Tämä on mainospaikka (näillä pidetään sivusto pystyssä)
Nirvi kirjoitti muun muassa juuri tätä asiaa käsittelevän erinomaisen kolumnin tammikuun Pelitiin, vaikka kirjoitus olikin totutusti konsolivastainen.Luckyman sanoi:Larry Probst reckons next-gen games may cost more
Hieman pelottaa seuraavan sukupolven pelien hinnat. 40-45 alkaa olemaan nykyisin kipuraja yhdestä (hyvästä) uutuus konsolipelistä ja senkin ostan ulkomaisista nettikaupoista. Suomessa pyydetään uutuuksista miltei 20 euroa enemmän. Pelitarjonta kapenee ilmeisesti entisestään, kun pelitalot joutuvat turvautumaan varmoihin hitteihin.![]()
Leo Stenbuck sanoi:Nirvi kirjoitti muun muassa juuri tätä asiaa käsittelevän erinomaisen kolumnin tammikuun Pelitiin, vaikka kirjoitus olikin totutusti konsolivastainen.![]()
Dr Evil sanoi:Täällä päässä kolumnia ei pidetty kovin kummoisena, vaikkakin pääpointit, eli huoli kehityskustannusten noususta ja julkaisijoiden keskittyminen olivat ihan hyviä, mutta kyllä mielestäni kolumnista päällimmäisenä jäi kuva mieleen, että Nirvi ei tiedä konsolimaailmasta juuri mitään.
Jep, mutta erittäin hyviä pointteja tekstissä tuli esille. Tuo konsoleiden kuolemahan oli lähinnä vitsi.Dr Evil sanoi:Täällä päässä kolumnia ei pidetty kovin kummoisena, vaikkakin pääpointit, eli huoli kehityskustannusten noususta ja julkaisijoiden keskittyminen olivat ihan hyviä, mutta kyllä mielestäni kolumnista päällimmäisenä jäi kuva mieleen, että Nirvi ei tiedä konsolimaailmasta juuri mitään.
Leo Stenbuck sanoi:Nirvi kirjoitti muun muassa juuri tätä asiaa käsittelevän erinomaisen kolumnin tammikuun Pelitiin, vaikka kirjoitus olikin totutusti konsolivastainen.![]()
frozen9999 sanoi:kylla siita ihan muutkin ihmiset puhuu
Seuraavan sukupolven pelit kalliimpia
Manu Pärssinen, klo 23:45
Maailman suurimman pelikustantamon EA:n johtaja Larry Probst uskoo, että konsolipelien hinta kasvaa entisestään. 'Ei olisi yllätys, mikäli seuraavan sukupolven konsolien tietyt pelit olisivat kalliimpia kuin nykyiset pelit, ainakin aluksi', hän kertoo.
Probst ei myöskään usko, että tämänhetkisten peliformaattien hinta laskisi, vaikka siitä on ollut merkkejä. 'Mielestäni parhaat pelit tulevat edelleen määräämään hinnat, joten en odottaisi suurta muutosta tämän vuoden aikana'.
Kuinka paljon Peliplaneetan lukijat olisivat valmiita maksamaan konsolipeleistä tulevaisuudessa? Miltä kuulostaa 89 euroa Metal Gear viidestä? Entä 99 euroa?
http://www.peliplaneetta.com/pelikonsolit/uutiset/5243/
Itse asiassa pelien reaalihintahan on jopa pudonnut hiukkasen. Numeroina hinnat ovat pysyneet suht samana muistaakseni suunnilleen niin kauan kuin pelit on levyillä toimitettu, mutta inflaatio on nakertanut rahan arvoa. Vuoden 1997 satamarkkanen on nykyrahassa noin 19 euroa.Solid Snake sanoi:Bullshit! Suuria massoja ei saada liikkeelle noilla hinnoilla. Pelien hintojen noususta puhuttiin kun PS2 oli tulossa, samoin siitä jauhettiin jo PSX:n tullessa.
sph sanoi:Itse asiassa pelien reaalihintahan on jopa pudonnut hiukkasen. Numeroina hinnat ovat pysyneet suht samana muistaakseni suunnilleen niin kauan kuin pelit on levyillä toimitettu, mutta inflaatio on nakertanut rahan arvoa. Vuoden 1997 satamarkkanen on nykyrahassa noin 19 euroa.
Nintendo 64:ssä ja vanhoissa koneissa jotka käyttivät pelimediana moduuleja oli itse fyysisen median hinta sen verran kova, että se nosti hintaa. Muistan kyllä hyvin miten joistakin Super Nintendon peleistä maksettiin 1990-luvun alkupuolella tuoreeltaan jopa 800 markkaa (nykyrahana jopa yli 150 euroa).
Se on tietysti täysin totta, että pelien kehityskustannukset ovat viimeisen vuosikymmenen aikana räjähtäneet katosta läpi, mutta toisaalta myös pelimarkkinoiden koko on kasvanut huimasti erityisesti Sonyn tehtyä konsolipelaamisesta katu-uskottavaa PSX:n mainoskampanjoillaan. Vastahan tässä muutama päivä sitten vuoden 2004 pelimyynnin tilastoja julkaistiin, peräti viisikymmentä eri konsolipeliä myi yli puoli miljoonaa kappaletta (vertailun vuoksi PC-puolella vastaavaan pääsi kokonaiset kaksi peliä). Tosin erityisesti suurempien kehitys- ja markkinointiresurssien keskittyminen yhä enemmän ja enemmän niihin jatko-osiin ja muihin "varmoihin" hitteihin on ihan oikea ilmiö. Kuinka moni viime vuoden suosituimmista ja miksei parhaimmistakin peleistä ei ollut jonkin sortin jatko-osa?
sph sanoi:Nintendo 64:ssä ja vanhoissa koneissa jotka käyttivät pelimediana moduuleja oli itse fyysisen median hinta sen verran kova, että se nosti hintaa. Muistan kyllä hyvin miten joistakin Super Nintendon peleistä maksettiin 1990-luvun alkupuolella tuoreeltaan jopa 800 markkaa (nykyrahana jopa yli 150 euroa).
Jep täytyy vain toivoa ettei nuo kauheasti kuumenisi.Oliver sanoi:Pieneksi on mennyt
arttq sanoi:Jep täytyy vain toivoa ettei nuo kauheasti kuumenisi.
Ajettelinkin asiaa lähinnä jäähdytyksen kannalta. Ei ole kivaa jos PS3 pitää isoa meteliä.Lloope sanoi:Kuvittelisin, ettei tällä ole kuluttajan kannalta mitään väliä. Kun kuitenkin on tällainen normaalienkin ihmisten käyttöön tarkoitettu laite, kuten ps3 kysymyksessä, niin varmaankin rautapuoli joutuu hoidella niin, ettei tule mitään ylikuumenemisongelmia. Eihän normaali ihminen voi muutakuin pistää konsolin takuuseen tällaisten asioitten ilmetessä ja sitä taas ei Sony halua.
Oliver sanoi:Pieneksi on mennyt