Tämä on mainospaikka (näillä pidetään sivusto pystyssä)

Pelikonsolia hankkimassa: PS3 vai Xbox 360?

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja Poistettu jäsen 8589
  • Aloituspäivämäärä Aloituspäivämäärä
Status
Uusia vastauksia ei voi lisätä.
Vastaus: Pelikonsolia hankkimassa: PS3 vai Xbox 360?

Tatit liian lähekkäin ja vielä symmetrisesti aseteltuna, peukalot osuvat toisiinsa.
Tästä vaadin kuvaa, että miten pidät ohjainta kädessä kun peukalot yhteen osuu?? En tiedä olenko joku käsivammainen, vai pienikäsi, mutta itselläni ei kymmenen vuoden aikana ole peukalot osuneet kertaakaan toisiinsa... :rolleyes: Ristiohjain on huippuluokkaa verrattuna XOn niin monta tuskanhetkeä tuoneeseen ristiohjaimeen, joka on aivan paska! Kuvaa odotellessa.... :D
 
Vastaus: Pelikonsolia hankkimassa: PS3 vai Xbox 360?

En tiedä olenko joku käsivammainen, vai pienikäsi, mutta itselläni ei kymmenen vuoden aikana ole peukalot osuneet kertaakaan toisiinsa... :rolleyes:
Ilmoittaudun samaan jengiin. En myöskään ole kokenut Pleikan ohjaimen tatteja liian löysiksi, ja päätynappien käyttö samaan aikaan "perusnappien" kanssa onnistuu täysin luontevasti. Kaikkinensa kyseinen kapula sopii kätösiini loistavasti ja täysin luonnollisesti. Lipsumisen kanssakaan ei ole ollut ongelmia.

Mutta jotta ei tulisi syytöksiä Pleikkari-fanipoikuudesta, myönnän ihan suoraan myös X360:n ohjaimen olevan todella hyvä. Sen ainoat "anatoomiset" heikkoudet *minun mielestäni* ovat epätarkka ristiohjain sekä *minun tottumuksiini* huonosti sopivat bumber-napit. En vaan tunnu saavan niihin kunnon tuntumaa.

PS. Minulla on tällaiset pienet ja sirot "tyttökädet". :)
 
Vastaus: Pelikonsolia hankkimassa: PS3 vai Xbox 360?

Ristiohjain on huippuluokkaa verrattuna XOn niin monta tuskanhetkeä tuoneeseen ristiohjaimeen, joka on aivan paska! Kuvaa odotellessa.... :D

Sen ainoat "anatoomiset" heikkoudet *minun mielestäni* ovat epätarkka ristiohjain sekä *minun tottumuksiini* huonosti sopivat bumber-napit. En vaan tunnu saavan niihin kunnon tuntumaa.

Ristiohjain on huono. Siis todella huono. Esimerkiksi Fallout 3:n huonoin puoli on se, että siinä "joutuu" käyttämään ristiohjainta - sen käyttäminen tappaa kyllä aika tehokkaasti peli-ilon.
 
Vastaus: Pelikonsolia hankkimassa: PS3 vai Xbox 360?

Tästä vaadin kuvaa, että miten pidät ohjainta kädessä kun peukalot yhteen osuu?? En tiedä olenko joku käsivammainen, vai pienikäsi, mutta itselläni ei kymmenen vuoden aikana ole peukalot osuneet kertaakaan toisiinsa... :rolleyes: Ristiohjain on huippuluokkaa verrattuna XOn niin monta tuskanhetkeä tuoneeseen ristiohjaimeen, joka on aivan paska! Kuvaa odotellessa.... :D

Joo, kuvaa kehiin! Tähän voitas soveltaa internetin maailmasta tuttua fraasia: "screenshot or it didn't happen." :).. Ei ole minullakaan ikinä vielä peukut osunut toisiinsa.

