Tämä on mainospaikka (näillä pidetään sivusto pystyssä)
En tiedä oletko puhelinta vaihtamassa jos akkua syö tuo Motorola mutta suosittelen Oukitel WP33 Pro puhelinta. Edellisen sivun viimeinen viesti on kyseisen puhelimen käytöstä tarkemmin. Kyseinen luuri ollut minulla nyt nelisen kuukautta käytössä. Sen isoon kokoon ja painoon tottui yllättävän nopeasti. Sen akku kestää yhdellä täydellä latauksella 9-12 päivää. Pari viikkoakin jos pitää virransäästön päällä ja sammuttaa yöksi.Itsellä on Motorola 8 power älypuhelin akkua vie vaan liikaa.
Jos vanha puhelin, niin tuo ihan normaalia, että akku heikkenee.Itsellä on Motorola 8 power älypuhelin akkua vie vaan liikaa.
Meinasin töihin hankkia (en itselleni vaan tulevaan työpisteelle) mutta UI sen verran erilainen kuin normi-Android niin ajattelin että pitää pysytellä mahdollisimman geneerisessä kun ei tiedä kuka sitä tulee käyttämään, eli löytääkö erilaisten kuvakkeiden joukosta etsimäänsä. Itselle voisin harkita kun joskus vaihdan puhelinta. En kyllä tiedä milloin se tapahtuu. Ehkä jos puhelin hajoaa tai häviää. Galaxy S10e nykyään ja ihan ok. Kuvauksessa juuri sitä ärsyttävää parantelua mitä tuntuu olevan jokaisessa puhelimessa enemmän tai vähemmän mutta sellainen perusluuri, jonka ainoa miinus on ettei akku kestä älyttömiä. Halusin kuitenkin pienehkön puhelimen niin akunkestossa hävisin.Onkos kukaan täällä koittanut Nothingeja? Olisiko tässä ihan varteenotettava manttelinperijä originaali Oneplussan suunnittelufilosofialle? Paperilla ainakin herättää kovasti kiinnostusta.
OnePlus Openissa lukija on sivussa näytönlukitusnapissa ja toimii kuin ajatus. Koska lukija on puhelimen oikealla puolella, olen laittanut siihen oikean käden peukalon ja vasemman käden etusormen. Otti puhelimen siis käteen kummalla kädellä tahansa, niin aina hyvin luonnollisesti näytön saa auki.Miten teillä toimii sormenjäljenlukija puhelimessa?
Näissä tilanteissa joskus ollut itselle häikkää. Ei tämän nykyisen puhelimen kanssa, mutta aiemmin. Olen laittanut sormenjäljet puhelimeen ja ne on rekisteröityneet ihan miten sattuu. Silloin tietenkään sormenjälkilukija ei toiminut erityisen hyvin.Sormenjäljet olen myös lyönyt sisään moninkertaisesti, sillä yksi peukalo on siellä kolme kertaa, joten pitäisi olla dataa tunnistaa sormi.
Tykkään myös selvästi enemmän, että lukija on puhelimen sivussa, mutta toki puhelimen takana oleva lukijakin pitäisi tunnistaa sormi moitteettomasti, joten siinä mielessä tuntuu että onko sinulla nyt jotain kummallista tuossa.Aiempi puhelimeni on myös vielä käytössä koska en ole kaikkea ehtinyt siirtää täysin uuteen, joten siitä saa ihan suoraa vertailua. Kyse on siis Galaxy S10e:stä, jossa sormenjäljenlukija on sivussa olevan lukitusnäppäimen yhteydessä. Siihen osuu aina ja nappi myös toimii joka ikinen kerta ongelmitta tilanteesta riippumatta.
Mikä ihmeen järki on puhelimissa laittaa tunnistin näytön taakse, jolloin ensinnäkin oikean kohdan löytäminen on oma ongelmansa? Napin kanssa se löytyy vaikka pimeässä pelkän tuntoaistin varassa ja toimii todella tarkasti. Samoin työpuhelimessa on tunnistin takana omassa napissaan ja kappas, toiminta on paljon varmempaa - tosin ei yhtä varma kuin tuo sivulla oleva, sillä takana oleva nappi on isompi, jolloin on isompi mahdollisuus ettei sormi ole ihan kohdallaan.
