Tämä on mainospaikka (näillä pidetään sivusto pystyssä)

Metro 2033 [X360]

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja Cobretti
  • Aloituspäivämäärä Aloituspäivämäärä
Vastaus: Metro 2033 [X360]

^ Itse ainakin jouduin ohjausta säätämään slidereista mutta eipä tässä enää mitään ongelmaa ole. Ei ihan yhtä jouhevaa kuin esim Battlefieldissa mutta en mukise suotta kun pelaaminen kuitenkin toimii.

Kyllä ne kaikki möröt kuolee ihan mukavasti jahka vaan päähän ampuu. Itse olen ehkä puolessavälissä peliä mutta saas nähdä tuleeko karmeampia kölliäisiä vastaan..
 
Vastaus: Metro 2033 [X360]

Wow, pelin neljäs kappale on kyllä ollut ehdottomasti tämän pelin kohokohta. Rytmitys, toiminta ja audiovisuaalinen anti on kyllä ollut huikeaa.
Viimeistään tämä kappale sanoo sen ettei kyseessä todellakaan ole mikään massan mukana menevä teos.

Erityisesti kappaleen aloitus on suoraan sanottuna vaikea, but i love it! Näitä oikeasti haastavia pelejä tulee niin harvoin markkinoille notta Metrosta on kyllä kehkeytymässä kohdallani pienoinen kulttiklassikko jo tällaisenään... Mutta takaisin nelos kappaleseen. Kappaleen ensimmäinen taso on todellakin äärimmäisen haastava ja se yllättää monipuolisuudellaan. Kenttä on todella laaja(laajin mitä pelissä on toistaiseksi tullut vastaan) ja sitä voi lähestyä joko rambona tai snakena. Peliin tulee muuten ihan omanlaista hohtoa kun saa yönäkökiikarit käyttöönsä ja varjoissa kyykkimisestä tulee toinen luonteesi. Ampuminenkin muuttuu heti miellyttävämmäksi kun saa alleen scopeilla varustettuja pyssyjä. Ja se rytmitys on todellakin tämän kyseisen kappaleen valttikortti, sen enempää spoilaamatta sanottakoon että paljon mahtuu kappaleseen yllätyksiä.

Pitkä kyseinen chapteri on myös sillä eilen väänsin sitä yöllä kaksi tuntia ja seikkailu jatkui tänään kolmen vartin sessiolla eikä vitos kappaletta näy vielä missään. Toivottavasti seuraavat kappaleet tulevat olemaan jotain tällaistä kirkkautta... Pettymys on kyllä karvas jos tällainen tempo ei kanna pelin loppuun. Yön pimeys ei voisi tulla nopeammin, Metro on juuri sellainen peli mikä on aivan pakko kokea yön ollessa pimeimmillään.

On ollut kohdallani melkoinen ylllätys että peli on näinkin hyvä. Kukaan tuskin odotti että tällaisestä neverheard pelistä olisi aikamme FPS-pelien rinnalla kulkijaksi. Metro 2033 seisoo mielestäni varsin hyvin omilla jaloillaan sellaisen klasikkon vieressä kuin Half Life 2. Ja jos jokin niin tällainen kommentti kertoo jo aika paljon itse pelistä ja sen laadusta :)
 
Vastaus: Metro 2033 [X360]

Läpi meni täälläkin, hardcore vaikeusasteena.

Peli oli aikalailla niin pitkä mitä sen odotinkin olevan eli lyhyt. Kuitenkin erittäin sopiva tämän tyyliselle pelille tarinapainotteiselle pelille. Pelin luoma tunnelma epätoivosta jäi päällimäisenä mieleen ja varsinkin täysin tuhoutunut Moskova. Pinnalla oltaessa soi aina erittäin tunnelmallinen musiikki, joka nosti vielä jo valmiiksi apokalyptiset fiilikset toiseen potenssiin. Muutenkin pidin erittäin palkon pelin äänimaailmasta. Tunnelma, miljööt, äänet ja musiikki, näistä tulen Metro 2033 muistamaan ehdottomasti.

