Franchise Mode testissä:
- Sama pohja edelleen, mitään uutta muotoa ei olla tuotu.
- Trade Block on nyt fiksummin rakennettu, siellä on järkevämmän tuntuiset pelaajat haussa ja myynnissä, kuin ennen.
- Treidaaminen edelleen nopealla testillä täysin sama. Ensimmäinen iso treidi oli MAF <-> Flyersin 2018 first+top6 junnuprospekti
- Scouttaus tuntuu helvetisti parmemmalta. MIKSI se ei ollut tämmöinen jo ennen?
- Moraalit on edelleen täysin samat, laittakaa suoraan offille nämä.
- Menu edelleen sama laginen kura, vain tausta ja ulkomuoto muuttunut ystävällisemmäksi silmälle.
- Botin heti eka treidiehdotus lämmitti mieltä. Bellemare+2x 4th <-> 2nd Wild, josta neuvottelin vielä seiskan päälle.
- Drafista tulee nyt draft class tietyin väliajoin. Enää ei ole sitä umpitylsää "This years draft seems a bit weak" jne.
- Scouteista ei tule mitään ilmoituksia, jos ovat suorittaneet annetut tehtävät. Ne vaan pitää muistaa, joten suosittelen 2kk kerralla esim. ja käy aina päivittämässä tehtävät.
- Simulointi ei tunnu muuttuneen minnekään.
- Areenan korjaukset, lippujen/tavaroiden jne hintojen asettelu edelleen täysin sama. Edelleen on vessat ja muut rikki koko kauden, jos et aseta kaikkea Operations Budgetista Areenan korjauksiin/päivityksiin.
- Toronto voitti ekan kauden SC:n, Bakersfield AHL:n mestari
- Ekan kauden lopettaneita: Chara, Gionta. Jokinen, Paul Martin. Niklas Bäckström jne
- Lopettaneista pelaajista kaksi ryhtyi scouteiksi, Cody McLeod ja Antoine Vermette, tämä on hyvä uudistus.
- Sain Fleury-treidissä ykköspikin Flyersilta sattumalta, varaukseni oli Mikael Karlsson. Oma vuoro 9, jolla Hannu Peltonen (Medium Elite sentteri Jukureista)
- Sopimusneuvotteluihin on nyt tuotu vaihtoehdot YES tai NO pelaajille, jotka ovat tai eivät ole kiinnostuneita jatkosopimuksesta joukkueeseen. NO vaihtoehdon voi toki yrittää muuttaa rahalla.
- Omat junnut täytyy scoutata, jotka olet varannut
- Ekan kauden UFA:ssa pelaajia kuten: Wheeler, M.Stone, Duchene, Simmonds, Nyquist ja Lehner. Junnuista muutamia RFA-pelaajia, kuten Kapanen, Puempel, Donskoi ja Silfverberg
- Vapaista saa edelleen aivan liian helpolla pelaajia, kun lyö vaan yhden kauden sopparin ja riittävästi rahaa.
HUT:
- Palaavan pelaajan pakat täyttä kuraa, ei yhtään rarea noissa.
- Loyality pakoissa 80 ovr Toews, McDavid ja Tarasenko, riippuen mitä pelejä olet aiemmin pelannut (NHL16, 17 ja 18)
- Draft Champions kaatui kun yritin sisään, vaikutti samalta kuin ennen
- Kenttien lajittelu helpompaa, voi ainakin asentaa automaattisesti parhaiden overallien mukaan.
Lisää huomenna.