Tämä on mainospaikka (näillä pidetään sivusto pystyssä)

Virallinen Halo-ketju

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja Paavi
  • Aloituspäivämäärä Aloituspäivämäärä
Vastaus: Virallinen Halo-ketju

Täytyy vielä hehkuttaa tuota Cryptumin loppupuolta kirjan lukeneille:

Siis voiko kukaan väittää, ettei nyt menty eeppisyydessä jo täysin överiksi? :p Kirjaa lukiessa taisin olla suht kovissa jännityksissä ettei hirveästi naurattanut, mutta nyt näin jälkeenpäin ajatellen suupielet menevät väkisinkin leveeseen hymyyn, kun yrittää pidättää repeilyä ajatellessa tuota lopputaistelua.

Muutoinkin koko Halo-actioni oli melkoista nannaa näin trilogiaan peilaten, mutta siinä vaiheessa lensi kyllä mällit kun Forerunnereiden Fortress-luokan alus uhraa itsensä tuhoten yhden Halon. Siis jumalauta olikos se nyt kaksi kertaa sen wanhan Fortressin kokoinen, eli 100km pitkä? En jaksa tarkistaa faktoja, mutta perkeleen iso alus kuitenkin ja sanottiinko siinä, että satatuhatta(-tuhansia?) Forerunnereita oli miehistönä. Ja sitten tämä päähenkilön alus väistelee siellä Halon kappaleiden välissä.

Siis tämä pitäisi kuvata leffaksi rajattomalla budjetilla ja sitten voisimme kuolla kaikki sydänkohtaukseen tuossa kohti leffaa jonkin äärimmäisen eeppisen sävellyksen soidessa. Se olisi hienoa se.
 
Vastaus: Virallinen Halo-ketju

Hauskintahan tuossa Cryptumissa on se, että taitaa kyseessä olla ensimmäinen Halo-romaani, jonka päähenkilö ei taistele tai kanna asetta. Muun muassa tämän seikan vuoksi kirja tuntuu olevan lähempänä perinteistä scifiä kuin nuo miehuullisen militaristiset mätöt muun muassa Nylundilta.
 
Vastaus: Virallinen Halo-ketju

Täytyy kompata, että Cryptum oli kyllä nannaa halofanille. Tervetullutta vaihtelua Nylundin kirjoihin kaikin puolin. Vaikka Halon tulevaisuus vähän epäilyttääkin (Halo 4 jne.)
niin ainakin tämä kirjatrilogia on pakko hankkia.
 
Vastaus: Virallinen Halo-ketju

Seuraava annos Halo-kirjallisuutta saadaan lokakuussa, kun Halo: Glasslands julkaistaan. Romaani kertoo Halo 3:n lopun jälkeisistä tapahtumista, ja sen kirjoittaa Karen Traviss. Tämä on se Ghosts of Onyxin "jatko-osa", vaikka se ei ilmeisesti suoraa tuota tarinaa jatkakaan. Noh, jatkaa kuitenkin tuota trilogiasta ja Nylundin kirjoista tuttua aikajanaa.

Kirjan nimi viitannee covenantin tapaan korventaa planeettoja kiertoradalta eli "lasittaa" ne. Kannesta päätellen keskiössä onkin ihmiskunnan ja eliittien aka sangheilien välinen suhde sodan jälkeisessä maailmassa sekä sodan aikaansaannosten puiminen.

Glasslands aloittaa uuden kirjatrilogian. Halo-trilogioita on siis jälleen maailma pulloillaan, kun uusi pelitrilogia alkaa ensi vuoden lopulla ja Bearin forerunner-trilogia etenee toivottavasti tämän vuoden puolella toiseen osaansa.

Halo-Glasslands-novel-280x420.jpg


New ‘Halo: Glasslands’ Novel Ties Halo 3 & 4 Together | Game Rant
 
Vastaus: Virallinen Halo-ketju

Itse en ole näitä paria uusinta Halo- kerjaa lukenut, mutta Classlands taitaa mennä kyllä ostoon. Itseäni jäi kiinnostamaan hyvin paljon miten ihmisten ja elitejen suhde lähtee kehittymään ja vähän harmitti kun sitä ei kolmosessa sen enempää käsitelty. Tästä taitaa siis tosiaankin tulla pakko-ostos.
 
