Tämä on mainospaikka (näillä pidetään sivusto pystyssä)
Koko esityksen pyöri mielessä että onhan tässä pakko olla joku juju, näyttää liian hyvältä ollakseen totta...noh, siinähän se tuli! 30fps konsoleilla...jep jep![]()
Kun näki nyt kunnolla pelin skaalan, niin tämä oli melkein oletettua. Harmi, mutta oletettua. Sieltä on tulossa yksi laajimmista ja monipuolisimmista roolipeleistä ikinä.Koko esityksen pyöri mielessä että onhan tässä pakko olla joku juju, näyttää liian hyvältä ollakseen totta...noh, siinähän se tuli! 30fps konsoleilla...jep jep![]()
Kyllähän tuo on mieletön takapakki jos ei mitään performance modea löydy.... Tässä pelissä kuitenkin tosi paljon first person shootteria niin itkettää jo nyt se nykiminen kun pyörittelee näkymää... Kyllähän esim. Fallout 4 muuttu ihan eri peliksi kun tuli 60 fps patch. Onko ollut muuten mitään puhetta kuinka paljon tää vie kovalevy tilaa? Varmaan on iso peli.
Helppo ostos. Ei onneksi tarvitse kauaa enää odottaa.Tuo premium edition upgrade näytti olevan alessa 10% gamepass tilaajille joten hintaa jäi 32€. Nyt odotellaan syyskuun 1 sitten.
Piti nyt tulla katsomaan, miksi pelin ketju on etusivulla. Katselin tuon kolmen minuutin pelikuvatrailerin, eikä sen pohjalta viisari kyllä värähtänyt yhtään mihinkään suuntaan. Lähinnä tuli fiilikset "enkös minä jotain tällaista nähnyt jostain videosta jo viime kesänä?". Fallout avaruudessa 30fps:llä.
Julkaisuikkuna pelillä myös sellainen, että tulisi jäämään omalla kohdalla uuden Mortal Kombatin ja Spidermanin jalkoihin, vaikka tulisikin kaikille mahdollisille pelilaitteille.
Siitä halukkaat katselemaan koko 45 minuutin Starfield Direct. Aika timanttista tavaraa.Tuo 3 minuutin pelikuvatraileri ei juuri kerro mitään. Sen sijaan Starfield Direct kertoo paljon enemmän, mutta se kestääkin vähän pidempään ja jos peli ei kiinnosta, tuskin jaksaa katsoa sitä.
Tämä itseäniki ihmetyttää, mut ei vaikuta omaa päätöksen olla hommaamatta peliä. No katsellaan mitä tapahtuu ja syksyyn on aikaa viel.Erikoista puhetta Bethdesdalta koskien tuota ruudunpäivitystä.
Jos tehoton Series S -versio saadaan toimimaan 1440p resoluutiolla ja lukitulla 30fps tasolla, ei ole mitään selitystä, etteikö Series X jaksaisi pyörittää peliä samalla resoluutiolla lukitulla 60fps tasolla.
Vaikka kuinka Todd Howard väittää, että kyseessä on päätös säilyttää visuaalinen laatu täydellisenä kaikkialla, näin herran vuonna 2023 resoluution valinnan puuttuminen on aina pieni huolestumisen aihe. Varsinkin kun Redfallin "päivitämme 60fps moodin myöhemmin" fiasko on vielä vahvasti mielessä.
Todd Howard on 'aina' ollut kova väittämään kaikenlaista. Hänen väitteidensä kohdalla vastuu siirtyy aika usein kuulijalle...Vaikka kuinka Todd Howard väittää...