Vastaus: PS3-uutiset/huhut
Super_Secret
raotti sanaista arkkuaan vielä kerran (vain poistaakseen tunnuksensa käytöstä heti sen jälkeen). Taas siltä varalta, että alkuperäinen viesti poistetaan, keräsin tähän pääpointit.
1) Slim-PS3:ssa on edelleen raudan puolesta samat ominaisuudet kuin tähänkin asti, eli siinä suhteessa muutoksia ei tule. Komponentit on vaan vaihdettu pienempiin.
2) Myyntiin tulee kaksi versiota, 120 ja 250 gigan kiintolevyillä varustetut mallit. Malleilla ei ole muuta eroa kuin kiintolevyn koko (ja tietysti hinta).
3) Hinnasta puheen ollen, lopullista hintaa tai julkaisupäivää ei ole vielä lyöty lukkoon, mutta senkin pitäisi olla "slimmimpi" (eli arvatenkin halvempi).
4) Blu-ray-asema on vaihdettu kokonaan toisen valmistajan tuotteeseen, ja Super_Secret varoittaa, että siitä voi seurata ongelmia...
5) Hipaisukytkimet on vaihdettu ihan perinteisiin painonappeihin.
6) Slim-PS3:n käynnistysruutu on hieman erilainen. (Oletan, että siinä on perinteinen PlayStation 3 -logo vaihdettu tuohon uudempaan PS3-logoon.)
7) Firmisversio 3.00:n julkaisu on näillä näkymin syyskuussa, mutta koska cross game voice chat on edelleen työn alla, voi julkaisu siirtyä kumpaan suuntaan tahansa.
8) Virtalähteen johto on vaihdettu.
Lopuksi Super_Secret vielä kehottaa kiinnittämään huomiota tulevien PS3-mallien kiintolevyihin, sillä niissä on jotain erityistä... (Tuskin ne SSD-levyjä sentään ovat, koska ne maksavat tuossa 120/250 gigan kokoluokassa "pikkaisen" liikaa.)
Ja ai niin, sekin tuossa tuli ilmi, että PSP:stä on tulossa vielä ihan oikea PSP-4000-malli, jossa on vielä UMD-asema eikä sisällä muutenkaan mitään suurempia muutoksia. (PSP go:n mallinumerohan on PSP-N1000.)