Tämä on mainospaikka (näillä pidetään sivusto pystyssä)

Persona 5

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja Ajatusliekki
  • Aloituspäivämäärä Aloituspäivämäärä
Itse odottelen P3 ja 4 jotta voin pelata ne ensin ja sitten vasta hyökkään tämän teoksen kimpouun uudelleen. Onhan tämä ihan top tier jrpg ja ehdoton suositus varsinkin jos xbox ja gamepass löytyy.
 
Minullekin Persona 5 oli oikeastaan ensimmäinen kunnollinen kosketus koko JRPG-genreen kun se reilu vuosi sitten tuli pelattua, ja nousi heti yhdeksi kaikkien aikojen suosikkipeleistäni. Sen verran hyvin on kuitenkin peli vielä muistissa, että tulen odottelemaan ainakin vuoden ja ehkä toisenkin ennen kuin tekee mieli kokea uudestaan.

Tämän loistavan P5-kokemuksen jälkeen tulikin heti ostettua Steamista Persona 4 Golden, ja huolimatta iästään, alunperin PS2:lle julkaistu peli osoittautuikin mestariteokseksi, joka nousi omissa kirjoissani vielä jatko-osansa ohi. P4 on vanhennut kuin hyvä viini, ja voittaa mielestäni jatko-osansa tarinassa, hahmoissa, soundtrackissa ja etenkin tunnelmassa. Minut yllätti se, kuinka hyvin peli oli kestänyt aikaa. Yleensä minulle on aika vaikea pelata nykyään tuon aikakauden pelejä niiden kankeudesta johtuen, mutta P4G oli loistava pelikokemus vielä 2020-luvullakin.

Silloin vuosi sitten näiden loistavien pelien ansiosta teki miltei mieli alkaa säätämään emulaattorien kanssa, että voisi pelailla vielä vanhempiakin Persona-pelejä, kun niitä ei ole moderneille alustoille suoraan satavissa. Nyt olen siis hyvin iloinen että myös sarjan kolmas peli on kohta saatavilla uusille konsoleille. Se tulee varmaan ostettua heti kun tammikuussa ilmestyy PS Storeen. Vähän jännittää millä hinnalla näitä vanhempia pelejä tullaan tarjoamaan. P4G on tietääkseni ollut Steamissa jo vuosia normaalihinnaltaan 20€, että ihan täyteen hintaan näitä tuskin tarvitsee konsoleillakaan ostaa.
 
Jaah, se oli muuten tuon PS5-version kunniaksi meillä julkaistu arvio pari päivää sitten. Royal-versiosta siis.

 
Pelin uusin julkaisu on myynyt jo yli miljoona kappaletta.

Ja tässähän on vain myynnit, monet ovat tämän myös Game Passin kautta pelanneet, joten ihan mukavasti tuo on myynyt. Hienosti ovat tosiaan laajentaneet Personan multiplatformiksi ja pelaajat kiittävät, joten toivottavasti myös Persona 6 on aikanaan multiplatform.

Samalla Persona 5:n kaikkien versioiden sekä spinoffien yhteismyynnit on jo yli 8 miljoonaa:

Overall, Persona 5 has sold 8.3 million units globally. This includes the original version released in 2016, as well as the Royal edition and two spin-offs, Strikers and Dancing in Starlight.

Lähde: https://gameworldobserver.com/2022/12/01/persona-5-royal-sales-3-3-million-units-atlus
 
Tuli viikko sitten katsottua tämä video pelin pahiksiin liittyen ja vaikka tietenkään virallisesti ei ole sanottu, että juuri näitä tosielämän henkilöitä olisi käytetty inspiraationa niin varsin lähelle osuu kuitenkin.
Samalla tuli yllätyksenä kuinka moni oppilas japanissa on joutunut väkivallan kohteeksi liikunnanopettajan toimesta ihan kuten pelissäkin ja koska kulttuuriin kuuluu vanhempien kunnioitus joka koskee myös esim opettajia niin harva uskaltaa sanoa mitään.

Tämä suora linkitys ei välttämättä toimi sillä kun äsken etsein tämän tubesta niin mun piti hyväksyä ilmoitus jossa kerrottiin videon sisältävän asiaa väkivallasta ja itsemurhista.
Ainakin pelin pahikset tuntuu paljon aidommilta tuon katsomisen jälkeen ja varmaan tässä vaiheessa on selvää, että katsoa ei kannata jos peli ei ole jo läpäisty.

 
Viimeksi muokattu:
Heitetääs tänne kun en parempaakaan löydä:

Persona 4 Goldenia jauhettu 11h ja kaks tyyppiä pelastettu, mutta meinaa alkaa maistumaan siltä kuuluisalta mummon käsintekemältä, jonka vuoksi kohteliasuudesta maistettavalta pakkopullalta.

