Tämä on mainospaikka (näillä pidetään sivusto pystyssä)

Xbox Series X|S - keskustelua Microsoftin uutuuskonsoleista

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja Dragonfly
  • Aloituspäivämäärä Aloituspäivämäärä
  • Tunnisteet Tunnisteet
    xsx
Aiemmin julkistettujen hinnankorotusten aikaan ei ollut vielä tietoa hinnoista Euroopassa. No nyt joku oli jo kaivellut muualla näitä uusia hintoja, ainakin saksalaisella Xbox-sivulla näytti olevan samoja hintoja:

512GB Xbox Series S was 349.99€ now 499.99€
1TB Xbox Series S was 399.99€ now 599.99€
1TB Xbox Series X Digital was 549.99€ now 749.99€
1TB Xbox Series X Disc was 599.99€ now 799.99€


Aika rapsakkaa alkaa tosiaan olemaan joka rintamalla. Kertakorotukset 150-200e. Japanissa, jossa kukaan ei osta Xboxia, korotus on ollut ilmeisesti jotain reilua 150e luokkaa. Ja jos olen ymmärtänyt oikein, niin näilläkin hinnoilla tehdään vielä persnettoa. Tietää hyvää kauttaaltaan näitä tulevia laitteita ajatellen.
Alkaa olemaan kyllä aika rapsakat hinnat tosiaan. Ja jonkun huhuilun mukaan näillä hinnoilla tehdään silti 150€ miinusta per konsoli. Aikamoista...
Ei tässä kyllä varmaan seuraava sukupolvi taida irrota alle 1500€. Nintendolla on sinänsä paras tilanne kun konsoli on vasta elinkaaren alussa ja kaikista edullisin laite.
 
kyllä siiryn xbox kelkaan jos oikeesti on levyasema seuraavassa koneessa ja sonyssa ei olisi sitä se ratkaiseen minulle paljon
Sama, vituttaa edelleen levyjen poistuminen + sonyn muu perseily ja ylimielisyys, täälä on mustalla listalla kaikki sonyn kuluttaja elektroniikka, pitäkööt tunkkinsa.
 
https://muropaketti.com/pelit/peliu...c-to-digital-ominaisuuden-viela-tassa-kuussa/

Pelien tekijät saavat päättää hyödyntääkö heidän pelinsä tätä Disc to Digital -ominaisuutta. Ja huomioitavaa on se, että kun saat käyttöoikeuden digitaaliseen peliin levyn myötä, levy muuttuu käyttökelvottomaksi muilla konsoleilla etkä voi sitä myydä eteenpäin tai edes lainata. Olettaisi, että tuon käyttöoikeuden pystyy myös perumaan, jotta voi halutessaan myydä sen pelin pois.
 
https://muropaketti.com/pelit/peliu...c-to-digital-ominaisuuden-viela-tassa-kuussa/

Pelien tekijät saavat päättää hyödyntääkö heidän pelinsä tätä Disc to Digital -ominaisuutta. Ja huomioitavaa on se, että kun saat käyttöoikeuden digitaaliseen peliin levyn myötä, levy muuttuu käyttökelvottomaksi muilla konsoleilla etkä voi sitä myydä eteenpäin tai edes lainata. Olettaisi, että tuon käyttöoikeuden pystyy myös perumaan, jotta voi halutessaan myydä sen pelin pois.
Tästähän uumoiltiin että se menisi juuri toisinpäin. Eli kun levyn lainaa tai myy eteenpäin, niin digitaalinen käyttöoikeus poistuisi, kun levyä käyttää toinen tunnus. Molemmilla tavoilla varmaan päästään ihan samaan lopputulemaan, jossa levy antaa omistusoikeuden, mutta sen jälkeen käytetään digitaalista lisenssiä. Ongelma on se, jos tosiaan prosessia ei voi perua, niin että levyn voisi jatkossa myös myydä eteenpäin. Siinä tapauksessa ominaisuus jää torsoksi.

Kohtahan tämä sitten nähdään miten todellisuudessa toimii.
 
Uutisen lähde on ainakin luotettava, koska sen mukaan jo heinäkuussa on alkanut disc to digitalin public beta.
 
https://muropaketti.com/pelit/peliu...c-to-digital-ominaisuuden-viela-tassa-kuussa/

Pelien tekijät saavat päättää hyödyntääkö heidän pelinsä tätä Disc to Digital -ominaisuutta. Ja huomioitavaa on se, että kun saat käyttöoikeuden digitaaliseen peliin levyn myötä, levy muuttuu käyttökelvottomaksi muilla konsoleilla etkä voi sitä myydä eteenpäin tai edes lainata. Olettaisi, että tuon käyttöoikeuden pystyy myös perumaan, jotta voi halutessaan myydä sen pelin pois.
Minusta tässä on ennemmin huhuiltu tämän toimivan niin, että käyttöoikeus siirtyy levyn mukana. Eli kun työntää levyn konsoliin, käyttöoikeus siirtyy aina kyseiselle konsolille ja poistuu edelliseltä. Oletettavasti tämä koskee vain Xbone- ja Seris-sarjan pelejä, koska niissä on yksilöllinen tunniste. En tiedä, että miten tämä järjestelmä suhtautuu sellaisiin peleihin, joissa on sulkeutuneita lisenssejä ja pelit on jo mahdollisesti poistuneet digitaaliselta kauppapaikalta.

