Tämä on mainospaikka (näillä pidetään sivusto pystyssä)

Yleinen politiikkaketju

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja -WaLuigi-
  • Aloituspäivämäärä Aloituspäivämäärä
Missä vaiheessa keskustelua on sanottu että esim. Elokapinassa olisi kaikki puhtaita pulmusia tai ylipäänsä parempaa väkeä? Täällä on esimerkiksi sanottu että verratessa natseihin tai CannonBalliin (oikeasti) on aika selvä mikä porukka ajaa hyvää asiaa.....

Uusnatsit, cannonball, elokapina, mikä ikinä onkaan, saa minun puolestani ajaa asiaansa lain sallimissa rajoissa niin paljon kuin sielu sietää. En kuitenkaan usko, että yhtään mikään noista liikkeistä saavuttaa aatteelleen yhtään mitään hyvää mm. kaaosta aiheuttamalla tai sattumanvaraisia ihmisiä kiusaamalla.

Mitä tarkoitin tuolla itsensä kehittämisellä ja ympäristöönsä vaikuttamisella, jokaisella todennäköisesti on lähiyhteisönsä, tai vähintäänkin itsensä jonka elämään voi hyvinkin konkreettisesti vaikuttaa. Ainakin minulle on kovin loogista, että minä pyrin edesauttamaan kestävää kehitystä koti- työ- ja lähiympäristössäni omilla teoilla ja valinnoillani. Kyllä, voisin mennä istumaan autotielle tai huudella iskulauseita ohikulkijoille, en kuitenkaan ole saanut pienintäkään viitettä siitä, että se tekisi maailmamme puolesta enemmän kuin mitä jo teen. Toki, pääsisin riehumaan, nostamaan itseäni paremmin jalustalle ja muuta vastaavaa tyydyttääkseni moraaliposeeraushimoani. Ehkä joku pitäisi sellaista parhaana mahdollisena ympäristövaikuttamisena, itse todellakaan en.

Mm. eilen kävin myös keskustelua ympäristön tuhoamisesta erään kovan luokan kuluttajan kanssa. En tiedä vaikutinko häneen, mutta ainakin toivon, että ehkä hän tunsi pienen piston sydämessään, ja vähentäisi todella reipasta kulutustaan edes pikkuisen. Tämän keskustelun kävin toki kohteliaasti interwebissä. Vaihtoehtoisesti olisin voinut mennä tukkimaan hänen kulkutietään, rikkomaan hänen henk. koht. tilaansa huutamalla hänelle naamatusten tjsp., en kuitenkaan missään tilanteessa lähde tuollaiseen toimintaan, koska se on melko törkeää, öykkärimäistä ja itsekeskeistä. En myöskään usko, että se toisi sen suurempaa vaikutusta hänen käytökseensä. Pointtini tuohon liittyen on, että jokaisen tulisi siivota edes oma huoneensa ennen kuin alkaa kritisoimaan muiden koteja.

Ilmastouskovaisten piirissä kun tuntuu olevan ihan kohtalaisissa määrin tuollaista ylemmyyskompleksia; "Olen käytännössä turbokuluttaja, identifoidun kuitenkin ympäristöihmiseksi koska kannatan elokapinaa, siksi voin kertoa sinulle valistuneita ympäristökantojani:).
 
Minun mielestäni hauskaa on se, että tietävätkö/muistavatko ihmiset edes elokapinan kaltaisen ryhmittymän olemassaoloa, jos heillä ei ole jonkin sortin mielenosoitus menossa, jolloin asiaa puidaan mediassa?

Tavallaan siis tällainen toiminta sataa molempien puolien laariin. Elokapinan puolella olevat voivat sanoa että hei nyt meidät huomataan, kun taas toinen puoli ärsyyntyy entisestään, eikä varmasti ole elokapinan puolella.

Henkilökohtaisella tasolla ei elokapinan toiminta saa minua ajattelemaan ympäristöä yhtään sen enempää. Kierrätän, lajittelen, kuljen pyörällä töihin ja pyrin muutenkin elämään parhaani mukaan ympäristöä ajatellen, mutta kyllä minua enemmän teiden tukkiminen ärsyttää kuin ihastuttaa. En tietenkään ala vastalauseena roskaamaan, mutta olen virkavallan puolella siinä, että hyvä kun pitävät järjestystä. Varsinkin silloin jos lakia rikotaan.
 
Tästä jo aiemmin jauhettu täällä, mutta itselle Elokapina vaan tekee ympäristön ajattelrmisesta vasteenmielisemmän asian.

Paljon mieluummin katson luontodokkaria, jossa legendaarinen David Attenborough kertoo kuinka muovijäte tuhoaa luontoa.

Kriittistä infraa, kuten teitä tarvitaan usein kriittisiin asioihin, eikä kenelläkään ole oikeutta tuhota tai heikentää muiden ihmisten mahdollisuutta käyttää sitä. Ne jotka näin tekevät, kertovat paljon älynlahjoistaan ja tällöin he myös tekevät enemmän hallaa ajamilleen asioille, jotka ovat aatteen tasolla oikein hyviä.
 
Minusta se on päivänselvää miksi tästä ärsyynnytään. Kukaan ei usko, että tällä on planeetan pelastumisen kanssa tekemistä hevon vitun humppaa. Jos olisi, niin yleinen reaktio olisi eri.
 
Uusnatsit, cannonball, elokapina, mikä ikinä onkaan, saa minun puolestani ajaa asiaansa lain sallimissa rajoissa niin paljon kuin sielu sietää. En kuitenkaan usko, että yhtään mikään noista liikkeistä saavuttaa aatteelleen yhtään mitään hyvää mm. kaaosta aiheuttamalla tai sattumanvaraisia ihmisiä kiusaamalla.
Tämä on juuri ollut pointtini kokoajan. Tehkööt kukin mitä lystää ja ajatella asioista kuinka tykkää kunhan on tehty lain sallimissa rajoissa ilman liiallista häiriköintiä. Joskus viime kierroksella kun tästä puhuttiin kerroin että haluaisin mennä helsingin rautatieaseman torille jeesukseksi pukeutuneena julistamaan maailmanloppua. Se on minun oikeuteni jos en ketään häiritse / estele. Jos taas hyppisin bussien ja taksien eteen niin sitten se on huono homma ja mennään taas asioihin mitä en kannata / suvaitse.

Joku kiihkouskovainen toisaalta voisikin hyväksyä bussien ja taksien seisottamisen, koska olen hyvällä asialla? Hmm, tuossa on ero meissä ihmisissä. Jotkut hyväksyy, toiset ei.

