Tämä on mainospaikka (näillä pidetään sivusto pystyssä)
Käytät vanhentunutta selainta. Kyseinen selain ei pakosti näytä tätä tai muita sivustoja oikein. Sinun tulisi päivittää selaimesi tai käyttää vaihtoehtoista selainta..
Taas vaihteeksi todella tyhmä veto olla lisäämättä split-screen co-opia peliin. Edellisestäkin se jo puuttui ja odotin että olisivat viisastuneet ja lisänneet sen jatko-osaan, mutta ei. Liven kautta pelattava co-op on aivan pjersiistä verrattuna split-screeniin. Tuskimpa tulee siis hankittua
Ei!!!!!
Noh, tämä tulee hankittua jokatapauksessa, kun tämä genre jaksaa viihdyttää aina ja uudestaan, vaikka ei loppupelissä jäänytkään niin sydämeen kuin esmes Infamous. Sen verran samanlaisiahan pelit atmosfääriltään vastaväitteistä huolimatta ovat, joten vertailua ei voi välttää. Toisaalta Crackdown 2 voisi jopa pistää paremmaksi kuin Infamous, mutta ei ykkösen kaavalla. Nyt tarvitaan ihan kunnon tehtäviäkin.
Eniten tässä mietityttää et miten paljon todellista sisältöä on ja jos se jää saaren muutamiin bosseihin niin miten paljon pelissä voi temmeltää huvin vuoks. Ensimmäinen oli ihan kiva aina vikalle saarelle asti, mutta sitten alko puuduttamaan. Kävi ainakin yksin nopeesti tylsäks. Vieläkin ainakin osa vikan saaren bosseista tappamatta.
Onnekkaimmat ihmiset pääsivät Crackdown 2:n demoon käsiksi jo eilen, ja totta kai minä tartuin tilaisuuteen. Hetken aikaa meni taas totutellessa ja kaivellessa vanhoja asioita muistista, mutta kyllähän se alkoi taas Crackiltä maistua. Ohjaustuntuma on edelleen villi, mutta ei ehkä aivan yhtä liukas kuin alkuperäisessä. Visuaalisesti peli näyttää paikoin karulta, mutta tämä otetaan takaisin vihollisten ja tapahtumien määrässä. Parhaimmillaan ruudulla näkyy varmaan satoja örmykkejä, eikä peli ole tuosta moksiskaan. Kaupunki tuntuu samanaikaisesti tutulta ja erilaiselta, sillä paikat ovat todellakin tuhoutuneet kahden pelin välillä. Yön ja päivän vaihtuminen tuntui mukavalta mekaniikalta. Yöllä örmykit valtaavat kadut ja päivällä Cell-jannut. Kaupungilla näkyi joitakin hauskoja yksityiskohtia, kuten esimerkiksi autokauppias, jonka myyntikappaleita yritin varastaa, mutta tuloksetta. Toisaalla joku yritti kannustaa kansalaisia taistelemaan örmykkejä vastaan.
Ampuminen tuntuu ihan hyvältä, mutta paikoin tuo kohteisiin lukittautuminen kusee huolella. Peli haluaa usein minun tähtäilevän jotain taustallla lilluvaa räjähtävää tynnyriä haulikolla, kun edessä mulkoilee useampiakin vihollisyksiköitä.
Pelin rakennetta on muutettu järkevämpään suuntaan, ja nyt toiminnassa näyttäisi olevan heti alussa jonkinlainen tavoite. Edelleen tehtävänä on puhdistaa alueita vihollisista, mutta tälle annetaan myös näkyvä syy. Kun alueita on vallannut tarpeeksi, voi niille kutsua helikopterin tuomaan ajoneuvoja ja aseita. Suuri osa peliajasta kuluu tietenkin katoilla loikittaessa ja agility orbeja keräillessä, mutta kyllähän tuolta kaupungilta muutakin kivaa löytyy. Audiologit valottavat taas kerran Pacific Cityn tapahtumia.
En vielä päässyt co-oppia kokeilemaan, mutta sen tuki demossa näyttäisi olevan. 30 minuutin aikarajan täytyttyä demo on melkein pakko käynnistää uusiksi. Joka tapauksessa nauhoittelin eilisistä sessioista vähän videomatskua:
Klikkaamalla videota pääsee myös katsomaan HD:nä YouTuben puolelta.
Demotuksesta tuli monella tapaa mieleen Mass Effect 2. Huomattavasti enemmän lihaa luiden ympärillä, selkeästi synkempi sävy, sujuvasti ohjailtu, sekä kaikin osin paranneltu.
