Tämä on mainospaikka (näillä pidetään sivusto pystyssä)

Live testamentti

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja Nisupulla
  • Aloituspäivämäärä Aloituspäivämäärä

Nisupulla

Jäsen / [FL]
Oma live-ura alkoi sieltä ihan virallisesta Suomen julkaisutapahtumasta, vuoden 2003 marras- joulukuun vaiheilta. Paikalla oli vain kourallinen väkeä, mutta sitäkin enemmän positiivista henkeä ja kepeää keskustelua aiheesta, jonka tiedettiin pian koskettavan suurta joukkoa pelaajia. Tätä ennen olivat early-adoptorit jo lunastaneet pääsylipun tähän peliverkkojen äitiin länsinaapurin kautta. Suomi tuli jälkijunassa, kuinkas muuten..

Ensimmäinen kiintotähti oli PC:ltä tuttu Counter-Strike. Houkutti kovasti päästä mättäämään tätä klassikkoa nyt television kautta, mukavasti nojatuolista käsin. Samaa aikaan myytäväksi isketty bundle tarjosi ilmaisen kuukauden Liveä ja palvelua tukevan autopelin. Peliaddiktille melkeimpä mahdoton tapaus ohitettavaksi kaupan tiskillä, kun kylkiäisenä tuli vielä AAA-luokan yksinpelikokemuksia Halon kautta.

Vuosi 2004 mentiin vahvasti Linksin, Project Gotham Racing 2:n, Ghost Recon 2:n ja Star Wars: Battlefrontin parissa. Nämä tarjosivat Live-kokemuksia, joka varmasti jättivät jokaiseen osallistuneeseen mitä parhaimmat muistot. Saattoi siihen väliin mahtua muutama muukin artikkeli, mutta ei nyt kirjoittaessa tule heti mieleen. Jokatapauksessa, suomalainen Live-yhteisö kasvoi voimakkaasti ja legendoja ehti jo syntyä. Hyvässä hengessä mentiin ja vähintään viikonlopuiksi oli aina tiedossa viihdettä koko rahan edestä. Loppuvuoden 2004 kruunasi vielä Halo 2, joka tuskin tarvisee sen enempiä esittelyjä. Kaverilistalla kaikki pelasi tätä, yhteisöllisyys oli aivan tapissa.

2006.

Uuden konsolisukupolven myötä myös Liven ominaisuudet laajenivat voimakkaasti. Elettiin ajassa ja oltiin aivan selvästi edellä muita. Helppokäyttöinen palvelu, joka keskitetysti tarjosi pelidemoja, videoita ja minipelejä, sen tärkeimmän eli helposti lähestyttävän verkkopelaamisen lisäksi. Paketti oli täydellinen, kaikilta osiltaan. Tutut kaverit vaihtoivat mukana.

Vuosi 2007.

Pysähtyneisyys. Tyytyväisyys olemassa olevaan, ilman kunnianhimoa. Näillä sanoilla voisi kuvailla Liveä, kuitenkin vain lievästi karrikoiden. Kun vuotta aikaisemmin Gears of Wars oli ollut se kovin juttu, oli nyt vuorossa pitkään odotettu Halo 3:n. Molemmat tarjosivat AAA-luokan pelikokemuksia, mutta hypestä huolimatta kummankaan siivet eivät ainakaan omalla kohdalla jaksaneet kantaa läpiinpeluun jälkeen kuukautta, kahta pidemmälle. Eivät tarjonneet ratkaisevasti mitään uutta verkkopuolella. Kaverilistalla moni vahva persoona alkoi olla vain kuukausia vanha päivämäärä edellisestä käynnistä.

Kysymyksiä alkoi nousta ilmaan Liven-kohdalla liian monta. Mistä maksan? Kuitenkin olennaista oli vain pelit ja kaverilista. Yhteisöllisyys oli se joka pisti vuosimaksun toisensa jälkeen maksamaan, eivät ne miljoonat "palvelut".

Nyt Live on irtisanottu. Jäljellä ovat nostalgiset muistot, ne verkkopelaajan parhaimmat hetket, joihin palataan aina aika-ajoin. Muistoja täyttävät ne loistavat persoonat, jotka yksi kerrallaan kuitenkin hävisivät live-kartalta bittitaivaaseen.