Mitä ohjainten vertailuun tulee, on molemmat ohjaimet hyviä imo (paitsi x-lootan padi), mutta itselle se oikea tuntuu olevan pleikan ohjain, kun sillä on tullut yksinkertaisesti pelattua niin paljon enemmän, kaipa se loppupeleissä on juuri tottumisesta eikä toisen paremmuudesta kiinni.
 
Vastaus: Pelikonsolia hankkimassa: PS3 vai Xbox 360?

Löysät tatit ei anna mitään tuntumaa tai palautetta pelaajalle. Niitä vaan pyöritellään kuin kananmunaa pöydällä ja katsellaan mihin suuntaan se kamera ja ukkeli liikkuu ruudulla...
Jep, otsasuoni on välillä pullottanut yrittäessäni Valkyria Chroniclessa asettaa tähtäintä pikselintarkasti - Aivan mahdoton tehtävä.

Onneksi kyseisessä pelissä ei ole kiire...
 
Vastaus: Pelikonsolia hankkimassa: PS3 vai Xbox 360?

Jep, otsasuoni on välillä pullottanut yrittäessäni Valkyria Chroniclessa asettaa tähtäintä pikselintarkasti - Aivan mahdoton tehtävä.

Onneksi kyseisessä pelissä ei ole kiire...

Tuohan nyt ei voi mitenkään liittyä siihen, että olet tottunut XO:n padin tatteihin ja ominaispiirteisiin? Itselläni ei ole koskaan ollut vaikeuksia kyllä tuon kanssa, vaan kumpienkin ohjaimien tattien käyttö luonnistuu ja Valkyria Chroniclessakin tähtäys onnistuu pikselintarkasti. Peukalot eivät ole koskaan osuneet meikäläiselläkään yhteen, vaikka käsi onkin suurenpuoleinen ja ohjain pysyy käsissä ilman mitään ihmekikkailuja. XO:n ohjaimen ristiohjain taas on täysin susipaska ja sen bumppereita(jotka ovat nekin tunnottomat paskat), liipasimia ja nappeja en pysty käyttämään mitenkään yhtäaikaa, toisin kuin DS3:n. Tosin triggersit auttavat tätä asiaa.
 
Vastaus: Pelikonsolia hankkimassa: PS3 vai Xbox 360?

Tuohan nyt ei voi mitenkään liittyä siihen, että olet tottunut XO:n padin tatteihin ja ominaispiirteisiin?
Ei. Jos yritän liikuttaa tattia niin vähän kuin sormimotoriikaltani pystyn, niin toivoisin että liike heijastuisi myös peliin.
Vaan kun ei, lörppätattien kuollut alue ylittää kaiken järkevyyden mittapuut. Lisäksi vähäinen liike on tuolla ohjaimella tuskallista Smirren mainitseman tuntuman ja palautteen puutteen vuoksi.

Lisäksi olen kyllä ihan tottunut myös pleikkareihin ja nintendoihin, pelkkää Xbox-konsolia kun ei ole missään vaiheessa minun taloudessani ollut.

Nyt olen tottunut korkeintaan siihen parempaan vaihtoehtoon.
 
Vastaus: Pelikonsolia hankkimassa: PS3 vai Xbox 360?

Itse pidän XO, koska en tarvitse blueray-soitinta. Blueray ei muutenkaan tule olemaan kovin pitkäaikainen formaatti. Omassa boxissa on 120gb kovo, joten kaikki pelini mahtuvat koneelle ja kone on kivan hiljainen. Olen miettinyt myös PS3:sta, mutta koska xboxissa on mielestäni parempi ohjain ja pelit on valintani todella helppo. Arcadesta löytyy myös kivasti pelattavaa pojalleni.

Kavereillani on kumpiakin konsoleja, joten se ei vaikuta omaan ostopäätökseeni. Suosittelen XO:ta. Kummallakin konsolilla pärjää. :)
 
Vastaus: Pelikonsolia hankkimassa: PS3 vai Xbox 360?

Mitä sitä suotta jotain ohjain kehittelemään, kun sellainen on kerran saatu pykättyä niin ajellaan sillä samalla loppuun asti.