Tässä on kyllä nähdäkseni ainekset todelliseen menestykseen.
Ruffian jakeli noita koodeja muun muassa foorumeillaan. Lisäksi Jenkeissä oli jonkin sortin kännykkäkikkailu, jolla tuon demon saattoi saada, mutta eipä se tietenkään Suomessa suju.
Näytti kyllä ihan maukkaalle ja, no, crackdownille. Itse kuitenkin toivon, että esim. pelissä etenemisen myötä tulisi myös vähän kirkkaampaa ja iloisempaa menoa vastaan, kun kaupunkia saadaan putsattua. Aika synkistelyä oli tämä pätkä.
Itse kuitenkin toivon, että esim. pelissä etenemisen myötä tulisi myös vähän kirkkaampaa ja iloisempaa menoa vastaan, kun kaupunkia saadaan putsattua. Aika synkistelyä oli tämä pätkä.
Tietysti jossain vaiheessa saa touhu piristyäkin, mutta itse kyllä diggaan tällaista menoa ihan satasella. Asetelma on mahtavan tyydyttävä; kaupunki on täynnä sontaa, puhdista se. Tietysti samalta viivalta lähdettiin myös ensimmäisessä pelissä, mutta siinä asetelma ei muuttunut näin kouriintuntuvasti käytännöksi.
Myös Michael McConnohien huomattavasti roisimpi ja tiukkasävyisempi juonto kuulostaa päräyttävälle.
Paavi, miltä ajaminen tuntui? Crackdownissahan Agency-autot pelittivät todella hyvin, mutta muut ajoneuvot jättivät paljon toivomisen varaa.
EDIT: Youtubesta paljastui myös tällainen, oikein komia pätkä:
Toi Joohanhin postaama video näytti helkutin hyvältä, mutta miksi tässä pitää olla noita perkuleen mutantteja, ei oikeen tommonen synkkä fiilis kolahda. Eikös se ollut niin, että mitä pidemmälle pelaa peliä niin, sitä huonommassa kunnossa kaupunki on?. (Vihasin tota ominaisuutta jo Spiderman: Web of Shadows pelissä)
Piru sentään, käytetty jo. Mutta palasiko Killi jo Ameriikan mailta?
Pirate fin: Kyllä tosiaan tuollainen rappeutumisominaisuus pelistä löytyy. Minua ei niinkään haittaa mutantit, tuossa Paavin demossa fiilis saatiin mainoisti kohdalleen - selviytymistaistelu yön yli.
Kiitos!
Mutta sitten päästäänkin seuraavaan ongelmaan:
Käytin koodin xbox.comissa mutta konsolilla herjaa assigned to another console.
Mistä moinen johtuu?
Kiitos!
Mutta sitten päästäänkin seuraavaan ongelmaan:
Käytin koodin xbox.comissa mutta konsolilla herjaa assigned to another console.
Mistä moinen johtuu?
Onnistuu myös näköjään niin, että poistaa latauksen ja sammuttaa boxin. Sitten laittaa xbox.comissa uudestaan lataukseen. Mistähän pirusta tuokin johtuu, että "osto" menee toisen konsolin piikkiin? Sotkeekohan se, että boxi oli päällä koodin lunastamisen aikana?
Menee jo pahasti ohi aiheen, palaan fiilistelemään kunhan latautuu ja ehtii testata
Kyllähän tuo on loistavaa meininkiä!
Kuten Paavi totesikin, lukitus tarttuu monesti vääriin paikkoihin (horisontissa häämöttävään tynnyriin, kun edessä on tusinan verran ukkoja), mutta senkin kanssa tulee toimeen, toivottavasti viilaavat sitä vielä. Grafiikka on varsin riittävää ja ruudunpäivitys vaikuttaisi olevan hyvä, ainakaan en havainnut ekalla puolituntisella minkäänlaista hidastelua tai nykimistä.
Ennakkotilaus on jo sisällä, joten sitten vaan odotellaan.
Minulla ei muistaakseni ykkösessä ollut erityisemmin ongelmia ajamisen kanssa, eikä tuo kakkosessakaan hassummalta tunnu. Hyppyreistä loikkiminen ja auton käänteleminen ilmassa on hauskaa, kunhan saa vähän lisää ajotaitoja. Se on aina yhtä koomisen näköistä, kun ruosteiseen romuun istahtaa kaksi huipputeknisessä haarniskassaan kaahailemaan kuin mielipuolet.
Demossahan on se hauska ominaisuus, että tietyt saavutukset voi tienata jo siinä ja saada itselleen heti, kun lyö kokoversion koneeseen.