Palvelu antoi todella paljon, mutta ei kuitenkaan pystynyt elämään ajassa kuin vain sen lyhyen hetken. Verkkopalvelua ei "testamentista" huolimatta ole unohdettu, siihen palataan pelien mukana tulevien ilmaiskuponkien kautta. Muuten vuosimaksut jäävät nyt historiaan.

Muistoja menneestä:

Ghost Recon 2: http://www.youtube.com/watch?v=Okyl9DoZV38
Star Wars Battlefront: http://www.youtube.com/watch?v=uxbEjMgoVcU
Halo 2: http://www.youtube.com/watch?v=2rZTKwRWmhQ
Halo 2: http://www.youtube.com/watch?v=sPQWeGtnMNQ

:)
 
Viimeksi muokannut moderaattori:
Vastaus: Live testamentti

R.I.P. :(

Saisiko vielä perusteluita miksi PSN puolella kaikki on paremmin? Hinta ei kelpaa syyksi, sillä jokaisella työssäkäyvälle lienee heittää tuo n.45e vuosi ihan ohimennen Liveen. Ei sillä, mieluummin itsekin käyttäisin ilmaista palvelua, mutta onko se PSN tosiaan nyt jokaisen konsoliverkkopelaajan unelmien täyttymys?
 
Vastaus: Live testamentti

Eikö Nisu kertonut, että pelikaverit. En minäkään toistaisi Live-tilaustani joka vuosi, ellei sieltä löytyisi niin loistavia pelikavereita. Halo 2-videot toivat ihanasti mieleen suloisia muistoja. Oi niitä aikoja. Big Team Battlea aamuun saakka... :rolleyes:
 
Vastaus: Live testamentti

Heh, no joo. Kaipa tässä ylidramaattisessa "se on moro nyt" -viestissä oli hitunen oivaltavaa kritiikkiäkin mukana.

;)
 
Vastaus: Live testamentti

En mäkään Livestä maksais, jos pleikkaa vaan pelaisin.

Puhutte vahan, mutta asiaa, herra Stallone.

Puistattaa kylla ajatus lopettaa Live (vuoden 2010 maaliskuuhun saakka peliaikaa sisalla), sellainen liuta hienoja miehia kaverilistaltakin loytyy, etta ei onneksi ole ajankohtainen asia ja tuskin tulee olemaan. Mutta miksi moinen ylidramaattinen tilitys, Nisu? Vilpittomasti sanon. etta ymmarran jos Livessa heitat massa-viestin friend listilla oleville, mutta sensaationhakuinen postaus pelifoorumilla, kenties AW-oireryhma?
 
Vastaus: Live testamentti

Paljon oli tunnetta mukana testamentissasi, Nisupulla. I hear ya.

Katselin tuossa tekemiäsi videoita vuosien varrella ja huomaan, että paljon on fiilistelty boksipelien parissa. Mukavia hetkiä ollut ja pysyviä pelimuistoja tullut. :)

Vaan näinhän tuo hyvin usein menee elossa, että aika aikaansa kutakin. Nisulla tämä aikakausi päättyi, ehkä joskus Live-kuviot palaavat uudestaan jossain toisessa muodossa takaisin miehen peliympyröihin mukaan. Vaikken kanssasi olekaan Liven puolella meuhaillut, niin lippaan vedetään ihan muodon vuoksi. Hyvä postaus oli.

PS. Monet näkyvät tulkitsevat Nisun viestin ylidramaattiseksi. Omasta vinkkelistä postaus oli vain fiilistelevää poikkileikkausta selvästi rakkaan ja pitkäikäisen palvelun lopettamisen päätteeksi. Noh, jokainen lukekoon testamenttiä tyylillään.
 
Vastaus: Live testamentti

PS. Monet näkyvät tulkitsevat Nisun viestin ylidramaattiseksi. Omasta vinkkelistä postaus oli vain fiilistelevää poikkileikkausta selvästi rakkaan ja pitkäikäisen palvelun lopettamisen päätteeksi. Noh, jokainen lukekoon testamenttiä tyylillään.