Itse pelattavuus oli välillä hieman tahmean oloista, tuli vähäna Condemned mieleen liikkumisesta. Aseita oli mukava liuta pelistä ja eri variaatoita löytyi komia liuta. Pitkällä piipulla ja suurella tukilla varustettu revolveri oli lempparini ehdottomasti. Military grade -ammuksien käyttäminen valuuttana oli myös varsin oiva keksintö ja kertoi jotain karusta maailmasta, kun rahalla ei enää tee mitään ja ammukset ovat kaikki kaikessa.

Vihollistyypitkin oli mukavasti lajitueltu. Välillä oli ihmistä ja välillä toinen toistaan rumempia ökkömönkiäistä, mutta kumpiakaan ei tullut ylenpalttisesti vastaan ja tästä myös plussaa.

Kokonaisuutena varsin mukava peli ja sopivan haastava. Jos haluaa kokea hyvän toimintapläjäyksen suosittelen MW2. Jos haluaa kokea tunnelmallisen seikkailun pimeissä metrotunneleissa suosittelen ehdottomasti Metro 2033:a.
 
Vastaus: Metro 2033 [X360]

Itsellänikin meni peli eilen illalla läpi, ja piti kyllä otteessaan loppuun saakka. Edes pelkäämääni loppupelin ryssimistä ei tässä pelissä tapahtunut. Vaihtelua oli pelissä juuri sopivasti tämän mittaiseen peliin, eikä minkäännäköistä tylsistymistä tapahtunut kuten minulle yleensä FPS-pelien parissa. (Jopa BF:BC2 alkoi tympiä yksinpelissä).

Vähän loppupeliä spoilaavaa juttua:
"Kirjastontädit" oli todella jäätävä lisä viholliskaartiin. Varsinkin kun yritti niiden kanssa sitä tuijotus-standoffia niin kyllä siinä vähän jännäkakka meinasi tulla. Sitten kun se menikin pieleen niin kylläpä meikäpoika juoksikin ja lujaa :D
Ja lopun torni, uhhhuh miten hieno se olikaan. Jotenkin säväytti todella paljon miten realistisesti tuhoutuneelle se näytti.

Kaiken kaikkiaan loistava kokemus. Pienet bugit yms lapsukset antaa kyllä helposti anteeksi tuollaisen atmöksen vallatessa huoneen. Varmasti sitä sadalla miljuunalla saadaan hiotumpia teoksia aikaiseksi niinkuin Infinity Wardilla mutta tällaista tunnelmaa ei kyllä osteta rahalla!
 
Vastaus: Metro 2033 [X360]

Eilen tuli pelattua Ghosts-chapteriin asti ja oli kyllä todella hyvää meininkiä ainakin tähän asti. Peli on vaihteeksi juuri sopivan haastava eikä pitele kädestä turhan paljon, joka on todellakin mukava piirre uudemmissa peleissä. Jotenkin tulee tästä mieleen ensimmäisen xboxin Call of Cthulhu: Dark corners of earth, joka oli myös teknillisistä vioistaan huolimatta loistava peli.
Metro ei varmasti sovi kaikille, mutta niille, jotka etsivät peleistä hyvää tunnelmaa ja haastetta sen pelkän räiskinnän ja timantiksi hiotun pelattavuuden sijaan niin tämä on pakko-osto

Edit:
Nyt hieman eteenpäin pelanneena on pakko vetää sanoja takaisin, peli on siis hyvä, mutta vastaan on tullut muutamia äärimmäisen rasittavia bugeja, joista viimeinen peräti esti chapterissa etenemisen...alkoi ärsyttämään kyllä.
 
Viimeksi muokannut moderaattori:
Vastaus: Metro 2033 [X360]

Pistetäänpä Metrolle taasen nostetta jotta tämäkin teos saa hieman enemmän huomiota.

Tekele paukahti itsellänikin lävitse tuossa viikko sitten ja äärimmäisen suuret peukut kyllä 4A Gamesille aivan loistavasta pelistä! Ottaen huomioon että odotukset pelin kohdalla olivat täysin olemattomat osasi peli tulla sitäkin tiukemmin nurkan takaa ja iskeä sellaisella voimalla mikä jätti kyllä jälkensä.

