Caspian Border, Operation Firestorm ja Kharg Island conquestina ovat kyllä parasta tässä pelissä. Jotkut ovat valittaneet, että nuo kartat ovat liian isoja eikä vihollisia näy missään. Kyllä niitä vihollisiakin näkee, kun vain valtaa ja puolustaa lippuja aktiivisesti, mutta kartalla on myös tilaa liikkua rauhassa näkemättä vihollisia. Tämä tekeekin niistä mielestäni niin hyviä karttoja.
Grand Bazaar ja Seine Crossing ovat sen sijaan hyviä karttoja nopeampitempoiseen jalkaväkimättöön. Tehran Highwaysta en oikein pidä, ja kyseinen kartta lagaa jostain syystä melkein aina. Operation Metro taas on ihan täyttä paskaa. Peli jumittuu aina keskimmäiselle lipulle, kun kukaan ei pääse siitä pullonkaulasta etenemään, ja se joukkue joka saa sen lipun vallattua, voittaa melkeimpä pakosti. Damavant Peakissa on vähän samaa vikaa, mutta ei läheskään niin pahasti. Noshar Canalsia olen kokeillut vain pari kertaa, eikä se erityiseltä vaikuttanut.
Rushia en ole oikein jaksanut pelata, mikä on aika yllättävää, kun BC2:ssa pelasin sitä suurimman osan ajasta. Tässä CQ tuntuu vain paremmalta.
Engineer on kyllä hahmoluokista ylivoimaisesti paras ja sillä tuleekin pelattua melkein koko ajan. Miinat ja singon voi ottaa käyttöön yhtä aikaa, joten hamosta voi tehdä kunnon anti-tank miehen jos ei ole korjausvehkeille tarvetta. Lentokoneita on myös mukavaa ammuskella alas, mutta niiden flaret kyllä latautuvat aivan liian nopeasti.