Minua paheksuttiin kun ns. 'vertasin' elokapinaa uusnatseihin yms, mutta mitens nyt kun ns. 'vertaan' Jeesukseen. :D Se nyt ei ainakaan voi olla huono juttu? Jeesushan pelastaa meidät kaikki syntiset! :D Jopa rikoksia tekevät elokapinalliset. Ainiin ja greenpeace.

Mikähän kannanotto ja keneltä tulee seuraavaksi sotkemaan yhteiskunnan rauhaa? Jos tuollain saa mediahuomiota niin kyllähän se houkuttelee alkaa duplikoimaan. Niinko mä vaikka siellä videopelidivarin ovessa, oottakaa vaan ja ostakaa iltasanomia "Jeesukseksi pukeutunut viheraktivisti kahlitsi itsensä kaupan oviin estäen kaupan avautumisen" :D

P.s. ei tartte tulle näsäviisastelemaan että mä ns. 'vertaisin' itseäni Jeesukseen. Jos ei ole luetun ymmärtämisen taitoa niin sitten ei ole, mutta sanoinpahan jo etukäteen niin säästyy keyboard warriorin näppäimistöä jonkun verran.
 
Viimeksi muokattu:
Ja kiitos vastauksesta. Käsitänkö oikein että lakia voi rikkoa jos mikäli motiivi on riittävä? Millä tavalla suomen laissa motiivi on huomioitu lain noudattamisessa? Ja samalla henkäyksellä sanot että lakien pitää olla kaikille samat niin onko se nyt että samat lait kaikille vai että vähän vois kattoa sormien läpi jos on motiivi?
Kerrataanpa. Keskustelu alkoi siitä että keinot tuomittiin. Kukaan ei varmaan ole niistä eri mieltä. On kuitenkin ihan eri asia miksi noita kyseisiä keinoja käytetään.

Ei ole myöskään sanottu että syyt oikeuttaisivat rikkomaan lakia. Niillä on kuitenkin merkitystä. Siksi vaatimuksesi käsitellä pelkkiä keinoja on outoa ja kenties myös tarkoitushakuista, sillä et saa siihen kuin yhden vastauksen. Eikä siitä synny keskustelua ennen kuin aletaan puhua kuka keinoja käyttää ja minkä vuoksi.

Lain rikkomisessa tai noudattamisessa ei motiivia tietenkään vielä huomioida. Se huomioidaan kuitenkin tuomioissa ja ihmisten näkemyksissä tilanteessa. Me ollaan nyt niitä näkemyksiä käsittääkseni tässä vaihtamassa.

En tajua mistä olet vetänyt käsityksen että lain rikkominen hyväksyttäisiin kenenkään kohdalla. Sinä tulkitsit sen itse jostain missä sitä ei ole. Minä olen ainakin sanonut vain että ymmärrystä on varmasti enemmän jos motiivit on sellaiset, jotka pystyy ymmärtämään. Ihmisen tappaminen huvikseen on eri asia kuin puolustaakseen toisen henkeä. Molemmissa on kuitenkin tapettu ihminen. Tajuatko tuon esimerkin kautta mitä yritän sanoa? Asian käsittely pelkän teon kautta on erittäin suppeaa: tappo on tappo, lain rikkominen on lain rikkomista. Piste. Miksi siis keskittyä vain keinoista puhumiseen?

Eikö suomen laki ole laki, motiiveilla ole ole väliksi paitsi välillisesti, lainoppineet tykkää saada syytteilleen motiivin. Että miksi nyt tein näin hölmösti että rikoit xyz lakia.
Jos on motiivi, niin syyte menee helpommin läpi ja tuomio tulee asianmukaisesti.
Vai miksi toit motiivin keskusteluun missä olen kritisoinut jonkun ryhmän (olkoon vaikka saatananpalvojia, tai mitä ikinään hihhuleita, ei minuakiinnosta) toimeenpantuja toimia mitkä haittaa yhteiskuntaa ja rikkoo lakeja?
Koska motiivia ei oikeasti voi irrottaa tekemisestä. Mikäli puhutaan vain teosta, ei mitään puhumista ole. Ei se sen monimutkaisempaa ole.

Ööö. en ymmärrä että olet noin rajoittunut tässä siitä että en ole kiinnostunut keskustelemaan ympäristöasioista. Niille on omat ketjunsa. Ei tosin varmaan täällä.
Olen kiinnostunut keskustelemaan asioista mitkä minua kiinnostaa ja kuten alusta saakka olen sanonut niin keskustelen vain ja ainoastaan niistä (eli tässä tapauksessa miten elokapina ja greenpeace on tässä toiminut tuodakseen kantojaan julki).
Ei minun edes tarvitse kertoa mielipiteitäni elokapinan ajamista tarkoitusperistä jos en niistä halua keskustella. Vaikka olen toki jo (öö olisiko jotain 6 kertaa) tässä ketjussa sanonut niitä tukevani.
En tiedä mihin viittaat tällä, joten en voi kommentoida. Onko tämä siihen kun kehuit tekeväsi enemmän kuin kritisoimasi porukka? Jos väität tällaista, niin halusin vain tarkentaa että teetkö samoja asioita. Vastaamattomuutesi kertoo toki jo jotain.

Voin minäkin sanoa että teen enemmän kuin Elokapina. En nimittäin usko että pelaavat pelejä yhtä paljon. Mutta jos puhutaan aktivismista, niin en todellakaan tee mitään sillä alalla. En usko että sinäkään teet, vaan ne mainitsemasi asiat on ihan eri asioita. Varmasti ihan hyviäkin asioita mutta ei eri asioita kannata tuolla tapaa rinnastaa.

Ihan turhaan yrität vängätä ettenkö olisi jatkossakin sitä mieltä että kantojen julkituonnin tulisi pysyä hyvien arvojen ja lain rajoissa.
En ole tietääkseni vängännytkään sinun mielipiteesi pysymisestä? Olen kyllä huomannut että sinulla on oma näkemyksesi asioista.

Laitetaans ajatusleikki pystyyn ja siirretään elokapina meille pelaajille:
Mäkin voisin lukita itseni ketjuilla videopelidivarin oviin kiinni enneko avaavat koska muovijäte. Digitaalisen median digitaalinen jakelu on parempi. Sitten ois kauppa kiinni pari tuntia aamusta ja joku perkeleen palokunta tulisi sahaamaan mun ketjut paskaksi.

Teinkö ympäristöteon vai aiheutinko vaan ylimääräistä haittaa divarin asiakkaille ja omistajalle? Hiljainen protesti kaupan edessä kyltin kanssa missä kerrotaan ja valaistaan muovijätteestä olisi varmaan asiakkaillekin miellyttävämpi kokemus saada informaatiota asiasta.

