KissaKebab
New Member
Vastaus: Socom: Confrontation [PS3 HYPE]
Ohhoh... Philokin alkaa innostua
. Itsellä on jo hurjat odotukset, kun en noista FPS peleistä niin perusta.
Ohhoh... Philokin alkaa innostua

Tämä on mainospaikka (näillä pidetään sivusto pystyssä)
Näin Trollbuster kirjotti toiselle sivustolle:Psyko sanoi:Harmi, että tähtäin on nyt sidottu ukkoon kiinni ja oma ukko peittää monesti vihunkin.
Periaatteessa pelistä on tehty FPS. Ainoana erona on että aseen ja käden sijasta ruudussa näkyy lähellä oleva ukon selkä. Muuten toimii samalla lailla kuin FPS.
Kiitos tuosta tietosta. Toivon todella, että pitäisi paikkansaUnderi sanoi:Näin Trollbuster kirjotti toiselle sivustolle:
Lueskelin tuolla juttua että se rekylli tulee viel muuttumaan, jokaiselle aseelle omanlaisensa rekyllit...kamerakulmia tulee monta, tuo mikä on videoissa sit 1 lähempää ja sit se mihin ollaan kaikki totuttu... 100% varmax tätä tietoo en sano mutta näin olen lukenut.
Eli toivoa on myös vanhan kuvakulman säilymiseen...
Olen samaa mieltä. Seth Luisi tosin sanoi, että tutkassa näkyisivät vain näkösällä olevat vihut, ei siis vaikkapa seinän takana lymyilevät, mutta siltikin, toivottavasti jättävät sen kokonaan pois.[zD] Axu sanoi:Huomasin vasta nyt ,että videossa on enemy-tag tutka. Pilaisi pelin, jos valmiissa pelissäkin vastustajat näkyisivät tutkassa.
![]()
Psyko sanoi:Olen samaa mieltä. Seth Luisi tosin sanoi, että tutkassa näkyisivät vain näkösällä olevat vihut, ei siis vaikkapa seinän takana lymyilevät, mutta siltikin, toivottavasti jättävät sen kokonaan pois.
Ainakin aluksi tulee Crossroads ja 4 uutta mappia. Peliinhän tulee myöhemmin ladattavaa lisäsisältöä, eli voi olla vielä toivoa muistakin classic-mapeista.Foxi sanoi:Sanokaapa nyt mitä sanotte, mutta kyllä mua kiinnostaa esim. tuleeko siihen muitakin S2 mappeja kun toi Crossi, kenties kaikki..?? Ja jos tulee, mikä sen herkullisempaa kun fiilistellä jo tuttuja, todella hyviä mappeja teräväpiirrolla!!Kyllä mulle kelpaa..
![]()
Jep, juostessa tähtäimen viivat eivät laajentuneet lainkaan, eli tuskin sellaiseksi jää. Itse toivon että jäisi.Philosopher sanoi:Tuli vaan mieleen, että toi tähtäyshän oli tehty nyt kokonaan uusiksi ja oli ihan alkuvaiheessa. Hajontaa ei ollu yhtään eikä rekyyliä, ei voi tietää minkälaiseksi ne tekee nuo lopullisessa versiossa.
Joo sama homma. Tai siis, juostessa sais jonkin verran laajentua, että paikallaan olemisesta on hyötyä, muttei niin paljon että homma menee pelkäksi seinien maalamiseksi.Psyko sanoi:Jep, juostessa tähtäimen viivat eivät laajentuneet lainkaan, eli tuskin sellaiseksi jää. Itse toivon että jäisi.
Seinän takana kämppäys ei ole ikinä ollut ongelma, vaan feature, joka tekee socomista muita infantry pohjaisia pelejä taktisemman. Missään muussa pelissä ei voi varjostaa vihollista odottaen hyvää hetkeä ampua selkään tai huomata kämppivä vihollinen seinän takaa ja kiertää sen selustaan. Tuskin tuosta kukaan socomisti haluaa päästä eroon.Philosopher sanoi:Vähän itelläki häirittee, että noin karkea ero aiempiin sokomeihin toi kuvakulma, mutta kyllä kai se auttaa siihen seinäntakana kämppäykseen. Ainaki vaikeuttaa jos ei muuta. Tosin, ei se kyllä ikinä mua ainakaan haitannu.
Voisin olettaa, että se on yks syy tohon uuteen kuvakulmaan.
En nyt ihan niin pitkälle menis, että FPS kuitenkaan on, tai ees muistuttais sitä.
Toi on kyllä ihan totta ja mun mielestä toi seinäkämppi on ihan perhanan hyvä homma, eikä laaja kuvakulma oo ainoastaan seiniä varten vaan myös avoimissa kentissä voi tarkkailla isompaa aluetta kerralla kuin muuten. Se lisää sniikki elementtiä ihan perhanasti ja mikäs sen parempaa. Eihän se realistista oo, mutta entä sitten?Koala sanoi:Seinän takana kämppäys ei ole ikinä ollut ongelma, vaan feature, joka tekee socomista muita infantry pohjaisia pelejä taktisemman. Missään muussa pelissä ei voi varjostaa vihollista odottaen hyvää hetkeä ampua selkään tai huomata kämppivä vihollinen seinän takaa ja kiertää sen selustaan.
Jonki verranhan toi vaikuttaa mutta aika lailla vaan lähi ja lähi-keski matkoilla, koska pitkälle ja keskipitkälle matkalle ammutaan singlellä ja bursteilla. Toisaalta jos se automaattitulitus on ihan älyttömän tarkka nii sitte vaan lipas tyhjäksi.Koala sanoi:Confrontationin videossa lipas tyhjenee 3 sekunnissa, jolloin taktisten vaihtoehtojen määrä laskee, koska lähes aina kannattaa ampua.
Jaa, mulla taas on ihan päinvastasia kokemuksia. Mitä enemmän hc-porukkaa pelaamassa sitä vähemmän vineä. Tosin, mulla on ehkä vähän eri kriteerit sille ketkä lukeutuu hc-pelaajiin. Mm. Foxin ja mr. Claymoren vois lukea mun hc-listalleSnigge sanoi:Monien pelien " elinajan " lopussa nettipelit ovat aivan surkeita. Kun pelkät hc-pelaajat ovat enää jäljellä, niin kokoajan huudetaan ja muutenkin sellainen tiukkapipo meininki että huh huh..
Socom nyt on asia erikseen, kun oli Suomi lobby ja muuta hienoa, tuo oli vain jokin turha offtopic valitus yleisestiPhilosopher sanoi:Jaa, mulla taas on ihan päinvastasia kokemuksia. Mitä enemmän hc-porukkaa pelaamassa sitä vähemmän vineä. Tosin, mulla on ehkä vähän eri kriteerit sille ketkä lukeutuu hc-pelaajiin. Mm. Foxin ja mr. Claymoren vois lukea mun hc-listalle![]()
Niinpä, eipä tuolla ulkomailla hc-porukkaa ookaanSnigge sanoi:Tosiaan, suomi porukka on sitten ihan omaa luokkaansa, ei turhasta valiteta![]()