Tässä ketjussa onkin aika hyvin summattu kaikki se mitä peli pitää sisällään mutta tunnelmaa ei vain voi olla kehumatta; mielestäni Metro 2033 on ensimmäinen aikuisten oikeesti aikuisille tehty post-apocalyptinen videopeli. Cormac McCarthyn super ahdistava The Road oli se teos minkä peli minulle useiten toi mieleen. Peli luo äärimmäisen uskottavan kuvan oikeasta selviytymiskamppailusta maailmassa jossa lähes kaikki on menetetty. Metro osaa olla myös halutessaan hauska ja esim. pelihahmojen heitoille tuli aidosti naurettua useammin kuin kerran.

Loistava merkki erinomaisesti toteutetusta pelistä on se että se jää oikeasti kummittelemaan mieleen. Päivittäin sitä käy mielessä jokin niistä upeista kohtauksista kuten Khan, "Pasilan radiotorni", Etulinja ja muut lukuisat huippuhetket. Edessä siintää vielä Metron Hardcore-moodi jolla peli varmasti pääsee vasta oikeuksiinsa.

EDIT: Tuubi itseasiassa tarjoaa meille aivan uskomattoman machinima pätkän joka oikeastaan kiteyttään kaiken sen mitä Metro 2033 on:

Pätkä sisältää pientä spoileria yhdestä pelin lokaatiosta mutta muuten suosittelen(erityisesti niille jotka ovat varpaillaan pelin hommaamisesta) ehdottomasti katsomaan tämän pärkän.
 
Vastaus: Metro 2033 [X360]

Tulihan tuota kokeiltua isoveljellä tätä peliä.

Kokonaisuutena tosi hyvä ja pääsee heti helvetin pelottavaan tunnelmaan, kun pistää verhot kiinni ja valoit pois päältä.

Se on vaan tosi ärsyttävää, kun oli niitä rahakuteja n. 500 ja en muistanu, että ne oli niitä rahakuteja ja ammuin suunnilleen kaikki. Isoveli huutaa: "Jumalauta Jussi! Miks sää ammut niitä rahakuteja!

Sitte huomasin sen ja kauhee raivo päälle ja en pelannu, kun otti päähän nii paljo..
 
Vastaus: Metro 2033 [X360]

Nautin tunnelmasta täysin siemauksin imien itseeni postapokalyptista maailmaa. Tutkin paikkoja innostuneena, opin tuntemaan omaa hahmoani ja pohdiskelen muiden hemmojen henkilöhistoriaa. Sitten alkaa räiskintä: ärräpäät tukevoittavat ilman ja latausruutua tuijotetaan. Pusken väkisin läpi ja pidän tauon.

Myöhemmin laitan Metron taas pyörimään. Nautin tunnelmasta, kunnes...:(
 
Vastaus: Metro 2033 [X360]

Jumalauta Jussi! Miks sää ammut niitä rahakuteja!
Tätä samaa tein pari ensimmäistä kappaletta kunnes tajusin niiden hohtavien ammusten olevan niitä valuutta hylsyjä. Luoteja saa tosiaan vaihdettua aseen ollessa kädessä pitämällä RB-nappulaa pohjassa. Mutta kyllä nuo armeija hylsyt menee ihan tavallisista ammuksista sillä ne tekevät huomattavasti enemmän tuhoa kuin normi kudit. Kun löytää hyvän setin josta pitää kiinni(itse käytin AK kiikarilla ja revolveri vakauttimella, äänenvaimentimella ja kiikarilla) voi rahakuteja pistää huoletta palamaan.

Muutenkin aloitteleville Rangereille voisi heittää ihan käyviä vinkkejä miten selviytyä laskeuman runtelemassa Moskovassa:

Sääntö 1: Vältä vihollista niin pitkään kuin mahdollista: Pysy varjoissa, liiku hitaasti ja äänettömästi.
Sääntö 2: Tunne ympäristösi: Erityisen tärkeää on muistaa missä ylimääräiset kaasunaamarit sijaitsevat tarpeen iskiessä.
Sääntö 3: Tuhoa valon lähteet: Kaikki maailman valonlähteet ovat tuhottavissa mikä edesauttaa varjoissa liikkumista.
Sääntö 4: Katso eteesi ja liiku määrätietoisesti: Metro on täynnä ansoja ja äänen lähteitä(laisnsirpaleita, tölkkejä ja pulloja) jotka ilmiantavat sijaintisi.
Sääntö 5: Tutki, tutki ja tutki: Kakkialla on romua jonka seasta voi löytyä jotain mikä pelastaa vielä henkesi. Tärkeää on myös tutkia jo tapettujen raadot ja niiden pudottamat tavarat.
Sääntö 6: Kun mikään muu ei auta, juokse!: Välillä on vain viisainta ottaa jalat alle ja juosta henkensä edestä.
Sääntö 7: OSTA YÖKIIKARIT!

