Nyt on menty mario lävitse, kuiden näyttäessä 431. Olipa kerrassaan mahtavaa tasoloikkimista! Missään vaiheessa ei alkanut puuduttaa kiitos erinomaisen kenttäsuunnittelun ja kenttien erilaisuuden. Hetken jo mietin joutuuko sitä pelikaupoille, mutta kerätääs noi loput kuut eka, jossa saattaa mennä vielä tovi
Seuraavaksi turhanpäivästä nillitystä luvassa, mutta vaikka kyseessä on 10/10 peli niin joitain ongelmia IMO tästäkin löytyy:
Ensimmäinen ja suurin miinus tulee kamerasta ja ohjauksesta, joista jälkimmäinen on ehkä jopa tarkoituksella jätetty alkuperäisen N64 tuntumaa, tarkemmalla ohjauksella peli olisi kyllä voinut olla aika läpihuutojuttu, koska varsinaista vaikeusastetta ei ole. Kamera myöskin nousee/laskee välillä ikävästi hyppiessä ja toisinaan ländäämisen hahmottaminen on vaikeaa.
Käytettäviä näppäimiä olisi myös saanut olla yksi enemmmän, nyt hyppäämiseen ja hatun heittoon oli käytettävissä molemmille 2 nappia (eli yhteensä neljä näppäintä näille toiminnoille) ja sitten kaikki muut toiminnot oli ujutettu vasemman takanäppäimen taakse (ZL), esim. pikasukelluksen sijasta tuli useasti tehtyäkin voltti alaspäin. Lisäksi hatun erikoisliikeet olisi saanut olla muutenkin toteutettavissa kuin vain ohjainta heiluttelemalla, osalle varmasti uppoaa, mutta itse jätin näiden käytön vain väliin.
En myöskään ymmärtänyt pelin pahiksia, olisin mielummin kukistanut Bowsereita kun näitä jäniksiä useaan kertaan, mielestäni eivät oikein istuneet kokonaisuuteen kun pääpahiksena oli kumminkin tuttu Koopa.
Pakko muuten lopuksi sanoa, että ainakaan täällä ei näyttänyt Mariolla olevan kauhean kova kiire vihille, vaikka Sphinxikin yritti jo vähän vihjailla, että joutua pitäisi ("onko mielestäsi nyt oikea aika arvoituksille?"), mutta päin vastoin viimeiseen saakka yritettiin välttää väistämätöntä