Jos asiakkaat joutuvat katsoa pari tuntia mun riutumista siinä kahleissa ja odottaa että kaupanpitäjä saa kaupan ovet auki että pääsee ostamaan pelin mitä ovat heti aamusta tulleet hakemaan...? Minun sekoilun takia sitten ei saakkaan sitä?
Odottaisiko asiakkaat kenties että palokunta ja poliisit on siinä tehneet tehtävänsä vai menisikö alakerran prismaan ostamaan sen saman pelin muutamaa euroa kalliimmalla? Vai saisiko he valaistuksen eikä enää ikinä ostaisi fyysisiä kopioita pelistä?
Mitä yrität tällä ajatusleikillä sanoa? Tuossa kohtaa olisit harjoittanut aktivismia. En minä tiedä olisiko sillä haluamiasi vaikutuksia vaiko ei. Sinä tuon skenaarion kehitit, joten sinun vastuullesi jää myös sanoa onnistuisiko se. Mitkä edes oli toteuttajan tavoitteet tekonsa suhteen?

Vai oliko vain tarkoitus vetäistä hatusta joku stereotyyppinen aktivistiteko ilman oikeaa miettimistä että mitä se skenaarion toteuttaja halusi sillä sanoa?

Voin vastata tähän paremmin jos selität mitä tällä haluat edes sanoa.

Hitsi, tossa on itseasiassa ideaa. Minäkin voin vaikuttaa muovijätteen määrään. Hyvä että tuli puheeksi. Mä olen vielä niin lihava että tarttee ainakin neljä rotevaa palomiestä kantamaan mut siitä koko ostoskeskuksen läpi koska en todellakaan aio kävellä askeltakaan, ja roikun niissä kahleissa kiinni kaikin voimin niin pitkään kun vaan ikinä pystyn. Niin ja ne poliisit kanssa tietty koska kyllähän tosta jotain seuraa. Mutta eipä toi mua haittaa. Mähän heidän palkat maksan veromarkoistani. Eikä mua kiinnosta jos jossain lähistöllä on mummon mökki tulessa ja palokunta myöhässä. Sainpahan kantani tuotua julki ja iltasanomissakin mainitaan että joku viheraktivisti esti kaupan aukeamisen. Eli job well done?

Kuinkahan paljon pienempi hiilijalanjälki on digitaalisella kopiolla pelistä vrt fyysiseen? kuljetukset, painatukset, lopulta pitkään maatuvaa roskaa.. Hmm, puhutaan varmaan 90% - 95% pienemmästä. Ihme ettei kukaan ole vielä keksinyt mitä mä just keksin. Noniin, vaikka lupasin etten puhu kannoista niin nyt sivusin sitten kuitenkin kantoja enkä pitäytynyt pelkissä keinoissa :D Mutta se siitä.
Yhä tämän fiktiivisen tekijän tavoite jää vähän auki mutta ehkä se tosiaan on "job well done" jos sai asialleen näkyvyyttä lehdessä asti? Sano sinä kun jutun kerran kehititkin. Aika paikallinen tuo kohde tuossa tosin on ja muutenkin melko yksinäinen mielenosoitus mutta mikäs minä olen tuomitsemaan.

Uusnatsit, cannonball, elokapina, mikä ikinä onkaan, saa minun puolestani ajaa asiaansa lain sallimissa rajoissa niin paljon kuin sielu sietää. En kuitenkaan usko, että yhtään mikään noista liikkeistä saavuttaa aatteelleen yhtään mitään hyvää mm. kaaosta aiheuttamalla tai sattumanvaraisia ihmisiä kiusaamalla.
CannonBall saa ajaa rikoksiaan lain rajoissa? Missä komediaklubilla me ollaan? :D

Ei me tosin ihan täysin eri mieltä edes noista keinoista olla. Kuten jo aiemmin jossain kohtaa sanoin, en tiedä onko tietyt keinot lopulta enemmän haitallisia kuin hyödyllisiä. Motiiveilla ja ajetulla asialla on kuitenkin sen verran iso merkitys että mielipidettä ei järkevä ihminen muodosta pelkkien keinojen kautta.

Mitä tarkoitin tuolla itsensä kehittämisellä ja ympäristöönsä vaikuttamisella, jokaisella todennäköisesti on lähiyhteisönsä, tai vähintäänkin itsensä jonka elämään voi hyvinkin konkreettisesti vaikuttaa. Ainakin minulle on kovin loogista, että minä pyrin edesauttamaan kestävää kehitystä koti- työ- ja lähiympäristössäni omilla teoilla ja valinnoillani. Kyllä, voisin mennä istumaan autotielle tai huudella iskulauseita ohikulkijoille, en kuitenkaan ole saanut pienintäkään viitettä siitä, että se tekisi maailmamme puolesta enemmän kuin mitä jo teen. Toki, pääsisin riehumaan, nostamaan itseäni paremmin jalustalle ja muuta vastaavaa tyydyttääkseni moraaliposeeraushimoani. Ehkä joku pitäisi sellaista parhaana mahdollisena ympäristövaikuttamisena, itse todellakaan en.
Tämä on oikeasti hyvä asia mitä tehdä ja mitä ilmeisesti teet mutta ei sillä korvata laajempaa vaikuttamista. Eivät siis ole verrannollisia. Vähän sama kuin sanoisi että pyrkii siivoamaan oman komeron kun toinen taho pyrkii saamaan koko maan puhtaaksi.

Mm. eilen kävin myös keskustelua ympäristön tuhoamisesta erään kovan luokan kuluttajan kanssa. En tiedä vaikutinko häneen, mutta ainakin toivon, että ehkä hän tunsi pienen piston sydämessään, ja vähentäisi todella reipasta kulutustaan edes pikkuisen. Tämän keskustelun kävin toki kohteliaasti interwebissä. Vaihtoehtoisesti olisin voinut mennä tukkimaan hänen kulkutietään, rikkomaan hänen henk. koht. tilaansa huutamalla hänelle naamatusten tjsp., en kuitenkaan missään tilanteessa lähde tuollaiseen toimintaan, koska se on melko törkeää, öykkärimäistä ja itsekeskeistä. En myöskään usko, että se toisi sen suurempaa vaikutusta hänen käytökseensä.
Veikkaan että vaikutus on yhtä merkittävä kuin minun tekstini sinuun. On vaikutusta tai ei mutta pientä korkeintaan. Aktivistit tähtää vähän suurempaan näkyvyyteen ja vaikuttavuuteen. Ne vaativat sitten mahdollisesti räikeää ulostuloa. Tyhjässä huoneessa tai metsässä ei aktivismi ihan samalla tapaa onnistuisi vaikka moni sitä tuntuukin toivovan.

Pointtini tuohon liittyen on, että jokaisen tulisi siivota edes oma huoneensa ennen kuin alkaa kritisoimaan muiden koteja.
Ilmeisesti koet siis Elokapinan toimet hyökkäyksenä itseäsi kohtaan (koska elät jo mielestäsi niin asiallisesti etkä tarvitse saarnaa)? Minä en ainakaan koe henkilökohtaisena loukkauksena esim. kritiikkiä miesten väkivaltaa kohtaan koska minä ymmärrän ettei viesti ole juuri minulle.

