Tämä on mainospaikka (näillä pidetään sivusto pystyssä)

NHL 10 [X360]

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja Hyrsi
  • Aloituspäivämäärä Aloituspäivämäärä
Vastaus: NHL 10 [X360]

Aivan mahtava peli ollu. Paras live matsi tais olla semmone ku olin häviöllä 3-1 ennen viimestä minuuttia ja siitä vielä nousin 3-4 voittoon varsinaisella peliajalla. :D
 
Vastaus: NHL 10 [X360]

Kyllä noi takatolppamaalit pystyy katkomaan helposti kun vaan karvaa sitä kiekotonta miestä tarpeeksi ahkerasti. Samoin tarpeeksi kova mailahäirintä on osoittautunut hyväksi kikaksi, ettei vaan yritä ajella miestä pystyyn. Ajellessa on helposti vaara ajautua ulos tilanteesta ja sitten soi omissa.

Ei ole kyllä omalle kohdalle osunut mitään jumittamisia pelin latauksessa. Muutaman kerran kesken pelin joku pelaaja on jumittunut laidan viereen eikä liikahda siitä kirveelläkään ennen pelikatkoa. Tuota tapahtunut kuitenkin niin harvoin ettei liiemmin harmita.

Lähinnä vituttaa nuo heikkohermoiset vastustajat. Jotkut lopettavat pelin jo 1-0 tilanteen jälkeen vaikka peliä olisi pelaamatta vielä 2 erää! Säälittävää. Välillä näitä luusereita tulee vastaan montakin peräkkäin jolloin omat hermot on koetuksella. Onneksi keskeytyksestä kirjataan voitto aina itselle. Parhaimmillaan peli on kuitenkin aivan mahtava kun vastaan osuu tasaväkinen pelaaja. Siinä on maalit kortilla ja peli on tiukkaa vääntämistä loppuun asti.
 
Vastaus: NHL 10 [X360]

Tulipahan vielä huomattua sellainenkin että kun kaataa rankkarin arvoisesti pelaajan niin niin kauan kuin vastustaja koskee kiekkoon niin sitten päästään laukomaan itse rankkari mutta jos erä loppuu eikä kaatanut pelaaja/joukkue kerkeä ennen erän loppua koskettamaan kiekkoa niin siitä ei koidu lainkaan rangaistusta kaatajalle ei rankkaria eikä jäähyä. no onneksi sain heti erän alkuun tasoitettua 1-1 ja jälleen makea 3-2 tappio jatkoajalla:mad:

Tuli huomattua tuo samainen bugi itsekin. Johdin peliä 3. erän lopussa 1-0 ja vastustaja pääsi yksin läpi. kampitus maalin edustalla ja oli rankkari tulossa, kiekko kimposi jotenkin kulmaan ja en koskenut kiekkoon ja onnistuin karvaamaan vastustajaa. Summeri soi ja peli päättyi minulle 1-0. Ei rankkaria. Tuon saisi EA kyllä korjata. Harvemmin noita tulee, mutta paskamainen kun osuu kohdalle.
 
Vastaus: NHL 10 [X360]

Lähinnä vituttaa nuo heikkohermoiset vastustajat. Jotkut lopettavat pelin jo 1-0 tilanteen jälkeen vaikka peliä olisi pelaamatta vielä 2 erää! Säälittävää. Välillä näitä luusereita tulee vastaan montakin peräkkäin jolloin omat hermot on koetuksella. Onneksi keskeytyksestä kirjataan voitto aina itselle. Parhaimmillaan peli on kuitenkin aivan mahtava kun vastaan osuu tasaväkinen pelaaja. Siinä on maalit kortilla ja peli on tiukkaa vääntämistä loppuun asti.
Täyttä asiaa tekstisi. Koskee sekä 1 vs. 1 pelejä, kuin OTP-matseja. Yksikin hiukan helpohkompi maali ihmismolarille, niin puolet joukkueesta katoaa. Yleensä on tullut ilokseni huomata että tämän helpon maalin jälkeen ihmismolarit pelaavat aina hyvin.

Nykyään on ihme trendi lähteä pelistä pois, kun pitäisi pelipaikkoja valita ? Tuntuu että vähintään joka kolmas matsi peruuntuu, kun jengi vain lähtee menemään yksi kerrallaan sieltä huoneesta missä valitaan pelipaikat. Monta kertaa ollut 6 vs. 6 pelissä kaikki valinneet jo paikkansa, kunnes joku lähtee ja muut seuraavat.Välillä sitä huomaakin olevansa 3 vs.2 ottelussa vaikka vielä hetki sitten kaikki pelipaikat olivat täytettyinä.

Itse pidän paljon enemmän 3 vs.3 tai 4vs.4 peleistä. Saa enemmän toteuttaa itseään ja joukkuepelaaminen on yleensä parempaa. Syöttöäkin pystyy pyytämään hyvään paikkaan ennen kuin joku "Ramboniggasnake" on sen kerennyt jo pyytämään toiseen päähän kenttää ja samalla välissä on 7 pelaajaa.

