Vastaus: Two Worlds II [X360]
Njoo, nyt on hetki tätäkin takana.
Plussaa tulee siitä että tosiaan paljon on parannettu. Ääninäyttely ei ole enää niin kamalaa, mutta aiheuttaa silti vielä myötähäpeää ja ärsytystä. Jotkut jutut, eli heitot on mielestäni kuitenkin olleet ihan hauskojakin, vaikka suurimman terän noista tappaa se huono ääninäyttely. Plussaa tulee myös asioiden (aseiden ja muiden ekujen) purkamisesta, mikä on todella hyvä uudistus. Noin voi parantaa jo olemassa olevia tavaroita, jolloin ns. purettu kampe hajoaa osiin. Tarina on aika susi mielestäni ollut myös näin pikapuoliin katseltuna ja koettuna. On pelissä silti paljon hyvääkin, vaikka pääsääntöisesti ne vain ovat uudistuksia jotka on tehty toimivammaksi. Grafiikka ei ole mitenkään erityisen hyvää, joskaan nyt ei raiskaa silmiä pahemmin. Suurin muutos on pelin sulavampi pyöriminen ja muutenkin pehmeämpi kokonaisuus. Pelin asetuksista piti tosin vaihdella hiukan juttuja kun skaalaus oli ahterillaan. Johdatus erilaisiin taistelutyyleihin kuitenkin on ollut ihan hyvä, ei liian rautalankaa vaikka selvennystä joihinkin asioihin olisin toivonut.
Miinuksia annan putkimaisesta rakenteesta, ykösen suurin vahvuus on siis syöty kertaheitolla pois. Onhan siellä avoimempiakin paikkoja, mutta ei samaa kuin ekassa. Vahinko. Voisihan tuon luulla auttavan tarinaa, mutta paskat. Häiritsee todella paljon myös keskusteluissa hahmojen tietynlainen staattisuus kasvojen osalta ja typerän näköinen käsien heiluttelu. Jopa päähenkilö osaa ärsyttää äänellään sekä taistelun kesken heitettyjen muka-hienojen kommenttien takia.
Ei peli silti ihan susi ole, mielellään ainakin itse pelailen. Virheitä pelistä löytyy, mutta ei ihan susipaskasta tuotteesta ole kyse. Jos peli olisi avoimempi ja joitakin juttuja paranneltu (ääninäyttely, tarina ja muut edellä mainitut) niin tämä olisi kevyesti 8+ tai jopa yhdeksikön peli. Tällä hetkellä antaisin 7-, vaikka monet varmaan ei tuotakaan.