Miettikää vaikka itsekin. Jos MS:llä jotain osataan tehdä, niin rahaa. Ja mikäköhän on pelaajien keski-ikä? Alle 18 aivan varmasti. Ja luottokorttiahan ei tipu jos ei ole tarpeeksi ikää eikä säännöllisiä tuloja.
Keski-ikä missä? Esimerkiksi Suomi ja USA eroavat tässä suuresti toisistaan. Suomessa keksi-ikä onkin varmasti alle 18 vuotta, mutta USA:ssa pelaajien keski-iän sanotaan olevan siellä 30:n kieppeillä.
USA:ssa maksuaika- ja luottokortit ovat muutenkin yleisempiä kuin täällä, kun siellä niitä otetaan paljon opiskelijoillekin vanhempien takauksella tms. järjestelylllä. Meillä taas kortit hankitaan yleensä vasta työelämässä, vaikka opiskelijana voikin tietyin ehdoin jo saada.
Suomessa, muissa Pohjoismaissa ja yleensäkin Euroopasa tavoittaa ihmiset valtavan hyvin nettipankkien (Nordea Solo ja vastaavat) kautta, joten olisi tyhmää, jos tätä ei sitten Euroopassa hyödynnettäisi maksutapana.
* * *
Mitä tulee Liven keskitetetyihin palvelimiin, itse näen siinä sekä etuja että haitoja. PC-puolella on toiminut aika hyvin se, että palvelimia löytyy paljon täältä kotimaastakin esmes operaattoreiden ja jonkin verran harrastelijoiden ylläpitäminä.
Haittapuoli taas on ollut, että palvelimien toiminta ja valvonta on voinut olla hyvinkin ailahtelevaista, esimerkiksi team-killereille ja muille vastaaville häiriköille ei ole välttämättä voitu mitään. Sitähän ei vielä tiedetä ovatko XBL:n suhteet asiat paremmin.
Keskitetyissä palvelimissa epäilyttää se, että jos niitä ei ole riittävän lähellä, voi pelailu olla nopeallakin yhteydellä turhan takkuista. Itse en pelaa edes 2M/512k ADSL:llä nettipelejä yhdysvaltalaisilla palvelimilla, koska latenssi kasvaa yleensä liian suureksi Atlantin taakse mennessä.
Vaikkapa reaaliaikastreategioita tyyliin Warcraftit, C&C jne voi pelata viiveestä huolimatta, mutta nopeatempoiset auto- ja toimintapelit vaativat alhaista latenssia. En usko, että Microsoft olisi ihan heti avaamassa Suomeen Live-palvelimia.
* * *
Joku kaipasi tuossa "virallisempaa" tietoa siitä, että onko Livea tulossa vasta ensi vuonna. Haloo, jos MS:lta sanotaan lehdistön edustajille, että aikaisintaan ensi vuoden alussa tulee Suomeen, eiköhän siihen kannata uskoa. Ei yhdysvaltalaisesta pörssiyhtiöstä möläytellä mitä vain lehdistölle. Lehdistölle annetaan mieluummin ylioptimistinen kuin pessimistinen arvio tai ei sanota mitään, jos asia on kovin epävarma.
t. tero