Wiin aiempaa epätavallisempi kohdeyleisö voi kyllä tuottaa yllätyksen varsinkin 3rd party pelikehittelijöille jatkossa, kun pelien attach rate onkin helvetin pieni, ja Wii omistaja ostaakin keskimäärin vain yhden pelin vuodessa. Wiin myynnin salaisuus, eli ne perinteiset ei-pelaajat eivät todennäköisesti montaa peliä osta, ja alkuinnostuksen jälkeen Wii voikin jäädä pölyttymään leipäkoneen viereen yhtenä hohtonsa menetteneenä vehkeenä. Yhtä nopeasti kun vehje heräteostoksena on hankittu, yhtä nopeasti casual pelaaja unohtaa sen ja vaihtaa kiinnostuksensa johonkin muuhun. Ne, joille Wii toimii gateway huumeena rankempaan pelaamiseen, vaihtanevat jossain välissä tehokkaampiin laitteisiin. Samaten Wiin kohderyhmä myydään loppuun nopeamalla vauhdilla kuin high-end konsolien kohderyhmä, mikä taas johtaa siihen että myyntikäyrä alkaa loiventua ja lopulta kääntyy laskuun, samalla kuin high-end konsolien myynti jatkaa loivempaa mutta tasaista nousuaan. Itse veikkaan tähän menevän vuosi-kaksi.
Anyway, Wii on tuonnut pelien piiriin paljon uuttaa yleisöä, enkä usko että Wiin myynti on lopulta pois keneltäkään, vaan enemmänkin aiemmin myymättä jäänyt kohderyhmä. Esim. Euroopassa Wiin myynti ei ole mitenkään hidastanut ainakaan PS3 myyntiä, Japanissa ja USAssa sen sijaan sitä on ollut havaittavissa, tosin väitän että myynnit tasoittuvat molemmissa kahden vuoden kuluessa.
Miten Wii on myynnyt Suomessa? En ole nähnyt siitä mitään lukuja. Japanit luvut on mielestäni aivan yhdentekeviä, sillä niin erikoinen maku japseilla on muutenkin.