Olet erittäin väärässä. Olin alunperin 'varovaisen kiinnostunut' pelistä, kun ensimmäisiä infoja aikanaan esiteltiin. Pidin kuitenkin koko ajan mielessäni, että kyseessä on Bethesdan tuotos ja niissä on aina omat 'ominaisuutensa', varsinkin suorituskyvyssä. Todd Howardin mainoslauseisiin saa myös aina suhtautua suurella varauksella, vastuu on lähinnä kuulijalla hänen juttujensa kanssa.
Mitä enemmän pelistä on nähty ja kuultu materiaalia nyt tässä viimeisen vuoden aikana, sitä vähemmän peli on minua enää kiinnostanut. 'Fallout 4 avaruudessa' ei ole tässä vaiheessa mitään sellaista, joka jaksaisi kiinnostaa. Varsinkin, kun teknisestä toteutuksesta ollaan nyt saatu lisää tietoa. Tietoa, joka on ainakin itselleni aika huolestuttavaa. Jotain on aika pahasti mennyt pieleen, jos nykyisillä konsoleilla ei päästä edes 4K@30fps-tasoon kunnolla.
Jäisi tuossa kunnossa oleva Starfield ostamatta Pleikkarillekin, vaikka se sattuisi sille tulemaankin. Alesta joskus parilla kympillä, jos sattuisivat saamaan teknisen puolen optimoitua edes tuolle 4K@30fps-tasolle kuntoon. Jos siis tulisi joskus Pleikkarillekin. Nykyinfojen pohjalta ei olisi rahojeni, eikä aikani arvoinen, vaikka sattuisikin tulemaan kaikille laitteille.
Bethesda on Bethesda, itsenäisenä tai Microsoftin alaisena. Se on nyt aikalailla tullut vahvistettua. Puljulla voi olla ihan kivoja ideoita ja visioita, mutta tekniset taidot eivät näytä riittävän toteuttamaan niitä riittävän laadukkaasti.