Lähteekö tää käyntiin jossain vaiheessa vai tätäkö edessä on vielä 50h verran?
 
Viimeksi muokattu:
^Pelin kahdesti läpäisseenä voisin melkein sanoa, että jos peli ei vielä tuossa vaiheessa ole imaissut kunnolla mukaansa niin tuskin se tilanne tulee muuttumaan myöhemminkään.
 
Itse sain tässä juuri ihan hetki sitten Persona 3 Portablen läpi, ja olipahan jälleen aivan upea peli. Huolimatta iästään ja teknologisesta rajoittuneisuudestaan, peli oli alusta loppuun puhdasta pelaamisen iloa. Mielestäni tässä oli parempi tarina ja hahmot kuin Persona 5:ssä, mutta ei niin hyvät kuin Persona 4:ssä. Kokonaisuudessaan, sanoisin että tästä Kolmosesta pidin lopulta ehkä vähän enemmän kuin sarjan uusimmasta osasta. Nelonen on kuitenkin omissa kirjoissani heittämällä sarjan paras.

Nyt olisi tiedossa vielä uusi läpipeluu naishahmolla. Pakkohan se on tästä lähteä platinatrophyä hinkkaamaan kun oli niin uskomattoman hieno peli.
 
Jos joskus on ollut turha trial mahdollisuus niin se on tämä Persona 5. 4h saa testata jos on Premium. Harmi vaan että siinä 4h et pääse varmaan edes ekaa luolastoa tutkimaan kunnolla.

 
Jos kaipasit lisää Persona 5 maailmaa niin sitä on tulossa, tosin länsi julkaisusta vielä mitään tietoa. Saanen esitellä Persona 5 The Phantom X MOBIILI peli. Mutta se kyllä näyttää mobiili peliksi ihan törkeen hyvältä. Ainut että se on ilmainen joten miten ne sillä rahastaa on kysymysmerkki.




 
Nostetaas hieman ketjua, tämä tuli joskus julkkaris 100 vuotta sitten ostettua ja aloitettu. En muista minne asti pääsin, mutta syystä tai toisesta se sit jäi "tauolle". Yksi syy varmasti siihen oli se, vaikka pelistä tykkäsinkin oli tämä kuitenkin ehkä siihen aikaan ns. "liian suuri pala haukattavaksi". Kyseessä oli elämäni ensimmäinen JRPG/anime tyylinen peli joten se tyyli ja maailma oli hieman tuntematon. Sekä ei kauheesti vuoropohjaista taistelu systeemiä mitä jotain suikodenia ym joskus kokeillut.

Noh, vuodet kului, takana enemmän kokemusta JRPG ym roolipeleistä, sekä vaikka peliä piti jatkaa aikasemmin alkoi tulee kaiken maailman royal editioneita kaikille mahollisille alustoille, en nähnyt syytä aloittaa sitä alkuperäistä. Nyt vihdoin sitten päätin ottaa itseäni niskasta kiinni ja hommasin PS5 version käytettynä 19e.

Aloitin pelin alusta, sillä en enää pahemmin muista muutenkaan mihin asti pääsin ja muutenkin otetaan nyt kokonaan uusi yritys. Heti alkumetreillä peli tuntuu jotenkin paljon paremmalta kun silloin kun oli vielä ihan pihalla mitä nyt olen pelaamassa ja suurin osa oli lähinnä opettelua ja ihmettelyä.

Ohan tässä edelleen melko iso pala haukattavaksi jos kerta tarinaan luvataan jotain 100 tuntia plus kaikki muu ihmettely päälle ei varmasti ole mikään pikainen rykäsy, mutta yritetään nyt jospa tällä kertaa pääsis edes parin vuoden aikana läpi. Mutta, onhan tämä kova peli, edelleenkin.
 
Kuten arvelin, olen tykännyt nyt pelistä tällä mun toisella yrityksellä semmoset x50 kertaa enemmän, johtuen varmasti siitä että vuosien tauon jälkeen on mahtunut yhtä sun toista JRPG/RPG peliä taustalle ja konsepti on tullut paljon tutummaks kun silloin ekalla kerralla kun kyseessä oli ensimmäinen JRPG peli ja koko konseptiin tutustuminen, oli hieman pihalla, tarinasta ym kyllä tykkäsin mut kaikki se taistelu oli siitä ihan pihalla, ja pihalla sitä on edelleen monista asioista mut eiköhän neki tule tutuksi massiivisen 100+h tarinan aikana.