Ilmastouskovaisten piirissä kun tuntuu olevan ihan kohtalaisissa määrin tuollaista ylemmyyskompleksia; "Olen käytännössä turbokuluttaja, identifoidun kuitenkin ympäristöihmiseksi koska kannatan elokapinaa, siksi voin kertoa sinulle valistuneita ympäristökantojani:).
Tämä on yhä vain joku sinun viholliskuvasi aktivisteista. Minulla ei tällaista ole. Tosin en tunne ketään aktivistia mutta sinä ilmeisesti tunnet montakin?

Ja kuten jo sanoin: olkoot vaikka Hitlereitä kaikki, ei se ajamansa asian arvoa muuta. Ne ihmiset voidaan tuomita tai arvioida erikseen mutta miksi keskittyä nyt heihin? Päästiin "pelkistä keinoista" lopulta puhumaan aktivistien ylemmyyskompleksista. Miksi sillä on merkitystä?

Minusta se on päivänselvää miksi tästä ärsyynnytään. Kukaan ei usko, että tällä on planeetan pelastumisen kanssa tekemistä hevon vitun humppaa. Jos olisi, niin yleinen reaktio olisi eri.
Tämä on totta ja päivänselvää varmaan kaikille. Sekin on tosin totta että näkyvyyttä se on ikäväkin näkyvyys. Aktivismi pohjautuu sille että ollaan äänessä ja näkyvillä. On siis myös päivänselvää miksi keinot ei ole mitään tavallista poliittista vaikuttamista.
 
Uusnatsit, cannonball, elokapina, mikä ikinä onkaan, saa minun puolestani ajaa asiaansa lain sallimissa rajoissa niin paljon kuin sielu sietää.

Mä oon taas sitä mieltä, että natseja ei tulle sallia vaikka kuinka toimisivat lain sallimissa rajoissa. Sinimustan liikkeen ja Odinien jäsenet vois kyllä heivata autiolle saarelle ja jättää ne sinne.
 
Tämä on juuri ollut pointtini kokoajan. Tehkööt kukin mitä lystää ja ajatella asioista kuinka tykkää kunhan on tehty lain sallimissa rajoissa ilman liiallista häiriköintiä. Joskus viime kierroksella kun tästä puhuttiin kerroin että haluaisin mennä helsingin rautatieaseman torille jeesukseksi pukeutuneena julistamaan maailmanloppua. Se on minun oikeuteni jos en ketään häiritse / estele. Jos taas hyppisin bussien ja taksien eteen niin sitten se on huono homma ja mennään taas asioihin mitä en kannata / suvaitse.
Vertaatko nyt oikean asian ajamista siihen että käyttäytyisit periaatteessa kuin hullu? Jos maailmanlopulle olisi tieteellistä todistusta ja siitä kertomisestä olisi yleistä hyötyä, niin hyväksyisin toiminnan siinä missä muunkin vastaavan. Mutta jos vain huutelisit, eikä mitään maailmanloppua edes olisi todistettavasti lähiaikoina tulossa, niin olisit yksinkertaisesti sekopää.

Taas kerran siis erittäin mielenkiintoiset vertailukohteet.

Joku kiihkouskovainen toisaalta voisikin hyväksyä bussien ja taksien seisottamisen, koska olen hyvällä asialla? Hmm, tuossa on ero meissä ihmisissä. Jotkut hyväksyy, toiset ei.
Maailmanlopun huuteluko on hyvän asialla olemista? Tai no on se, jos se on faktaa ja haluat varoittaa ihmisiä. Jos ei ole, olet vain sekopää.

Minua paheksuttiin kun ns. 'vertasin' elokapinaa uusnatseihin yms, mutta mitens nyt kun ns. 'vertaan' Jeesukseen. :D Se nyt ei ainakaan voi olla huono juttu? Jeesushan pelastaa meidät kaikki syntiset! :D Jopa rikoksia tekevät elokapinalliset. Ainiin ja greenpeace.
Et sinä nyt vertaa itseäsi Jeesukseen vaan pukeutuisit häneksi. Eikä sillä ole mitään merkitystä. Ajamallasi asialla ja motiivillasi olisi. Jos vain aiheutat haittaa ilman mitään järkevää syytä, olet huonompi kuin ne tahot, joilla on järkevä motiivi teoilleen. Aika yksinkertaista.

Mikähän kannanotto ja keneltä tulee seuraavaksi sotkemaan yhteiskunnan rauhaa? Jos tuollain saa mediahuomiota niin kyllähän se houkuttelee alkaa duplikoimaan. Niinko mä vaikka siellä videopelidivarin ovessa, oottakaa vaan ja ostakaa iltasanomia "Jeesukseksi pukeutunut viheraktivisti kahlitsi itsensä kaupan oviin estäen kaupan avautumisen" :D

P.s. ei tartte tulle näsäviisastelemaan että mä ns. 'vertaisin' itseäni Jeesukseen. Jos ei ole luetun ymmärtämisen taitoa niin sitten ei ole, mutta sanoinpahan jo etukäteen niin säästyy keyboard warriorin näppäimistöä jonkun verran.
Näppäimistösotiloin sen verran että ei tuo ollut vertaus. Sinä vain olisit sekopää Jeesuksen kuteissa. Mitä siitä? Jeesukseksi pukeutuvia näkee aika tasaiseen tahtiin. Motiiveilla ja teoilla on merkitystä, ei sillä jos olet laittanut Jeesuksen tai vaikka pirun vetimet päälle. Ihan vapaasti vain. Suhtautuminen sinuun kuitenkin juontuu muustakin kuin vaatteistasi tai teoistasi, sillä syilläsi eli motiiveilla on isoin merkitys.
 
Viimeksi muokattu:
Vertaatko nyt oikean asian ajamista siihen että käyttäytyisit periaatteessa kuin hullu? Jos maailmanlopulle olisi tieteellistä todistusta, niin hyväksyisin hihhulointia samaan tapaan kuin muutkin. Jos vain huutelet, eikä mitään maailmanloppua edes tule, niin olet yksinkertaisesti sekopää.

Taas kerran siis erittäin mielenkiintoiset vertailukohteet.


Maailmanlopun huuteluko on hyvän asialla olemista? Tai no on se, jos se on faktaa ja haluat varoittaa ihmisiä. Jos ei ole, olet vain sekopää.


Et sinä nyt vertaa itseäsi Jeesukseen vaan pukeutuisit häneksi. Eikä sillä ole mitään merkitystä. Ajamallasi asialla ja motiivillasi olisi. Jos vain aiheutat haittaa ilman mitään järkevää syytä, olet huonompi kuin ne tahot, joilla on järkevä motiivi teoilleen. Aika yksinkertaista.


