Tämä on mainospaikka (näillä pidetään sivusto pystyssä)

Final Fantasy (keskustelua pelisarjasta)

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja Gurmeliini
  • Aloituspäivämäärä Aloituspäivämäärä
Okei ymmärsin sitten väärin. Tavallaan rasittava juttu joo, ymmärrän. Jos itse pelaisin sillä periaatteella että "vain tarina", niin vaivattominta varmaan olisi grindata god modessa täydellä nopeudella tietyissä muutamissa kohdissa ja muuten pitää vaan encountterit pois päältä. Paria bossia lukuunottamatta FF7 on kuitenkin suht helppo peli.
 
Seiskan, kasin ja ysin PS4 porteissahan on mahdollisuus laittaa tattia painamalla nopeutus ja huijaukset päälle jos tahtoo, onko tosiaan niin että Switch versiossa ei vastaavaa valintaa ole vaan se on jokotai jostain päävalikosta?
Ysissä taisi olla jotain buusteja, jotka piti ihan valikosta laittaa päälle. Muistaakseni näitä ei saanut enää pois käytöstä, jos ne kerran on laittanut päälle. Nuo huijaukset myös vaikuttavat trophyihin. Eli trophyja ei voi saada, jos nuo tietyt boostit on päällä. Mutta muissa saa nuo boostit ihan nappia painamalla.

Optionsista muuten pystyy säätää sitä taistelun nopeutta myös.
 
Mä ostin kanssa seiskan
Ja muutenkin näyttää että tausta on taulu, jonka päällä hahmo juoksee.

Johtuu siitä, että näissä remastereissa taustat ei ole tietääkseni saaneet minkäänlaisia ehostuksia, mutta ne hahmomallit on joten ne korostuu entistä enemmän.
Jos pelaisi orkkis ps1 version ihan putkitelkkarin kautta niin peli näyttäisi paremmalta.

Hieman sama homma vanhojen resident evil pelien kanssa jos niitä pelaa ps5:lla sillä niissäkin hahmot hyötyy isommasta resoluutiosta, mutta ne esirendatut taustat ei joten hahmot korostuu entistä enemmän.

FF9:n kanssa ero ei ole niin massiivinen mitä seiskan kanssa, mutta kyllä sen siinäkin huomaa välittömästi.
Käsittääkseni pc:lle on tarjolla modeja joissa myös nuo taustat on saaneet resoluutio boostin.
 
Final Fantasy Fiestan 10 vuotis juhla maratooni alkoi juuri.


Mä oon välillä miettinyt, että miten ihmeessä nää jaksaa vuodesta toiseen tuon saman urakan? Luulisi jo pelien käyvän tylsäksi, kun joka vuosi pelaavat pääsarjan pelit läpi. Toki heillä on joka peliin omat säännöt, mutta en kyllä itse todellakaan jaksaisi pelata näitä, vaikka rakkaita pelejä ovatkin. Jo katsominenkin alkaa olla jo aika meh tässä vaiheessa.
 
Mä oon välillä miettinyt, että miten ihmeessä nää jaksaa vuodesta toiseen tuon saman urakan? Luulisi jo pelien käyvän tylsäksi, kun joka vuosi pelaavat pääsarjan pelit läpi. Toki heillä on joka peliin omat säännöt, mutta en kyllä itse todellakaan jaksaisi pelata näitä, vaikka rakkaita pelejä ovatkin. Jo katsominenkin alkaa olla jo aika meh tässä vaiheessa.

Jos jostain oikeasti pitää ei siihen kyllästy.
 
Olen itsekin joskus pohtinut että kaipaako näiden pelaajat vaihtelua mutta tavallaan speedrun/challenge/jne. jutun pointti on juurikin siinä että hiotaan jotain tiettyjä rakkaita peleitä mahdollisimman paljon, niin että koko ajan kehitytään ja tullaan paremmiksi. Huvin ja urheilun vuoksi. Tietyllä tavalla se muistuttaa urheilua pelaamisen muodossa (ei sotketa esportsiin kuitenkaan), yksi peli/pelisarja = laji. Kukas nyt lajia rupeaisi kesken kaiken vaihtamaan jos haluaa olla mahdollisimman hyvä?

Ulkomaan speedrun/challenge scenejä en ole seurannut enää vuosikausiin enkä jaksa katsoa, suomalaisia sen sijaan mielellään katselee ja varsinkin Final Fantasy speedrunit on todella mieluisia seurata. Vaikka ovat erittäin tuttuja pelejä niin näkee aina jotain uusia kikkoja tai oppii pelistä pieniä yksityiskohtia, sekä tuo puhdasta iloa kun näkee että joku on niin taitava ja omistautunut tähän asiaan. Saman toistoa joo tavallaan, mutta niin on mikä tahansa muukin urheilulajia, ja ihmiset tykkää katsoa.

Ajankäyttö on kans yks juttu mitä pohdin, että pelaako nämä ihmiset hirveästi esim. uusia pelejä tai muita pelejä. En tiedä, joku tietävämpi voi valaista asiaa. Itseänikin on kiinnostanut monta kertaa (ainakin ajatuksen tasolla) vetää jotain challenge runeja tai speedruneja mutta tykkään pelata kuitenkin niin paljon eri pelejä (ja uusia) että aika ei vain yksinkertaisesti riittäisi.
 
Ylös Bottom