Tämä on mainospaikka (näillä pidetään sivusto pystyssä)
PS1 pelit toimii,mutta PS2 pelit eivät toimi.
Se että PS1-emulaatio toimii softalla ja Sony ei ole ainakaan vielä saanut PS2-emulaatiota toimimaan softalla, joten PS2-pelejä ei vain yksinkertaisesti voi pelata koneilla joissa ei ole PS2-rautaa sisässä.
Nostanpas ketjua.
Onkos kukaan pelannut Final Fantasy IX Platinumia, että toimiiko miten hyvin? Himottasi kyllä ostaa itelle tuo, mutta ei ihan summassa viittis.
Täällähän tuo ysi on latinumina, SLES-x2965, eikä minkäänlaisia ongelmia. Hieno, hieno peli.
Mitens on PS1:n Toca- ja Colin McRae-pelien toimivuus PS3:lla? Kiinnostais verestää vanhoja muistoja, etenkin kun muistelen että noissa peleissä oli vielä ajotuntuma kohdallaan, eli siis simulaatiomainen / sopivan realistinen.
Jännän jutun tuossa itsekkin huomasin kun meinasin FF8:ia fiilistellä (julkaisupäivänä ostettu ihan normiversio), että eipä PS3 anna muuta kuin sen ihan ekan PS logon ja sitten mustaa ruutua
Sama juttu täällä. Originaali ei pelaa, mutta platinum toimii. On vaan niin naarmunen tuo Platinumin ykköslevy, että piti lennosta vaihtaa originaalia käymään kohdassa jossa tuo platinum jumi ja kohdan pääsi sillai. Sitten taas platinum sisään.FF8 Platinum (SLES-02080) toimii, mutta originaali ei. Joskus jotain hyötyä omistaa harmaakoteloitakin![]()
Minä kuulin että 80 gigasella PS3:lla voi pelata PS2 ja PS1 pelejä. ensin pelasin PS1 pelejä sitten kokeilin PS2 pelejä ja siinä luki "Tämä PS3 järjestelmämalli ei tue PS2 kaltaisia tiedosto tyyppejä" tai jotain sinne päin kuitenkin.Voiko asialle tehdä jotain että pystyisin pelata PS2 pelejäkin
.
80 gigan malleja on kahdenlaisia: toisissa on PS2-yhteensopivuus, toisissa ei. Euroopassa myydyistä PS3-malleista VAIN 60 gigan mallissa on (osittainen) tuki PS2-peleille. Eli sinulla on mitä ilmeisimmin eurooppalainen 80 gigan PS3, ja sen alaspäinyhteensopivuus rajoittuu pelkkiin PS1-peleihin.Minä kuulin että 80 gigasella PS3:lla voi pelata PS2 ja PS1 pelejä. ensin pelasin PS1 pelejä sitten kokeilin PS2 pelejä ja siinä luki "Tämä PS3 järjestelmämalli ei tue PS2 kaltaisia tiedosto tyyppejä" tai jotain sinne päin kuitenkin.Voiko asialle tehdä jotain että pystyisin pelata PS2 pelejäkin
.