Hulikopteri
Well-Known Member
Itsekkin toisessa bossissa jumissa. Menny varmaan jo 30 yritystä ja tänään pääsin aika lähelle
Täytyy kyllä sanoo ettei Soulsbornien bossit olleet näin hankalia.

Tämä on mainospaikka (näillä pidetään sivusto pystyssä)
Muistan aikoinaan Dark Soulsissa ekat tunnit oli samanlaista kuolemista toisen perään. Mutta jossain vaiheessa se lähti vaan rullaamaan ja oppi varovaisen tavan taistella. Tässä taas tilanne on aivan päinvastainen, ei varovaisuudella tuu kui selkään. Tässä on vaan pakko olla vihujen iholla posturevahinkoa tehden. Mielestäni aggressiivisempi taistelutapa kuin Bloodbornessa. Mutta mielestäni myös hiotumpi.
Kyllä tää vielä läpi mennäänEi takana ole kuin vasta 15h ja toisessa bossissa jumissa
![]()
Ei tule mitään ei.
Souls sarja. Bloodborne. Kaikki suosikkipelejäni ja olin jopa mielestäni suht hyvä näissä "from" peleissä. Sekiro näytti kaapin paikan. Enhän mä osaa yhtään mitään. Helppoahan se oli painaa tankkina kilven suojissa Souls pelit läpi. Bloodborne tuntui jostain syystä jopa vielä helpommalta vaikka pitikin oppia uusi lähestymistapa.
Eilisestä asti yrittänyt tuskaisesti tätä edetä mutta kun ei pysty niin ei pysty. En tunnu saavan mitään otetta tuosta taistelusysteemistä. Pelkää sähläämistä ja kuolemia kuolemien perään. Peli siis ei ole huono. Päinvastoin. Tunnelma on hieno ja taustat ja ajankohta juuri omaan mieleeni (suuri Kurosawa fani) mutta en näköjään ole pelaajana tämän arvoinen. Harmi. Olisi todella ollut mukava nähdä tämä tarina loppuun. Pleikalla olisi vielä Nioh odottamassa. Liekö seä•n kohtalona sama. Vaikeahan tuokin kuuluu olevan...
Täysin samat tunnelmat molempien herrojen kanssa. Ja niin on kyllä muistaakseni ollut kaikkien Soulsborne-pelien kanssa. Eiköhän tämäkin vaan tosiaan läpi pelata, vaikka todellakin tuntuu paikoin ylivoimaisen haastavalta. Mutta todella hienoa aina, kun sitten kuitenkin onnistuu tavalla tai toisella lukuisten yritysten jälkeen sittenkin löytämään sen tavan ja tatsin millä vaikeimmatkin vihut kaatuvat.Muistan aikoinaan Dark Soulsissa ekat tunnit oli samanlaista kuolemista toisen perään. Mutta jossain vaiheessa se lähti vaan rullaamaan ja oppi varovaisen tavan taistella. Tässä taas tilanne on aivan päinvastainen, ei varovaisuudella tuu kui selkään. Tässä on vaan pakko olla vihujen iholla posturevahinkoa tehden. Mielestäni aggressiivisempi taistelutapa kuin Bloodbornessa. Mutta mielestäni myös hiotumpi.
Kyllä tää vielä läpi mennäänEi takana ole kuin vasta 15h ja toisessa bossissa jumissa
![]()
Juu kyllä itsekin olen löytänyt tähän bossiin taktiikan, mutta menee aina hätäilyksi kun kauheeta komboa tulee kokoaika varsinkin kakkosvaiheessaItse olin jumissa tossa kolmannessa jonkun aikaa. Sitten menin vähän muualle pyörimään ja takasin. Mutta noin kaks tai kolme tuntia sitä tuli yritettyä uudelleen ennen kun kaatu.
Aluks tuntu ihan mahottomalta, mutta sitten pikku hiljaa alko tajuamaan mitä kannattaa ja ei kannata tehä. Ja tosiaan oppii blokkaamaan oikeeseen aikaan ja tekemään oikean blokin oikealle liikkeelle, niin alko onnistumaan.
Seikkailu jatkuu. Muutama uusi suunta löytyi ja parista paikasta jo tuli vastaan haastavaa välibossia eteen. Kummatkin pistää hanttiin oikein kunnolla. Toisessa on vähän ikävän ahtaat tilatkin vielä, niin sekin vaikeuttaa taistelua. Noh, huomenna pitää lähteä sinne yhteen suuntaan vielä tutkimaan, ja jos sieltä tulee vastaava välibossi/bossi niin sitten ollaan taas jumissa ja hakataan päätä seinäänMenihän se bossi läpi. Valehtematta ainakin 30kertaa meni. Oioi tätä onnistumisen tunnettaJa samaan syssyyn meni välibossiki läpi joka osoittautui aika helpoksi tietyllä taktiikalla.
Seikkailu jatkuu huomenna![]()
Tuo toinenkin mainitsemasi on kyllä ihan varsinainen bossi, eikä minibossi. Ja aika makuasia kumpi noista on se ensimmäinen varsinainen bossi. Itse ainakin hoitelin ensin tuon jälkimmäisenä mainitsemasi, ja niin on käsittääkseni moni muukin tehnyt. Toki kumpi vain voi olla ns. eka bossi, mikä onkin juuri hienoa näissä Soulsborne-peleissä - siis tuo etenemisjärjestyksen valinnaisuus.Maanantaina pääsi vihdoin aloittamaan peliä ja nyt parin päivän sessioiden jälkeen 11 tuntia pelikellossa. Sekiro on taattua Fromsoft laatua ja samankaltaisuus edellisistä peleistä tututksi tulleesta pelisuunnittelusta on läsnä mutta ei siinä vielä kaikki. Heittonaru, hyppiminen yms. liikkuvaisempi eteneminen on monipuolistanut kenttäsuunnittelua entisestään. On myös suorastaan outoa huomata että tarinasta saa jotain tolkkua aivan kuin melkein pelaisi jotain oikeasti tarinavetoista peliä.
Sitten se pelin varsinainen liha, elikkä taistelu. Souls veteraaniudesta ei ole juuri mitään hyötyä vaan turpaan tulee ankarasti. Tätä ei voi pelata samalla tavalla kuin Dark Soulssia. Vaikeinta on nyt oppia unohtamaan vuosien saatossa opitut kikat ja refleksit. Refleksejä tässä tosin tarvii, periaatteessa vihollisten heikkoudet on helppo oppia nopeasti mutta toteuttaa ne käytännössä... se vaatii hyvin refleksejä. Tähän vielä lisättynä pakollinen panikointi niin turparalli on valmis. Pientä kehitystä havaittavissa mutta "learning curve" on huomattavan korkealla, tämä tulee vaatimaan aikaa.
Eilen päihitin ensimmäisen kunnon pomon, joka osoittautui lopulti suht helpoksi. Mini-bossit on aiheuttanut huomattavasti enemmän päänvaivaa. Nyt jäin eilen jumiin ennen nukkumaan menoaLady Butterflyjoka vaikutti suht pirulliselta. Huomenna ehtii taas jatkamaan.ratsuäijä mini-bossiin
Haasteista huolimatta (tai ehkä juuri niiden vuoksi?) peli uppoaa todella hyvin ja on ehdottomasti GOTY kanditaattia!