Näppäimistöritaroin sen verran että ei tuo ollut vertaus. Sinä vain olisi sekopää Jeesuksen kuteissa. Mitä siitä? Jeesuksiksi pukeutuvia näkee aika tasaiseen tahtiin. Motiiveilla ja teoilla on merkitystä, ei sillä jos olet laittanut Jeesuksen tai vaikka pirun kuteen päälle. Ihan vapaasti vain.
Ei ole vertailukohteita. Ei ikinä ollutkaan. Olisin voinut ihan yhtä hyvin käyttää mielikuvitteellista "ryhmä x", tai "ryhmä y" ilman assosiaatiota mitä ajavat kantoinaan ja mielipiteinään. Kun käytin mitä käytin (uusnatsit, saatananpalvojat, MC kerhot yms) niin et sitä tainnut ymmärtää?

Me ei tulla ikinä päätökseen tässä, sä olet kova kirjoittamaan ja tuolla pelipuolella tykkäillytkin sun posteista. Mutta tässä me ollaan vaan aiiiivan liian kaukana toisistamme. Mä ajattelen hyvin rautalankamallilla siinä missä sinä taas syleilet koko kokonaisuutta välittämättä yksityiskohdista.
Eikä se mitään haittaa, tälleinhän sitä keskustelua saa aikaiseksi. :)

Yksi juttu toki jäi vähän kaivertamaan,
Yhä tämän fiktiivisen tekijän tavoite jää vähän auki mutta ehkä se tosiaan on "job well done" jos sai asialleen näkyvyyttä lehdessä asti? Sano sinä kun jutun kerran kehititkin. Aika paikallinen tuo kohde tuossa tosin on ja muutenkin melko yksinäinen mielenosoitus mutta mikäs minä olen tuomitsemaan.
Olisiko siis mielestäsi tuossa tarinassani parempi että saataisiin suljettua organisoidusti kaikki suomen videopelidivarit vaikka viikoksi? Sitten voisit tuomita että 'Job well done?' Jos vaikka saisin lisää jeesuksia mukaan tähän mun ajatusleikkiin? Eli sivullisten ihmisten vahingon maksimointi. Kantahan (sinun termistössä tavoite? en tiedä) oli jo kerrottu aika tarkkaan. Ja jottet matoile ulos tästä niin muovijätteen vähentäminen. Vinkkinä.
 
Ei ole vertailukohteita. Ei ikinä ollutkaan. Olisin voinut ihan yhtä hyvin käyttää mielikuvitteellista "ryhmä x", tai "ryhmä y" ilman assosiaatiota mitä ajavat kantoinaan ja mielipiteinään. Kun käytin mitä käytin (uusnatsit, saatananpalvojat, MC kerhot yms) niin et sitä tainnut ymmärtää?
Ymmärsin mutta sinä et ymmärtänyt vieläkään että motiivi on se, millä oli merkitystä.

Jos olisit käyttänyt "ryhmä X:ää" ja "ryhmä Y:tä", niin ei niiden välillä voisi tehdä eroa jos ne ovat identtisiä. Käyttämiesi ryhmien motiiveissa taas on eroa ja jos ne otetaan mukaan käyttämääsi lauseeseen, on ne pakostakin vertailukohteita.

Palataan yhä siis siihen, että pelkkiä tekoja on typerää käsitellä ilman motiiveja. Syyt olen jo useaan kertaan kirjoittanut.

Mä ajattelen hyvin rautalankamallilla siinä missä sinä taas syleilet koko kokonaisuutta välittämättä yksityiskohdista.
Siis onko nyt huono asia käsitellä koko asiaa eikä vain tarkkaan valittua yksittäistä osaa siitä? Minä kuitenkin jo kerroin miksi sitä yksittäistä osaa on turha käsitellä. Ei siinä ole mitään käsiteltävää. Hauki on kala. Mutta jos se on vesilasissa vs. joki, on tilanne ihan eri. Yksittäiseen asiaan/yksityiskohtaan rajautuminen aiheuttaa sen, ettei ole mitään käsiteltävää. Sitä minä olen koko ajan yrittänyt sanoa.

Jos sinä halusit vain sen vastauksen että "lait on kaikille samat", niin sen sinä jo sait. Ei ne Elokapinan käyttämät keinot yksinään, pelkkinä keinoina ole sen parempia mitä ne olisivat natsien tekeminä. Motiivit niiden takana vain voivat ollakin. Tätä olen yrittänyt vaikka kuinka monesti tässä sanoa: pelkistä keinoista puhuminen ilman kontekstia tai tekijää on turhaa.

Yksi juttu toki jäi vähän kaivertamaan,

Olisiko siis mielestäsi tuossa tarinassani parempi että saataisiin suljettua organisoidusti kaikki suomen videopelidivarit vaikka viikoksi? Sitten voisit tuomita että 'Job well done?' Jos vaikka saisin lisää jeesuksia mukaan tähän mun ajatusleikkiin? Eli sivullisten ihmisten vahingon maksimointi. Kantahan (sinun termistössä tavoite? en tiedä) oli jo kerrottu aika tarkkaan. Ja jottet matoile ulos tästä niin muovijätteen vähentäminen. Vinkkinä.
Minun mielipiteeni: "isku" on ihan väärään paikkaan kohdistettu, sillä muovijätettä tuskin videopelidivari mitenkään ongelmallisesti tuottaa.

En minä haluaisin videopelidivareita sulkea. En myöskään ole tuomitsemassa yhtään mitään. Sanon vain näkemykseni ja mielipiteeni. Tässä kohtaa vain vähän vaikeaa kun en täysin ymmärrä tämän ajatusleikin ideaa. Se kun ei tunnu olevan kauhean pitkälle mietitty mielenosoitus alkujaankaan.

Vähän sama kuin joku vastustaisi muoviastioita ja menisi ensimmäisen niitä myyvän kaupan ovelle riehumaan. Ihan väärä paikka eikä ole muutenkaan mietitty loppuun asti, miten ajamansa asian saisi paremmin esille.

Äläkä viitsi vihjailla että olisin nyt jotenkin parempi ihminen tai matoilemassa johonkin. En yksinkertaisesti tajunnut mitä tuolla ajatusleikillä edes yrität sanoa, kysyä tai argumentoida. Enkä ole vieläkään varma ymmärsinkö.

Jos taas yrität yhä pysyä vain keinoissa, niin tuo kyseinen keino: estää toimintaa ja saada suljettua se, voi olla ihan toimiva keino. Kohde vain on niin huono että en äkkiä huonompaa keksi. Ihan kuin olisi nopeasti vain päästä vedetty stereotyyppinen vitsi.
 
