Nokia X30 ja siinä on tällä tavalla just näyttöön integroitu -> Toimii täydellisesti aina.
Ok. Miten erilaisissa olosuhteissa olet käyttänyt sitä? En siis epäile etteikö toimisi mutta ihmisiäkin on erilaisia ja toisilla voi olla kuivemmat sormet tai käyttöolosuhteet ihan erilaisia.
Oliskohan siinä sinun laitteessa jotain vikaa? Jos ei olisi vikaa ja tämä on tyypillistä ko. laitteelle, niin siinä tapauksessa Youtubesta yms. varmaankin löytyy ulinaa aiheesta. Kyllä sen kuuluisi vain toimia ihan samalla tavalla kuin kaikki muutkin lukijat.
Voit itse tarkistaa googlaamalla ja sekä S24 että S25 Galaxyistä löytyy valitusta aiheesta. Arvosteluissa asiasta ei mainita. Voi siis olla että arvostelut tehdään optimiolosuhteissa tai me, joilla on ongelmia, omaavat erilaiset sormet tai käyttävät laitetta olosuhteissa, joissa harva testaaja puhelimia testaa.
Sisätiloissa ollessa tuo on vähän toimivampi mutta silloinkin saa usein tarkasti asettaa prikulleen kohdalleen siinä missä lukitusnapin yhteydessä oleva lukija toimii aina koska siihen osuu tuntoaistin avulla aina niin hyvin kohdalleen. Sisälläkin on silti tänäänkin saanut useamman kerran laittaa PIN-koodia sisään kun ei riitä viisi yritystä tunnistamiseen.
En siis usko että laite on rikki. Tuo nyt vain on näytön yhteyteen integroidun lukijan ominaisuuksia. Epävarman toiminnan lisäksi ärsyttää se että sen sijaintia ei tiedä tarkasti ennen kuin näytöltä sen näkee. Pidin todella loistavana sitä että puhelimen sai auki vaikka jo siinä kun sitä vasta oli nostamassa naaman eteen ja se tapahtui tietysti helposti jos sen lukijan löytää tuntoaistin perusteella.
On kyllä ihan tärkeimpiä juttuja selvittävien asioiden listassa ennen luurin ostamista, että nimenomaan tämä toimii hyvin. Todella raskasta jos se prakaa. Aika hyvin nämä revikoissa käydään läpi, mutta kyllä ne kai nykyään pitäisi lähtökohtaisesti toimia kaikissa jo aika hyvin_toisin kuin esim. 10 V sitten.
Taisin kyllä jo kirjoittaa että luin arvosteluita ennen ostamista. Ei sitä kuitenkaan hoksaa googlata millään ongelmatilanteilla, tyyliin "samsung s24 fingerprint reader doesnt work" tms. vaan luottaa että jos arvosteluissa ei asiasta mainita, niin se on ok.
Minulle tästä on jäänyt kuva että porukka ei tiedä paremmasta. Ne erilliset napit on omien kokemusten mukaan paljon toimivampia. Ei ehkä parhaassa paikassa aina ja voivat vaatia tottumista mutta jos toimintavarmuudesta puhutaan niin laittaisin omat rahani niille hevosille.
Tykkään luurista kaikinpuolin kun kaikki vain toimii, vanilla Android myös kiva.
Joo, itsekin ostin pari Moto G -puhelinta puhtaamman Androidin vuoksi mutta sitten lähti into kun alkoi niilläkin tulla tuhatta eri mallia. Oli jotenkin asiallinen se meno että oli vain Moto G, Moto G2, jne. kunnes meni siihen mitä kaikilla valmistajilla että on perusmalli, joku Plus, Ultra, Mega, XL, Mini, Macro, Turbo ja mitä vielä.
Toki Samsung varmaan yksi pahimmista kun Galaxy-nimi oli alunperin vain yhden puhelimen malli ja nyt se kai jo läppäreistä lähtien joka laitteessa käytössä.
Kameran ja kompaktin koon takia ostin tuon Galaxy S10e:n testiin - käytettynä vieläpä - ja tykästyin kyllä. Eikä ne Samsungin paskeet siinä UI:n päällä ole niin haitanneet. Turhat saa pois ja siellä on paljon hyödyllistäkin kamaa.
Ekosysteemikin alkaa olemaan pitkälti pilvipohjaisissa palveluissa niin sekään enää oikein riitä perusteluksi pitäytyä jossain tietyssä alustassa.