En tiedä onko tästä Royal versiosta myös tehty helpompi kun alkuperäinen? Vai onko vaan kokemusta tullut lisää, muistan kun silloin sai kiskoa hiuksia päästä ja yrittää montaa kerta jo sitä ekaa pääbossia, nyt meni ilman mitään ongelmia, eikä edes tehnyt tiukkaa. Se eka "kuukausi" ja bossiha on oikeestaan yks iso tutoriaali, mut jotain on muuttunut kun silloin ekalla kerralla joutui vaihtaa easylle että pääsi bossin läpi, nyt tuntuu että ois ollut varaa vaihtaa vaikka hardille. o_O
 
En tiedä onko tästä Royal versiosta myös tehty helpompi kun alkuperäinen?
Monet Royalissa tulleet uudet taistelumekaniikat muuttavat taisteluita aika paljon helpommiksi. Myös kaikkia bosseja muutettiin jonkin verran Royaliin helpottaen niitä, mutta vastapainona viidennen palatsin bossi on muutettu moninkertaisesti vaikeammaksi.
 
Tässä vaiheessa pelin ollees jo 6 vuotta vanha (lasken persona royalista) tulee tämä ketju olemaan melko lailla yksinpuhelua itseni kanssa, mutta pidän tätä nyt vaikka persona 5 päiväkirjana tjsp :D Edelleen jatkan sitä samaa, peli tuntuu paljon PALJON paremmalta/hauskemmalta kun ekalla kerralla ja jotenkin ihan eri silmillä näkee koko pelin kun mitä silloin ekalla kerralla joka oli lähinnä tutustumista sarjaan ja ylipäänsä JRPG genreen.

Miten loistavasti tämä peli onkaan rakennettu ja millainen taideteos, nyt oon museo palatsin "treasure heistis". Aivan loistavaa kenttäsuunnittelua, taulujen sisällä kulkemista ym, sekä miten peli vaan tuo koko ajan tasaiseen tahtiin jotain uutta ettei tule sitä että "kaikki jo nähty". Pelin tarinaan luvataan olevan 100+h ja royalis kai vielä enemmän? Huolestuttaa vaan millainen rykäsy tästä tuleekin kun mulla on jo nyt 55h ja oon vasta toisessa palatsissa, toki paljon aikaa edelleen menee vieläkin ihmettelyyn ja opetteluun.

Tarina myös vetää mukaansa ja kaikki nämä ihmissuhteet, loistava dialogia, mahtavaa ääninäyttelyä, enkä mielestäni ole mikää anime fani mutta jos ei Persona 5 herätä edes jonkinlaista mielenkiintoa sitä kohtaan niin sit ei mikään.

Museo palatsin jälkeen sitten mennäänkin jo täysin tuntemattomille vesille, siihen se aikoinaan jäi. Syytä en tiedä, varmaa tuli muita pelejä ja ehkä tämä oli liian suuri pala purtavaks ylipäänsä roolipeleistä vähän kokeneelle, siihen kun tuli vuosien mittaan lisää koulutusta ja peli sai muutenkin ison Royal painoksen ja nyt vielä PS5 versio, ehkä tässä kohtaa se tauko teki vaan hyvää, peli kun ei jäänyt tauolle sen huonouden takia, mutta tämä on vaan parantunut kun viini.

Nyt julkastu persona 3 reload olisi myös tarkoitus hommata backlogiin persona 5 menestyksen myötä kun se alkuperäinen on melko hintava.

Eipä mulla muuta, jatketaan peliä.

Edit: Suurena Inception fanina, tämä peli on tarinaltaan lähempänä mitä kyseinen leffa kuin mikään muu peli? o_O Sekin yksi syy miksi tämä vain iskee, vaikka hahmoina onkin hieman lepposampia teinejä kun leffassa olevat vakavat hahmot.
 
Viimeksi muokattu:
Mulla oli tää aikoinaan PS4:lla, mutta jotenkin en vain päässyt peliin sisään. Vaikka yleensä pidän jrpg-peleistä, mutta tämä ei vain lähtenyt. Peli vaihtoikin omistajaa suht nopeasti.

Abaut vuosi sitten halusin antaa pelille uuden mahdollisuuden, ja kövin ostamassa tämän Switchille. Nyt kuitenkin pelasin tätä jo vähän pidemmälle, mutta silti se jäi taas kesken. En oikeastaan tiedä mikä tässä mättää. Olen lukenut, että tämä todellakin vaatii aikaa, ja minun noin kymmenen tunnin pelaaminen on vasta 0,00% koko pelistä. Koko ajan on semmonen fiilis, että kyllä tätä pitäisi alkaa pelaamaan. Mutta eih. Nyt kun lukenut näitä viimeisiä postauksia täällä, niin taidanpa pistää kasetin sisään ja väkisin runnoa eteenpäin.
 
Mulla oli tää aikoinaan PS4:lla, mutta jotenkin en vain päässyt peliin sisään. Vaikka yleensä pidän jrpg-peleistä, mutta tämä ei vain lähtenyt. Peli vaihtoikin omistajaa suht nopeasti.

