Uutista ei valitettavasti vielä ole mutta huhuja.
https://www.pelaajalehti.com/uutise...d-swordin-huhuillaan-saavan-switch-sovituksen
Toki tämä olisi loogista, kun ainut 3D-Zelda jota ei ole vielä remasteroitu. Liikeohjaus onnistuu toki Switchilläkin, mutta toivoisin että annettaisiin mahdollisuus myös tavalliselle ohjaukselle. Toki peliä on pitkälti rakennettu tuon liikeohjauksen varaan puzzlejen ja vihollisten kautta että saa tuossa jonkun verran tehdä töitä että tuosta saisi toimivan.
Hyvä peli, vaikkakin huonoin 3D-Zeldoista. Ottaisin silti ilomielin vastaan.
Sitten toinen huhu. Vai voisiko olla myös tuohon SS:ään liittyvää kuitenkin?
https://gamerant.com/new-zelda-game-soon-101/
Toki uusi Zelda voisi hyvin olla myös ylhäältäpäin kuvattu Link Between Worlds -tyyppinen. Tämä kelpaisi oikein hyvin.
Mutta jos uutta BotW:n tapaista tehdään niin näillä saisi omaan makuun vielä huomattavasti paremman.
Parannusehdotukset:
- Luolastot. Ihan oikeat perinteiset luolastot erilaisilla teemoilla, musiikeilla ja pomotaisteluilla.
- Shrinet. Vähän vaihtelevuutta edes teemoihin.
- Yleismaailma. Ymmärrän että maailma on tuhoutunut, mutta seuraavassa olisi ihan kiva nähdä vähän enemmän eloa siellä maailmassa. Esim vilkas Hyrulen tori.
- Aseiden hajoaminen. Tämä oli alkujärkytyksen jälkeen ihan siedettävä, mutta pitäisi aseiden kestää hieman enemmän. Tai olisi vaikka joku setti jolla noita voisi korjailla. Sitten joku masterseppä joka pystyy pystyy tekemään aseesta hajoamattoman jotain harvinaista esinettä vastaan tai suurta kasaa rupeita.
- Musiikit. Zeldapelit tunnettu niiden unohtumattomista musiikeista, tästä ne vähän puuttuivat muutamaa poikkeusta lukuunottamatta. Toki tämäkin varmasti selittyy tuolla yleismaailmalla, haluttu tehdä musiikistakin yksinkertaistettua.