Kuulokeliitäntä on kyllä tätä nykyä harvinaisuus. Valmistajan kannalta se vie tilaa jo muutenkin tekniikkaa täyteen ahdetusta luurista, mutta lisäksi on varmasti katseltu jotain dataa että suurin osa ihmisistä käyttää langattomia kuulokkeita. Ja kun vielä USB-C tukee ääntä, niin vahinko ja valitus on varmasti suuressa massassa vähäistä.Muita valituksen aiheita tästä lippulaivaluurista (tai no, eihän se ole kuin perusmalli kun pitää olla vielä + ja ultra) löytyy mm. puuttuva muistikorttipaikka ja kuulokeliitäntä. Ensin mainittua en käytännössä tarvitse mutta on hyvin outoa että näin kalliin ovh:n puhelimesta puuttuu jotain noin oleellista. Kuulokeliitännän puuttuminen on kuitenkin sellainen asia että en oikeastaan tiedä miksi tämän puhelimen edes ostin: ei ole kätevämpää kuin laittaa piuha reikään ja saada äänet kuuluviin. Langattomia kuulokkeita en jaksa/halua yhdistellä koska koen niissä olevan enemmän vaivaa, varsinkin kun muistipaikka niissä vain kahdelle laitteelle ja ne on jo käytössä. Käytännössä vaaditaan siis adapteri, jolla normaalit kuulokkeet saa USB-C:n kautta kiinni eikä silloinkaan välttämättä toimi kaiken malliset headsetit.
Käytän ajopenkissä OnePlus 5:sta mittaristona ja dataa näyttämään. Toki ei ole ihan sama asia, kun ei ole niin sanotusti aktiivisessa arkikäytössä. Enkä itseasiassa edes tiedä tuleeko tuohon enää mitään päivityksiä.Onko teillä käytössä luureja, joissa on päivitykset ummessa ja miten tärkeänä edes koette ne? Kovasti pelotellaan mutta itse olen kyllä järkevällä käytöllä pysynyt turvassa ainakin tähän asti. Onnistuivat sitten kai pelottelemaan tai sitten tarjousten kyttääjänä piti iskeä vähän turhan ahnaasti muka-hyvään tarjoukseen. Tai siis oli tarjous hyvä muttei tuote ehkä itselleni niin sopiva.
Tämän olen itsekin siis kokenut parhaaksi kun kokemusta on näytössä eli näytön alla olevasta, puhelimen takana olevasta ja sivussa olevasta sormenjäljenlukijasta. Sivulla lukitusnapissa oleva toimii heittämällä parhaiten. Toiseksi yltää luurin taakse sijoitettu, erillisessä napissa/painautumassa oleva lukija ja helposti paskin on näyttöön integroitu lukija, jota nyt siis olen kritisoinut.OnePlus Openissa lukija on sivussa näytönlukitusnapissa ja toimii kuin ajatus. Koska lukija on puhelimen oikealla puolella, olen laittanut siihen oikean käden peukalon ja vasemman käden etusormen. Otti puhelimen siis käteen kummalla kädellä tahansa, niin aina hyvin luonnollisesti näytön saa auki.
Meinaatko siis että jos laitan saman peukalon kolmena eri sormenjälkenä niin se voisi haitata lukijan toimintaa? Netissä usein nimenomaan neuvotaan lisäämään sama sormi moneen kertaan ja on tuntunut kommenttien perusteella auttavan. Tosin jos tuota miettii niin voihan se olla että lukija voisi mennä sekaisin kun ei tunnista kumpi se niistä kopioista on, jos se siis ne jotenkin erottelee ennen kuin hyväksyy aukaisun tms.Näissä tilanteissa joskus ollut itselle häikkää. Ei tämän nykyisen puhelimen kanssa, mutta aiemmin. Olen laittanut sormenjäljet puhelimeen ja ne on rekisteröityneet ihan miten sattuu. Silloin tietenkään sormenjälkilukija ei toiminut erityisen hyvin.
Niin, takana oleva siis toimii vielä ihan kohtuullisen hyvin mutta näytön takana eli siis paremmin ilmaistuna alla, tai siihen integroitu lukija ei toimi. Ongelmaa pahentaa se että näyttö on iso alue ja lukijalla on siitä vain pieni osuus, jota ei tunne mitenkään, toisin kuin jos lukija on jossain napissa tms. Moto G5:ssä oli lukija syvennyksessä, joten sen paikan myös tunnisti heti tuntoaistin perusteella ja osui helposti kohdalleen.Tykkään myös selvästi enemmän, että lukija on puhelimen sivussa, mutta toki puhelimen takana oleva lukijakin pitäisi tunnistaa sormi moitteettomasti, joten siinä mielessä tuntuu että onko sinulla nyt jotain kummallista tuossa.