Vihollisten, erityisesti ihmisten tekoäly on pelissä erittäin agressiivinen ja sanoisinko jopa että melko realistinen. Kyllä tuo välillä tekee melko yli-ihmillisiä temppuja mutta usein AI yllättää älykkyydellään. Hauska yksityiskohta oli mm. eräs kamppailu maanpinnalla jossa harhalaukaus repäisi eräältä bandiitilta kaasunaamarin pois. Kaveri perääntyi läheisen auton taakse meikäläisen etsiessä parempaa tulilinjaa. Linjan saatuani huomasin kuinka tämä kaveri puki päälleen uutta kaasunaamaria. Melko upea yksityiskohta.

Yksityiskohtia riittää myös siinä miten maailma käsittelee yleisesti tavaroita. Esim. se ammuttu kaasunaamari jäi siihen paikalle josta sen kävin nappaamassa useita minuutteja myöhemmin. Ruumiit eivät katoa mystisesti ja kaikki jannujen kantamat tavarat on aina lunastettavissa, nekään eivät katoa mihinkään. Yhdessäkin tasossa metsästin yhden ehjän kaasunaamarin aivan kentän alkupäästä jonka muistin bongaanneeni tapetun jannun varustevyössä.

Metrossa on aivan omanlaisensa dynamiikka mikä tekee siitä normi räiskintää erikoisemman ja sitäkin haastavamman kokemuksen.
 
Vastaus: Metro 2033 [X360]

Yksityiskohtia riittää myös siinä miten maailma käsittelee yleisesti tavaroita. Esim. se ammuttu kaasunaamari jäi siihen paikalle josta sen kävin nappaamassa useita minuutteja myöhemmin. Ruumiit eivät katoa mystisesti ja kaikki jannujen kantamat tavarat on aina lunastettavissa, nekään eivät katoa mihinkään. Yhdessäkin tasossa metsästin yhden ehjän kaasunaamarin aivan kentän alkupäästä jonka muistin bongaanneeni tapetun jannun varustevyössä.

Melko tärkeä elementti tällaisessa selviytymistaistelu pelissä. Jos tuollainen kohtalo ihmismaailmaa joskus kohtaisi niin tulisi varmasti tarkastettua kaikki eteen sattuvat ruumiit löytyykö mitään käyttökelpoista. Kauppaan kun ei voi marssia ostamaan uutta tavaraa. Hyvin kuulostaa olevan 4A Gamesilla tämän tyyppisten pelien teko hallussa.

Pakko-ostos Foemanin Cormac McCarthyn, The Road -kirjan tunnelmaan vertaamisen jälkeen!

"I do not know with what weapons World War III will be fought, but World War IV will be fought with sticks and stones." -Albert Einstein
 
Vastaus: Metro 2033 [X360]

Foemanille kiitokset pelin mielenkiintoisesta kuvailusta. Kuulostaa kyllä hyvältä, joskin ei varmaan ihan joka jannulle (jos MW2 ym tyyliä halajaa räiskinnässä). Itse en ole ehtinyt vielä pelin kimppuun, mutta tässä jossain vaiheessa... Kratoskin vielä pelaamatta..
 
Vastaus: Metro 2033 [X360]

Mistä niitä ehjiä kaasunaamareita oikein löytää,mulla plexi säröillä koko ajan ei oiken näe mitään
 
Vastaus: Metro 2033 [X360]

Mistä niitä ehjiä kaasunaamareita oikein löytää,mulla plexi säröillä koko ajan ei oiken näe mitään

Jokaiselta tapetulta viholliselta jolla on kaasunaamari? Ja yleensä aina kun mennään ulkoilmaan niin pienellä etsimisellä löytää jostain uuden naamarin ja suodattimia.

En osaa sanoa montako tuntia peliä takana itsellä, kirjastokohdassa menossa tällä hetkellä, noiden librarien ohi hiippailu tuottaa ongelmia. Aina tuntuvat huomaavan ja tulevat päälle. Onneksi revolverin pääosumilla aika nopeasti kaatuvat.
 
