Tämä on mainospaikka (näillä pidetään sivusto pystyssä)

PlayStation 4: ostopaikat ja hintatiedot

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja Nisupulla
  • Aloituspäivämäärä Aloituspäivämäärä
  • Tunnisteet Tunnisteet
    ps4
Vastaus: PlayStation 4: ostopaikat ja hintatiedot

Oma paketti on tulossa verkkikseltä joensuuhun ja edelleen nököttää lajittelussa kuopiossa. Onko muilla ollut parempaa tuuria joensuun seudulla?

Samaa paikkaa näyttää omalle paketillekkin. Luottavaisena olen että neljän aikaan se pamahtaa tänne postiin noudettavaksi, yleensä siihen aikaan kaikki lähetykset tulevat tänne kun ovat aamulla Kuopiossa. Joensuussa tuo lakko voi kyllä vaikeuttaa, toivottavasti ei.
 
Vastaus: PlayStation 4: ostopaikat ja hintatiedot

Enpä olisi uskonut, että pelkällä laitteen läsnäololla on aivan varmasti neliulotteisia vaikutuksia, olen tieteellisen läpimurron partaalla... tai hermoromahduksen. Teen jatkuvasti saman empiirisen havainnon, että näin paketin läheisyydessä aika-avaruusjatkumo venyy selkeästi. Tämä on next-geniä. Työpäivän pituus on tuntunut lohduttomalta.

Mitä trokareihin ja foorumin eettisiin linjauksiin tulee, niin ei tämä myyntipalsta ole ehkä tuommoiselle härskille voitontavoittelulle tehty. Sille on omat ja paremmin siihen sopivat kanavat, joista ko. palveluja kaipaavat osaavat etsiä.

Tämä on intohimoisten peliharrastajien keskustelufoorumi. Syntyy liikaa mielipahaa, kun osa käyttäjistä on jäänyt ilman konetta vaikka ovatkin panostaneet siihen, että julkaisuksi sen saavat. Tottakai se tuntuu em. tapauksessa epäoikeudenmukaiselle, että joku on ostanut halutun laitteen vain kääriäkseen fyffeä.
 
Vastaus: PlayStation 4: ostopaikat ja hintatiedot

Eiköhän se ole ihan hyvä, että pikku-Lassin puolia pidetään edes harrastelijoille suunnatulla sivustolla.
Kaikkea mulkkuutta ei vaan mielestäni pidä tukea vaikka kyseessä ei ole mitenkään suuri taikka ihmeellinen asia.
Kyse on periaatteesta eikä mistään muusta.

Näinhän se on, kaiken mikä on sallittua ei tarvitse olla yleisesti, saati yksityisesti hyväksyttävää. Moraalikäsitykset vaihtelevat ja eri tahoilla on myös oikeus kannattaa tai olla kannattamatta omasta mielestään erilaisia moraalikysymyksiä. Jos KonsoliFIN:n ylläpito kokee, ettei toiminta ole hyväksyttävää tämän paikan arvojen tai paikan edistämän asian valossa, niin sillä sipuli - oli se sinänsä sallittua, laillista jne. tai ei, yhtä lailla sallittua on valita mitä tarkoituksia tämä paikka palvelee.

Varmasti siitä on montaa mielipidettä onko trokaajien hyväksyttävää vai ei. Kyllä minä kloeveriakin ymmärrän. Pahinta siinä on ammattimainen ja massiivinen toiminta, josta seuraa oikeasti haittaa. Se, että jollain tuli innostuksissaan kaksi konetta ja pistää toisen markkinahinnalla kiertoon ei taas minusta ole niin kamalan kauheaa. Näitä voi vaan olla aika vaikea erottaa toisistaan.
 
Vastaus: PlayStation 4: ostopaikat ja hintatiedot

Tässä tapauksessa ilmeisesti katsottiin, että selkeästi trokaamistarkoituksessa hankittujen konsolien kauppaaminen on moraalisesti arveluttavaa

Ei me sitä oikeastaan pidetty edes moraalisesti arveluttavana, yksinkertaisesti kusipäisyytenä. Jos tietää, että on olemassa harrastajia, jotka tosissaan haluavat laitteen, ja tätä harrastuneisuutta hyväksikäyttäen jotkut käyvät kahmimassa rajatusti saatavilla olevia laitteita tarkoituksenaan nyhtää helpot rahat, niin kyllähän sitä harrastajasivulla katsotaan kieroon.