Ei ole Nintendolla järin fiksua sakkia, kun ohjainta on aktiivisesti kehitetty jokaista konsolia varten. Snes-ohjain olisi ollut täysin riittävä Cuben ja Wiin ohjainkapulaksi. :rolleyes:


No kai tätä vyyhtiä pitää purkaa, jos nämä ei ole selvää pässinlihaa.

PS3-ohjain ei ollut loppuun asti ajateltu, vaan kiireellä väsätty hätäratkaisu kun bumerangi ei kelvannutkaan yleisölle. Nykyaikaisuudesta puhuttaessa koko sali räjähtäisi naurun remakkaan (-95 se oli nykyaikainen).

Ergonomia ei ole insinöörien alaa ja täysin tuntematon käsite se on ollutkin Kutaragin insinööreille. Löysät tatit ei anna mitään tuntumaa tai palautetta pelaajalle. Niitä vaan pyöritellään kuin kananmunaa pöydällä ja katsellaan mihin suuntaan se kamera ja ukkeli liikkuu ruudulla...

Tatit liian lähekkäin ja vielä symmetrisesti aseteltuna, peukalot osuvat toisiinsa. Ohjainta on hankala pidellä käsissä. Se ei istu kuin hansikas, vaan sitä pitää ikäänkuin kannatella sormenpäillä.

Liukkaat ja kovamuoviset olkanapit ihan karmeat käyttää. Kertoo jo paljon jos kolmas osapuoli tehtailee lisäkikkareita ja ne todetaan välttämättömiksi. Ohjaimen sakaroihin olisi pitänyt laittaa hieman karhea mattapinnoite, nyt ne on liukkaat.

Olkanappien painaminen ei tule luontevasti, varsinkin jos ohjataan ja tarvitaan perusnappeja (OXYA). Ohjaimen asentoa kädessä joudutaan muuttamaan jos halutaan painella enemmän olkanappeja, silloin ei taas onnistu perusnappien painaminen. Vertaa N64 ohjain ja siinä asennon vaihtaminen sitä mukaa tarvitaanko analogi- vai ristiohjainta.

Ristiohjain ehkä hitusen liian matala omaan makuun, mutta hyvä mm. roolipeleissä ja valikoissa liikkumisessa.

Mikään aikaisempi Nintendon, Microsoftin tai Sonyn ohjain ei ole tarvinnut mitään palikoita kolmansilta osapuolilta, niitä on ollut hyvä suorastaan välttää. Kertoo paljon suunnittelusta.
Annetaanpas tähän toinen näkökanta.

Sixaxiksella pelaaminen on nopeaa, koska se on niin siron kokoinen ja kevyt+kädet jäävät sellaiseen asentoon, etteivät kämmenien sisäpinnat osu kakeen, jolloin sormien liikuttaminen on näppärää. Nappulatkin ovat tehty niin kevyesti painettaviksi, että combotus on tekkenissä, street fighterissa ja vaikka DMC4:ssä todella nopeaa ja helppoa.

Tatit on samassa tasossa, joten FPS-peleissä ei tule vahingosssa ohjattua yhtään viistoihin jos yrittää kääntää suoraan, kaikki on siis luontevaa. Myös tuntuma tatteihin on loistava, joten tähtäimen saa liikutettua millimetrin tarkasti vastustajan silmään. Myös etusormella on helppo painaa XO/kolmio/neliö - namiskoja ohjaimen rakenteellisen toteutuksen takia samalla kun käyttää molempia tatteja, joten monia namiskoja vaativissa peleissä on hyvä sijoittaa aseen latauksen, hyppäämiset, etc edellämainittuun nappuloihin.

Ristiohjain on niin hyvin toteutettu, että jopa todella vaikeita inputteja sisältäviä pelejä, kuten Tekkeniä, voi pelata melkein yhtä hyvin kuin Arcade-tikulla. Vahinkopainalluksia ei tule kun harjoittelee ja taas, koska kämmenien sisäosa ei osu ohjaimeen, peukalon käyttö on todella nopeata ja helppoa.

