Tämä on mainospaikka (näillä pidetään sivusto pystyssä)
Harva varmaan vielä peruskoulun jälkeen mutta onhan siinä vielä muutama vuosi täysi-ikäisyyteen asti aikaa mietiskellä eikä varmaan silloinkaan taida vielä kovinkaan moni olla jo täyttä häkää uraa luomassa - hyvä jos sittenkään vielä tietää edes mille alalle sitä kouluttautuisi. Joskus siinä parinkympin kieppeillä pitäisi kuitenkin jo jotain villiä arvausta olla olemaan. Tietty yksilöllistähän tuo on.Osaako peruskoulusta valmistuva ajatella edes näin järkevästi. Päälimmäisenä taitaa olla monella mielessä että onneksi loppui se p****. Olisi mukavampaa jos peruskoulun käytyään osaisi jotain muutakin kuin imperfektin tärkeyden ja jag heter peter hommia. Niitä kun ei käytännön töissä tarvi koskaan. Koulutusjärjestelmä on jumittunut paikalleen eikä siihen taida pitkään aikaan tulla muutosta koska se on niin vanhoillinen systeemi.
Mutta koskaan ei pidä taipua työnantajan kusetuksen edessä. Työnantajan tarjotessa paikkaa huomattavasti alle alan minimipalkan tai huonoilla/laittomilla sopimusehdoilla kannattaa jättää moinen tarjous väliin. Yleensä näitä papereita (tai jopa pelkkiä suullisia sopimuksia) tarjoavat jo muutenkin harmaaseen talouteen syyllistyvät ketkut, jotka eivät maksa veroja tai sosiaaliturvamaksuja. Etenkin ravintola- ja kampaamoalat ovat tällä sektorilla valitettavasti kunnostautuneet. Peräkkäisiä muutaman kuukauden soppareita -> ei lomaa -> ei eläkekertymää -> paska palkka -> ei sairasturvaa -> ei irtisanomisturvaa = kusetusta.
Nuoret työnhakijat sortuvat näihin sudenkuoppiin helposti, koska kokemusta ei ole ja kukaan ei ole neuvomassa.
Töihin meno olemattomalla palkalle vain sen takia, että ei olisi kortistossa ei ole yhteiskunnan kannalta mitenkään edullista. Jos työntekijä menee töihin, mutta saa niin alhaista palkkaa, ettei sillä elä, joutuu yhteiskunta kuitenkin tukemaan tätä toimeentulotuen ja asumistuen kautta. Saldona on miinusmerkkinen lukema, mutta välistä pääsee vetämään epärehellinen firma.
Tekijälle töitä tosiaan löytyy aina, kunhan ei vain pyydä palkkaa tai lomaa.
Nuoret työnhakijat sortuvat näihin sudenkuoppiin helposti, koska kokemusta ei ole ja kukaan ei ole neuvomassa.
Eli en ole ikinä ollut työttömänä, mutta toisaalta kaikki on kelvannut.