluksi kuin aseen kykyihin mitä käyttää?

En ole oikeastaan mitään eri buildeja testaillut, vaan pelaillut aikalailla miekalla ja välillä keihäällä. Pisteitä olen laittanut aika reilusti vain tuota miekkaa varten (Heart) ja toki sitten vähän muihinkin, paitsi Magiciin. Jonkun verran kannattaa Spiritiin laittaa pisteitä, jotta saa niistä Guardianien Living Weaponeista kaiken irti. Niissä aukeaa eri hyötyjä aina kun spirit-vaatimus täyttyy, esim. +15% skill damageen yms.

Edit: Ja jokaisen Guardianin Living Weaponilla on omat hyötynsä, joten niitä kannattaa testailla mikä on paras omalle pelityylille. Niitä tuntuu aukeavan ihan mukavaan tahtiin, joten vaihtoehtoja löytyy. :)
 
Viimeksi muokannut moderaattori:
Vastaus: Nioh

Mulla on puolet itemeistäkin jäänyt ihan unholaan. Ei oikein tiedä mitä milläkin kuuluisi tehdä. Elixirien määrään en osaa sanoa varmasti. 8 kpl niitä vissiin voi kantaa mukana, ja loput päätyvät storageen. Sitten alttarilla rukoiltua niitä saa siihen max 8 asti sieltä storagesta automaattisesti. Peli myös huomauttaa tästä ja herjaa montako storagessa vielä on. Ja jos oot nollissa ja kuolet, niin saat vissiin 4 elixiriä ainakin aina alttarilta.

Pelaajalehdestä kopioitua: "Niohin kentät on jaettu alueisiin eli shogunaatti-ajan lääneihin. Jokaisella alueella on pakolliset päätehtävät ja valinnaiset sivutehtävät. Vain päätehtävien kartoilla voi löytää Kodama-tonttuja, joiden kerääminen joka alueella on elintärkeää.
Kodamat antavat erilaisia bonuksia riippuen siitä, millaisen siunauksen valitset alttarilla käydessä. Vielä tärkeämpää on se, että mitä useampia Kodamia keräät, sitä enemmän saat kuoleman jälkeen herätessä käyttöön eliksiirejä eli parannusesineitä. Eliksiiriä löytää myös vihollisilta, mutta jos kuolet monta kertaa putkeen vain Kodama-kokoelmaa takaa tarpeeksi parannusesineitä pomotaistoihin.
Kodamat hohtavat vihreää valoa ja pitävät kummaa ääntä, ja ne on usein kätketty hajotettavien esineiden taakse. Jos niiden lähellä riehutaan tai taistellaan, ne menevät kuitenkin hetkeksi piiloon hattunsa alle. Silloin ne eivät hohda eikä niitä voi lähettää alttarille, joten odottele rauhassa ja pidä silmät auki. "

Eli kannattaa koluta aivan joka paikka.
 
Vastaus: Nioh

Miten paljon tämä on soulsborne peli? Eli kun kuolee, jääkö siihen mennessä kerätyt "sielut" taistelukentälle ja että on mahdollista menettää ne kokonaan jos ei pääse niitä keräämään?

Aika hiljaista tässä ketjussa. Onko tämä nyt sitten hyvä peli?
 
Vastaus: Nioh

Miten paljon tämä on soulsborne peli? Eli kun kuolee, jääkö siihen mennessä kerätyt "sielut" taistelukentälle ja että on mahdollista menettää ne kokonaan jos ei pääse niitä keräämään?

Aika hiljaista tässä ketjussa. Onko tämä nyt sitten hyvä peli?

Tuohon tyyliin. Paljon Soulsista otettu vaikutteita mutta on tässä paljon omaakin.