Liipaisimet on hyvin toteutettuja, koska ne on tehty kevyiksi painaa, pieneksi liikeradaltaan ja kuperiksi, joten nekin on nopeita käyttää. Autopelissä tästä saattaa olla haittaa, mutta onneksi on keksitty ratti tai vaihtoehtoisesti real triggerit.

Sormet ei lipsu, ohjain on todella nopea käyttää esmes Tony Hawkin, Tekkenin, CoD4:n DMC4:n ja muiden vastaavien nopeita näppejä vaativien pelien kanssa ja tatit on niin tarkat, että FPS-pelit luonnistuvat oivallisesti.

Ja kaiken tämän jälkeen kuitenkin, mielipide on kuin *reikä. Toiset tykkää munkista, toiset donitsista. Joku muu pitää ehkä enemmän XO-ohjaimesta, kuten tässäkin ketjussa on huomattu.


Ja Paolo, Valkyria Chroniclesissa tatti on tarkoitettu vain tähtäimen nopeille liikkeille, sen takia se on niin epätarkka. Hienosäätö tehdään ristiohjaimella. Kokeile, niin vältyt monelta tuskalta.
 
Vastaus: Pelikonsolia hankkimassa: PS3 vai Xbox 360?

..Kun taas minun mielestäni DS3 on paras ohjain, mitä on julkaistu. Erittäin ergonominen ja sopii käteen, kuin hanska. Tämähän on totuus.
Tiedän myös, että blu-ray (ei blueray) tulee yleistymään DVD:n kaltaiseksi mahtiformaatiksi, joten osaan suositella PS3:a kaikille tuttavillennikin. Täydellisestä pelikoneesta tuleekin täydellinen elokuvatoistin!

Tämä ketju on niin naurettava. Kummaltakin puolelta huudellaan samoja asioita vuoronperään ja toiset yrittävät lisätä vähän enemmän tekstiä, että kanta varmasti menisi läpi. En ymmärrä miten tätä ei ole vielä lukittu.

Jos tarvii kehua omaa superkonsolia, niin miksei voi sanoa, että "Konsoli X on mielestäni parempi, koska sen ohjain sopii omaan käteen hyvin ja sen pelivalikoima on minun mieleen.". Tämä ketju on täynnä tämmösiä "Tää mun X on kepeästi parempi, ku Z, ku Z:n ohjain on ihan paska ja eihän sillä oo pelejäkää, X ihan über!!1".
 
Vastaus: Pelikonsolia hankkimassa: PS3 vai Xbox 360?

Kummaltakin puolelta huudellaan samoja asioita vuoronperään ja toiset yrittävät lisätä vähän enemmän tekstiä, että kanta varmasti menisi läpi.

Viimeisin postaus on aina voimassa oleva totuus.
 
Vastaus: Pelikonsolia hankkimassa: PS3 vai Xbox 360?

Otetaanpa vielä kerran kantaa ohjainkeskusteluun:

TT-2k:
Tiedän hyvin paljon ihmisiä, jotka pelaavat sujuvasti Sixaxisin/DS3:n vakiotriggereillä.

*Heiluttaa villisti kättään suuressa väkijoukossa* Täällä on yksi tällainen kaveri. Koskaan ei ole tullut mitään ongelmaa ohjaimen kanssa. Syynä varmaan se, että kun on pitkän linjan pleikkaripelaaja, niin sitä on jo tottunut tuohon ohjaimeen. Tottumiskysymyksiähän nämä tosiaan ovat, kuten jo TT-2k mainitsi.


Kuulun itsekin ilmeisesti tähän sisäpiiriin, joka ei ymmärrä lisä triggereiden käyttöä tai niiden tarpeellisuutta.

Smirre:
Liukkaat ja kovamuoviset olkanapit ihan karmeat käyttää. Kertoo jo paljon jos kolmas osapuoli tehtailee lisäkikkareita ja ne todetaan välttämättömiksi. Ohjaimen sakaroihin olisi pitänyt laittaa hieman karhea mattapinnoite, nyt ne on liukkaat.