Näinhän se on vaikka ikävä juttu silti. Vaikea uskoa että piuhalliset luurit kokonaan kuitenkaan häviäisi ikinä. Outoa on myös se että S10e on hitusen pienempi luuri kuin S24 ja silti se siihen on mahtunut. En siis oikein tiedä mihin sitä lisätilaa muka tarvitsee kun myös muistikorttipaikka on jätetty pois.Kuulokeliitäntä on kyllä tätä nykyä harvinaisuus. Valmistajan kannalta se vie tilaa jo muutenkin tekniikkaa täyteen ahdetusta luurista, mutta lisäksi on varmasti katseltu jotain dataa että suurin osa ihmisistä käyttää langattomia kuulokkeita. Ja kun vielä USB-C tukee ääntä, niin vahinko ja valitus on varmasti suuressa massassa vähäistä.
Tuo olisi kyllä ihan ok tapa että olisi puhelimelle omistetut vehkeet mutta en tykkää akullisista laitteista jos niitä ei ole pakko ostaa. Niiden lataamisesta saa olla aina huolehtimassa siinä missä piuhallinen voi lojua missä vain ja aina on varmasti toimintakunnossa. Ja jos käyttäisin jotain lataustelineitä tms. niin niitäkin saisi olla joka paikassa eri laitteille ja sitten ne lojuisi siellä turhaan tai vaihtoehtoisesti jäisi laittamatta niihin.Minulla on erilliset langattomat nappikuulokkeet puhelimen käyttöä varten. Nämä nykyiset tulivat itseasiassa kaupan päälle, kun ostin tämän nykyisen puhelimeni. Ne myöskin toimivat mainiosti. Ei mitään yhdistelyjä ikinä, vaan kun kuulokkeet ottaa kotelostaan, niin puhelin tunnistaa ne. Koen ne selvästi helpommaksi ja mukavammaksi käyttää kuin langalliset. Vaimolla sen sijaan on tuo USB-C adapteri ja käyttää paljon myös langallisia nappikuulokkeita. Toimii se niinkin.
Mutta samalla myydään kuitenkin puhelimia 128 gigan muistilla, kuten tämä ostamani S24. Siinä kohtaa pitäisi lähteä siitä että 256 on minimi jotta voi perustella sillä että on muka oletuksena riittävästi tilaa.Muistikorttipaikan kanssa on varmaan vähän sama juttu. Sen tarve on vähentynyt selvästi, kun puhelimien oma tallennuskapasiteetti on kasvanut niin paljon ja kun muuten data liikkuu laitteiden välillä niin helposti.
No joo, en ihan meinannut tällaista. Itsekin olen jotain vanhoja puhelimia käyttänyt offline-vehkeinä, joissa ei ole mitään tilejä mihinkään. Enemmän siis tarkoitin että normaalissa käytössä pankkisovelluksineen kaikkineen, kuten itse käytin aiempaa puhelintani.Käytän ajopenkissä OnePlus 5:sta mittaristona ja dataa näyttämään. Toki ei ole ihan sama asia, kun ei ole niin sanotusti aktiivisessa arkikäytössä. Enkä itseasiassa edes tiedä tuleeko tuohon enää mitään päivityksiä.
Nykypäivän langattomat nappikuulokkeet on siitä käteviä, että se niiden oma kotelo toimii laturina ja lisävirtana. Lisäksi ne on aika pieniä ja siroja ne kotelot. Joten varsinaisesti piuhan päähän langattomia nappikuulokkeita ei tarvitse kovin usein laittaa. Riittää että ne säilyttää siinä omassa kotelostaan, niin latautuvat täyteen ja kuunteluaikaa on useampi kymmenen tuntia.Tuo olisi kyllä ihan ok tapa että olisi puhelimelle omistetut vehkeet mutta en tykkää akullisista laitteista jos niitä ei ole pakko ostaa. Niiden lataamisesta saa olla aina huolehtimassa siinä missä piuhallinen voi lojua missä vain ja aina on varmasti toimintakunnossa. Ja jos käyttäisin jotain lataustelineitä tms. niin niitäkin saisi olla joka paikassa eri laitteille ja sitten ne lojuisi siellä turhaan tai vaihtoehtoisesti jäisi laittamatta niihin.
