Tämä on mainospaikka (näillä pidetään sivusto pystyssä)

Donkey Kong Bananza

HideoMiyamoto

Well-Known Member
2x1_NSwitch2_DonkeyKongBananza_image1600w.jpg

Nimi: Donkey Kong Bananza
Kehittäjä: Nintendo
Julkaisija: Nintendo
Alustat: Switch 2
Lajityyppi: Hulk Smash seikkailu
Julkaisu: 17.7.2025
Kotisivut:https://www.nintendo.com/us/gaming-..._drHA-632eyCVoUuUVBmbWfXbGst8lH63ZpM9nRUodGSk
KonsoliFIN Pelisivu: https://www.konsolifin.net/peli/donkey-kong-bananza


Help Donkey Kong make his way through the depths of the Underground World. The deeper he goes, the more amazing places he finds!

Uusi Donkey Kong 3D peli on hyvin tervetullut. Näyttää että saat ainakin purkaa agressioita.

 
Tämä ehdottomasti koko esittelyn mielenkiintoisin ja hauskimman oloisin peli. Hyvin paljon graafiselta tyyliltään Mario Odysseyta ja sitten kiipeilyn ja maan läpi syöksymisen kautta tulee uudet Zeldat mieleen. Vähintään semiavoin maailman, tuhoutuvat ympäristöt ja tasohyppely-genre, niin meikäläinen on ainakin melkoisen myyty.

Vähän toki miettii että miten pitkälle tuo kikka viehättää: kuinka kauan kaivaminen ja/tai riehuminen kiinnostaa vai kyllästyykö siihen jossain kohtaa?

No, Nintendo tietysti tapaa laittaa peleihinsä paljon vaihtelua ja jättää kierrättämisen minimiin, joten tuo voi olla turha pelko.

Katsellaan nyt kuitenkin mitä tästä paljastuu lisää.
 
En ole ikinä ollut mikään liike ohjauksen suuri ystävä mutta tämä on ehkä parasta miten sitä on ikinä käytetty pelissä :D

 
En ole ikinä ollut mikään liike ohjauksen suuri ystävä mutta tämä on ehkä parasta miten sitä on ikinä käytetty pelissä :D


Näen jo mielessäni miten hypyt ja muut tarkkuutta vaativat asiat menee perseelleen kun apina alkaa hakkaamaan rintaansa. Ei sillä että omassa pelauksessa ohjain kauheasti heiluisi ja tuollaista välttämättä aiheuttaisi mutta näiden kanssa pelko aina että se jollain tavalla rasittaa pelaamista. Taidan asennoitua niin että ensimmäisten asioiden joukossa menen valikkoon kytkemään tuon pois jos sen, toivottavasti, voi tehdä.
 
Näen jo mielessäni miten hypyt ja muut tarkkuutta vaativat asiat menee perseelleen kun apina alkaa hakkaamaan rintaansa. Ei sillä että omassa pelauksessa ohjain kauheasti heiluisi ja tuollaista välttämättä aiheuttaisi mutta näiden kanssa pelko aina että se jollain tavalla rasittaa pelaamista. Taidan asennoitua niin että ensimmäisten asioiden joukossa menen valikkoon kytkemään tuon pois jos sen, toivottavasti, voi tehdä.

Noi tommoset peleissä hahmojen omat heilutukset on kyl rasittavia, ellei se ole semmonen animaatio joka ei vaikuta mitenkään sen hahmon liikkuvuuteen ja että sen voi keskeyttää milloin tahansa tai se keskeytyy aina ku alat liikuttaa hahmoa. Yks esimerkki tulee mieleen Silent hill 2 remakes ku saa sen moottorisahan käyttöön, hahmo aina välillä nostaa sen ilmaan ja alkaa örisee (ilmeisesti jotain texas chainsaw murderia matkitaan) Kyllä tympii ku välillä kriittisis paikois alkoi se heilutus kunnes tajusin että sen voi salaman nopeasti keskeyttää hyökkäysnapista tai asetta vaihtamalla ellen väärin muista.
 
GtkSFmVWYAATY_q

Join us for a deep dive into the underground world of #DonkeyKongBananza, coming exclusively to #NintendoSwitch2.
June 18th, 15:00 CEST
Roughly 15 minutes
Watch here: Youtube
NoE X-sivulla
 
Ei tämä vielä saa Switchiä ostamaan, mutta näytti kyllä hyvälle. Toi about vartin pätkä kyl spoilaa oikeastaan kaiken mitä peli pitää sisällään
 
Näytti kyllä todella hyvälle sen mitä traileria katsoin pätkiä sieltä täältä vähän alusta. Liikaa tosiaan paljastaa omaankin makuun kun haluan itse yllättyä mitä kaikkea maailma tarjoaa.
 
Kattelin koko jutun, koska en niin innoissani pelistä aiemmin ollut, mutta kyllähän tuo nyt näyttää aikamoisen loistavalta. Toki spoilasi about kaiken, se on totta.
 
Tiesin voivani luottaa jälleen Nintendon Mario tiimiin (oletus vahava, että kyseinen tiimi on pelin takana). Ensiesittely pelistä oli varsin vaatimaton mutta kyllä tämä uusin Directi tarjosi taas sellaista minkä jälkeen voi henkilökohtaisesti todeta, että onneksi on olemassa Nintendo konsolipelimarkkinoilla. Toki tuli nähtyä ehkä hieman liikaa spoilereita mutta eiköhän sitä peliä pelatessa tule vastaan vielä paljon ennen näkemättömiä huippuelämyksiä. Minusta Nintendolla on oikea suuntaus isoissa peleissään. Mahdollisimman paljon vapaata tekemistä värikkäissä pelimaailmoissa sen sijaan, että pyrittäisiin pelkästään mahdollisimman realistiseen ja ulkonäöllisesti viimeisen päälle hienoihin elokuvamaisiin putkijuoksu peleihin. Toki putkijuoksupeleille on myös paikkansa ja ovat parhaimmillaan oikeinkin hyviä pelejä mutta itse pidän avoimien maailmojen suuntauksesta Marioiden, DK:n ja Zeldojen pääpelien osalta.
 
4h Skill Up testannut, en aio itse katsoa koska haluan kokea itse mahdollisimman blindina.


Sama vika. Directin jälkeen ei ole tullut vilkaistua ja luettua yhtään Bananza aiheista esittelyvideota/tekstiä. Hyväksi havaittu tekniikka, jolla jää mahollisimman paljon uutta koettavaa peleistä.
 
Mielenkiintoisia juttuja peliin liittyen ilman suuria spoilereita. Kuuden päivän päästä alkaa apinan kädet nyrkkeineen viuhua ja tiuhaan tahtiin.



 
Ylös Bottom