Ilmeisesti sellaista ihmelaitetta ei olekaan keksitty, että se miellyttäisi kaikkia. Aika erikoisia nuo sinun väitteesi/tarpeesi kuitenkin ovat.

Pibe:
Sixaxiksella pelaaminen on nopeaa, koska se on niin siron kokoinen ja kevyt+kädet jäävät sellaiseen asentoon, etteivät kämmenien sisäpinnat osu kakeen, jolloin sormien liikuttaminen on näppärää. Nappulatkin ovat tehty niin kevyesti painettaviksi, että combotus on tekkenissä, street fighterissa ja vaikka DMC4:ssä todella nopeaa ja helppoa.

Näin olen itsekin tämän asian kokenut. DS3:n avulla kyllä taipuu monenlaiseen kikkailuun kun haluaa.
 
Vastaus: Pelikonsolia hankkimassa: PS3 vai Xbox 360?

Lopuksi kuitenkin tuntuu siltä, että täällä kukaan ei edes ole kokeillut "vastapuolen" ohjainta kunnolla, tai edes yrittänyt totutella siihen.

Kaikkia kokeilleena (kyllä, wiitäkin on tesmattua hartaudella, vaikka ei ole tässä aihealueessa vertailukelpoinen) pidän silti eniten 360:n ohjaimesta. :)
 
Vastaus: Pelikonsolia hankkimassa: PS3 vai Xbox 360?

Kaikkeen tottuu kun tarpeeksi kärvistelee, varmaan sitten jopa Dualshockiin... sanoo RE-kontrollien fani.

Dualshockeli on ainut ohjain johon en ole päässyt sinuiksi, löysä tatti ei vaan millään tunnu minun jutulta :p Kaikkien muiden ohjainten tuntuma on ollut lyhyen session jälkeen riittävän hyvä, jopa Dreamcastin.

Rookie: On noita muitakin ohjaimia tullut käytettyä kuin 360 boksin. Kaikissa on omat vikansa, mutta se ei tarkoita että pitää kääntää laput silmillä kaikki yleisesti myönnetyt negatiiviset puolet yltiöpositiivisiksi ala Pibe. Ei vaan viitsi sotkea enempää tähän ketjuun Dreamcastin, Cuben tai Megadriven ohjainvertailuja.
 
Vastaus: Pelikonsolia hankkimassa: PS3 vai Xbox 360?

Kaikissa on omat vikansa, mutta se ei tarkoita että pitää kääntää laput silmillä kaikki yleisesti myönnetyt negatiiviset puolet yltiöpositiivisiksi ala Pibe.

Anteeksi mitä? Se, että ohjain on minulle juuri täydellinen, kumoutuu sen takia että monet sanovat päinvastaista? Kaikki mitä kirjoitin on täysin aidosti minun mielipidettä, eikä todellakaan mitään laput silmillä kirjoitettua fanitusta. Muistutan edelleen, että kuten mainitsin, monet muut saattaa olla juuri päinvastaista mieltä. Ohjainvertailut on niin hemmetin makukysymyksiä, ettei niistä voi kunnolla kiistellä. Siitä taas voidaan keskustella, onko Sixa tekniseltä toteutukseltaan hyvä ja toimiva. Tähän sanoisin itse, että on, todella hyvä. Se ei poista sitä tosiasiaa, että myös XO:n ohjain on tekniseltä toteutukseltaan loistava. XO:n ohjain ei vain sovi minun kouraan yhtä hyvin kuin sixa, toisilla taas sixa ei tunnu yhtä hyvältä kuin XO:n ohjain.

On täysin naurettavaa väittää sixaa tai DS3:a kurahuonoksi. Varsinkin jos valittaa, että peukalot osuvat yhteen, koska silloin ohjainta pitää yksinkertaisesti väärin kädessä.
 
Vastaus: Pelikonsolia hankkimassa: PS3 vai Xbox 360?

