Tämä on mainospaikka (näillä pidetään sivusto pystyssä)

PS5-päivitykset

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja TT-2k
  • Aloituspäivämäärä Aloituspäivämäärä
  • Tunnisteet Tunnisteet
    ps5
Kyllähän tuo konsolin ja PC:n linkittäminen yhtäaikaa jos niiden välillä vaihtelu on sujuvaa tekee tästä tosi ison ominaisuuden. Tai mobiili alustalle jos sellaisella joku pelaa.
 
jos haluat käytää virransäästö tilaa se sitten heikentaa ps5 suorityskykyä en ota ikinä käytöön mitään virransäästö homaa jos se heikentaan peleissä suorityskykya pyörittää peleja
Mikään pakko sitä ei ole käyttää. Jotkut arvelevat, että tämä vähävirtaisempi moodi on todellisuudessa suunniteltu sitä varten, että pelikehittäjät voivat jo nyt testata peliensä yhteensopivuutta tulevan PlayStation-käsikonsolin kannalta. Seuraavan sukupolven "PlayStation Portable" kun väitetysti on PS5-yhteensopiva, mutta ei kuitenkaan niin tehokas kuin aito PS5.

In April, known AMD leaker Kepler L2 said that the handheld’s performance is expected to be somewhere between an Xbox Series S and PS5, and it’ll be able to run current-gen games on lower resolutions and frame rates due to lower memory bandwidth.

Last month, another known leaker — who goes as Moore’s Law Is Dead (MLID) on YouTube — claimed that PS5 and PS5 Pro will be getting a “low power mode” that would enable the consoles to draw less power and lower energy consumption while running games. MLID speculated that this mode is a precursor to the rumored handheld.

This morning, Sony confirmed the new Power Saver setting, which will allow supported PS5 games to scale back performance and reduce the console’s power consumption. We initially missed the connection, but fans were quick to point out that this new setting is in fact the rumored mode that both Kepler and MLID were talking about.

Lähde: PlayStation Lifestyle
 
Nyt tuo beta on päättynyt, ja v25.06-12.00.00-päivitystä on alettu jaella kaikelle kansalle. Ohessa muutokset vielä kertausluontoisesti.

  • Voit käyttää virransäästöä tuetuissa PS5-peleissä. Virransäästön aikana suorituskykyä voidaan tarvittaessa vähentää ja siten pienentää virrankulutusta.
    • Voit muuttaa asetuksia valitsemalla Asetukset > Järjestelmä > Virransäästö > Käytä virransäästöä. Voit ottaa asetuksen käyttöön tai poistaa sen käytöstä jokaisen tuetun pelin kohdalla erikseen.
    • Kun pelaat peliä virransäästötilassa, virransäästökuvake näkyy pelin vieressä ohjauskeskuksen Switcher-osiossa.
  • Olemme päivittäneet langattoman DualSense-ohjaimen ja langattoman DualSense Edge -ohjaimen laiteohjelmiston.
    • Ohjaimen voi nyt pariliittää useaan laitteeseen. Voit rekisteröidä enintään neljä laitetta ja vaihtaa ohjaimella laitetta, johon olet yhteydessä. Lisätietoja on PlayStation®5-konsolin käyttöoppaassa.
  • Olemme päivittäneet langattomien DualSense-ohjainten, langattomien DualSense Edge -ohjainten, PlayStation VR2 Sense -ohjainten ja Access-ohjainten laiteohjelmistot vakauden parantamiseksi.
  • Paransimme viestejä ja joidenkin näyttöjen käytettävyyttä.
  • Olemme parantaneet käyttöjärjestelmän toimintaa ja vakautta.

Lähde: PlayStation
 
Tätä on odotettukin! Ja allekirjoittanut voi vahvistaa että kaikki toimii kuin pitääkin!

Kokeilin PS5 ja Steam-koneen välillä vaihtaa lennosta eri laitteeseen käyttäen samaa ohjainta, ei mitään ongelmaa. Toimii kuten pitääkin! Ei tarvitse enää kikkailla steamin puolella bluetooth-asetuksien kanssa.
 
Taas pukkaa pienehköä päivitystä. Tämä v25.07-12.20.00 mahdollistaa ohjaimien sarjanumeron tarkistamisen suoraan konsolilta. Kätevää silloin, jos DualSensen pohjassa oleva tarra on kulunut lukukelvottomaksi. Lisäksi DS Edgen suhteen on tehty jotain bugien viilausta.

Voit nyt tarkistaa konsolilla konsolin sarjanumeron sekä USB- tai Bluetooth®-yhteydellä kytkettyjen langattomien DualSense-ohjaimien sarjanumerot.
Valitse konsolissa Asetukset > Järjestelmä > Käyttöjärjestelmä > Konsolin tiedot ja tarkista sitten sarjanumero.
Jos kyseessä on langaton DualSense-ohjain, valitse Asetukset > Lisälaitteet > Yleiset > Lisäasetukset > Näytä sarjanumero.
Olemme päivittäneet langattoman DualSense Edge -ohjaimen laiteohjelmiston vakauden parantamiseksi.
Paransimme viestejä ja joidenkin näyttöjen käytettävyyttä.
Olemme parantaneet käyttöjärjestelmän toimintaa ja vakautta.

Lähde: PlayStation
 
Vielä tuli yksi pikkiriikkinen päivitys tälle vuodelle, sillä v25.08-12.40.00 on nyt ladattavissa.

Paransimme viestejä ja joidenkin näyttöjen käytettävyyttä.
Paransimme käyttöjärjestelmän toimintaa ja vakautta.