Siis itse postaus oli ihan ok, mutta omalla kohdalla meni ylidramatikkan puolelle siinä kohdassa, kun tällaiselle ilmoitukselle piti peräti tehdä oma ketjunsa. Kai ilmoittamisen tällaisesta teosta, jonka merkittävyyden voisi rinnastaa vaikkapa vähän pitkäkestoisemman lehtitilauksen perumiseen, voisi tehdä myös vähemmän huomiota itseensä herättävämmin johonkin valmiiseen ketjuun?
 
Vastaus: Live testamentti

Helppohan se oli Nisun lopettaa Live-tilaus, kun meitsikin löytyy nykyään PSN:stä.

No ei vaiteskaan.

Omalla kohdalla Livetys jatkuu hamaan tulevaisuuteen saakka monesta syystä, eivätkä toverit, pelit ja saavutukset ole niitä pienimpiä ;) PSN-ura alkoi masentavasti, kun Ninja Gaidenin demo ei suostunutkaan asentumaan. (Tai no, kyllähän tuota Socomia tuli muutama matsi pelattua aikoinaan PS2:lla.)

Halo 3:a puolustaakseni on todettava, että kyllä tuo jotain uutta tarjosi loppujen lopuksi verkkopuolelle: monipuolisten pelitilojen ohella mahdollisuuden tallentaa omia matsejaan ja jakaa huippuhetkiä kavereiden kanssa.

Kyllä hitusen täytyy yhtyä Yargoon, jotta tämä hieman ylimääräistä draamaa kuitenkin ehkä on. Mutta ei siinä mitään. Hyvä, jos muistoja on Livestä jäänyt elämän suklaarasiaan.
 
Vastaus: Live testamentti

Tossa viestissä oli kyllä hyvä pointti.

Aikanaan live oli varmasti ihan hyvä palvelu. Ps2 puolelta ei paljoa vastusta tainnut löytyä, sen perusteella mitä olen kuullut sonyn palvelu tuntui tökkivän aika pahasti.

Nyt kuitenkin aika on mennyt eteenpäin ja Ps3 tarjoaa jo erittäin hyvää palvelua ja viellä ilmaiseksi. Joten jos live haluaa pysyä kehityksessä mukana on sen muututtava ilmaiseksi.

Ja toki kaikilla on luultavasti se 45euroa heittää liveen. Miksi kuitenkaan maksaa jostain mikä pitäisi nykyään olla ilmaista ? Mielummin ostan läjän pikkupelejä ja pidän sillä pystyssä palvelua kuin maksan pelkästään siitä, että pääsisin nettii pelaamaan.....
 
Vastaus: Live testamentti

Tossa viestissä oli kyllä hyvä pointti.

Aikanaan live oli varmasti ihan hyvä palvelu. Ps2 puolelta ei paljoa vastusta tainnut löytyä, sen perusteella mitä olen kuullut sonyn palvelu tuntui tökkivän aika pahasti.

Nyt kuitenkin aika on mennyt eteenpäin ja Ps3 tarjoaa jo erittäin hyvää palvelua ja viellä ilmaiseksi. Joten jos live haluaa pysyä kehityksessä mukana on sen muututtava ilmaiseksi.

Ja toki kaikilla on luultavasti se 45euroa heittää liveen. Miksi kuitenkaan maksaa jostain mikä pitäisi nykyään olla ilmaista ? Mielummin ostan läjän pikkupelejä ja pidän sillä pystyssä palvelua kuin maksan pelkästään siitä, että pääsisin nettii pelaamaan.....

Jassoo, tahanhan se meni:

Vahan tulee viestistasi sellainen fiilis, etta et edes koskaan ole ollut Liven "asiakas". PSN sattuu talla hetkella tarjoamaan vain kaverilistat (en muista, oliko kaverilistat Wii- ja PS2-tyyliin pelikohtasia vai Live-tyyliin) ja pikaviestinnan, nekin rampautetusti. Liven kehitys otti Xbox -> Xbox 360 muutossa melkoisen leijonanloikan, eika PSN:n ilmaisuus kauheasti lammita kun sen featit nahtiin jo ajat sitten. Livessa on myos omat heikkoutensa, mutta toistaiseksi saan rahalleni oikeasti jotain vastinetta. Sitten kun PSN pystyy edes pienessa mittakaavassa Liven yhteisollisyyteen - ilmaiseksi - rupean miettimaan uudelleen mista Livessa maksetaan.