Tämä on äärimmäisen hyvä syy, eikä siihen oikeasti ole mitään vastaansanomista. Lisäroina nurkissa on aina lisäroinaa.Plus että hyvät piuhalliset on halvempia ja niitä on jo itsellä olemassa, joten ei mitään halua hommata lisää tavaraa tuon takia.
Minulle tuo rasia on sama kuin laturi/teline ja samalla tapaa niissäkin ne on turhaan jos ne on jo täynnä. Jotenkin on vain jäänyt se tapa ettei mitään jätä lataukseen tai virtoihin turhaan.Nykypäivän langattomat nappikuulokkeet on siitä käteviä, että se niiden oma kotelo toimii laturina ja lisävirtana. Lisäksi ne on aika pieniä ja siroja ne kotelot. Joten varsinaisesti piuhan päähän langattomia nappikuulokkeita ei tarvitse kovin usein laittaa. Riittää että ne säilyttää siinä omassa kotelostaan, niin latautuvat täyteen ja kuunteluaikaa on useampi kymmenen tuntia.
No vähän riippuu. Kuulokkeet vie tilaa toki mutta omani lataan puhelimen laturilla jota joutuu silti jossain säilyttämään. Mutta se että joudun edes joskus lataamaan tuota sen sijaan ettei tarvitsisi ikinä on itselleni sellainen asia että sen vuoksi valitsen aina piuhallisen jos voin.Sellaiset isot kuulokkeita tosin sitten asia erikseen. Vievät enemmän tilaa ja laturin ynnä koteloiden kanssa hankalampaa. Napit on helpot.
Toki noitakin bluetooth-vastamölykuulokkeita voi käyttää myös langallisena, jolloin voisi olla vain ne molemmissa käyttötapauksissa mutta kun se rakkine käyttää akkua myös silloin kun on piuhalla kiinni. Mikä lie logiikka siinäkin mahtaa olla taustalla. Sitä sitten säästelee sen akkua langattomaan käyttöön television kanssa, minkä takia ostinkin pelaamiseen piuhallisen, jonka akusta ei tarvitse huolehtia.Tämä on äärimmäisen hyvä syy, eikä siihen oikeasti ole mitään vastaansanomista. Lisäroina nurkissa on aina lisäroinaa.![]()
Itsellä käytössä Fairphone 5 ja siinä sai ties kuinka monta sormea siihen skannattua, mutta se tuntui sitten unohtavan niitä jotenkin jos lisäsi useita. Nyt on ollut vain oikean käden peukalo käytössä ja se toimii ainakin tosi hyvin. Sormenjäljenlukija on sivussa omana nappinaan. Vanhassa puhelimessa joka oli Oneplus 3, oli sormenjäljenlukija näytön alalaidassa, mutta myös ihan omana sensorinaan, eli oli näyttötilasta pois mutta toimi myös tosi hyvin. Noista näytön alla olevista lukijoista itsekin kuullut huonoa..Miten teillä toimii sormenjäljenlukija puhelimessa?
Onko teillä käytössä luureja, joissa on päivitykset ummessa ja miten tärkeänä edes koette ne? Kovasti pelotellaan mutta itse olen kyllä järkevällä käytöllä pysynyt turvassa ainakin tähän asti. Onnistuivat sitten kai pelottelemaan tai sitten tarjousten kyttääjänä piti iskeä vähän turhan ahnaasti muka-hyvään tarjoukseen. Tai siis oli tarjous hyvä muttei tuote ehkä itselleni niin sopiva.
Samoja kokemuksia siis. Moto G5:ssa oli oma syvennys näytön alla eli ei osa näyttöä ja toimi hyvin. Näytön takana oleva syvennetty nappi OnePlus 6T:ssä toimii hyvin. Galaxy S10e:ssä lukitusnäppäimessä puhelimen kyljessä oleva lukija toimii erittäin hyvin.Nyt on ollut vain oikean käden peukalo käytössä ja se toimii ainakin tosi hyvin. Sormenjäljenlukija on sivussa omana nappinaan. Vanhassa puhelimessa joka oli Oneplus 3, oli sormenjäljenlukija näytön alalaidassa, mutta myös ihan omana sensorinaan, eli oli näyttötilasta pois mutta toimi myös tosi hyvin. Noista näytön alla olevista lukijoista itsekin kuullut huonoa..