Vastaus: Metro 2033 [X360]

En osaa sanoa montako tuntia peliä takana itsellä, kirjastokohdassa menossa tällä hetkellä, noiden librarien ohi hiippailu tuottaa ongelmia. Aina tuntuvat huomaavan ja tulevat päälle. Onneksi revolverin pääosumilla aika nopeasti kaatuvat.
Näiden pähittämiseen on olemassa ihan oma kikkansa mistä Millerkin sinulle mainitsee:
Librarianeihin ei missään nimessä kannata kuluttaa ammuksia. "Katso pelkoa silmiin" aivan kuten Miller mainitsee.

Kun Librarian hermostuu tai saavut tämän reviirille pysy viileänä äläkä liiku ja katso demonia tiukasti silmiin. Pidä kaveri koko ajan näkölinjassa ja seuraa tämän liikkeitä. Kun tulee mahdollisuus perääntyä tee se erittäin, erittäin hitaasti. Jos örkki vihastuu pysy viileänä ja jatka perääntymistä, älä ammu äläkä missään nimessä juokse! Librarianit ovat erittäin reviiri tietoisia ja näistä huoneista/tiloista poistuminen lopettaa örkkien kiinnostuksen sinuun välittömästi.
Tekoäly ei aina pelaa yksi yhteen tämän taktiikan kanssa mutta useimmiten se toimii. Kyllä tämä ammusten tuhlaamisen voittaa. Ja saapahan kaupan päälle vähän lisää suspensea.

---

Nyt on muutamana iltana vietetty aikaa pelin Hardcore-moodin parissa ja menot se kuin paranevat. HC ei ole läheskään niin haastava millaiseksi sen kuvittelin mutta toisaalta hyvä näin, tällaisenään vaikeustaso on juuri täydellinen. Haastetta on juuri sopivasti, kärsivällisyys on edelleen hyve ja ärräpäihin ei ole törmätty - bueno!

Oikeastaan mikään sana ei tällä hetkellä riitä painottamaan sitä kuinka hyvä peli Metro 2033 on ja mielestäni jokaisen post-apokalyptikon pitäisi ehdottomasti tutustua tähän mestariteokseen. Kaikkien isojen nimikkeiden varjoista melko merkillisesti tämä on se nimike joka on tehnyt allekirjoittaneseen ehdottomasti suurimman vaikutuksen :)
 
Vastaus: Metro 2033 [X360]

Onkos kenelläkään muuten tietoa, että paljonko tämä on myynyt?

Tänään on tullut pelattua pari tuntia ja onhan tämä perkuleen hyvä peli. Toivottavasti tulee jatkoa viellä joskus.
 
Vastaus: Metro 2033 [X360]

Onkos kenelläkään muuten tietoa, että paljonko tämä on myynyt?

Briteissä peli ylsi avausviikolla viidenneksi ja katosi sen jälkeen listalta. Suomessa peli ylsi Xbox 360 -listalla viidenneksi. Paremman kuvan saa varmasti tuossa ennen huhtikuun puoliväliä, kun saadaan NPD-tiedot. Peli kuitenkaan tuskin kerää mitään hirmuisia myyntejä. Jonkin verran on mainoksia näkynyt ulkomaisilla sivustoilla ja kivoja arvosanoja saanut, mutta ei välttämättä yllä NPD:n kymmenen parhaan joukkoon maaliskuulta.
 
Vastaus: Metro 2033 [X360]

Kiitoksia kutkuttelevista kommenteista, taitaapi mennä tämä Mass Effect 2:n jälkeen lootaan. Vaikuttaa juuri sellaiselta Condemned/Dead Space -henkiseltä peliltä joka ei aivan suurta yleisöä nappaa, mutta laadukkaiden ja syvien yksinpelien ystäviä sitäkin enemmän. Tämän tyyliset pelit tarjoavat niitä oikeita pelielämyksiä.
 
Vastaus: Metro 2033 [X360]

Hieno ja tunnelmallinen peli ollut neljäntään chapteriin asti. Valitettavasti omat pelailut taisi kuitenkin Metron osalta olla tässä. :( Tuli nimittäin sellainen bugi vastaan että ei paremmasta väliä.

