Vastaus: Tom Clancy’s The Division [Hype]
Tämähän on yksi tärkeä osa ropea että se muutamakin piste haarniskassa vaikuttaa päätökseen vaihtaa uusi päälle.
Jotenkin jää sellainen maku taas puheista että ehkä tämä ei ole sinulle tarkoitettu peli. Siis miksi sitten huudella ja haukkua peliä foorumilla. Se että peli kantaa tom clancy nimeä ei suoranaisesti pakota pelin olevan realistinen. Sentään tämä ei kanna Rainbow Six lisänimeä joka sitten jo vaatisi pelin olevan nopea tempoinen laaki ja tipu peli.
Mitä jos tehdään niin että jätetään ne "mikä peli sopii kellekin" spekulaatiot vähemmälle? Niinkuin tuolla aiemmin jo sanoin, loottiropet on mun lempipelejä, oon hakannut Destinyä, Diabloa, Warframea ja ties mitä muuta satoja tunteja, joten kyllä ne loottipelit aina kiinnostaa, mutta sen lootin pitää olla mielenkiintoista ja jossain määrin järkevää. Hankala varmaan selittää, mutta katsotaan nyt mitä tuosta pelistä tulee.
Ei, Tom Clancy ei ole merkki realistisuudesta, vaan aitoudesta. Ja tämän pelin kohdalla se on hyvä asia, mutta myös huono asia koska se rajoittaa joissain määrin sitä luovuutta jolla Ubisoft voisi peliä luoda.
On se kumma kun herättää keskustelua pelistä ja vähän kritisoi niin heti ollaan takajaloillaan puolustamassa.
Huttu varmaan tarkoitti, että kun tässä on vain reppu mut muissa fantasiarope peleissä repun sijasta sä saat pimeässä vihreällä neon valolla hohtavan haarniskan joka ampuu päiväsaikaan salamaa ja yöllä siitä lentää tulikärpäsiä punaisilla valoilla jotka hohtaa kilometrien päähän, joka tekee ns lootista hienompaa.
Noh, ei nyt ihan noinkaan. Kettuillaksesi väänsit viestini väärin?
Toki sitä loottia betassa tippui, ja tuli otettua kyytiin ja laitettua päälle. Mutta se ei aiheuttanut sellaista fiilista kuin esim. Destinyssä, tai Borderlands-peleissä, se vain oli tosiaan hivenen parempi reppu, tai hivenen paremmat polvisuojat, tai vähän parempi rynkky.
Siitä ei tullut sellaista innostunutta fiilistä eikä se muuttanut pelitapaa juurikaan mitenkään. Enkä minä nyt ainut ole joka tuota kritisoi, aika monet kuuluisatkin tubettajat ja arvostelija ovat olleet vähän 'meh' fiiliksillä lootista. Kysynkin että onko tuo lootti edes tarpeen tässä pelissä? Tuoko se lopulta tähän mitään, vai onko se vaan kiva lisä?
Älkääkä nyt riehaantuko vaan kertokaa ilman henkilökohtaisuuksiin menemistä mikä on teidän mielipide asiaan, ei asian kirjoittajaan..
Itselleni ehkä se suurin huoli pelistä tällä hetken on se, että onko se peli vain yksinkertaisesti tylsä. Mutta tämän näkee toki vasta julkaisussa miten kaikki toimii.