Vastaus: Virallinen Halo-ketju

Greg Bearin forerunner-trilogian toinen osa lipsahti sittenkin niukasti ensi vuoden puolelle. Primordium ilmestyy 3. tammikuuta. Koska kyseessä suoraa jatkoa Cryptumille, pistän juonikuvauksen spoilereihin:

With Halo: Cryptum, Greg Bear began a three-novel saga set in the era of the Forerunners, the ancient and enigmatic builders of the mysterious Halos, and the story continues in HALO: PRIMORDIUM. In Halo: Cryptum, a young, rebellious Manipular embarks on a dangerous search for artifacts belonging to the Precursors—long-vanished super-beings of unknowable power and intent. This quest sets off a devastating chain of events that nearly ends the Forerunner empire. In HALO: PRIMORDIUM, two humans who were former companions of the Manipular find themselves captives pawns in a cosmic game whose madness knows no end—a game of ancient vengeance between the powers who seeded the galaxy with life, and the Forerunners who expect to take up their sacred Mantle of duty to protect all living things.

“I’m having great fun working through the action and growing mysteries in HALO: PRIMORDIUM, as humans engage in an epic odyssey across a damaged, war-torn Halo, facing the Flood, rogue AIs, and the stunning testament of the Last Precursor,” says author Greg Bear. “This is classic SF territory for me, and it’s a terrific opportunity to work with the 343 team, and to contribute through these books to both future games and the Halo universe in general.”

Halo News - Halo Official Site - Tor Books Reveals Title, Cover Art, And Release Date of Second Halo Novel By Greg Bear
 
Vastaus: Virallinen Halo-ketju

Bungien Anniversary ViDoc on jälleen lykkääntynyt ja julkaisu päivä on 4.8. Facebookissa lupailivat 15 minuuttia lisää Martyn sekoilua, tuon parin päivän lisäajan ansiosta.
 
Vastaus: Virallinen Halo-ketju

Bungien Anniversary ViDoc on jälleen lykkääntynyt ja julkaisu päivä on 4.8. Facebookissa lupailivat 15 minuuttia lisää Martyn sekoilua, tuon parin päivän lisäajan ansiosta.

Tuo Vidoc alkaa vissiin olla jo aika pitkä, kun ennen tuotakin sen pituudeksi kuvailtiin yli puoli tuntia. Twitterissä nyt vitsailivat, että lähestyy jo täysimittaista elokuvaa, joten oltaisiinkohan kohta siinä tunnin paikkeilla?

Minulle riittää, että videolla nähdään Jason Jones. Miehestä ei ole yli vuoteen taas kuulunut mitään, ja muutenkin tuo komistus on jättäytynyt liiaksi takalinjoihin.
 
Vastaus: Virallinen Halo-ketju

Microsoft palkannut vähän lisää porukkaa 343i:lle;

- Chris Haluke, lead designer esimerkiksi Killzone 3:ssa
- Kynan Pearson, kenttäsuunnittelijana Metroid Prime-sarjassa sekä Donkey Kong Country Returnssissa. Tulee olemaan Halo 4:n lead designer.
- Jason Behr, ollut senior designer Nintendolla sekä Monolithilla, tulee olemaan Halo 4:n tehtäväsuunnittelija.

Alkaa vissiin olla aikamoinen tuon studion kokoonpano. Ketäs muita tuolla oli, Biowarelta vissiin meni joku/joitain tuonne ainakin?

edit. löysinpäs itse listaa ihmisistä, http://www.neogaf.com/forum/showpost.php?p=29600309&postcount=4667.
 
Vastaus: Virallinen Halo-ketju

Bungien iOS appi sai päivityksen, jonka avulla voi nyt tarkistaa mm. online tilassa olevat ystävät. Lisäksi sovellukseen ilmestyi 12 Bungie aiheista taustakuvaa.
Jo ennestään sovelluksessa on voinut tarkistaa tavallisimmat Reach-tilastonsa. Seuraavaan arvoon tarvittava crediitti määrä löytyy, kuten päivän haasteet ja niiden edistyminen. Myös commendationeiden edistymisen voi tarkistaa sovelluksen avulla.

Etenkin online-tilassa olevien ystävien näkeminen on erinomainen kehitysaskel, sillä nyt sitä varten ei tarvitse erillistä ohjelmaa. Voin suositella kaikille halottajille, kun kyseessä on vielä ilmainen sovellus.
 
Vastaus: Virallinen Halo-ketju

Forza 4:ssä siis mukana warthog, mutta vain Autovista-moodissa. Videokuvaa:

[MEDIA]3489[/MEDIA]
 
Vastaus: Virallinen Halo-ketju

Tällästä Halo faneille tarjolla, jos kilpapelaaminen kiinnostaa. Tämä siis tämän viikonlopun aikana.

