Ihan 1.5 peliä kerkesin tälle iltaa kokeilla. Oli vähän erinäisiä ongelmia, jotka pakotti siirtymään näytöltä tohon telkalle ääreen, eli ns. pois omalta mukavuusalueelta. Ensivaikutelma oli, että koko homma tuntui jotenkin sekavalta. Vihollisia oli älyttömän vaikea erottaam ja aseilla osuminen tuntui paljon haastavammalta kuin Isonzossa. Siinä ollut arcade meininki oli poissa, ja tilalla jotenkin realistiin pyrkivämpää kamaan. Paljon sellaisia pieniä kaikki animaatioita, mitkä näyttä hienolle, mutta vaikeuttaa osumista. "Silmä ja tähtäin" ei kohtaa kun liikkuu tähdädessä hyvin äkkiä, mikä on varmaan tarkoituksellista, mutta tuntui ainakin ensituntumalta aika kurjalta. Lisäksi en tuntunu olevan ainoa joka ei aina bongannut vihollisia, kun sama jätkä munas turpeessa leipoi vaikka kuinka monta. Eli viholliset tuntuu hukkuvan maastoon. Lisäksi ase on jotenkin oudon isosti ruudulla, ja vie siitä paljon tilaa, vaikka fov slideri oli 120. Sain ainaki niin kovaa siel naamaan että heikompaa olisi hirvittänyt

Pitää yrittää huomenna testailla paremmalla ajallla ja näytöllä!
Joo, ihan selvästi muutama kliksu sinne Hell Let Loosempaan suuntaan tässä on menty sekä ampumisen osalta (supression ) ja looksien kanssa. Hahmot ei enää pomppaa silmään kuin kuin joulukuusen valot, molemmista seikoista oikeastaan pidän. Se, että yksi pikseli sinusta näkyy suojan takaa sadan metrin päässä, ei enää tarkoita, että olisit automaattisesti maalitauluna. Mönkimisestä ja sniikkailusta palkitaan, eli himpun verran mennään sinne realismin suuntaa, vaikka ei tämäkään mikään sotasimulaatio ole. Mutta orastavasti sellainen parempi "immersio" sotimisesta tule.
Tuo 120 FOV on ainakin ihan överi suuri. Varsinkin jos tuntuu, että ei näy. Iso FOV pienentää kaukana olevien kohteiden kokoa ja yllätysyllätys, ne ovat silloin vaikeampia havaita. Lisäksai tarpeettoman iso FOV vaikuttaa haittaavasti suorituskykyyn. Kokeile nyt ensimmäisenä laskea se takaisin siihen oletukseen 90, joka sekin on kohtuu suuri. Isonzossa 90 oli maksimi, laskin sielläkin olikohan 60 jos en väärin muista. Tässäkin laskin vähän FOV, koska miksi en laskisi? Lähellä olevat äijät kyllä näkee ja kuulee. Nyt on joku nyt 70 tai 80 testissä, aika näyttää mihin se lopulta asettuu.
Tällä asetuksella näen kyllä vanhoilla silmilläni järkevän matkan päässä olevat viholliset ihan fine ja tappo sarakkeseen tulee sisältöä. Jopa Series S kanssa voi napsia heduja kaukaisuudesta, vaikka siinä on huomattavasti pienempi resoluutio kuin isoveljellään pelattuna. Mutta jos joku on esteen takan kaukana, niin se ei sieltä erityisesti pomppaa silmään kuten Isonzossa_eikä kuulukaan, paitsi kiikareilla.
Se mistä ampumisessa myös tykkään on Bullet drop ja bullet travel time, pitkälle ampuessa välillä täytyy ottaa ennakkoa poikittain liikkuvaan maaliin. Ja paikallaankin olevaankin täytyy ehkä vähän nostaa koroa. Eli kyllä, ampuminen on haastavampaa jo pelkästään tuonkin takia kuin vanhoissa. Ja se on hienoa!
Mutta joo, on kyllä tosi hauskaa semirealistista sotimista ja laadun suhteen ei valittamista. Taannoisen täysin katastrofaalisen Hell Let Loose Vietnam julkaisu Alpha-testi kunnossa jälkeen on vaihteeksi kiva nähdä toimiva peli ykkösellä julkaisussa. Erittäin hyvää työtä pieneltä BlackMill gamesilta! Kyllähän tässäkin toki puuhaa vielä riittää, suorituskyvyn optimointia ja mm. deadzonen säätöä toivoisin kovasti oikealle tatille. Tai jos ei säätöä, niin oletusarvoa sitten pienemmäksi. Se tuntuu jotenkin ikävältä, Isonzossa oli parempi fiilis.