Xbox360

Hyvät puolet:
- Halpa
- Ohjain tuntuu luonnollisemmalta käteen, pyöreät linjat, tattien syvennökset pitävät peukalot kohdillaan, liipasin näppäimet luontaisesti sormien "kohdalla"

Huonot puolet:
- dvd aseman ääni voi haitata jos ei ole asentanut peliä kovolle
- maksullinen moninpeli
- ilman pelaa&lataa pakettia ohjaimen pantterien kans kikkailu

PS3

Hyvät puolet:
- BluRay
- Maksuton moninpeli
- Ohjaimissa paristojen tilalla ladattavat akut

Huonot puolet:
- Kallis pelikoneeksi, halpa jos tarvetta myös BR soittimelle.
- Ohjain, pieni, peukalot vaikea pitää tateilla (jos kädet hikoilee ja aggressiivisempi pelityyli), liipasimet huonot

Summa summarum:
Kokonaisuutena jos puhutaan pelkästään pelikoneen vertailusta, oma mielipiteeni valinnaksi olisi Xbox360 halvan hinnan ja paremman ohjaimen takia.
Omistan myös PS3 konsolin, mutta käytän sitä vain BluRay leffojen katsomiseen.
Lisäksi PS3 konsolin ostajaa saattaa yllättää HD valmiuden puuttuminen paketista. Komponentti tai HD kaapeli tulee ostaa erikseen mikä taas nostaa kokonaishintaa paketille entuudestaan.
Pelivalikoima on aikalailla sama molemmille, muutamia poikkeuksia lukuunottamatta. Muutamissa tapauksissa on Xbox360 versio julkaistu aiemmin kuin PS3.

Molemmilla konsoleilla on omat valttikorttinsa, mutta kertaalleen vielä jos et laula konsolilla karaokea tai katso leffoja, osta silloin Xbox360 :)
 
Viimeksi muokannut moderaattori:
Vastaus: Pelikonsolia hankkimassa: PS3 vai Xbox 360?

Kaikissa on omat vikansa, mutta se ei tarkoita että pitää kääntää laput silmillä kaikki yleisesti myönnetyt negatiiviset puolet yltiöpositiivisiksi ala Pibe.
En ymmärrä, miksi on jotenkin vaikea hyväksyä sitä, että kaikki eivät näe/koe "yleisesti myönnettyjä negatiivisia puolia" välttämättä negatiivisina ollenkaan. Ylipäätään se joka aidosti pitää ohjaimesta N ei ole yhtään sen enempää väärässä (tai oikeassa) kuin se, joka ei kyseisestä ohjaimesta pidä.

Kaikista ei tarvitse pitää tai olla samaa mieltä, mutta toisten mielipiteitä on silti syytä kunnioittaa.
 
Vastaus: Pelikonsolia hankkimassa: PS3 vai Xbox 360?

sixa (ei helvetti Sony tuota nimeä) on ihan jees jos unohtaa ne paskatriggerit.

Mutta siinä Pibe on kyllä väärässä, että tatit oltaisiin Sonyn puolesta jotenkin harkiten aseteltu niin, että ne olisivat FPS:issä hyvät, kun ne ps1-aikaan vain nopeasti heitettiin ohjaimen alalaitaan vastaamaan Nipakuusnepan uhkaan.
 
Vastaus: Pelikonsolia hankkimassa: PS3 vai Xbox 360?

XO:n ohjain vain on käteen täydellisen sopiva. Kun ei vielä tarvitse ristiohjainta mihinkään tarkkaan, niin se on vaan luonnollisemman tuntuinen. Tuo ristiohjainhan on ihan scheisse, mutta hei, mitkä pelit niitä tarvii tarkasti? Jos aikoo vastata, että mätkypelit, niin eikös mätkyolmit ole hommanneet yleensä arcadetikun moiseen?
Ei DS3:ssa ole isompaa vikaa kuin se sama harmitus, joka oli jo kakkosessa eli lörpöt tatit. Myös sen tatin materiaali hiostaa sormia jostain syystä paljon enemmän kuin XO:n vastaava.
 
Status
Uusia vastauksia ei voi lisätä.
Ylös Bottom