Pelaan pakkina ja enemmän kyllä saisi pelata jengi viivalle. Väkisin sinne maalille haetaan kiekkoa vaikka siellä seisoo kaikki paitsi hyökkäävän joukkueen pakit. Viivalta saa hyviä vetoja ja ohjattavia kiekkoa maalille.
 
Vastaus: NHL 10 [X360]

Muutaman kerran olen pakkina pelannut ja tuo ärsyttää minuakin eniten kun olet viivassa täysin vapaana, niin jengi vaan koittaa väkisin jotain poikittaissyöttöä. Monesti on ollu myös mulla tätä, että kun joku ei saa olla esim. laitahyökkääjä ja lähtee käveleen niin sitten kaikki muutki painelee pois. Tähän ramppamiseen aulasta toiseen meneekin sitte puolet peliajasta. Sitte noi 1 vs 1 pelit ovat tuskaa kun jos teen 1-0 maalin eka erässä niin vastustaja lähtee käveleen. Tänäänkin puolet peleistä jäi kesken.:D Muuten parasta online-lätkää ikinä!
 
Vastaus: NHL 10 [X360]

Tuttua?

Aloitin uuden offline BAP kauden, ja ennen prospects peliä rukkasin tietysti jo hankittuja boosteja, ja oletin että pelaajan keskiarvo olisi ihan ok ja siellä näkyisi +5 boosteja. Nyt oli kuitenkin niin että boosteja oli +5 sijaan +10 ja keskiarvo yli 80, mm. speed 90...

Sitten kun prospect peli oli ohi ja Ducksit varasi mun ukon ja kausi alkaa, niin ylläri oli boostit vain +5 ja keskiarvo alle 80...

Mistäs moinen ja onko kukaan muu törmännyt? Vai olenko ite vain missannut jotain olennaista?
 
Vastaus: NHL 10 [X360]

Huhhuh, olipas taas tiukka peli, satuin eksymään peliin, jossa vastustajan puolella oli 4 ihmispelaajaa, eli 4 vs. minä. Ajattelin jo alkuun että tämän häviän saletisti, mutta eipä ole tapana silti keskeyttää. Peli alkoi juuri pelkäämälläni tavalla, vastustaja 1-0 johtoon heti alussa 2vs1 tilanteessa, hetken päästä olikin tilanne jo 2-0 samanlaisella maalilla. Toisessa erässä onnistuin kuitenkin pääsemään 2vs2 tilanteessa syöttämään pakkien välistä toiselle hyökkääjälle joka kiskoi rystyllä maalivahdin edestä 2-1. :D

Hetki tästä ja pääsin ylivoimalle 2. erässä, pakki laukoo viivasta kääntölaukauksen ja maskin takaa tasoitus! Tästä vastustajapoppoon peli tuntui sekoavan ja taisi ohjaimet täristä... Maalin jälkeen aloitusvoitto minulle, pujottelu pakkien välistä ja syöttö toiseen aaltoon: 3-2 minulle! Oi sitä huutoa ja riemua.. :D Loppu menikin pelaillessa ilman kunnon paikkoja ja kyllä oli mahtavaa voittaa 4 hengen porukka yksin. :cool:

Oletteko muuten havainneet, että välillä oma joukkue tuntuu olevan heti pelin alussa jotenkin tahmean väsynyt vaikka asetukset olisivat aina samat kuin muissakin peleissä. Tätä tapahtuu mielestäni yksittäisissä live-otteluissa, mutta todella harvoin.
 
Vastaus: NHL 10 [X360]

Noniin elikkäs Kanadalla tullu viime pelit pelailtua ja hyvää ja tasaista vääntöä ollut mutta jälleen se kivuus tuli esille:) siinä kun on pelipaidat valittu kun voi ketjuja muokata niin unohtuo vaihtaa Brodeurin tilalle luongo mutta ajattelin että kokeillaanpas Brodeuria tällä kertaa. peli ensimmäisen erän jälkeen 4-0 ja peli pyöri Venäjän alueella. no 4-2 pääsin kunnes Brodeur jälleen imemällä imee kiekon häkkiin lukemiksi 5-2 toisen erän loppuun. No vielä pääsin 5-4 ja 6-5 tilanteeseen jolloin pelin ollessa 5-4 oli todella lähellä ettei olisi tasoihin päästy ja taas kuin ihme kaupalla Brodeur peittää etunurkkaa patjalla ja sieltähän se luistimen ja tolpan välistä lurahtaa maaliin ja 6-4:) En tiedä oliko pelkkää sattumaa vai onko Brodeur todellakin noin umpimätä laho p""ka Kandan maalilla?
 
Vastaus: NHL 10 [X360]

Pystyykö online tyyppiä parantamaan millään muulla, kuin tehostepaikoilla jne. Kerran tuli yhtäkkiä yli 100KP, vaikka en ollut tehnyt mitään erityistä?? Eli mistä näitä KP pisteitä oikein tulee.
 
