Kyllä alkukesästä kun puhuin hinnoista niin monet olivat sitä mieltä, että ei tule maksamaan missään nimessä yli tonnia, koska sillon se muka ei myisi. Tuolloin veikkasin hinnan asettuvan 1499€-1999€ väliin, mutta tuota 1499€ pidin todennäköisimpänä vaihtoehtona.
On tuosta näkemyksestä ainakin se puoli melko varmasti totta että ei se yhtä hyvin myy kuin jos olisi halvempi. Mutta jos joku tai jotkut on sellaista sanoneet niin ok. Itselle kyllä jäänyt enemmän käsitys että kaikki tietävät näiden tulevien maksavan melkoisesti enemmän kuin aiemmin.
Netflix-tilaus on huono verrokki, netflixiä voisi ennemminkin verrata Geforce now, Xboxin yms. striimauspalveluihin. Ehkä fyysistä elokuvaharrastamista voisi ennemminkin verrata konsoliin.
Häh? Jos vertaat harrastuksia, niin miksi joku harrastus kelpaa ja joku ei?

Elokuvien ja sarjojen katsominen on harrastus siinä missä pelaaminen tai ne muut listaamasi. Edelleen on paljon kiinni siitä, mitä valitsee vertauskohteiksi. Samoin ihmettelin sitä että miksi se valokuvaus harrastuksena muka maksaa juuri sen, mitä listasit eikä enemmän tai vähemmän?
Tosin koko vertailu on minusta turhaa kun ongelma on hinnan todella iso nousu, jota ei ole käynyt yhtä kovana muissa. Eikä muissa harrastuksissa nousu myöskään tunnu yhtä yhtäkkisenä kuin konsolin ostossa: "hä, viimeksi konsoli maksoin puolen tonnin verran ja nyt puolitoista!?"
Puhelimiin vertaaminen mielestäni on loistava esimerkki. Jokaiselle löytyy vaihtoehto ihan omien tarpeiden ja budjetin mukaan. Yhtälailla ne jotka eivät halua sitä PS6-konsolia ostaa voivat pelata PS5-konsolilla uudet pelit pitkään. Toinen vaihtoehto on ostaa Switch tai jokin muu halvempi vaihtoehto.
Mutta sinä yritit puolustella PS6:n (tai "uuden elektroniikan 1500 euron") kallista hintaa, jolloin et voi ottaa siihen PS5:sta mukaan vaihtoehdoksi ja sanoa että jos haluaa halvemman PS6:n, niin voi ostaa PS5:n. Kannattaa siis ehkä pitää mielessä mistä tämä keskustelu alkoi: onko PS6 kallis vaiko ei.
Puhelinvertaus on siitäkin huono, että se uusi iPhone on aika pitkälti samanhintainen joka sukupolvessa, eikä vastaavaa hinnannousua ole tapahtunut kuin PS5 -> PS6 uumoillaan olevan. Tosin vaikuttaa kai ne samat asiat nyt kaikkeen elektroniikkaan, joten ehkä sielläkin on vastaavaa? Jos on, niin sitten totean että siellä on sitten sama ongelma, eikä siihenkään auta sanoa että "on halpa kun ottaa huomioon päläpälä ja tilulilu". Se merkkaan, mihin on totuttu. Jos se (konsoli, puhelin, whatever) on aiemmin maksanut paljon vähemmän, niin kalliimpana se on ... Kallis.
Yhtälailla muissa asioissa on hinnat noussut ja ihmiset ovat siihen ajan kuluessa tottuneet. Röökiaski maksoi 15 vuotta sitten 3€ ja nyt se maksaa jo 11-12€, kahvin hinta on noussut valtavasti, polttoaine yms. Maailma muuttuu ja hinnat muuttuu siinä mukana. Nyt muisti on tajuttoman kallista ja vaihtoehto on joko maksaa taikka sitten keksiä muita vaihtoehtoja.
Totta kai hinnat on nousseet joka puolella mutta väitätkö oikeasti että yhtä kovalla kertapamauksella mitä PS5 -> PS6? Tuo on sekä euromääräisesti että prosentuaalisesti ihan hirveä hyppy hinnassa. Väitän että vastaavaa korotusta ei ole kerralla käynyt ja jos onkin, niin se on esim. joku 5 eurosta 15 euroon, eli kun se euromääräinen summa on pieni (mutta prosentuaalisesti siis vastaava kuin PS5 -> PS6).