Sainpas kunnian aloittaa ketjun tämän vuoden kisoista.
Suomen viimeisimmästä ja ainoasta MM-kullasta tulee tänä keväänä kuluneeksi 10 vuotta. Rami Summanen sai kenkää, Erkka Westerlund debytoi MM-valmentajana.
MM-kisathan pelataan tänä vuonna Itävallassa, ja kisoista on povattu kaikkien aikojen tasokkaimpia, etenkin kun NHL:ää ei pelata ja huippupelaajia on vapaana. Mitään kovinkaan yllättävää ei kuitenkaan Suomen kokoonpanossa ole, loukkaantumisista sun muusta johtuen. Esimerksiksi Selänne, Koivu, Sami Kapanen ja Miikka Kiprusoff loistavat poissaolollaan.
Maalivahdit
30 Fredrik Norrena (Linköping)
32 Niklas Bäckström (Kärpät)
Kotiin jäävä varamaalivahti
31 Pasi Nurminen (Malmö)
Puolustajat
2 Lasse Kukkonen (Kärpät)
3 Petteri Nummelin (Lugano)
4 Kimmo Timonen (KalPa)
5 Pekka Saravo (Tappara)
6 Ossi Väänänen (Jokerit)
7 Antti-Jussi Niemi (Frölunda)
10 Jere Karalahti (HIFK)
26 Toni Söderholm (HIFK)
Hyökkääjät
8 Jussi Jokinen (Kärpät)
12 Olli Jokinen (HIFK)
14 Niklas Hagman (Davos)
16 Ville Peltonen (Lugano)
20 Petri Pakaslahti (Jokerit)
20 Mikko Eloranta (Rapperswil)
23 Riku Hahl (HPK)
24 Jari Viuhkola (Kärpät)
25 Jukka Hentunen (Fribourg)
27 Timo Pärssinen (HIFK)
28 Jani Rita (HPK)
37 Jarkko Ruutu (HIFK)
39 Niko Kapanen (ZUG)
71 Tomi Kallio (Frölunda)
Päävalmentaja
Erkka Westerlund
Valmentaja
Hannu Virta
General Manager / valmentaja
Jari Kurri
--------------------------------------------------------
Yle vastaa jälleen televisioinnista, ja turvasi lähetysoikeutensa äskettäin myös vuosille 2008-2011.
ALKUSARJA
TV-lähetysten tiedot ovat alustavat.
Lohkojako
Lohko A (Wien): Itävalta, Slovakia, Valko-Venäjä, Venäjä
Lohko B (Innsbruck): Kanada, Latvia, Slovenia, USA
Lohko C (Innsbruck): Ruotsi, Suomi, Tanska, Ukraina
Lohko D (Wien): Kazakstan, Saksa, Sveitsi, Tshekki
Perjantai 29.4.
Ennakkolähetys TV2 klo 19.30
Lauantai 30.4.
17.15 Venäjä - Itävalta TV2 klo 17.00
17.15 Latvia - Kanada TV2 kooste
21.15 Slovakia - Valko-Venäjä
21.15 Suomi - Tanska TV2 klo 21.00
Sunnuntai 1.5.
17.15 Sveitsi - Tshekki TV2 klo 17.05
17.15 USA - Slovenia
21.15 Saksa - Kazakstan
21.15 Ukraina - Ruotsi YLE24 klo 21.05
Maanantai 2.5.
17.15 Slovakia - Venäjä TV2 kooste
17.15 Suomi - Ukraina TV1 klo 17.10, TV2 klo 18.00
21.15 Valko-Venäjä - Itävalta
21.15 Ruotsi - Tanska TV1 klo 21.20
Tiistai 3.5.
17.15 Kazakstan - Sveitsi
17.15 Kanada - Slovenia YLE24 klo 17.10
21.15 USA - Latvia TV2 klo 21.00
21.15 Tshekki - Saksa TV2 kooste
Keskiviikko 4.5.
17.15 Venäjä - Valko-Venäjä YLE24 klo 17.10
17.15 Tanska - Ukraina
21.15 Itävalta - Slovakia
21.15 Ruotsi - Suomi TV2 klo 21.00
Torstai 5.5.
17.15 Tshekki - Kazakstan YLE24 klo 17.10
17.15 Slovenia - Latvia
21.15 Kanada - USA TV2 klo 21.00
21.15 Saksa - Sveitsi TV2 kooste
VÄLISARJA
Kaikki Suomen ottelut televisoidaan. Muut tv-ottelut vahvistetaan myöhemmin.
Ylemmät jatkosarjat
Lohko E (Wien): A1, A2, A3, D1, D2, D3
Lohko F (Innsbruck): B1, B2, B3, C1, C2, C3
Perjantai 6.5.
21.15 A2 - D2 TV2 klo 21.00, toinen ottelu
21.15 B2 - C2 koosteena
Lauantai 7.5.