Olen "Outpost" kentän alussa ja checkpointin latauduttua minulla on kädessä Journal, enkä saa sitä pois. En pysty ottamaan asetta käteen, en pysty liipasimilla zoomaamaan journalia, en pysty sprinttamaan jne. Oikeastaan ainot toiminnot, jotka toimivat ovat kyykky, hyppy ja taskulamppu(en pysty lataamaan taskulamppua). No kentän alussa tulee heti vihollisia vastaan ja kun en voi edes juosta karkuun, kun ei sprintti toimi niin aika huono tilanne. En todellakaan jaksa aloittaa peliä alusta. Tyhjensin myös boksin cachen, mutta tällä ei ollut mitään vaikutusta. Myöskään google ei antanut vastausta tai sitten en vain osaa etsiä.

Olisiko jollain neuvoa tähän probleemaan? Jos ei apuja tosiaan löydy niin nyt olisi Metro tarjolla vaihtoon, anyone?

Edit: Itselleni vastaten; apu löytyi Load valikosta. Sitä kautta pääsi aloittamaan haluamansa levelin alusta. Onneksi näin. :)

Joskus voisi katsoa kaikki mahdolliset vaihtoehdot ennenkuin vaipuu epätoivoon...
 
Viimeksi muokannut moderaattori:
Vastaus: Metro 2033 [X360]

Tuli itsekin hankittua tämä peli tuossa kuluvalla viikolla eli jonkun verran ollaan jälkijunassa liikenteessä. Näyttäisi valitettavasti aika huolestuttavasti sille, että tämä teos on jäänyt aika pahasti noiden isompien studioiden nimikkeiden varjoon. Itsellänikin meni tovi ennen kuin uskalsin peliin "investoida".

Tämä kuuluu niihin nimikkeisiin, jotka mieluummin hankin syystä tai toisesta PC:lle. Piti saada jotain tuoretta pelattavaa sen jälkeen kun olin asennellut Windows seiskan toimintakuntoon. Halvemmallakin tämän toki sille sai. Tehokkaalla myllyllä pelin saa myös näyttämään varmasti hitusen verran komeammalta. Aika paljon tämä toki koneelta vaatii, jos nuppeja haluaa alkaa vetämään kaakkoon. Peli linkitetään myös kätevästi Steamiin, jonka kautta voi keräillä itselleen noita achievementtejä, näkee pelin parissa vietetyn ajan ja muuta vastaavaa.

Peliä on takana reilu parisen tuntia. Tämä on varmasti pitkiin aikoihin yksi tunnelmallisimmista FPS peleistä, joka on tullut vastaan. Graafinen ilme, valaistus, äänimaailma ja muut vastaavat tekijät luovat vakuuttavan kokonaisuuden, jonka ansiosta Metron maailmaan on helppo heittäytyä mukaan. Elämän kurjuus ja raadollisuus välittyy ruudun toiselle puolelle lähes käsinkoskelteltavana.

Peli on mielestäni rytmitetty hyvin toiminnan ja rauhallisempien osuuksien suhteen. Monesti tilanteisiin on myös tarjolla useammanlaisia lähestymistapoja. Aina ei tosiaan kannata lähteä räiskimään täysin silmittömästi, vaan rauhallisempi ja hiljaisempi lähestymistapa saatta olla avain menestykseen. Tätä kuvaa tosiaan hyvin lausahdus, jonka mukaan tämä on ajattelevan pelaajan FPS. Siinä kiteytyy aika mallikkaasti pelin perusidea.

Tähän mennessä ehkäpä eniten harmittanut tekijä on tuo tekstitysten vajaavaisuus. Laitoin itsekin kielen alkuun venäjälle, kun halusin päästä virittäytymään pelin tunnelmaan mahdollisimman hyvin. Tuntui kuitenkin menevän liian paljon asiaa ohi, joten oli pakko vaihtaa puhekieli englanniksi. Harmillinen homma, jonka takia mahtavasta tunnelmasta karisee pienen pieni hitunen pois. Aika valjulta tuo englanti kuitenkin kuulostaa alkuperäiseen ääniraitaan verrattuna. Näin on kuitenkin nyt tällä kertaa mentävä.
 
Ylös Bottom