Lainatun viestin kirjoitti alkujaan Luckyman
Ei voisi vähempää kiinnostaa Veikkausliiga, kun tarjolla on parempaa (lue: tasokkaampaa) seurattavaa. Veikkausliiga on jotenkin väritön, ja kun tv:stä on tarjolla melkein viikottain huippuotteluita, miksi mennä katsomaan Veikkausliigaa?
Miten huomaat tämän huikean tasoeron? Pelaaja filmaavat enemmän? Joukkue pelaa roiskispoiskis taktiikalla ison miehen päähän? Tosin lätkä/hornulamieheksi sut on jo aiemmin todettu, joten luultavasti et huomaa mistään.
Ruotsissa ja Norjassa on paremmat pelaajat ja paremmat stadionit oheispalveluineen, joten ei ihme että myös yleisöä riittää Suomen Veikkausliigaa enemmän.
Eipä taida löytyä mistään noista yhtä modernia stadionia kuin Finski. Tai no ehkä se Rosenborgin uusi stadion.
Heh.. pitääkö tässä mennä sitten Tupsia kannustamaan liigaan!
Miksikäs ei? Liput tuskin on kovin kalliita.
Lainatun viestin kirjoitti alkujaan Inertia
- Peli paremmaksi --> pallon raiskiminen pois
Mutta kyllähän suomalaiset katsovat innoissaan kaikkien roiskijoiden kuninkaan, eli Flipperpoolin pelejä. Sitäpaitsi, Veikkausliigassa ei yleensä edes roiskita kovin pahasti.
- Olosuhteet paremmaksi --> katsomot & palvelut & valot kentille & parempi alusta tai ainakin nurmi aina kuntoon & kunnolliset
pukukopit pelaajille ja huoltajille
Katsomot ovat ruman näkösiä (poislukien Finski), mutta ei niissä muuta vikaa ole. Ei myöskään palveluissa, paitsi sikamaiset hinnat. Valot taitaa olla kaikilla liigajoukkueilla, paitsi Hämeenlinnalla. Nurmi on hyvässä kunnossa silloin kun sää ei sitä estä (mille nyt ei voi mitään). Pukukoppien kunto tuskin vaikuttaa katsojalukuihin ja eiköhän ne ihan kunnossa ole.
- Saannolliset ja paremmat peliajat --> vaikka la klo. 15
En nyt paremmista tiedä, mutta säännölliset pitäisi saada.
- Enemman peleja lampimaan aikaan eli kesalla.
- Pitka juhannustauko pois.
Kannatan, tosin joku kohtuus ettei pelaajia ihan kuoliaaksi kesähelteillä(?) rasiteta.
Lainatun viestin kirjoitti alkujaan Willennium
Suomalaissarjoista puuttuvat suuret sankarit. Pelaajat, jotka kohotetaan jumalan asemaan. Suomessa palloilijat ovat amatöörejä suurin osa, heille jalkapallo on vain vakava harrastus, ei ammatti.
Eikös se riitä, että pelaajat ovat sinulle jumalan asemassa? Tarvitseeko niiden olla myös kaikille muille? Tuo amatööri-juttu alkaa olla aika huono klisee. Tietääkseni kaikki Veikkausliigan pelaajat ansaitsevat elantonsa jalkapallolla. Ongelma on siinä, että mistä maksaa kovin runsaita palkkoja kun yleisöä ei ole. Entäs Litmanen? Oliko hän Veikkausliigassa pelkkä potkupalloileva amatööri, mutta lentomatkalla Ajaxiin hänestä tuli supertähti? Kävikö samaten Sami Hyypiän matkalla Hollannin kautta Englantiin? No ei tietenkään käynyt. Veikkausliiga on täynnä nuoria taitavia ja ennenkaikkea lupaavia pelaajia. Valitettavasti seuroilla ei vain ole rahaa pitää heitä, kun ei ole niitä katsojia. CL-kaudella HJK:n CL-peleissä oli pari kertaa yli 30 000 katsojaa. Samaa HJK:ta oli liigapeleissä katsomassa 10 kertaa vähemmän ihmisiä. Käyvätkö suomalaiset todellakin katsomassa vierajoukkueen pelaajia? Sama juttu Azer- ja Wales-matseissa, tosin ei yhtä radikaalisti. "Onhan se Giggs niin söpö!!!!12"