Itse en nimenomaan halua asioita pilveen muuten kuin varmuuskopioiksi, joten se on minulle lähinnä miinus että kaikki tulee tai on siellä. Nykyään vielä tungetaan AI ihan joka paikkaan. Siinä toki Microsoft on varmasti pahempi kuin Apple, kai. Windowsinkin kanssa välttelen viimeiseen asti MS-tilin tai pilvipalveluiden käyttöä tai liittämistä. Vielä on onnistunut paikallisen tilin tekeminen vaikka sitä ovat vaikeaksi yrittäneetkin tehdä.
Itselle nämä Applen tuotteet on vaan valovuosia edellä ja tykkään niitä käyttää. ja kyllä näitäkin puukottaa pystyy jos osaa ;D
No jaa, riippuu vähän mihin vertaa. Usein pc-rautaan pettyneet on käyttäneet paskaa pc-rautaa kun vertailukohteena on nelinumeroisia summia maksama Applen laite. Pitää osata verrata sellaiseen kamaan, joka on vastaavalla tasolla siellä pc-puolella.
PC-puolella on myös se, että ei se ole mikään yhtenäinen vastus vaan siellä on tekijöitä laidasta laitaan ja näillä vielä halvasta kalliiseen. Jos ostat halpisvalmistajalta ja/tai halvan pään laitteita, niin eipä niillä kauheasti juhlita ja varmasti tuntuu Applet paremmalta. Kun taas laittaa rahaa samalla tapaa mitä omenat maksaa niin tuotekin on ihan eri luokkaa.
PC-puolella pitääkin tarkemmin tutkia ja tietää mitä ostaa. Applen laitteet on niin kuratoituja että siksipä niillä ei varsinaisesti mitään huonoa ole tarjolla. Vertailu Apple vs. PC on kuitenkin typerää kun tosiaan "PC" ei ole mikään yksi valmistaja.
p.s. olipa kerran macbook pro vielä silloin kun ollut näitä M pohjaisia siruja edes keksitty. Ja sitten oli joku hönö joka onnistui kumoamaan lasillisen viiniä siihen päälle. Ja alkoi kipunoita iskemään USB-C portista.
No, hönö sitten tilaa uuden koneen ko toi oli jo tuossa kohti niin vanha että olisi joutanut jo muutenkin vaihtoon. Hönö varmaan edelleen käyttäisi tuota jos se ei olisi 'kastunut'. Anyway, yrityksen katalogissa ollut kun jotain 13" apple koneita tuolloin. Ni joutui hönö mennä takasin Delliin ja Windowsiin. Oli muuten tuskaisaa hänellä palata tuohon. Onneksi kolmen vuoden kierrolla nyt taas katalogissa hän löysi 15,6" macbookin
Eli wanha kone, joka toimii ja kestää? Tässäpä minulla on sylissäni ProBook 6470b, vuoden 2012 läppäri, jonka päivittämiselle olen yrittänyt keksiä syitä. En keksi. Tämä toimii ja tekee asiat niin hyvin ettei peruskäyttöön mitään muuta tarvitse. Maksoin 80 euroa käytettynä.
Kauhean huonolla pidollakin tämä on ollut (pölyjä jaksa pyyhkiä, eikä muutenkaan niin tarkasti katso miten käsittelee, jne) mutta ei mitään ongelmia. Kyllä ne laitteet kestää ja toimii kun on alunperinkin laite, joka on tehty kestämään.
Tässä kuva tästä kaunokaisesta:
6470b, koneiden aatelia. Omassani on toki SSD ja enemmän muistia kuin linkin takana kerrotaan. 14-tuumaiseen näyttöön en myöskään tarkempaa resoluutiota ole osannut kaivata kuin tässä oleva 1600x900.
Tuoreemmistakin on vähän kokemusta vaikka usein ostan nimenomaan käytettyä jos edes tarvitsee, kun tuntuu että ei ole oikeita tarpeita.

Pöytäkoneen myin osina pois koska oli niin vähällä käytöllä ja etsin läppärin tilalle. Asus Zephyrus G14 -peliläppäri siihen tuli sitten hankittua 600 eurolla, sekin käytettynä, ja kyllä tuo on varsin laadukkaalta laitteelta tuntunut. Mitään vikoja en ole keksinyt tai löytänyt omalla käytöllä ja omassa käytössä olettaisin myös kestävän hyvin. Tuon ostin siis kuva- ja videoeditointiin, kun se vaatii vähän tuota 6470b:tä tehokkaampaa laitetta. Hinta on alunperin ollut vähintään Apple-luokkaa, joten tuota voisi jo vertailla omenoihin. En tiedä onko tämä Elisan hinta oikea mutta jos tuo on tuon verran maksanut niin huh huh ->
Zephyrus G14
Tässä muuten myös vain FHD-reso mutta se on kyllä oikeasti maksimi 14-tuumaiselle. Joutuu laittamaan skaalausta isommalle että saa tekstistä selvää.