Ymmärsin mutta sinä et ymmärtänyt vieläkään että motiivi on se, millä oli merkitystä.

Jos olisit käyttänyt "ryhmä X:ää" ja "ryhmä Y:tä", niin ei niiden välillä voisi tehdä eroa jos ne ovat identtisiä. Käyttämiesi ryhmien motiiveissa taas on eroa ja jos ne otetaan mukaan käyttämääsi lauseeseen, on ne pakostakin vertailukohteita.
Ööh just sanoin että mun päässä ne ei ole vertailukohteita lainkaan? Ja sinä sanot että on? Laitoitko sanoja suuhuni vai oliko tuo vain mielipiteesi?
En ole puhunut motiiveista mitään. Vaan keinoista.
Siis onko nyt huono asia käsitellä koko asiaa eikä vain tarkkaan valittua yksittäistä osaa siitä? Minä kuitenkin jo kerroin miksi sitä yksittäistä osaa on turha käsitellä. Ei siinä ole mitään käsiteltävää. Hauki on kala. Mutta jos se on vesilasissa vs. joki, on tilanne ihan eri. Yksittäiseen asiaan/yksityiskohtaan rajautuminen aiheuttaa sen, ettei ole mitään käsiteltävää. Sitä minä olen koko ajan yrittänyt sanoa.
Olenko missään vaiheessa väittänyt että asioiden käsitteleminen olisi 'huono asia' jos katsellaan isoa kokonaisuutta. Olenko myöskään väittänyt että rautalankoihin takertuminen olisi 'huono asia'? Saat etsiä missä olen moisia höpötellyt. Niinkuin totesin, me katsotaan tätä juttua ihan eri näkövinkkelistä. Enhän minäkään nyt ala vänkäämään sinulle että "vertaat elokapinaa perisuomalaiseen haukikalaan, ettäs kehtaatkin!" :D Anteeksi vaan mutta tällaiselta keskustelu välillä tuntuu sinun kanssa. Ainiin, on muuten todella aliarvostettu ruokakala. Tästäkin saat olla eri mieltä. Se on ihan ok.

En minä haluaisin videopelidivareita sulkea. En myöskään ole tuomitsemassa yhtään mitään. Sanon vain näkemykseni ja mielipiteeni. Tässä kohtaa vain vähän vaikeaa kun en täysin ymmärrä tämän ajatusleikin ideaa. Se kun ei tunnu olevan kauhean pitkälle mietitty mielenosoitus alkujaankaan.

Vähän sama kuin joku vastustaisi muoviastioita ja menisi ensimmäisen niitä myyvän kaupan ovelle riehumaan. Ihan väärä paikka eikä ole muutenkaan mietitty loppuun asti, miten ajamansa asian saisi paremmin esille.
Hmm. Jaa että ihan väärä paikka? Kaupunkien keskustojen liikenteen tukkiminen on jollain tavalla parempi? Eihän nää siviiliautoilijat, julkinen liikenne, hälytysajoneuvot (ja mahdolliset sivukärsijät) ole edes tehnyt mitään väärää aatteen kannalta. Tai vitustako mä tiedän jos jollain taksarilla olisikin muovikippo siellä takaluukussa.
Eikö tuo itseasiassa aja hiukan viherarvoja vastaan seisottaa liikennettä ja autoja turhanpäiten saastuttamassa ympäristöä tyhjänkäynnillä? Ja ei kiitos mitään nitpicking että useimmissa autoissa on start stop automatiikka. Busseissa ei ainakaan ole.
En tiedä mihin viittaat tällä, joten en voi kommentoida. Onko tämä siihen kun kehuit tekeväsi enemmän kuin kritisoimasi porukka? Jos väität tällaista, niin halusin vain tarkentaa että teetkö samoja asioita. Vastaamattomuutesi kertoo toki jo jotain.
Tähän boldattuun kohtaan pyytäisin vielä tarkennusta. Taidat kiihkoissasi sotkea minut johonkin muuhun. Etsi ja lainaa mitä olen kirjoittanut tai peru puheesi.
 
Viimeksi muokattu:
Elikkäs, jos on helvetin jalo motiivi voi perseillä kuin paljon haluaa.

Melko varmasti osalle se todellinen motiivi on kuulua yhteisöön, saada hyväksyntää omassa kuplassaan ja kokea, että omalla elämällä on merkitystä. Nämä ei ole kovin jaloja motiiveja. Itsekästä, vaikkakin inhimillistä. Ihminen tarvitsee näitä itseään varten.
 
Elikkäs, jos on helvetin jalo motiivi voi perseillä kuin paljon haluaa.

Melko varmasti osalle se todellinen motiivi on kuulua yhteisöön, saada hyväksyntää omassa kuplassaan ja kokea, että omalla elämällä on merkitystä. Nämä ei ole kovin jaloja motiiveja. Itsekästä, vaikkakin inhimillistä. Ihminen tarvitsee näitä itseään varten.
En tiedä lainkaan mikä on esim tässä tapauksessa elokapinalliset motivoinut käyttämään noin radikaaleja keinoja. Onko sitten aatteen ajamista vai mitä kirjoitit. Vai kenties vähän molempia.

Mua jo viime kierroksella kun näistä puhuttiin ni nauratti kun syksyllä säät kylmeni ni jo vaan loppu perseilykin :D Se vaan on kivempaa telttailla kesällä.
Ulkoilmafestareitakaan järjestetä suomessa Tammi-Helmikuussa. Miksiköhän ei. Koska kukaan ei tulisi sinne.

Greta Thunbergillä oli enemmän munaa kun koko elokapinalaisillä yhteensä ko veti 0 lämmöissä sitä ensimmäistä hiljaista mielenosoitustaan. Hatunnosto hänelle. En tosin kaikkia hänen 'aktivismejaan' hyväksy myöskään mutta toi eka oli kyllä timantti. Ja (edelleen, kuten elokapinalaisetkin!) hyvän aiheen puolesta.

Tarkennuksena vielä, liike mikä siitä lähti (no, liikkeen toimeenpanevat keinot), en sitäkään allekirjoita (skipataan koulusta massoissa yms). Mutta tuo on hyvä esimerkki ettei tartte alkaa vittupääksi täysi sivullisille saadakseen huomiota aatteelleen.
 