---
Muuta huhuilua on lisäksi X360-pelien pelaaminen PC:llä. Tämä on todennäköistä, koska nykyinen OG Xbox-pelien emulointi Windowsilla perustuu juurikin X360-emulaattoriin. Silloinhan siitä jää tavallaan yksi ylimääräinen emulointikerros pois.
 
Kävin pikaisesti lukemassa mitä muut tästä kirjoittavat ja ainakin Vergen eilen julkaistu artikkeli sanoo näin:
The document also includes details about a way for players to get a digital version of a game that they already own on a physical disc, which The Verge’s Tom Warren reported on in July. The document says that if a player puts an Xbox One or Series game on disc into an Xbox One or Series X console with a disc drive, they’ll be granted a digital license that’s bound to “that disc and the player’s account.” The license will stay with a player across Xbox devices, but if the disc “changes hands,” the license will transfer to the new person. That should mean that gamers can still trade and sell discs; once the original owner of a disc does so, they can’t play the digital version they got from that disc anymore.
Artikkelissa puhutaan myös Xbox 360 -pelien saapumisesta PC:lle, mikä on aika jeppistä.

 
Ajattelin, että boksin disc to digital - keskustelua voisi nyt jo siirtää yleisketjusta boksin omaan keskusteluun siltä osin kuin kyse ei ole yleisestä keskustelusta digi vs. fyysinen, vaan itse ominaisuuden käytöstä.

Pääsin itse nyt testaamaan ominaisuutta, kun sain Insider-tasoni päivitettyä betaksi.

Paljoa minulla ei levyjä enää ole, mutta ihan mukavasti noita nimikkeitä sai päivitettyä (pieni levyikoni pelin kuvakkeen alakulmassa). Erityisen positiivista oli, että nyt minulle päivittyi Mafia Series - versio, joka on sidottu One-version digiversion omistukseen. Aiemmin ilmoitettiin, että levyversioiden omistajille ilmainen päivitys ei ole mahdollinen!

Kovasti tosiaan kaipailtaisiin listaa tuetuista peleistä, jotta tarvittaessa tietää väijyä levyjä kaupassa/Torissa jne.
 

Liitetiedostot

  • 20260901_130541.jpg
    20260901_130541.jpg
    1,9 MB · Lukukerrat: 14
Viimeksi muokattu:
Erityisen positiivista oli, että nyt minulle päivittyi Mafia Series - versio, joka on sidottu One-version digiversion omistukseen. Aiemmin ilmoitettiin, että levyversioiden omistajille ilmainen päivitys ei ole mahdollinen!

Erinomaisen kuluttajaystävällistä myös tämäkin, kyllähän näitä nimittäin moni myös ihan myy. Parhaimmillaan tosiaan saa nyt Disc to Digitalin ansiosta sekä Series-päivityksen että PC-version nurkissa pölyttyneistä fyysisistä Xbox One kopioista.

Itse hieman kaivelin arkkuja ja löysin vain Fallout 4:n ja Dragon Age: Inquisitionin, mutta taitaa jossain olla muutama lisääkin mitä jäänyt myymättä pois. Ihan mielellään nämä ottaa nyt ilmaiseksi mukaan myös tähän sukupolveen, joten toivottavasti kuuluvat listalle lopulta.

Ja kyllähän tätä kautta tulee katseltua fyysisiä julkaisuja taas ihan uudella silmällä, erityisesti Xbox Play Anywhere julkaisuja, niin saa samaan hintaan myös PC:lle ja kannettavaksi näitä.
 
Disc to digitalin testailu jatkui vielä ja varmistui se, mitä netistäkin on lukenut: Ubisoftin mitkään pelit eivät taida tällä hetkellä tukea ominaisuutta. Aiemmin kerrotusti julkaisija saa päättää. Toivottavasti neuvottelut ovat tuolta osin vielä kesken, eivätkä päättyneet!

Sen sijaan Play Anywhere titteleistä Hogwart's Legacy ja Halo Wars 2 olivat digitoitavissa. J.Sunderlandin mainitsemin tavoin erityisesti Play Anywhere - tittelin levyt ovat kovaa valuuttaa. Nyt kun asiaa pohtii, niin jatkossa kirjastosta voi lainata myös PC-pelejä sillä oletuksella, että käytössä on digitointiin soveltuva konsoli ja Series tai One-peli tukee Anywhereä. Eiköhän näistä saada jotain kunnon listaa jossain vaiheessa vähintään kolmansien osapuolten toimesta.
 
Ylös Bottom