Jaa nyt se on kuluttajan vika, että Microsoft osti pitkään multiplattareita tehneen ja julkaisseen studion ja teki siitä yksinoikeusstudion? Kaikenlaista logiikkaa sitä saakin Xbox-avatareilta lukea

Joo en varmasti tule tukemaan yhdellakään extraeurolla firmaa, joka ostaa multiplattaristudion ja pakottaa sen yksinoikeusstudioksi, en varmasti tule. Mieleni tekisi sanoa asia rumemminkin, mutta noista Microsoftin studiokaupoista tulee lähinnä mieleen, että tuollaisia ostoksia tehdään, kun omat studiot eivät saa aikaan tarpeeksi kovaa laatua. Se Xbox-brändin isoin nimi, uusi Halo, on vissiin edelleen siinä tilassa, että tulee ulos ehkä joskus, kun saadaan valmiiksi ja sellaiseen kuntoon, että sen kehtaa julkaista.
Minä pidän kiinni periaatteistani. Xboxia en osta jonkun yhden tai kahden pelin takia. Jos minulla sattuu olemaan riittävän tehokas läppäri siinä vaiheessa, kun seuraava The Elder Scrolls tulee ulos, niin saatan mahdollisesti pelin ostaa. Läppärin uusintaakaan en aio ajoittaa jonkun yhden pelin takia. Todennäköisesti tilanne tulee kuitenkin olemaan se, että tuolloin on Pleikkarillekin ihan riittävä määrä pelattavaa, eikä ostotarvetta ole. Kyseinen peli(sarja) kiinnostaa, mutta monien satojen eurojen satsauksia en aio yhden pelin takia tehdä. Katsotaan, mikä tilanne silloin on, mutta sen lupaan, että Xboxia tai mitään sen maksullista palvelua en yhden tai kahden pelin takia osta. Näytän lompakollani Microsoftin suuntaan mielipiteeni heidän toimistaan.
Ja lupaan myös sen, että tulen näistä Microsoftin ostoksista "valittamaan" ja niitä kritisoimaan perusteluiden kanssa, kun niissä kritisoitavaa on. Jos se ottaa Xbox-avatareita päähän, niin sitten ottaa. Tämä on videopelejä koskeva keskustelufoorumi, missä asioista keskustellaan.