Viimeksi muokattu:
Aktivistit tähtää vähän suurempaan näkyvyyteen ja vaikuttavuuteen. Ne vaativat sitten mahdollisesti räikeää ulostuloa.
En edelleenkään näe tässä pointtia. Mitä provosoivammin ja kovempaa huutaa mitä haluaa ja mitä vaatii, sen enemmän sillä saa tod. näk. vaikuttavuutta aikaan? Huomattavimmat ympäristöradikaalien aiheuttamat vaikutukset joita olen nähnyt, on töitä poliiseille ja toimittajille sekä turhaa kiusaa satunnaisille ihmisille. Tämä on toki vain oma rajoittunut näkökulmani, mutta mitä olen itse yleisimmin nähnyt, on paheksuntaa ja kummeksuntaa noita teidentukkijoita, poliisien työllistäjiä tai töhrijöitä kohtaan, paljon vähemmän taas kannatusta sille heidän ajamalleen asialle heidän ansiostaan.

Ilmeisesti koet siis Elokapinan toimet hyökkäyksenä itseäsi kohtaan (koska elät jo mielestäsi niin asiallisesti etkä tarvitse saarnaa)?
En koe. Pidän tämäntyyppisiä liikkeitä itsekkään ja turhan lisäksi haitallisina ja pahimmillaan vaarallisina, mikäli ne lähtevät noihin radikaaleihin keinoihin.

Tosin en tunne ketään aktivistia mutta sinä ilmeisesti tunnet montakin?
Kohdannut olen useita. Kaikista huvittavimpia tähän aihealueeseen liittyen, ovat sellaiset valheelliset ilmastoritarit, joiden itseriittoisuutta puhkuvasta veren ja lentopetroolin tahrimasta haarniskasta pystyy helposti osoittamaan miehenmentäviä reikiä. Tällaisten tekopyhyydestä huomauttaminen on toki jo itsessään kovin hauskaa, mutta nyt tämän keskustelun aikana olen oppinut, että sehän on jopa vaikuttava ilmastoteko. Sillä kun kirjaimellisesti ärsytetään jotakuta, se saanee asioita myös tapahtumaan. Pitää alkaa harrastaa tätä enemmänkin.

Mä oon taas sitä mieltä, että natseja ei tulle sallia vaikka kuinka toimisivat lain sallimissa rajoissa. Sinimustan liikkeen ja Odinien jäsenet vois kyllä heivata autiolle saarelle ja jättää ne sinne.
Meillä on tässä asiassa sitten eri kanta. Itse en kannata sananvapauden enkä ajatuksenvapauden rajoittamista lähes missään tilanteessa. Oli kyseessä sitten uusnatsit, elokapina tai vaikka hamasin ihailijat, he ovat kaikki tervetulleita käyttämään sananvapauttaan ja mielenilmausoikeuttaan, lain sallimissa rajoissa. En minä noista ryhmistä millään lailla pidä, mutta en vain kannata autoritäärisyyttä.
 
Kaikista huvittavimpia tähän aihealueeseen liittyen, ovat sellaiset valheelliset ilmastoritarit, joiden itseriittoisuutta puhkuvasta veren ja lentopetroolin tahrimasta haarniskasta pystyy helposti osoittamaan miehenmentäviä reikiä. Tällaisten tekopyhyydestä huomauttaminen on toki jo itsessään kovin hauskaa, mutta nyt tämän keskustelun aikana olen oppinut, että sehän on jopa vaikuttava ilmastoteko. Sillä kun kirjaimellisesti ärsytetään jotakuta, se saanee asioita myös tapahtumaan. Pitää alkaa harrastaa tätä enemmänkin... Oli kyseessä sitten uusnatsit, elokapina tai vaikka hamasin ihailijat,
Kun tällä tasolla on tiedot ja asenteet ja itsekin myönnät tavoitteeksi vain trollailun, niin ei ihme, että elokapinat ja vähemmistöjen marssit aiheuttavat tuollaisia kauhukuvia. Varsinkin jos projisoit omia älyttömiä ennakkoluulojasi heihin niin rankasti, että yhdistät heidät uusnatseihin ja hamasin ihailijoihin(!?).
 
Kun tällä tasolla on tiedot ja asenteet ja itsekin myönnät tavoitteeksi vain trollailun, niin ei ihme, että elokapinat ja vähemmistöjen marssit aiheuttavat tuollaisia kauhukuvia. Varsinkin jos projisoit omia älyttömiä ennakkoluulojasi heihin niin rankasti, että yhdistät heidät uusnatseihin ja hamasin ihailijoihin(!?).
Harmi, että otit nyt tuon yleisesti mainitsemani esimerkin noin itseesi. Noh, ehkä tein nyt tämän päivän hyvän työni ilmaston puolesta.
 
Kohdannut olen useita. Kaikista huvittavimpia tähän aihealueeseen liittyen, ovat sellaiset valheelliset ilmastoritarit, joiden itseriittoisuutta puhkuvasta veren ja lentopetroolin tahrimasta haarniskasta pystyy helposti osoittamaan miehenmentäviä reikiä. Tällaisten tekopyhyydestä huomauttaminen on toki jo itsessään kovin hauskaa, mutta nyt tämän keskustelun aikana olen oppinut, että sehän on jopa vaikuttava ilmastoteko. Sillä kun kirjaimellisesti ärsytetään jotakuta, se saanee asioita myös tapahtumaan. Pitää alkaa harrastaa tätä enemmänkin.
Tää oli hyvä :D Just noihan ne odotukset taitaa olla. Ymmärrän Koalition tuplatarkoituksen tuossa ;) Koska tuohan on elokapinan odotus keinoilleen mitä laittavat toimeen. :)
 
Viimeksi muokattu:
Ei löydy ymmärrystä lain rikkomiselle. Säännöistä viis kunhan vaan oma kanta saadaan esille? Aivan turhaan nekin työllistää poliiseja, ja entäs jos joku saa vaikka sairaskohtauksen ja kuolee sen takia kun ambulanssi ei pääse ajoissa paikan päälle tien tukkimisen takia, niin kukas siitä sitten vastuun ottaa? Tämähän on täysin ok koska hyvää tällä vaan tarkoitetaan? On kyllä niin ristiriitaista, et sori vaan ku ei löydy ymmärrystä, enkä edes halua ymmärtää.
Todennäköisemmin ambulanssi ei pääse ajoissa paikalle hallituksen leikkausten vuoksi kuin elokapinan takia.
 
Todennäköisemmin ambulanssi ei pääse ajoissa paikalle hallituksen leikkausten vuoksi kuin elokapinan takia.
Ja sitten jos läjätään vielä pari muutakin negatiivista muuttujaa mukaan niin todennäköisyydet ambulanssin perille pääsemiseksi ajoissa:
A: Kasvaa
B: Pienenee

Ja vaihtoehtoisesti, jos poistetaan negatiivisia muuttujia kuvasta niin todennäköisyydet ambulanssin perille pääsemiseksi ajoissa:
A: Kasvaa
B: Pienenee

Tää on aika helppo vastata arvaisin.
 