Vastaus: NHL 10 [X360]

Pystyykö online tyyppiä parantamaan millään muulla, kuin tehostepaikoilla jne. Kerran tuli yhtäkkiä yli 100KP, vaikka en ollut tehnyt mitään erityistä?? Eli mistä näitä KP pisteitä oikein tulee.
Pisteitä saa lisää myös silloin, kun saa avattua uuden kortin.
 
Vastaus: NHL 10 [X360]

Mitähän tää peli taas v*tt*ilee? BE A GM muotoa on tullut pelattua ja pääsin vihdoin pudotuspeleihin. Koitan pelata seuraavaa peliä niin boxi jäätyy (viimeinen niistä valikoista ennenkuin rupeaa lataamaan peliä) Olen koittanut simuloida ja tyhjentää välimuistia ja asentaa kovolle yms yms mutta mikään ei auta! Onko tähän olossa jtn korjausta?
(ketuttaa vaan ku juuri sain Jere Lehtisenkin vapaiden pelaajien listalta joukkueeseen :D
 
Vastaus: NHL 10 [X360]

Moi. kysyisin sellaista että kun olen tehnyt oman pelajan niin pystyykö sitä siirtää johonkin esim nhl joukkueeseen? en tarkoita sitä be a bro mode hommaa. esim jos alottaa uuden kauden niin voiko johonkin joukkueeseen saada oman pelaajan?:)
 
Vastaus: NHL 10 [X360]

Moi. kysyisin sellaista että kun olen tehnyt oman pelajan niin pystyykö sitä siirtää johonkin esim nhl joukkueeseen? en tarkoita sitä be a bro mode hommaa. esim jos alottaa uuden kauden niin voiko johonkin joukkueeseen saada oman pelaajan?:)

Valikosta Oma NHL 10 -> Kokoonpanojen hallinta ja Pelaajavaihdot. Ja sun pelaajaa on automaattisesti Vapaissa pelaajissa eli se löytyy sieltä. :)
 
Viimeksi muokannut moderaattori:
Vastaus: NHL 10 [X360]

hmm,en kyl muista löytäneeni omaa nimeä sieltä mutta tarkistan tänään ja ilmoittelen sit huomena =) kiitos pääse nyt pelaan sitäki muotoa :D
 
Vastaus: NHL 10 [X360]

Peliä on nyt tullut jonkun verran pelattua ja täytyy heti sanoa, että olin väärässä kun oletin 2K10:n voittavan kiekkokamppailun tänä vuonna. Ihmetystä on herättänyt nyt se, että aloittaessani uutta Be a Pro:a en voi valita omia tietojani. Pelaajalla on sama nimi kuin minkä laitoin pelin alussa, mutta pelaaja on 1,83 metriä pitkä, painaa noin 83 kg ja on Vancouverissa syntynyt kanadalainen. Jostain syystä en voi näitä asetuksia kuitenkaan vaihtaa. Ainoat tiedot joita voin muuttaa, ovat pelaajan pelipaikka ja pelityyli. Mikä neuvoksi?
 
Vastaus: NHL 10 [X360]

Peliä on nyt tullut jonkun verran pelattua ja täytyy heti sanoa, että olin väärässä kun oletin 2K10:n voittavan kiekkokamppailun tänä vuonna. Ihmetystä on herättänyt nyt se, että aloittaessani uutta Be a Pro:a en voi valita omia tietojani. Pelaajalla on sama nimi kuin minkä laitoin pelin alussa, mutta pelaaja on 1,83 metriä pitkä, painaa noin 83 kg ja on Vancouverissa syntynyt kanadalainen. Jostain syystä en voi näitä asetuksia kuitenkaan vaihtaa. Ainoat tiedot joita voin muuttaa, ovat pelaajan pelipaikka ja pelityyli. Mikä neuvoksi?

Katsopa tuolta NHL-10 jelppiketjusta http://www.konsolifin.net/bbs/xbox-360-peliapu/73409-nhl-10-jelppiketju-xbox-360-a.html, siellä tätä ratkottiin syksyllä.
 
Vastaus: NHL 10 [X360]

Katsopa tuolta NHL-10 jelppiketjusta http://www.konsolifin.net/bbs/xbox-360-peliapu/73409-nhl-10-jelppiketju-xbox-360-a.html, siellä tätä ratkottiin syksyllä.

Kiitoksia kovasti! Olisi pitänyt heti tajuta tuolta katsoa. Tuli jo poistettua kaikki tiedot ja aloitettua peli 'alusta' kun ajattelin, että olin nuo asetukset laittanut ensimmäisellä kerralla, kun pelin laitoin sisään. "Oma pro" kohtaa olin jo tutkiskellutkin, muttei tullut mieleen mennä kiekkokauppaan. Vähän hankalassa paikassa, sanoisin, mutta hyvä että voi muuttaa.

Nyt pitääkin sitten laittaa NHL-joukkueiden oikeat maalilaulut, introt ja muut fiiliksen nostattajat uudestaan tuonne musiikkilistoille kun ne tuli poistettua tuon takia. Onneksi soittolistat ovat sentään kovalevyllä jo valmiina.
 
Ylös Bottom