Ei tässä siis sääntöjä olla muuttamassa, kunhan vain tässä erikoistilanteessa todetaan, että ei millään lailla edesauteta moista toimintaa. Kaikki ilmoitukset, joissa myydään yli 450 eurolla PS4:ää, tullaan poistamaan välittömästi havaittaessa. Report Bad Postia käyttäen varmistatte, että nämä loiset eivät pääse pesimään tällä foorumilla.

Harrastajien elämää ei kuitenkaan haluata hankaloittaa, joten jos joku todella kipeästi kaipaa konsolia eikä pikku ylihinnan maksaminen haittaa, niin ostoilmoituksia saa kyllä vapaasti postailla. Silti kannattaa muistaa, että trokarilta ostaminen on trokaukseen kannustamista. Kyllä sitä konsolia pystyy pari kuukautta odottamaan, jos ei ole tähän mennessä ollut tarpeeksi poltetta tehdä ennakkotilausta.
 
Vastaus: PlayStation 4: ostopaikat ja hintatiedot

Ei ole oikeutta täällä. Tämä on keskustelupalsta. Moderaattoreilla on oikeus päättää, minkälaisia keskustelunavauksia täällä sallitaan. Ilmeisesti hyväksyit foorumin säänöt, kun liityit palstalle. Tässä tapauksessa ilmeisesti katsottiin, että selkeästi trokaamistarkoituksessa hankittujen konsolien kauppaaminen on moraalisesti arveluttavaa (ei laitonta), eikä niiden myyntiä tällä keskustelupalstalla sallita. Internetistä löytyy n+1 muutakin kauppapaikkaa, missä nämä vitt.... jälleenmyyjät saavat verottoman tuottonsa tehtyä.

Sen ymmärrän, että moraalisesti arvelluttavat (esim. 1000€ hintapyynnöt) ovat poistettavissa, olisi pitänyt ehkä hieman vielä tarkentaa tuota omaa tekstiä. Jos konsolista pyydetään muutama kymppi ekstraa, en itse näe siinä mitään tahallista trokaamisyritystä. Kysynnän ja saatavuuden laki, ei se ole tyhmä joka pyytää.

Kauppapaikka ei käsittääkseni ole tyypillinen keskustelupalsta, jolloin siihen pitäisi myös olla jo valmiina selkeä linjanveto moderaattoreilta. Todennäköisesti nyt jatkossa tulee olemaankin?

Onhan noita idiootteja, jotka pyytävät 1,5-3x kertaisen hinnan tuotteen alkuperäishinnasta. Eipä sitä tarvitse kuitenkaan ostaa. Loppupeleissä on kuitenkin parempi, ettei konsolit päädy jossain parkkipaikalla "pappa betalar" teinin hajoitettavaksi, vaan löytävät uuden kodin sen oikeaan tarkoitukseen.
 
Vastaus: PlayStation 4: ostopaikat ja hintatiedot

Kaikki Tornion ja Haaparannan kaupat tuli aamulla kierrettyä läpi tuloksetta, ja viimeisestä paikakka tärppäs klo 11.00. Ruotsin gigantti :). Siinäkin kävi Aika munkki, jonoteltiin kaverin kanssa sisään muiden joukossa, siinä yksi ruotsalainen jätkä venaili jonku aikaa kunnes sillä puhelin pirrasi. Lähti käveleen autolle päin 5 min ennenkuin ovet aukaistaan. Tuli takaisin ja alko ruotsiksi selittämään minulle että "olenko menossa ostaan PS4". Hyvällä ruotsin kuuntelu taidolla vastasin kyllä, sitten hän nappasi taskusta lapun missä oli vuoro numero 1. Toveri hymyssä suin ojensi sen mulle ja sanoi lähtiessää että "hällä jäi lompakko kotiin, tarttet sen että saat pleikkarin". Siitä se sitten hyppäsi autoonsa ja lähti menemään. Olin vähän että "Say whaaaaaat!?!". Veikkaisimpa että tällä hetkellä olisin ilman konsolia :D, ellei Gigantilla olisi sitten ollut ylimääräisiä koneita, mitä olisi jäänyt "ennakkovaranneiden" jälkeen.