Itsekään en puhelinta käyttäessäni mitenkään ajatellut tai ollut huolestunut tuen loppumisesta. Puhelin toimi ja oli hyvä, itse asiassa on sitä yhä, sillä S10e on oikeastaan vielä nykypäivänäkin nopea ja sujuva käyttää. Olihan se kuitenkin käsittääkseni aikansa lippulaivamalleja eli vähintään keskitason yläpuolelle sijoittuva vehje. Mitään vikaakaan siinä ei ole, paitsi että akun kapasiteetista on kadonnut osa matkan varrella eikä niitä päivityksiä tietysti enää tule. Käytännössä ei kuitenkaan juuri mitään merkitystä kun virtaa saa kuitenkin joka päivä ladattua ja akku kestää kuitenkin omassa kevyessä käytössä jopa useamman päivän.No mulla oli vielä 24 syksyllä käytössä Oneplus 3, jossa oli tuki loppunut... varmaan 5-6v sitten. Että en sitten tainnut kokea kauhean tärkeäksiAika hidashan se vanha sotaratsu alkoi jo olemaan loppua kohden. Eipä sitä oikein tajunnut itsekään kun oli niin tottunut.
Samoja ajatuksia oli kun tuli tuo S24:n tarjous vastaan: googlasin ensimmäisenä sen kauanko sille on tukea. Se ja tarjoushinta oli ne merkittävimmät syyt miksi tein tilauksen. Unohtui sitten vain miettiä että onko tuossa niitä oikeasti itselle merkittäviä ominaisuuksia, joiden puuttumisesta tai huonontumisesta nyt sitten olen kirjoitellut.Tämä nykyinen luuri Fairphone 5 valikoitui juuri sillä perusteella että tätä olisi myös tarkoitus käyttää toivottavasti yhtä kauan kuin edellistäkin luuria ja tähän on luvattu myös pitkään tietoturvapäivityksiä. Josko ne nyt sitten olisi oikeasti tärkeitä, vaikka itse niihin nyt kintaalla viittasinkin vuoskaudet.
Näitä arvostan itsekin mutta toisaalta en muista että olisi ollut puhelimissa tarvetta akkua tai muutakaan sisäistä asiaa vaihdella. Enemmän läppärien ja vastaavien kohdalla vaadin korjattavuutta ja tietynlaista modulaarisuutta kuin puhelimissa, joiden kanssa on ollut helppo hyväksyä suljettu rakenne. Ne harvat vikatilanteetkin on korjaantuneet käynnistämällä puhelimen uusiksi ja hyvin vähän sille on ollut vuosien varrella edes tarvetta.Samoin tässä kiinnosti isosti korjaamisen helppous, mikä voi hyvinkin tulla tarpeeseen jos aikoo puhelinta käyttää sen 8-9v. Tykkään myös suuresti laitteista joista saa akun helposti irti. Sillä korjaantuu kaikenlaiset vikatilat aina paremmin kuin millää virtanappien painamisella
On nuo lärvintunnistimet muissakin vehkeissä mutta oli laite mikä tahansa, niihin en ala. Sormenjäljentunnistin tai koodi se on oltava. En vain jotenkin tykkää tai halua yhtään että puhelin tunnistaa käyttäjän naaman perusteella. Epäilen myös vähän että mitenhän hyvin tunnistaa kun näkyy vain nenä ja vähän silmiä tuolla pakkasella ulkona, mikä näin talvella on hyvin yleistä itselläni kun pyöräilen töihin.En haluisi kuulostaa kliseiseltä mutta iPhone nyt vaan toimii. Jajoo, ei ole sormenjälkihommia, mutta plussaa pitää antaa että toi naamantunnistus toimii kyllä yllättävän hyvin, vaikka jos sitä herää vähän raffimman viikonlopun jäljiltä niin kyllä tuo osaa tunnistaa. Olin itsekin alkuun skeptinen luopua tuosta sormenjälkihommasta mutta turhaan.
Vaikka Applen maailma olisi täysin virheetön, niin sen verran vähän itsellä on ongelmia ollut Androidien ja pc-koneiden kanssa että en ala ekosysteemiä sinne vaihtamaan. Vai onko se egosysteemi kun ottaa huomioon miten Apple on joillekin jo uskonto?Ikinä mitään ropleemaa missään. Sama pätee läppäreihin. Macbook Prota tartte kovasti käynnistellä uudestaan tai ihmetelllä kaikenmaailman oikkuja. Taisi olla viime kerta kun tän käynnistin uudelleen silloin kun tuli tuo uusin version MacOSstä. Parisen kuukautta tms
Näyttöön (eli sen alle/yhteyteen) integroitu lukija ei ole omien kokemusteni mukaan kunnolla toimiva kuin optimiolosuhteissa, jos silloinkaan.