Paljon kehuja peli on kerännyt mutta kannattaa ottaa huomioon että vielä on "honeymoon" kausi menossa niin ylistys/kritiikki ei oikein kulje kovin objektiivisesti. Tiistaisen 5 tunnin session jälkeen maistuu ihan hyvältä. Tänään jatkuu hieman. Mitään koherenttia mielipidettä on vaikea muodostaa vielä. Jännä kuinka mielipiteet on jakaantunut Souls veteraaneilta, osa pitää Niohia huomattavasti helpompana kun taas osa vaikeampana. Tällä hetkellä itse kallistun siihen että on vaikeampi, tosin tuntuma on kuitenkin niin erilainen ja uusia juttuja täytyy oppia että voi mennä sen piikkiin. :) Tätä ei voi pelata ihan samalla tavalla. Pari kymmentä tuntia lisää niin voi sanoa enemmän. Ainoa asia mistä en pidä on random lootti, jota putoaa ihan tolkuttomasti. Koko ajan saa olla tarkistamassa tuliko jotain parempaa vai ei. Todella rasittavaa.
 
Vastaus: Nioh

Ei tähän varmaan niin paljon pelaajia ole kuin Souls-peleille. Siksi keskustelukin on vähäisempää. Osa tietysti välttää myös ketjut spoilerien vuoksi. Pelin vaikeustaso tuntuu vaihtelevan aika paljon, välillä tuntuu että on ihan läpijuoksua, ja välillä on taas todella vaikeaa. Vaikeustasopiikkejä siis havaittavissa. Katsotaan lopullinen tuomio pelille sitten kun peli on läpäisty.

Souls-peleistä samoja piirteitä on, juurikin tuo että expat jää kuoleman kohdalle ja ne tulee käydä keräämässä uudelleen. Samaten kentässä on alttareita, jotka toimii vähän kuin bonfiret Souls-peleistä. Taistelumekaniikka on syvällisempi kuin Souls-peleissä, ja itse ainakin pidän tästä kovasti. Loottia on random generator tyylillä kuin Diablossa solkenaan, mikä taas itelleni on mieluista. Loottihuoraus on lempihommaa, ja tässä sitä pääsee tekemään. Pakollista se ei silti tunnu olevan, vaan matkan varrella kerätyt tavarat tuntus riittävän ihan hyvin, ja jos haluaa min / max, nii sitte voi farmailla loottia. Sepällä voi myös tehdä ja ostaa varusteita.

Mut joo, ehkä tuota lootia putoo vähän liikaa, kun ei jaksa koko ajan valikossa verrata desimaaleja varusteista että mikä on parempi. Vähempikin kyllä riittää. Ideana kuitenkin kiva, kun randomilla tulee statsit aseisiin.

Olisin tehnyt läpipeluun tästä, mutta näköjään välivideot on estetty videoleikkeistä, niin jätin sitten kesken. Vois jotain pelivideoo kuitenki uppailla nii voi halukkaat katella pelin menoa.
 
Vastaus: Nioh

Täällä on Nioh maistunut oikein hyvin tähän asti. Pari päätehtävää läpäistynä ja muutama sivutehtävä. Vaikeusaste on tuntunut itselleni aika sopivalta. Turhautumiseen asti ei ole tarvinnut pomotaisteluita vielä toistaa. Mutta eiköhän sieltä jotain hurjuuksia ole vielä tulossa.

Kokeiltiin kaverin kanssa co-oppia parin tehtävän verran. Ilmeisesti vähintään toisella pelaajalla täytyy olla tehtävä läpäistynä ennen kuin yhteistyö onnistuu, ellei halua satunnaista samuraita mukaan silpomisretkelle. Teknisesti moninpeli toimi välillä hyvin ja toisinaan taas warppailtiin ihan huolella.

Syvyyttä tuntuu olevan mukavan paljon. Vielä on vähän pihalla, että mitäs kaikkea pystyykään jo tekemään ja varmasti on vielä ominaisuuksia paljon avaamattakin.

Latausajoista kyllä suuri plussa. Kauaa ei ehdi ruumis maatua, vaan seikkailun pariin päästään miellyttävän nopeasti.
 
Ylös Bottom