Noh, toiv tällä Ruotsi pojalla tuli siihe puhelimeen tekstiviesti että "pakettisi noudettavissa lähimmästä postikonttorista" kun ei kerta jonottamaankaan jäänyt.

Nostan Karhun tölkkiä tälle pojalle illalla! :)

Nykyisen kurssin takia sain konsolin 12€ halvemmalla tuolta ruotsista :). Killzone piti sitten vain hakea Prismasta päivällä, sekin lahjakorttien jälkeen jäi hintaan 29,90€
 
Vastaus: PlayStation 4: ostopaikat ja hintatiedot

Samaa paikkaa näyttää omalle paketillekkin. Luottavaisena olen että neljän aikaan se pamahtaa tänne postiin noudettavaksi, yleensä siihen aikaan kaikki lähetykset tulevat tänne kun ovat aamulla Kuopiossa. Joensuussa tuo lakko voi kyllä vaikeuttaa, toivottavasti ei.

Lähetys noudettavissa!! JEA!! Varmaan siis sullakin
 
Vastaus: PlayStation 4: ostopaikat ja hintatiedot

Vihdoin tuli viesti että on haettavissa =))))) Kiitos ja nähdään peleissä. Toivottavasti tällä kertaa missanneet saavat konsolin piakkoin.
 
Vastaus: PlayStation 4: ostopaikat ja hintatiedot

Mäkin haluun.... Taitaa olla ihan turha enään lähtreä edes epätoivoisena kauppoja kiertelemään....
 
Vastaus: PlayStation 4: ostopaikat ja hintatiedot

:) Aikaisten olet menossa,pidetään peukkuja että koneen saat. Täällä on -10 pakkasta ja kiristyy koko aamun,tuulee 5m,saa pukea lämpimästi vaatetta.

-2 astetta oli pakkasta, pistin jopa pitkät kalsarit alle, ei tuullut yhtään joten ei siinä kovin kylmä tullut.. ONNEKSI älysin mennä kysymään kun näin päävartijan tulevan töihin, avaako hän ruokapuolen oven vai pääovet ensiksi, sanoi, että avaa ruokapuolen kun näin hän on aina tehnyt, ja kukaan muu vartija ei avaa ovia ennempää.. pääovella odottavat eivät saaneet konsoleita lainkaan, koska vartija ei ehtinyt kävelemään avaamaan ovea heille, kun kirjaimellisesti, kaikki juoksivat NIIN LUJAA KUIN PYSTYIVÄT elektroniikkaosastolle ja itsekin sain napattua yhden konsolin siitä hurjasta 16kpl:n erästä, kyllä kannatti mennä! nyt paukahtaa s-etua tästä kuusta yli 100e s-etu tilille kun sai tuon ps4, killzone ja vuoden plussan ostettua vielä näin viimeisinä päivinä, tuplabonus kuukausi kun vielä on :) Taisin olla nuorin jonottaja, 27v.. tai ainakin hyvin lähellä nuorin, ja ei perkele pysynyt perässä, onneksi laskin, että vaikka olin ensimmäisenä ovella ja puolessa välissä käytävää ehti 6 ihmistä edelleni, niin tiesin, että siellä on se 16kpl kun tuttu prismassa myyjänä! oli tullut eilen illalla tukkurilta vielä kauhea läjä pelejä! itseasiassa kaikki ps4:lle julkaistut pelit olivat hyllyssä, vielä eilen päivällä sanoivat ettei ole kuin fifa ja AC + just dance peli... onneksi ei tarvinnut lähteä metsästämään muita pelejä esim gigantista tuon ryntäyksen jälkeen, vaan sai vielä peleistäkin s-edut tälle kuulle :) Kyllä sieltä noin 25vuotiaalta kirjaimellisesti pääsi tippa vierähtämään poskelle kun oli jonottamassa pääovella ja sieltä ei saanut ketään kun kaikki kerkesivät juoksemaan vartijaa nopeammin toiselle puolelle kauppaa ennenkuin vartija ehti aukaisemaan muille ketkä odottivat pääovilla :D:D Melkein sääliksi kävi tuota yhtä reppanaa, että meinasin antaa konsolini hänelle, kun kuitenkin discshopista tulee killzone bundle mikä menee tutulle nyt sitten.. niin ja LOTTOVOITTO = MADE IN JAPAN!!!! :rolleyes:
 