Peace out.
 
Vastaus: Live testamentti

Itsellä vähän sama juttu kuin Nisulla, tosin toistepäin. Viitsisikö tuota Liveä taas aloittaa? Parhaat sällit löytyy kuitenkin mulla PS-puolelta, ja tästä syystä varmasti melkein kaikki multiplätyt tulee ostettua sille. Täytyypi mietiskellä, mutta tosiaan maksuttomana Live ei pistäisi tällaiseen koloon; pelatako tuolla konsolilla ollenkaan verkossa vaiko ei? :cool:
 
Vastaus: Live testamentti

Ja toki kaikilla on luultavasti se 45euroa heittää liveen. Miksi kuitenkaan maksaa jostain mikä pitäisi nykyään olla ilmaista ? Mielummin ostan läjän pikkupelejä ja pidän sillä pystyssä palvelua kuin maksan pelkästään siitä, että pääsisin nettii pelaamaan.....

Itse koen, että verkkopelaamisen pitää maksaa jo sen takia, että kynnys perseilemiseen kyseisessä palvelussa on selvästi suurempi jos tuotteesta on jotakin maksanut. Siinä vaiheessa kun se PS Network hätyyttelee edes etäisesti käyttäjämääriltään Liveä voidaan alkaa tarkastella sitä, että kuinka toimiva systeemi pelillisesti ja teknisesti se PSN oikeasti onkaan.
 
Vastaus: Live testamentti

Tarkoitus ei ollut verrata palvelua mihinkäään muuhun, vaikka se siltä ehkä saattaisi jonkun silmässä näyttääkin. Kyse oli lähinnä synkästä yksinpuhelusta, kun asia johon on kuitenkin panostanut aikaa ja rahaakin, ei kuitenkaan onnistunut siinä määrin kuin oli odottanut. Voi mennä saivarteluksi, mutta tälläiset vain ovat tuntemukset tällä hetkellä.

Ehkä Live jossain vaiheessa tarttuu toimeen ja vie taas verkkopelaamista monta askelta eteenpäin. Nyt vain näyttää siltä, ettei tälläisiä askeleita oteta tai ole otettu enään pitkään aikaan. Panostukset ovat siellä palvelujen puolella, hyvä asia sekin, mutta entäs se verkkopelaaminen?

Kun palvelu on ilmainen, antaa sille kuitenkin anteeksi aika paljon. Maksullisen version pitää teroittaa kyntensä joka aamu, olla iskukykyinen ja edellä muita - jatkuvasti. Tai muuten se tuottaa lisää näitä synkkiä yksinpuheluita :)
 
Vastaus: Live testamentti

Tota...

Psn kaverilistahan on käyttäjäkohtainen. Tosin se on hieman kankea viellä toistaiseksi. Esim cod4 ei voi lisätä kaveria listaan pelin aikana vaan se pitää mennä tekemään pelin ulkopuolelle.

Se että live estäisi räkänokkia pelaamasta on täyttä paskaa. Ne pelaa siellä papan visalla tai muutenvain käyttää pelin mukana tulleita kokeiluaikoja. Ainakin omalla kohdalla niitä tuli kyllä ihan hyvä läjä vastaan. En sitten tiedä onko mulla vaan helvetin huono tuuri tai jotain.

Joten mikä livessä maksaa psn verrattuna ? Parempi chätti, ja parempi kaverilista. Chätti kuitenkin löytyy itse peleistä ja kun sopii mitä peliä pelataan niin ei se samaan peliin pääseminenkään pitäisi olla ylitsepääsemätöntä. Kaiken lisäksi psn kyllä näyttää mitä peliä kaverisi on pelaamassa.

Joten loppupeleissähän tullaan siihen koko jutun ytimeen. Jokainen maksaa siitä, että pääsee nettiin pelaamaan. Silverissähän on ne kaikki listat ja chätit jo ilmaiseksi. Goldilla et saa juuri mitään muuta lisää kuin mahdollisuuden pelata netissä.

