Vastaus: PS2 Mediasoittimeksi
nomambo sanoi:
Onnistuuko? Jos onnistuu niin löytyykö linkkejä ohjeisiin? Itseltä löytyy ilmeisesti modattu?(Toimii poltetut CD:t ja näyttää piraatti DVD:t) konsoli ja kun tuosta ei kukaan ole kiinnostunut, ajattelin selvittää yleisesti mahdollisuutta mpeg, avi ja mp3 toistoon. Kovalevyn lisäys ilmeisesti ainakin onnistuu ja jotain verkkolisälaitteitakin käsittääkseni on markkinoilla.
Tommi
Miksi PS2 eikä PC (olettaen, että otit yhteyttä nettiin omalta koneeltasi)?
Tällä saat auki suunnilleen kaiken paitsi tonnikalapurkin:
http://www.inmatrix.com/zplayer
Ohjeistus:
1.Poista vanhat codecit koneeltasi (jos et osaa, niin formatoi sitten koko kovo, sillä homma ei toimi ennen kuin ne on poistettu)
2.Asenna Zoom player
3.Asenna tuore versio ffdshow:sta.
4.Asenna tarvitsemasi codecit. Älä ylimääräisiä.
5.Jos jokin ei aukea, lataa ohjelma nimeltä G-Spot, vedä tiedosto sinne ja katso puuttuva codecci.
6.Asenna puuttuva codecci inmatrixin saitilta.
Jos haluat ehdottomasti saada kuvan telkkariin, sinulla on monta PS2 säätämistä helpompia (ja oikeastaan myös halvempia) toimintamalleja:
a) Osta tietokone, jossa on näytönohjaimessa TV-out (jos omistat jo tietokoneen, hanki siihen näytönohjain, jossa on TV-out), siitä S-videopiuha telkkariin, kaiutinpiuhan ulostulon jakaminen kahdeksi RCA naaras (sopiva plugi maksaa n. 2 euroa) ja 2xRCA-piuha telkkariin/kaiuttimiin äänen saamiseksi.
b) Osta halpa region-free DVD-soitin. Hintaa 60-100e, tarjouksesta riippuen. Useimmille soittimille tulee hakea ajurit netistä, polttaa ne CD:lle ja pyöräyttää CD soittimessa aseentaaksesi DVD-soittimeen tuoreen firmwaren.
c) Region X PS2:een.
Kohdat a, b ja c ovat täysin laillisia kun taas piratismi ei.