Vastaus: Pelien aiheuttama moraalinen pahoinvointi
Lasten, naisten ja vanhusten päämäärätön tappaminen pitäisi peleissä estää (tai ainakin vaikeuttaa) ja näin on varmaan aika pitkälle tapahtunutkin. Ainakaan lapsia ei voi peleissä pahemmin lahdata, vaikka sitten olisi joku open world -peli tms. Kun ei lisätä lapsia joihinkin peleihin tai tiettyihin kohtauksiin, niin niitä ei voi sitten listiäkään. Tai mission loppuu jos ampuu "sivullisen". Itselle raja menee todella vahvasti ainakin lapsissa - niitä en suostu peleissä listimään. Ja joku "Manhunt" ei ole mun tyylinen peli - joku häilyvä raja siinä ylittyy. (edit: En kuitenkaan paheksu ihmisiä, jotka jotain Manhunt-peliä pelaavat - se on kuitenkin loppujen lopuksi vain peli ja viihdettä.)
Itse pelaan aina (tai ainakin yleensä, joissakin peleissähän moraaliset valinnat ovat aika häilyviä) ns. "hyvää äijää/karmaa" ja sellaiseen esim. "ammun huvikseen sivullisia" -meininkiin tulee harvoin lähdettyä. Tavallaan sitä pelaa tarinaa ja tekee niitä asioita joita sen läpäiseminen vaatii. Pelialueen tutkiminen ja keräily on sitten asia erikseen.
En kuitenkaan ehkä puhu varsinaisesti moraalisesta pahoinvoinnista (tuollainen termi on kuitenkin vähän liioittelua), vaan siitä mikä *mulle* on pelaaja hauskaa, mielenkiintoista, haastavaa ja palkitsevaa. Ja etenkin pelin etenemisen kannalta tarpeellista. Sivullisten tappaminen tms harvoin kuuluu niihin (koska tosiaan valitsen sen "hyvän karman" aina jos mahdollista).
En esim. ampunut yhtäkään siviiliä (niin, jos niitä poliiseja ym ei lasketa - niitähän oli pakko sitten) siellä MW2:sen lentokentällä, mutta siihen osasyynä oli myös se, etten tiennyt yhtään mitä hemmettiä kohtauksessa olisi muka pitänyt tehdä. Ja lopussahan paljastui, ettei kohtauksessa ollut päätä eikä häntää. Se oli mukana vain otsikoiden ja markkinoinnin vuoksi. Juonen kannalta kytkös oli erittäin löyhä ja epämääräinen. Kuten koko pelin "juoni" itseasiassa.
Ajatelkaa, jos kohtauksen alussa selviäisi, että olet pelaajana keskellä terroristeja (undercover-tyyliin, tai sitten siviilinä) ja saat jotenkin tiedon, että erikoisjoukot ovat pian hyökkäämässä lentokentälle (pelastamaan panttivankeja tms). Sun tehtävänä on auttaa joukkoja ja esim. eliminoida terroristeja yms. Vähän kuin Rainbow Six kohtaisi Die Hardin. Tuollainen kohtaus olisi voinut olla oikeasti todellinen klassikko. Vaikeustasoa voisi sitten lisätä niin, että terroristit alkavat pikku hiljaa teloittaa panttivankeja, eli todellinen paine ja paniikki on olemassa. Mutta kuitenkin pitää toimia. Tuollaisena kohtaus oli ollut jo aivan toisenlainen.