Tämä on mainospaikka (näillä pidetään sivusto pystyssä)

Quantum of Solace [Wii]

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja JTahti
  • Aloituspäivämäärä Aloituspäivämäärä

JTahti

Well-Known Member
Päivän uutispommin johdosta teen pelille oman ketjun.

Wiin James Bond saa yksinoikeudella split screen -moninpelin
Marraskuussa julkaistava James Bond -peli Quantum of Solace vaikuttaisi ennakkopuheiden mukaan loikkaavan verkkopelaamista ja moninpeliä kaipaavien Wiin omistajien odotetuimpien pelien listalle. Grafiikan hehkuttamisen lisäksi Wii-versio saa verkkomoninpelimahdollisuuden lisäksi neljän pelaajan paikallisen moninpelin, jaetulla ruudulla varustettuna. Viimeksi mainittu on yksinoikeusominaisuus. Peli tukee myös Zapper -lisäohjainta.

Quantum of Solace julkaistaan Wiin lisäksi DS:lle, PlayStation 2:lle, PlayStation 3:lle, Xbox 360:lle ja PC:lle.

Rupesi yhtäkkiä kiinnostus heräämään peliä kohtaan.
 
Vastaus: Quantum of Solace

Päivän uutispommin johdosta teen pelille oman ketjun.

Wiin James Bond saa yksinoikeudella split screen -moninpelin

Rupesi yhtäkkiä kiinnostus heräämään peliä kohtaan.

Juu, hiukan rupesi kiinnostamaan silloin kun ilmoitettiin että käyttää COD4-pelimoottoria hyväkseen. Kiinnostus nousi uudelle tasolle tuon 4 pelaajan paikallisen moninpelin takia. On meinaan taas nyt syksyllä kysyntää kyseiselle pelimuodolle.
 
Vastaus: Quantum of Solace

Onkohan tuo sitten deathmatch jos siinä on CoD4 pelimoottori. Uutisessa ei mainittu minkä sortin moninpeli moodeja tuohon saa.
 
Vastaus: Quantum of Solace

Itselläni on huonoja kokemuksia 2000-luvun Bond peleistä joten odotukset ei myöskään tälle ole kummoiset. Toivottavasti yllättää jollain tavalla.. ainakin ominaisuudet jotka on julkaistu ovat monipuolisia.

Pelin julkaisuun asti Golden Eye rockkaa Wiillä.
 
Vastaus: Quantum of Solace

en noin muuten bond peleistä ole perustanut. mutta golden eyen parissa meni hetki jos toinen aikoinaan. loistava tuotos aikanaan....
 
Vastaus: Quantum of Solace

Saisi jo tulla lisätietoja millainen tuo jaetun ruudun peli on. Pelin pitäisi ilmestyä kohta.
 
Vastaus: Quantum of Solace

Saatikka sitten kuvia ja videoita Wii-versiosta. Jos on yhtään CoD5 näköinen niin mulle kelpaa kyllä :)
 
Vastaus: Quantum of Solace

Saatikka sitten kuvia ja videoita Wii-versiosta. Jos on yhtään CoD5 näköinen niin mulle kelpaa kyllä :)

Kas tässä olkaa hyvä! :D

WII Quantum Of Solace the first 10 minutes (Youtube video, kannattaa laittaa watch in high quatily päälle)

Siinähän on menoa ja melskettä kuin XO:n Gears of Warssissa! Ainakin tuo suojan takaa ampuminen. Kaipaan vielä tietoa saako jaetun ruudun coop muodossa.
 
Viimeksi muokannut moderaattori:
Vastaus: Quantum of Solace

Tuohan näyttää varsin hyvältä, veikkaan että täyttää räiskintähimon joksikin aikaa!
 
Vastaus: Quantum of Solace

Tuohan näyttää varsin hyvältä, veikkaan että täyttää räiskintähimon joksikin aikaa!

Je! Ensimmäisten kuvien tultua säikähdin että tämä on pilattu totaalisesti, mutta tuo video kyllä palautti uskon peliin. On toki varmasti pelkkää räimettä, mutta toivottavasti hyvää sellaista. Moninpelinsä takia kiinnostaa erityisesti :)

Harmi kun tuo video oli noin huono laatuinen, ei oikein voi grafiikoista sanoa mitään. Uskon kuitenkin että ne on ihan hyvät, sillä tämäkin on tehty cod4-pelimoottorilla. Eikös julkaisupäivämääräkin ole ihan tässä lähiaikoina?
 
Vastaus: Quantum of Solace

oliskohan tuo wii vai pc versio ?

Wii-versio. Ruudulla näkyvissä ohjeissa lukee mm. "To reload, shake the Nunchuk".

Ne julkisuuteen vuotaneet ensimmäiset kuvat pelistä olivat jostain esiversiosta, joten grafiikka on tainnut parantua.

Julkaisupäivä on huomenna.
 