Livestreami MLG-turnaukseen löytyy tuolta MLG Winter Championship Live

Halo: Reach

Friday

23:00 Welcome and All Game Pregame Show
23:05 Dr Pepper Ultimate Access Pregame Show: Halo Reach
23:30 FFA Round 1 Heat 1
00:00 FFA Round 1 Heat 2
00:30 FFA Round 1 Heat 3
01:00 FFA Round 1 Heat 4
01:30 FFA Round 2 Heat 1
02:00 FFA Round 2 Heat 2
02:30 FFA Round 3
03:00 FFA Round 4
03:30 FFA Round 5
04:00 FFA Round 6 (Quarterfinals)
04:30 FFA Round 7 (Semifinals)
05:00 FFA Finals
05:30 Day 1 Wrapup

Saturday

18:45 Dr Pepper Ultimate Access Pregame Show: Halo Reach
19:00 Winners Round 2 A
19:45 Winners Round 2 B
20:30 Winners Round 3 A
21:15 Winners Round 3 B
22:00 Winners Round 3 C
22:45 Winners Round 3 D
23:30 Winners Round 4 A
00:15 Winners Round 4 B
01:30 Winners Round 5 A
02:45 Winners Round 5 B
05:00 Day 2 Wrapup

Sunday

18:00 Dr Pepper Ultimate Access Pregame Show: Halo Reach
18:15 Winners Round 6
19:30 Winners Semifinals A
20:45 Winners Semifinals B
22:00 Losers Round 12
23:15 Winners Finals
00:30 Losers Finals
02:00 Championship Grand Finals
03:30 Awards Ceremony

Viestin lainasin toiselta sivustolta ja nämä on jo Suomen aikaa eli noi perjantain pelit on tällä hetkellä käynnissä.
 
Vastaus: Virallinen Halo-ketju

Tulipa raavittua kasaan jonkin sortin kollaasi Halo Reach clipeistä mitä tullut otettua talteen. Laatu on hirveä ja efektejä ei ole. Minuutinkohalla video pätkii hetken, pahoitteluni.
Tässäpä siis pitemmittä puheitta, allekirjottaneen ensimmäinen ja ainut Reach montage:
[video=youtube;QEEmAOHgsOs]http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=QEEmAOHgsOs#![/video]


Palaute on ihan tervetullutta, ja neljää minuutta mitä juuri menetit elämästäsi en voi korvata.
 
Vastaus: Virallinen Halo-ketju

Boxi ollut nyt viikon ja eilen tuli oma Halo reach limited edition! Ikinä ennen en ole haloja pelannut mutta khyllä on huikea peli! multiplays tulee khyl todella ikävästi turpaan:( Olisko jotain neuvoja tämmöselle noobille kui MP pärjäis paremmin mitä kannattaa käyttää/tehä. Ja jos joku haluu lisää niin GT on Herkkusuu
 
Vastaus: Virallinen Halo-ketju

Boxi ollut nyt viikon ja eilen tuli oma Halo reach limited edition! Ikinä ennen en ole haloja pelannut mutta khyllä on huikea peli! multiplays tulee khyl todella ikävästi turpaan:( Olisko jotain neuvoja tämmöselle noobille kui MP pärjäis paremmin mitä kannattaa käyttää/tehä. Ja jos joku haluu lisää niin GT on Herkkusuu

Reachissä: Heittele kranaatteja ja käytä armor lockkia.


Halossa ylipäätänsä: Pelaa, Halojen multiplayer (Niiden oikeitten 2/3) viehätys on ollut moninpelin tasaisuudessa. Ei turhia classeja, kaikki aloittaa samalta viivalta. Ainut vinkki oikeastaan mitä osaan antaa on pelata ja oppia pelin mekaniikat, kentät ja yleinen tieto että missä vaiheessa nakkaat kranaatin vai kannattaako vain juosta suosiolla pois alta. Kukaan peliä pelannut ei alussa pärjännyt peliä enemmän pelanneille, itsekkin Halo 2 multiplayeriin lähdin rinta rottingilla kun split-screen matseissa vein kavereita aina. Turpaanhan Livessä tuli ja kunnolla. Nyt Reachissä k/d himpun yli 3 kun noita pelejä on "muutama" tullut alle.

Kannattaa loppupeleissä muistaa että kyseessä on vain peli, ketään ei loppupeleissä kiinnosta kuinka hyvä siinä olet, pääasia on nauttia.

Edit: Mikä pointti on pitää "Virallista Halo ketjua" ja Halo 4 ketjua?
 
Ylös Bottom