Tämä on mainospaikka (näillä pidetään sivusto pystyssä)
IGN:Lainatun viestin kirjoitti alkujaan Jeff
IGN head-to-head rankkasi Xbox ja PS2 kontrollit yhtähyviksi eli molemmille jaettu ykkössija, cube oli heikompi.
Silti rankkasivat kontrollit jaetulle ykkössijalle, joten erot lienevät hyvin marginaalisia. Itse asiassa ohjekirjoja nopeasti vilkaisemalla ero taitaa olla lähinnä se, että boksilla värinapit korvaavat olkapäänapit ja liipasimissa on boosti ja jump. Kuullostaa ainakin ihan toimivalta.Lainatun viestin kirjoitti alkujaan Nem
IGN:
"Without a doubt, SSX 3 is a fine purchase or rent on any of the consoles. EA Canada did a superb job of creating a multiplatform snowboarding game. However, there are minor feature and technical differences to contend with.
There is a clear winner, though. The PlayStation 2 looks great, has awesome sound, the controls were designed for it, and it features online multiplayer. There's no question the PlayStation 2 is your best bet.
However, if you're a nit-picker when it comes to visuals, Xbox is the better buy because it does look better than the PS2, marginally better than GCN, and the controls are functional.
GameCube we don't recommend because of the less available tricks. This slightly spoils the combo system and your ability to diversify tricks. Is it still a great title? Absolutely, with some fine visuals, but not quite as great as the PS2 or Xbox."
Let me guess!Lainatun viestin kirjoitti alkujaan ah66533
SSX3 on yksi huonoimmista peleistä mitä olen koskaan pelannut. Verrattuna esim Amped ja TWS peleihin on SSX3 aivan kamala.
Onhan kyseiset pelit tehty hieman eri lähtökohdista, mutta jos joku haluaa ostaa hyvän lumilautailupelin, niin jättäkää SSX3 kaupan hyllylle...
Lainatun viestin kirjoitti alkujaan Jeff
Let me guess!
Etsit realistista lumilauta peliä, realistisella fysiikalla jne?![]()
Pelissä on tallella ns. über-mittari, joka täyttyy temppuja tekemällä. Kolmos-osan myötä temppujärjestelmä on kuitenkin uudistunut. Über-temput tapahtuvat kolmella eri tasolla. Ensimmäisellä tasolla pelaajalla on toinen jalka pois laudalta. Toisella tasolla kummatkin jalat ovat poissa laudalta ja kolmannella tasolla temput ovat über-trick-comboja eli monster trickkejä. Nämä temput ovat taattua, todella ylilyövää tavaraa ja osa niistä vie paljon aikaa. Niinpä esimerkiksi laudan kaulan ympäri pyörittämistä ei kannata tehdä minkään matalan nyppylän jälkeen, muuten saa suun täyteen lunta.
Sama asia olisi ostaa vaikka Formula 1 peli, missä voisi ampua toisia autossa olevalla tykillä ja tarvittaessa voisi käyttää rakettimoottoria (en ihmettele vaikka tällainen peli olisi jo olemassa).
Lainatun viestin kirjoitti alkujaan Raato
Formula on formula, eikä siitä voi oikeastaan tehdä muita variaatioita, mutta lumilautailusta voi, koska kyseessä on kokonainen genre eikä genren alalaji, kuten formula (ks. Autourheilu > formula )
Mutta tämä nyt ei ollut asiani ydin vaan se, että SSX3 on niin kaukana oikeasta lumilautailusta kuin vain voi olla.... ja ehkä tämä on pelin ideakin.... Sitä en vain voi käsittää, että joku arvostelija sanoo SSX3:sen olevan lumilautapelien ehdoton kuningas.