Käytin muuten pöytäkonetta aikoinaan 55-tuumaisen television kanssa metrin päästä. Oli aika... epäergonominen.
Tuo Dell olikin hauska kapine. Hönöä ei naurattanut että jos sen vaikkapas nosti pohjasta ylös niin se tulkitsi sen touchpadin painallukseksi. Hönö oppi tuon ominaisuuden sillain hassusti kantapään kautta että hänen oli mentävä vessaan ja oli Teams palaverissa. Ja hiiren kursori oli siinä mute namiskan kohilla. teams palis oli mutella kun hönö läksi vessaan. nosti koneen pohjasta pöydältä ja yhtäkkiä sitten ei enää ollutkaan mutella. Että semmoista,.
Tämänkö Dellin takia nyt kaikki pc-rauta on huonoa? Kuten ylempänä totesin, niin Applen kattaus on hyvin kuratoitu niin ettei sinne mitään surkeaa laiteta tarjolla, kun taas pc-puolelta löytyy näitä esimerkkisi tapaisia vehkeitä. Oliko kallis kone ja mikähän malli oli kyseessä? Jos saa arvata niin joku ohut vehje, jota ei saa auki itse jne. Näistä on kokemuksia ja on kyllä paskoja. Ennen oli "markettiläppärit" (ja muut paskat koneet) sellaisia isoja kötöstyksiä, jotka ei kestäneet ja nykyään ne on ohuita lituskoita, jotka ei kestä.
Yritän sanoa että vaikka firman politiikalla hönö voisikin vaihtaa koneen uuteen kolmen vuoden välein, ei näe tarvetta. Koska nää Applen vehkeet vaan toimii. Sama se oli puhelimessa, oli joku firman puhelin, oliko iPhone 5 tms, hönö käytti sitä kymmenen vuotta. mutta ko alko olemaan siinä kunnossa että sitä lasinsirua oli jo korvassakin jo näyttö ihan pirstaleina niin hän joutu tilaamaan uuden. ja tuota nykyistä, mikä toi on, onkohan mallia 15 tms niin tuokin ollut jo käytössä pitkään enemmän kun edes tarttis. Hönö voisi tilata uuden mutta kun ei tarvitse.
Joo, en epäile etteikö ne pelittäisi mutta ainakin oma iPad Mini 2 on ihan avuttoman hidas nettiselailuunkin. Ei ne siis ihan loputtomiin nekään tunnu jaksavan vaikka varmasti pitkään voikin pitää käytössä. Samalla tapaa löytyy pitkäkäyttöistä laitetta muualtakin. Vaikeampi ehkä vain löytää.
p.s.s. en tykännyt tämän uusimman MacOS version volymen säätömuutoksesta miten se näkyy UIssä. Tykkäsin siitä vanhasta enemmän. No problem. Sitten mennän sinne konepellin alle ja korjataan asia.
Vaikka en Windowsin fani todellakaan ole ja sen tapa puskea mainoksia ja nyttemmin tekoälypaskaa ärsyttää, niin en minä kyllä jaksa mitään Applen systeemeitäkään. Vähän sama kuin joku tunkisi Linuxia naamalle. Tiedän että sillä on hyvät puolensa ja syynsä käyttää mutta omat tarpeet ja käyttökohteet toteutuu parhaiten muialla kuin omenoilla ja tai pingviineillä. Tai no, Androidihan kai on toisaalta enemmän tai vähemmän Linux mutta ehkä se siksi toimiikin paremmin kuin Windows? En muuten ikimaailmassa ottaisi jotain Windows-pohjaista puhelinta. Puolisolla ja kaverilla oli Lumia 520 ja vaikka se oli ihan toimiva, niin ei niitä palikoita vain jaksa katsella. Tosin ehkä ne on nykyään jo päässeet niistä eroon (?) mutta jäi niin paska muka, joka on myös pc-puolen käyttiksestä, että ei vain tule tapahtumaan. Saisi olla raudaltaan ja ominaisuuksiltaan jotain ihan ihmeellistä että lähtisin sinne.