17.15 A3 - D3 TV2 klo 17.05 (toinen iltapäiväottelu)
17.15 B3 - C3
21.15 A1 - D1 TV2 klo 21.00, toinen ottelu
21.15 B1 - C1 koosteena
Sunnuntai 8.5.
17.15 A1 - D2 TV2 klo 17.00 (toinen iltapäiväottelu)
17.15 B1 - C2
21.15 D1 - A2 TV2 klo 21.00, toinen ottelu
21.15 C1 - B2 koosteena
Maanantai 9.5.
17.15 A2 - D3 TV1 klo 17.10, TV2 klo 18.00 (toinen
17.15 B2 - C3 iltapäiväottlu)
21.15 D2 - A3 TV1 klo 21.00, TV2 klo 23.45, toinen
21.15 C2 - B3 ottelu koosteena
Tiistai 10.5.
17.15 D3 - A1 TV1 klo 17.10, TV2 klo 18.00, toinen
17.15 C3 - B1 ottelu koosteena
21.15 D1 - A3 TV2 klo 21.00 Toinen ottelu
21.15 C1 - B3 koosteena
PUTOAMISSARJA
Lohko G (Wien ja Innsbruck)
Perjantai 6.5.
17.15 D4 - A4
17.15 B4 - C4
Sunnuntai 8.5.
13.15 C4 - A4
Maanantai 9.5.
13.15 B4 - D4
Tiistai 10.5.
13.15 D4 - C4
Keskiviikko 11.5.
21.15 A4 - B4
PUOLIVÄLIERÄT
Torstai 12.5.
17.15 E2-F3 (Wien) TV1 klo 17.10, TV2 klo 18.00 Toinen
17.15 F2-E3 (Innsbruck) ottelu koosteena
21.15 E1-F4 (Wien) TV2 klo 21.00 Toinen ottelu
21.15 F1-E4 (Innsbruck) koosteena
VÄLIERÄT (Wien)
Lauantai 14.5.
17.15, TV2 klo 17.00
21.15, TV2 klo 21.00
* Mikäli Itävalta pelaa puoli- tai valierissä, sen ottelu alkaa klo 21.15.
Sunnuntai 15.5.
Pronssiottelu (Wien)
17.15, TV2 klo 17.00
Loppuottelu (Wien)
21.15, TV2 klo 21.00
www.yle.fi/urheilu/mm2005
Suomen viimeisimmästä ja ainoasta MM-kullasta tulee tänä keväänä kuluneeksi 10 vuotta. Rami Summanen sai kenkää, Erkka Westerlund debytoi MM-valmentajana.
MM-kisathan pelataan tänä vuonna Itävallassa, ja kisoista on povattu kaikkien aikojen tasokkaimpia, etenkin kun NHL:ää ei pelata ja huippupelaajia on vapaana. Mitään kovinkaan yllättävää ei kuitenkaan Suomen kokoonpanossa ole, loukkaantumisista sun muusta johtuen. Esimerksiksi Selänne, Koivu, Sami Kapanen ja Miikka Kiprusoff loistavat poissaolollaan.
Maalivahdit
30 Fredrik Norrena (Linköping)
32 Niklas Bäckström (Kärpät)
Kotiin jäävä varamaalivahti
31 Pasi Nurminen (Malmö)
Puolustajat
2 Lasse Kukkonen (Kärpät)
3 Petteri Nummelin (Lugano)
4 Kimmo Timonen (KalPa)
5 Pekka Saravo (Tappara)
6 Ossi Väänänen (Jokerit)
7 Antti-Jussi Niemi (Frölunda)
10 Jere Karalahti (HIFK)
26 Toni Söderholm (HIFK)
Hyökkääjät
8 Jussi Jokinen (Kärpät)
12 Olli Jokinen (HIFK)
14 Niklas Hagman (Davos)
16 Ville Peltonen (Lugano)
20 Petri Pakaslahti (Jokerit)
20 Mikko Eloranta (Rapperswil)
23 Riku Hahl (HPK)
24 Jari Viuhkola (Kärpät)
25 Jukka Hentunen (Fribourg)
27 Timo Pärssinen (HIFK)
28 Jani Rita (HPK)
37 Jarkko Ruutu (HIFK)
39 Niko Kapanen (ZUG)
71 Tomi Kallio (Frölunda)
Päävalmentaja
Erkka Westerlund
Valmentaja
Hannu Virta
General Manager / valmentaja
Jari Kurri
--------------------------------------------------------
Yle vastaa jälleen televisioinnista, ja turvasi lähetysoikeutensa äskettäin myös vuosille 2008-2011.
ALKUSARJA
TV-lähetysten tiedot ovat alustavat.
