Alustavasti ainakin. Ajattelin että laitetaan vähän haastetta kehiin ettei teidän simojen kaksoisvoitto tulisi ihan niin helpolla. Todella miellyttävä ajaa myös sateella noilla ja tulisi vähän taktikointia kehiin eri rengasseosten myötä niin vedetään täysin random säällä 5x nopeudella (sää vaihtuu noin 12 minuutin välein).
15 min aika-ajo. 28 kierroksen kisa. Kamera vapautetaan, jotta näkee onko sumuvalo päällä jos keli sen mukainen. Säädöt vapautetaan. sääslotteja siis 4 kpl random.
Aika-ajossa, warmupissa ja kisassa vallitsee sama sää aina alussa ja tuleva sää on myös sama. Eli jos aika-ajon alussa on vaikka light rain ja perään clear, niin se sama on myös kisassa. Siitä eteenpäin onkin sitten täysin arvoitus kesken kisan mitä säätä tulee.
Renkaiden kulutus 2x jotta välinkelin ja sadekelin renkailla ei voisi ajaa kuivalla radalla kovin kauaa, meinaan näillä pääsee yllättävän kovaa. Vaikka koko kisa olisi kuivaa niin mediumit kestäisi noin 15-16 kierrosta eli yksi varikko pysähdys tulisi vähintään kuitenkin kaikille. Todennäköisesti kuitenkin noin 2-3 stoppia tulee.
Mitä tuli testailtua niin välikelinrenkaat on melkein paremmat kuin täydet wetit jos on vain light rain. Normi sateella välikelinrenkailla pystyy vielä ajamaan, mutta virheitä tulee helposti. Myrskyssä taas ei toivoakaan. Myrskyssä wetit tuntuu aika samalta kuin välikelinrenkaat normi sateessa.
Lisäsin asetukset vielä etusivulle. Jatkossa random tai sade säätä voidaan kokeilla joissakin luokissa vaan jos asialle tulee kannatusta.