Lähde: PlayStation
 
Vuoden 2026 ensimmäinen PS5-päivitys eli v26.01-12.60.00 on julkaistu. Muutokset eivät vaan ole kummoisia.

Voit nyt siirtyä suoraan Tervetulokeskuksen Ystävien toiminta -widgetistä ystäviesi pelaamiin peleihin.
Voit nyt ottaa lukukuittaukset käyttöön, jotta muut pelaajat näkevät, kun olet lukenut heidän viestinsä.
Ota lukukuittaukset käyttöön valitsemalla Asetukset > Käyttäjät ja tilit > Tietosuoja > Tarkastele ja mukauta tietosuoja-asetuksiasi. Siirry kohtaan Viestintä ja moninpeli ja aseta Näytä lukukuittaukset muille pelaajille PS5:ssä ja PlayStation App -sovelluksessa -kohdan asetukseksi Salli.
Ominaisuus otetaan asteittain käyttöön, ja se tulee saataville osalle käyttäjistä käyttöjärjestelmäpäivityksen julkaisun jälkeen.
Paransimme viestejä ja joidenkin näyttöjen käytettävyyttä.
Paransimme käyttöjärjestelmän toimintaa ja vakautta.

Lähde: PlayStation
 
Seuraavan käyttöjärjestelmäpäivityksen beta on alkanut. Koodi saapui äsken tännekin. Valitettavasti päivityksen sisältö on lähinnä kylmä pieru. Yleensä nämä betat on varattu isommille päivityksille, joissa tulee oikeasti uusia ominaisuuksia, mutta nyt on vain tällainen plääh...

Unicode 17.0 emojis are now supported. You can use them in your messages.
We’ve improved messages and usability on some screens.
We’ve improved system software performance and stability.

Lähde: PlayStation Lifestyle
 
Tuo betassa ollut päivitys julkaistaan huomenna aamulla klo 7:ltä Suomen aikaa. Jakelu tosin menee taas jotenkin porrastetusti, joten malttakaa mielenne, jos oma konsoli ei heti päivitystä tarjoaisikaan.

Ja vaikka betan perusteella luvassa oli pelkkä tuhnu, tulee sieltä PS5 Prolle paranneltu PSSR-tuki, jonka ansiosta kuvanlaatu paranee PSSR-tuetuissa peleissä. Päivityksiä peleihin on odotettavissa joihinkin nimikkeisiin heti huomenna, ja lisää tulee lähiviikkojen aikana. Itseäni ilahdutti, että Rise Of The Roninkin vielä päivittyy.

The upgraded PSSR is fully integrated with the latest PS5 system software update, which begins rolling out in phases starting on March 16 at 10:00 PM Pacific Time. The update will gradually become available to all users over the coming days, and you can also manually check for and install the update via the PS5 system settings.

In addition to the titles above, Crimson Desert is also adopting the new PSSR when it launches on March 19th. And furthermore, Assassin’s Creed Shadows, and Cyberpunk 2077 will also receive a patch in the coming weeks to support the new PSSR!

If you’d like to see how some of your other games work with the new PSSR, you can apply it to all PS5 Pro games that support PSSR today. While results may vary by title, many games may see improvements in clarity and image stability. If it results in any unexpected visual effects, you can turn it off at any time.

Lähde: PS.Blog
 
Kävin jo malttamattomana näin heti aamutuimaan tarkistamassa vieläkö Dragon's Dogma 2:sen puskat värisevät. Ja värisiväthän ne. Itse peliin tuli päivitys. Latauslokissa näkyi joukko käyttöjärjestelmäpäivityksiä, mutta niissä ei mainittu päivämääriä saati kellonaikoja. Seuraava puskavärinätarkistus vasta työpäivän jälkeen.
 
Täällä kävi niin, että betafirmiksellä oleva Pro ei saanut päivitystä, mutta ilman betaa ollut tavallinen PS5 päivittyi kyllä. D'oh! Ei auta kuin odotella.

Tässä koko muutoslogi:

Olemme parantaneet PSSR:ää (PlayStation Spectral Super Resolution) PS5 Prossa. Nyt voit nauttia terävämmästä ja tarkemmasta kuvasta ominaisuutta tukevissa peleissä.
Voit ottaa parannetun PSSR-mallin käyttöön PSSR-yhteensopivissa peleissä, joissa se ei vielä ole käytössä, valitsemalla Asetukset > Näyttö ja video > Videoulostulo > Parannettu PSSR-kuvanlaatu.
Ominaisuus on saatavilla vain PS5 Prossa.
Unicode 17.0 -emojien tuki on lisätty. Voit käyttää niitä viesteissäsi.
Tervetulokeskukseen on nyt saatavilla uusia ominaisuuksia.
Ottamalla Showcase-tilan käyttöön saat Tervetulokeskuksen taustan kokonaisuudessaan näkyviin, kun PS5-konsoli on lepotilassa. Kun ominaisuus on otettu käyttöön, Tervetulokeskus siirtyy automaattisesti Showcase-tilaan, kun laite siirtyy lepotilaan.
Slideshow-tilan avulla voit käyttää albumin kuvia vaihtuvina taustakuvina.
Voit ottaa Showcase- ja Slideshow-tilat käyttöön Tervetulokeskuksen asetuksista. Voit myös määrittää, milloin laite siirtyy lepo- ja Showcase-tilaan.
Voit nyt määrittää Tervetulokeskuksen taustan Mediagalleriasta.
Tervetulokeskukseen on saatavilla uusi taustakuva.
Paransimme viestejä ja joidenkin näyttöjen käytettävyyttä.
Paransimme käyttöjärjestelmän toimintaa ja vakautta.

Lähde: PlayStation
 
Ylös Bottom