Lohkojako
Lohko A (Wien): Itävalta, Slovakia, Valko-Venäjä, Venäjä
Lohko B (Innsbruck): Kanada, Latvia, Slovenia, USA
Lohko C (Innsbruck): Ruotsi, Suomi, Tanska, Ukraina
Lohko D (Wien): Kazakstan, Saksa, Sveitsi, Tshekki
Perjantai 29.4.
Ennakkolähetys TV2 klo 19.30
Lauantai 30.4.
17.15 Venäjä - Itävalta TV2 klo 17.00
17.15 Latvia - Kanada TV2 kooste
21.15 Slovakia - Valko-Venäjä
21.15 Suomi - Tanska TV2 klo 21.00
Sunnuntai 1.5.
17.15 Sveitsi - Tshekki TV2 klo 17.05
17.15 USA - Slovenia
21.15 Saksa - Kazakstan
21.15 Ukraina - Ruotsi YLE24 klo 21.05
Maanantai 2.5.
17.15 Slovakia - Venäjä TV2 kooste
17.15 Suomi - Ukraina TV1 klo 17.10, TV2 klo 18.00
21.15 Valko-Venäjä - Itävalta
21.15 Ruotsi - Tanska TV1 klo 21.20
Tiistai 3.5.
17.15 Kazakstan - Sveitsi
17.15 Kanada - Slovenia YLE24 klo 17.10
21.15 USA - Latvia TV2 klo 21.00
21.15 Tshekki - Saksa TV2 kooste
Keskiviikko 4.5.
17.15 Venäjä - Valko-Venäjä YLE24 klo 17.10
17.15 Tanska - Ukraina
21.15 Itävalta - Slovakia
21.15 Ruotsi - Suomi TV2 klo 21.00
Torstai 5.5.
17.15 Tshekki - Kazakstan YLE24 klo 17.10
17.15 Slovenia - Latvia
21.15 Kanada - USA TV2 klo 21.00
21.15 Saksa - Sveitsi TV2 kooste
VÄLISARJA
Kaikki Suomen ottelut televisoidaan. Muut tv-ottelut vahvistetaan myöhemmin.
Ylemmät jatkosarjat
Lohko E (Wien): A1, A2, A3, D1, D2, D3
Lohko F (Innsbruck): B1, B2, B3, C1, C2, C3
Perjantai 6.5.
21.15 A2 - D2 TV2 klo 21.00, toinen ottelu
21.15 B2 - C2 koosteena
Lauantai 7.5.
17.15 A3 - D3 TV2 klo 17.05 (toinen iltapäiväottelu)
17.15 B3 - C3
21.15 A1 - D1 TV2 klo 21.00, toinen ottelu
21.15 B1 - C1 koosteena
Sunnuntai 8.5.
17.15 A1 - D2 TV2 klo 17.00 (toinen iltapäiväottelu)
17.15 B1 - C2
21.15 D1 - A2 TV2 klo 21.00, toinen ottelu
21.15 C1 - B2 koosteena
Maanantai 9.5.
17.15 A2 - D3 TV1 klo 17.10, TV2 klo 18.00 (toinen
17.15 B2 - C3 iltapäiväottlu)
21.15 D2 - A3 TV1 klo 21.00, TV2 klo 23.45, toinen
21.15 C2 - B3 ottelu koosteena
Tiistai 10.5.
17.15 D3 - A1 TV1 klo 17.10, TV2 klo 18.00, toinen
17.15 C3 - B1 ottelu koosteena
21.15 D1 - A3 TV2 klo 21.00 Toinen ottelu
21.15 C1 - B3 koosteena
PUTOAMISSARJA
Lohko G (Wien ja Innsbruck)
Perjantai 6.5.
17.15 D4 - A4
17.15 B4 - C4
Sunnuntai 8.5.
13.15 C4 - A4
Maanantai 9.5.
13.15 B4 - D4
Tiistai 10.5.
13.15 D4 - C4
Keskiviikko 11.5.
21.15 A4 - B4
PUOLIVÄLIERÄT
Torstai 12.5.
17.15 E2-F3 (Wien) TV1 klo 17.10, TV2 klo 18.00 Toinen
17.15 F2-E3 (Innsbruck) ottelu koosteena
21.15 E1-F4 (Wien) TV2 klo 21.00 Toinen ottelu
21.15 F1-E4 (Innsbruck) koosteena
VÄLIERÄT (Wien)
Lauantai 14.5.
17.15, TV2 klo 17.00
21.15, TV2 klo 21.00
* Mikäli Itävalta pelaa puoli- tai valierissä, sen ottelu alkaa klo 21.15.
Sunnuntai 15.5.
Pronssiottelu (Wien)
17.15, TV2 klo 17.00
Loppuottelu (Wien)
21.15, TV2 klo 21.00
www.yle.fi/urheilu/mm2005
Viimeksi muokannut moderaattori: