On kyllä koukuttava peli. Pelikellossa 140 tuntia ja PS5 näyttää prosenteiksi 40%. Level taisi tuossa ennen duuneja nousta 66, kun kävin pikaiseen skannaamassa pari kuuta ja planeettaa. Faction-questlinet alkaa olla kohta taputeltu, toistasataa sidequestia tehty ja activities välilehti on vielä pitkä kuin nälkävuosi. Barretin huolia täytyy seuraavaksi setviä ennen kuin pääsen tarinassa eteenpäin.
Yhden aluksen tuossa näpräilin, mutta niin sokkeloiseksi meni että eräs Ecliptic-alus pysyy vieläkin kuittipelinä. Mukavan simppeli alus, mutta tilaa kuitenkin seitsemälle jengiläiselle. On kyllä niin juntin näköistä sakkia, kun keihäsmatkat hengessä laittanut suurimmalle osalle resortti-vaatetusta päälle. Täytyy varmaan viedä kohta kööri lomalle paradisoon.
Teknistä puolta kyllä täytyy vähän moittia. Alkuun peli kaatuili suht säännöllisesti kerran-pari per sessio, mutta johtui ilmeisesti siitä kun itsepintaisesti pidin 60fps-asetusta päällä. Vaihdoin 40fps, sekä visuals asetuksen testimielessä ja nyt pyörii huomattavasti paremmin. Yllätyin kun esim. Neonissa peli pyörii nyt täysin sujuvasti, mutta 60fps ja performance tökki aivan helvetisti.