Vastaus: inFamous [Hype]
Demo pelattu läpi yhden kerran, aikaa meni noin tunti viistoista. Tässä vähän kommenttia...
inFamous on mahtava! Odotin lievää pettymystä, mitä luin täältä että peli on todella sahalaitainen ja räsynukkefysiikat puuttuu. Mutta hei, grafiikka hämmästytti, kun odotin pettymystä! Todella komeaa katseltavaa ja sahalaitojakaan ei näkynyt paljon yhtään, eli ei yhtään häiritsevästi. Värimaailma on myös hyvin toteutettu ettei ole pelkkää harmaata, hyvin elävän näköinen kaupunki.
Ja siinä aloin ekana testailemaan kiipeilyä. Kuullema Cole hyppii juuri minne pitääkin ja tuli todettua sama. Ei tarvitse pelätä monimutkaisisten rännien, seinien ulokkeiden ja tikapuiden yhdistelmien kohdalla, että Cole tarttuis siihen väärään kohtaan vaan nimenomaan sinne mihin tappia vääntää ja mihin haluaakin Colen hyppäävän. Kiipeily on hieman 'konemaisen' näköistä, kuten hahmon juoksukin, mutta ei se mua ainakaan mitenkään haitannut. Kiipeily ja liikkuvuus on hyvin toteutettu. Kontrollit ovat myös todella yksinkertaiset ja helpot, nappeja ei ole liikaa.
Tehtävät oli perushuttua, mukavaa räiskiä erilaisilla sähköillä. Varsinkin kun kranaatti räjähti junaradan autokasan ja vihollislauman keskellä, näky oli komea kun kaikki lentelivät pitkin poikin räjähdyksen ja kipinöiden saattelemana. Autoilla on todella hyvät fysiikat ja niitä onkin siksi hauska heitellä.

Vihollisetkin lentää ihan mallikkaasti, esim. katolta pudotessaan, mutta sitten vaikka siviilejä hakatessa näkyy kuinka tökerösti ne kaatuvat. Noh, samapa tuo. Ihan OK:sti kaatuilevat, mutta varsinkin viholliset lentelevät räjähdyksissä kyllä ihan komeasti.
Easy-vaikeustaso tarjosi jo haastetta ja asetuksista sai myös tekstitykset, jotta tarinan seuraaminen on helpompaa. Tarinasta ei vielä demossa oikein ottanut selvää, mutta se jääkin sitten koko peliä varten. Hyvä että vihollisia on myös keksitty erilaisia. Varsinkin päälle juoksevat räjähtävät tyypit aiheuttaa pientä pakokauhua kun nämä tulee päälle ja yrittää ite kiivetä karkuun.
Karma-systeemikin vaikuttaa lupaavalta. On kyllä pakko-ostos heti kun tulee. Hyvä demo, joka vakuutti mut ostopäätöksestäni, joka oli jo kyllä alunperinkin myönteinen. Tämä vaan varmisti asian täysin.
By the way, Colen ääni on myös aika munakas, kun tämä örisee "bassoäänellään". =D