Abaut vuosi sitten halusin antaa pelille uuden mahdollisuuden, ja kövin ostamassa tämän Switchille. Nyt kuitenkin pelasin tätä jo vähän pidemmälle, mutta silti se jäi taas kesken. En oikeastaan tiedä mikä tässä mättää. Olen lukenut, että tämä todellakin vaatii aikaa, ja minun noin kymmenen tunnin pelaaminen on vasta 0,00% koko pelistä. Koko ajan on semmonen fiilis, että kyllä tätä pitäisi alkaa pelaamaan. Mutta eih. Nyt kun lukenut näitä viimeisiä postauksia täällä, niin taidanpa pistää kasetin sisään ja väkisin runnoa eteenpäin.

No toi fiilis mulla oli silloin ekalla kerralla pelin julkaisussa. Kyllä, tämä vaatii aikaa ja kuten kirjoitin koko ensimmäinen palatsi ja ehkä vielä vähän eteenpäin on yhtä suurta tutoriaalia. Ihmiselle jolla ei ollut mitään käsitystä kuten mulla mikä peli kyseessä oli melkoinen jööti, mutta jo silloin tykkäsin mut ehkä se oli jotenkin liian raskasta.

Ihmiset joilla on JRPG/RPG taustaa on varmasti jopa heille tämä melkoinen jööti, ja kyllähän tämä käynnistyy melko hitaasti kunnes pääsee peli kunnolla käyntiin. Tuntuu että nyt toisen palatsin jälkeen ainakin mulla on fiilis että nyt vasta alkaa se varsinainen pelaaminen ja tähän meni semmoset "vaivaiset" 55h.

Vaikka jäätävän kovia arvosanoja ja kehuja tämä on saanut, ymmärrän kyllä miksi tämä ei joillekin vaan lähe, niiku ei lähtenyt mullakaan, mutta jo vuosia aina vähän takaraivossa on kummitellut että "pitäisi kyllä antaa tälle uusi mahollisuus". Nyt sit iskee ja kovaa, mutta olen varautunut siihen että siitä huolimatta että nyt iskee ja kovaa, voi tämä olla siitä huolimatta melkoinen työ saada läpi, mutta jos ei tätä nyt ota kuitenkaan duunina, vaan pelinä ja pelaa sitä mukaan kun vielä on hauskaa. :p
 
Persona pelit jakaa kyllä varmasti mielipiteitä, se vapaa-ajan vietto on perus RPGhen nähden niin isossa roolissa, sekä tietenkin vuorokausirytmitys, johon et juurikaan voi vaikuttaa (päivässä kerkeää tehdä vain x määrän asioita)

Ja sitten tulee aikoja kun tuntuu että sillä ei ole mitään väliä mitä tekee, päivät vaan juoksee, kunnes joku sivutehtävä vaatii jonkun tason ja huomaatkin että oot kaukana siitä, sitten teet sitä samaa vapaa-ajan vietettä monta päivää putkeen.

Tipsinä että jos pelaat Persona 5 Royal versiota niin tsekkaa etukäteen mitä tarttee täyttyä jotta lisärin pariin pääsee, nimim. 100h pelasin ja missasin kriittiset mittarin täyttymisen yhdellä keskustelulla. Ainoa savekin oli niin tuore, että ei pelastanut tilannetta. Saatana. :D

Itselle Persona 5 upposi kuin kuuma veitsi voihin, kusi lumeen, isä äitiin, jne you got it. Jotenkin vaan hahmot oli tosi hyviä ja mieleen painuvia, vaikka päähenkilö onkin perus mykkä protagonisti

Persona 4 pelasin parikymmentä tuntia ja siinä tuntu, että juoni jäi junnaamaan todella pahasti paikoilleen.
 
Tipsinä että jos pelaat Persona 5 Royal versiota niin tsekkaa etukäteen mitä tarttee täyttyä jotta lisärin pariin pääsee, nimim. 100h pelasin ja missasin kriittiset mittarin täyttymisen yhdellä keskustelulla. Ainoa savekin oli niin tuore, että ei pelastanut tilannetta. Saatana. :D

Ilman sen suurempia spoilereita, miten tsekkaan etukäteen ton jutskan että pääsee lisärin pariin? Royalia siis juu pelaan, mut en mä tiennyt että tässä on joku lisäri jonka pariin pitää jotenkin päästä? o_O Luulin vaa että ne kaikki lisähärdellit on vaa jo niiku valmiina että se Persona Royal on vaa venytetty versio alkuperäisestä ilman että tartte mihinkään lisäriin jotenkin erikseen päästä kiinni. Mut varmaa jotenkin veikkaan että kalenterista tsekataan jotain vaatimuksia siihen? vai...
 
Ylös Bottom