Huoh. Olen kirjoittanut kohta kirjan verran tekstiä mutta silti saanut toistaa itseään ja yhä jankataan samoja asioita vastaan. Yritän vielä poimia jotain räikeimpiä tai muuten valittuja kohtia ja sitten pitänen vähintään hetken tauon tästä karusellista. Ehkä.

Ööh just sanoin että mun päässä ne ei ole vertailukohteita lainkaan? Ja sinä sanot että on? Laitoitko sanoja suuhuni vai oliko tuo vain mielipiteesi?
En ole puhunut motiiveista mitään. Vaan keinoista.
Huoh. En ole laittanut mitään suuhusi. Sinä itse päätit ottaa tekstiisi kaksi eri ryhmää. Mitä varten siellä oli kaksi ryhmää, ellei se ole vertailua? Ja vaikka et halunnutkaan vertailla, niin sen sinä teit sitten ilmeisesti haluamattasi, ottamalla kaksi ryhmää mukaan. Tämä on nii toivotonta. Miten monella tapaa tätä voi enää uudestaan sanoa?

Olenko missään vaiheessa väittänyt että asioiden käsitteleminen olisi 'huono asia' jos katsellaan isoa kokonaisuutta. Olenko myöskään väittänyt että rautalankoihin takertuminen olisi 'huono asia'? Saat etsiä missä olen moisia höpötellyt. Niinkuin totesin, me katsotaan tätä juttua ihan eri näkövinkkelistä. Enhän minäkään nyt ala vänkäämään sinulle että "vertaat elokapinaa perisuomalaiseen haukikalaan, ettäs kehtaatkin!" :D
Ei jaksa. Lue ja sisäistä ne mitä olen aiemmin sanonut. Tätä vänkäämistä on turha jatkaa. Palaa vaikka pari askelta taaksepäin ja lue uudestaan mistä ollaan puhuttu ja mitä olen kirjoittanut.

Hmm. Jaa että ihan väärä paikka? Kaupunkien keskustojen liikenteen tukkiminen on jollain tavalla parempi? Eihän nää siviiliautoilijat, julkinen liikenne, hälytysajoneuvot (ja mahdolliset sivukärsijät) ole edes tehnyt mitään väärää aatteen kannalta. Tai vitustako mä tiedän jos jollain taksarilla olisikin muovikippo siellä takaluukussa.
Eikö tuo itseasiassa aja hiukan viherarvoja vastaan seisottaa liikennettä ja autoja turhanpäiten saastuttamassa ympäristöä tyhjänkäynnillä? Ja ei kiitos mitään nitpicking että useimmissa autoissa on start stop automatiikka. Busseissa ei ainakaan ole.

Tähän boldattuun kohtaan pyytäisin vielä tarkennusta. Taidat kiihkoissasi sotkea minut johonkin muuhun. Etsi ja lainaa mitä olen kirjoittanut tai peru puheesi.
Ei väärä "paikka" vaan kohde. Ei videopelidivarit ole kohde, johon iskemällä näkisin olevan isoa vaikutusta. Tosin en tiedä oliko se sinun fiktiivisen tyypin motiivi saada huomiota vai ei. Jos se halusi vain muovia vähentää, niin sitten vielä enemmän väärä paikka.

Oikeamman kohteen saa kun vähän miettii mitä hakee takaa ja valitsee sen perusteella. Mutta tämä on niin naurettava koko ajatusleikkisi kun eihän siinä mitään oikeaa motiivia ja ihmistä ole vaan joku sinun tekemäsi olkiukkeli. Ei siis ihme että sen toiminta on niin naurettavaa, kun itse siitä halusit niin typerän esimerkin tehdä. Sitähän olkiukko käsitteenäkin on. Kaduttaa että edes lähdin näin typerää esimerkkiä kommentoimaan, mennen tuohon käytännössä ansaan.

Elikkäs, jos on helvetin jalo motiivi voi perseillä kuin paljon haluaa.
Kuka näin on sanonut tai luvannut ja missä? Veikkaan että korkeintaan sinun päässäsi.

Melko varmasti osalle se todellinen motiivi on kuulua yhteisöön, saada hyväksyntää omassa kuplassaan ja kokea, että omalla elämällä on merkitystä. Nämä ei ole kovin jaloja motiiveja. Itsekästä, vaikkakin inhimillistä. Ihminen tarvitsee näitä itseään varten.
Varmasti moni sen paikkansa aktivistien joukostakin löytää mutta hankala nähdä että sinne lähdettäisiin ensisijassa sen vuoksi. Ja mitä väliä on syyllä miksi sinne päädytään? Olen jo monta kertaa kysynyt ja todennut, että mitä väliä niillä tekijöillä on jos puhutaan porukan tavoitteista ja keinoista eikä yksilöistä tai heidän syistä olla mukana. Menee yhä vain turhanpäiväisemmäksi jaaritteluksi koko keskustelu. Miten keinoista voidaan päätyä tähän?

Kunhan totesin ettei asiat ole niin yksinkertaisia.
Tämä sama argumentti käy myös minun sanomaani eikä kukaan ole myöskään väittänyt että jollain yksittäisellä teolla voitaisiin päästä näin isossa asiassa merkittäviin tuloksiin. Juuri siksi pelkkä paikallinen ja henkilökohtainen toiminta ei riitä.

Mistä sä tiedät mitä oon ilmaston eteen tehnyt? En oo ainakaan keskellä tietä öykkäröinyt, mitä sä tunnut jostain käsittämättömästä syystä ihailevan.
Ihailevan? :D En ihaile kyseistä porukkaa enkä arvosta moniakaan käyttämiänsä keinoja. Varsinkaan näitä ärsyttävimpiä. Mutta en olekaan puhunut ihailusta tai pelkistä keinoista.

Sulta vissiin argumentit loppu, kun tolla tavalla reagoit epämiellyttävään totuuteen.
Jos välttämättä pitää avata, niin ok: oikeastiko valitat että Elokapina ei saisi käyttää nettiä koska netti kuluttaa ympäristöä JA väität ettei tuo ole saivartelua? :D

Hyvin menny sulle pelleryhmän propaganda perille, suurinta osaa noista ei kiinnosta ollenkaan ilmastoasiat. Kunhan vaa pääsevät öykkäröimään, jes nyt tehää ilmastosta parempi.
En itse asiassa välitä Elokapinasta erityisen paljon ja ympäristöasioista olin tietoinen kauan ennen kuin olin heistä kuullut, joten nämä huonot provot voi jättää suosiolla pois. Vai oliko tuo argumenttien loppuminen osoitettu itsellesi kun tällaista kirjoittelet?

Loppuun itsestäänselvyys: Lain rikkominen on AINA VÄÄRIN. Joka muuta väittää, on kyllä pahasti kuutamolla.
Oliko joku väittänyt muuta? Saa laittaa lainauksen, kun en itse sellaista muista lukeneeni.
 
Ylös Bottom