Mulla olis ongelmia leffojen katselun suhteen. Eli, käytän pleikan kanssa 24" Benq-merkkistä näyttöä johon pleikkari on kytketty hdmi-piuhalla. Toi näyttö on ollut mulla pari kuukautta ja toimi aluksi mainiosti niin peli- kuin leffakäytössä. Nyt pari viikkoa sitten kävi ekan kerran siten, että laitoin leffan koneeseen ja leffan käynnistyessä kuva katosi näytöltä ja näyttöön tuli ilmoitus että signaalia ei löydy. Seuraavana päivänä koitin uudestaan ja ongelma postui kun hain näyttöasetukset uudestaan.
Nyt äsken laitoin taas dvd-leffan soittimeen ja sininen ruutu lävähti silmille ja signaali oli taas hukassa. Koitin sitten kuvaputkitöllölläni samaa leffaa scart-piuhan kanssa ja se toimi ongelmitta. Vaihdoin takaisin näyttöön, kone haki näyttöasetukset uudestaan, mutta leffaa se ei edelleenkään alkanut toistamaan. Tossa vaiheessa kone menee muutenkin ihmeellisesti jumiin ja vaikka painan ps-näppäintä ja x-nappia, ei pleikka lopeta toistoa. Myöskään kone ei sammu virtanappia pohjassa pitämällä, vaan sininen valo jää palamaan vihreän vilkkuessa ja joudun ottamaan virran pois pääkytkimestä. Mielestäni en ole tehnyt mitään muutoksia mihinkään asetuksiin mikä selittäisi tota.
Olisin kiitollinen jo joku osaisi auttaa miestä mäessä. Millään kun ei huvittaisi elokuvia katsoa 21" kuvaputkitelkulla. Se vielä, että pelikäytössä laite toimii edelleen täysin ongelmitta.