Vastaus: PlayStation 4: ostopaikat ja hintatiedot

Toivottavasti joku on kuvaillut näitä ryntäyksiä näin kännyjen kulta-aikana.
Olis kiva nähdä. :)
 
Vastaus: PlayStation 4: ostopaikat ja hintatiedot

Toivottavasti joku on kuvaillut näitä ryntäyksiä näin kännyjen kulta-aikana.
Olis kiva nähdä. :)

Veikkaisin ettei siinä paljoa ehdi kuvailla kun juoksee pää kolmantena jalkana konsoleita kohti, ei ainakaan itsellä paljoa keskittyminen antanut periksi :D
 
Vastaus: PlayStation 4: ostopaikat ja hintatiedot

Pleikkari tulilla! VPD ei pettänyt. Tästä se sukupolvi alkaa. :D
 
Vastaus: PlayStation 4: ostopaikat ja hintatiedot

Sen ymmärrän, että moraalisesti arvelluttavat (esim. 1000€ hintapyynnöt) ovat poistettavissa, olisi pitänyt ehkä hieman vielä tarkentaa tuota omaa tekstiä. Jos konsolista pyydetään muutama kymppi ekstraa, en itse näe siinä mitään tahallista trokaamisyritystä. Kysynnän ja saatavuuden laki, ei se ole tyhmä joka pyytää.

Kauppapaikka ei käsittääkseni ole tyypillinen keskustelupalsta, jolloin siihen pitäisi myös olla jo valmiina selkeä linjanveto moderaattoreilta. Todennäköisesti nyt jatkossa tulee olemaankin?

Onhan noita idiootteja, jotka pyytävät 1,5-3x kertaisen hinnan tuotteen alkuperäishinnasta. Eipä sitä tarvitse kuitenkaan ostaa. Loppupeleissä on kuitenkin parempi, ettei konsolit päädy jossain parkkipaikalla "pappa betalar" teinin hajoitettavaksi, vaan löytävät uuden kodin sen oikeaan tarkoitukseen.

Jos on mennyt tietoisesti ostamaan useamman kappaleen konsolia, aikeissa myydä toinen, niin se on trokaamista jo silloin. Ei siinä mitään mutumutua kysynnän ja tarjonnan laista tarjota. Olet vienyt mahdollisuuden toiselta ostaa kone suoraan oikealta myyjältä, vain siksi että voisit kahmia parinkympin voitot. Sellainen puuha on tosi alhaista ja kusipäistä ja on hienoa nähdä, että foorumin moderaattorit ovat pistäneet jalan maahan asian suhteen. Pisteet kotiin jätkille!
 
Vastaus: PlayStation 4: ostopaikat ja hintatiedot

Tiedoksi vaan postin odottelijoille tähän ketjuun:

Postilakon osapuolet ovat löytäneet sovun ja hyväksyneet valtakunnansovittelijan ehdotuksen. Nykyisten toimien aiheuttamaa ruuhkaa kuitenkin puretaan ensi viikolla vielä, mutta uusia lakkotoimia ei siis tule. :)
 
Vastaus: PlayStation 4: ostopaikat ja hintatiedot

En jaksa ymmärtää tätä trokaajien dissausta ja ylläpidon päätöstä poistaa trokausviestit kauppapaikalta...

Kateellisten vinkumista kaikki tyynni ja vielä munattomampaa touhua ylläpidolta.

Noh noh. Itse olin asiaa ekana vinkumassa ja kyse ei todellakaan ole kateellisuudesta. Sain oman konsolin jo keskiviikkona ja toki itsekin toivon että kaikilla olisi mahdollisuus saada konsoli julkkarissa. Hohhoijaa klover.
 
Vastaus: PlayStation 4: ostopaikat ja hintatiedot

Kiitos kaikille viihdyttävistä ja myös informatiivisista kertomuksista PS4-jonoista! Niitä on mukava lukea ja saa vinkkejä myös.

Mukava havaita että näemmä meno pysyy samana aina kuuuden, kahdeksan vuoden välein. :) 2020 juostaan sitten yhdeksättä sukupolvea.
 
Vastaus: PlayStation 4: ostopaikat ja hintatiedot

Koko päivän ollu fiilis ettei tuu koko konsolia tänää postiin kun itella lakkoilee, MUTTA kyllä se piru vaan tuli sieltä kotiin :) Sitten tulille!
 
Ylös Bottom