Ja jos tästä mennään sitten siihen tärkeään asiaan, mahdollistaako psn tämän saman ominaisuuden ? Kyllä ja se toimii aivan yhtä hyvin kuin live. Molemmissa pääsee pelaamaan ja se on se tärkein asia.

Jos kultajäsennyys haluttaisiin oikeasti hyödyntää, olisi sen pelaajat hopeasta erillään. Tällä tavoin voitaisiin jopa päästä eroon niistä teineistä. Luultavasti suurinosa ihmisistä pelaisi ilmaiseksi ja "paremmat" ihmiset voisi sitten polttaa lompakkoaan päästäkseen rauhaan heistä.

Muuten en näe liven maksussa nykypäivänä mitään järkeä. Psn on kuitenkin aivan tarpeeks hyvä ajaakseen asiansa varsinki kun se ei mitään maksa. Kaikenlisäksi se on ollut vain laajentumassa eikä suinkaan seisomassa paikallaan.

Joten minkä takia puolustaa liveä ? Sama kuin sanoisi "Maito maistuu paremmalta kun maksan 10euroa litrasta". Jos sitä chättiä kaipaa peleihin niin kovasti niin sillä 45eurolla voi ostaa vaikka prepaid kortteja kännykkään ja hoitaa chättäilyt sen kautta...

Ja ei älkää alkako valittaa että koitan vääntää tässä jotain sotaa pystyyn. Tällä ei ole mitään tekemistä xboxin ja ps kanssa. Tässä on kyse siitä onko nykypäivänä enää mitään järkeä maksaa palvelusta minkä muut tarjoavat ilmaiseksi. Joten pureskelkaa sitä kysymystä ennenkuin alatte vääntää jotain typeriä "ps ei ole pelejä / boxi hajoo se on paska" kommentteja...
 
Vastaus: Live testamentti

Kun palvelu on ilmainen, antaa sille kuitenkin anteeksi aika paljon. Maksullisen version pitää teroittaa kyntensä joka aamu, olla iskukykyinen ja edellä muita - jatkuvasti. Tai muuten se tuottaa lisää näitä synkkiä yksinpuheluita :)
Ja tosissasi väität siellä sinisten silmälasien takana että Live ei tätä kaikkea tekisi?
 
Vastaus: Live testamentti

Ja tosissasi väität siellä sinisten silmälasien takana että Live ei tätä kaikkea tekisi?

Siinä tärkeimmässä asiassa eli pelaamisessa, ei tee. Ainoa mitä kaipaan on XMB pelikäytön aikana, pelattavuudessa ei perään Sonyn puolella jäädä, päinvastoin. Tuntuu että lähes pelissä kuin pelissä saa kokea lagi-vapaampaa toimintaa. Ja ilmaiseksi. Ei siihen tarvita kuin ihan värittömät silmälasit :) Ja kyllähän siellä live-puolella löytyy muutama fantastinen pelikaveri, mutta ne tavataan taas viimeistään Gears kakkosen saapuessa markkinoille.
 
Vastaus: Live testamentti

Ja ei älkää alkako valittaa että koitan vääntää tässä jotain sotaa pystyyn. Tällä ei ole mitään tekemistä xboxin ja ps kanssa. Tässä on kyse siitä onko nykypäivänä enää mitään järkeä maksaa palvelusta minkä muut tarjoavat ilmaiseksi. Joten pureskelkaa sitä kysymystä ennenkuin alatte vääntää jotain typeriä "ps ei ole pelejä / boxi hajoo se on paska" kommentteja...

Ei ole mitään telemistä Pleken kanssa? Silti vertaat liveä ja psn:ää about joka lauseessa? Hoho :D Mutta jos minulta kysytään niin PSN on käytännössä kasa paskaa verrattuna liveen tällä hetkellä. Siinä ei ole juuri mitään muuta parempaa kuin maksuttomuus ja dedikoidut servut joissain peleissä. Se joka muuta väittää on väärässä. Ja ei livekään täydellinen ole.
 
Vastaus: Live testamentti

Ei Liveä tarvitse puolustella mitenkään. Siitä maksaa se ketä kiinnostaa saada koko paketti ja sille näkee hyötyä.
 
Ylös Bottom