Vastaus: Quantum of Solace

Huhhei löysin juuri itsestäni grafiikkahuoran :o Olisivatpa kaikki wii-pelit yhtähyvän näköisiä.. vielä kun saisi tietoa montako moninpelikarttaa pelissä on niin nam. Pakko-ostos... kenties tällä saisi kaverinkin innostumaan wiistä :) Red Steelilläkin kaveri tykkäs jo aikoinaan kovasti mutta kun moninpelikarttojen vähyys paljastui niin meni pipariksi. Kun kaikkia kenttiä oli vedetty semmonen tunti-pari per kenttä niin kyllä yllätys oli suuri, kun ei ollutkaan enempää kenttiä, toivottavasti tämä korjaa tuon vian :)
 
Vastaus: Quantum of Solace

Wiille peliä on tehnyt Beenox, joka vastaa myös PC-versiosta. Eurocom hoitaa PS2-porttauksen, joten nyt ei ole varmaankaan sen "rasitetta" mukana.
 
Vastaus: Quantum of Solace

Kastle sulla vissiin on tämä peli? Viittitkö kertoa montako moninpelikenttää pelissä on ja minkälaisia moninpelimoodeja löytyy onlinessa/offlinessä?
 
Vastaus: Quantum of Solace

Itsellä on kans toi peli. Splitscreen multiplayerissa ja WFC:ssa on kaksi pelimuotoa ainakin, Conflict(perus deathmatchia) ja sitten Rush(jossa pitää suorittaa eri tehtäviä) ja sitten siihen vielä teamit kummassakin jos haluaa. Eri mappeja on jotain yli kymmenen ainakin ja kaikki on ollut semmosia hyviä ja erilaisia.

Grafiikka ihan hyvää, tekstuurit, varjot ym... näyttää hyvältä samoin hahmot. Mutta yksi asia näyttää ihan hemmetin rumalta, nimittäin pelaajan kädet. Jos pistät piipun tarpeeksi ylös niin kädet näkyy kunnolla ja hyi helvetti, ei noi oo kädet! Jotkut muovi lonkerot hemmetti :D. Ei näytä ollenkaan käsiltä, oikeasti.


Single playeria kaksi kenttää takana, ihan jees on ollut. Splitscreen ja WFC kuitenkin loistaa. Netistä pystyy ottamaan ainoastaan neljän pelaajan pelejä, mutta se on ainakin mun mieleen ollut se paras määrä(en pidä siitä että 16 äijää riehuu pienellä mapilla) fps-peleissä. Parasta tässä pelissä on toi reunan taakse ponniskelu James Bond tyyliin. Sen kun oppii niin voi sukkelasti hypätä reunalta toiselle ja olla paremmassa turvassa koko ajan. KAIKEN juttujen taakse tai reunalle pääsee ja se on elintärkeää WFC:ssa että selviää. Pelissä on myös ihan kiva sneakia ja jos pääsee toisen selän taakse niin nunchukia heiluttamalla voi tehdä jonkun nopean tappo liikkeen kuten pyöräyttää niskat nurit.

Pelissä voi valita joko hyvikset tai pahikset sekä jokaisesta niistä löytyy kuusi eri hahmoluokkaa, jotka jokainen ovat asearsenaaliltaan ja kyvyiltään erilaisia. Esimerkiksi Assassinilla on surkein defenssi, mutta nopeus on suhteellisen hyvä sekä aseina löytyy pistooli, savukranaatti ja tarkka-ampujakivääri. Kun taas Defenderillä on joku iso haulikko, defense korkeimillaan ja juoksee semmosta etana vauhtia.

Mitä nyt pari tuntia olen WFC:ssa pelannut niin on ollut kyllä ihan pirun hauskaa... WFC on on ainakin vs. Anyonessa yksinkertaista menoa, friend tilaa en ole kokeillut, mutta uskoisi sen olevan monipuolisempi.

Ohjaus on varsin hyvä, mutta harmi vain sitä ei voi oikein kunnolla säädellä ollenkaan. Ainoastaan voi vaihtaa sensitivyä ja suosittelenkin kaikkia heti pistämään single playerissa ja multiplayerissa asetuksista sen beginneristä advancediin, sillä beginnerillä se on ihan hiton hidas.


Ehkä Wiin paras FPS-peli tällä hetkellä. Itse ainakin pidän MOH:a parempana. Tässäkin on ihan hitosti kaikkia pikkuvikoja, mutta ihan hyvä kokonaisuus.
 
Vastaus: Quantum of Solace [Wii]

Alkufiilikset on "ihan hyvä ", yksinpeliä olen vasta kokeillut.. Bond-faneille iskee varmaan paremmin tunnelma, ei ainakaan vielä ole siltä osin voittanut vasta löytämääni Red Steeliä.

Grafiikka on OK, paitsi ne Kratonin mainitsemat kädet on kyllä tökeröt sekä jo aiemmin pelätty veden pinta. Ne ovat pieniä sivuseikkoja, sillä ohjaus toimii ja seinien takaa sokkona ampuminen on mallikkaasti toteutettu. Joskus ruudunpäivitys tökkii, mikä haittaa tunnelmaa. Onneksi ainakin vielä sellaisissa kohdissa, ettei pelin kulkua rasita.

Pitkää arviota sitten myöhemmin marraskuussa.
 
Ylös Bottom