Sainpas tämänkin viimein pelattua.
Eihän tämäkään ollut kuin varmaan 6-7 vuotta hyllyssä. Alunperin ostin pleikkarille ja tässä välissä myös ladannut tän pari kertaa gamepassista silloin kun se on ollut käytössä, mutta aina se aloittaminen vaan jäi.
Nyt sitten pelasin pc:lla kun halvalla sai. Alunperin meinasin ostaa vaan 2016 doomin vr modia varten kun se oli kuutisen euroa, mutta tämän sai samaan pakettiin kun maksoi 3.5e lisää.
Kyllähän tän pelasi, mutta mä tykkäsin jopa youngbloodista enemmän kuten myös 2009 wolfensteinista jonka pelasin ekaa kertaa just vajaa viikko sitten.
Tähän on tungettu kaikenlaista draamaa ihan liikaa ja osa välivideoista on muutenkin kuollettavan tylsää katsottavaa ja ne vaan jatkuu ja jatkuu.
Yleensä en peleissä skippaa mitään, mutta tässä tuli kyllä ne lapsuuden flashback videot skipattua sillä mun mielestä ne ei kuulu wolfensteiniin sitten tippaakaan ja nyt on jo pikkasen liian myöhäistä alkaa jotenkin tekemään äijästä jotain syvällisempää hahmoa.
Lisäksi mä vihasin Gracea heti ensi hetkestä lähtien kun se alkaa imettää vauvaansa ja sitten kahden sekunnin päästä laittaa röökin palamaan.
Sitten kun se tuodaan sinne sukellusveneelle niin se alkaa välittömästi pomottamaan kaikkia. Onneksi se sai loppupuolella turpaansa ja ihan syystä.
Jos mä saisin päättää niin olisin ampunut sen torpedoputkesta pihalle välittömästi.
Itse räiskintä toimi hyvin, mutta sekin tuntui välillä jotenkin tylsältä.
Lisäksi tässä on edelleen se sama typeryys mitä edellisissäkin eli ammukset, armorit ja muut täytyy aina poimia nappia painamalla.
Tuo oli asia jota kritisoitiin todella paljon jo new orderin kohdalla joten miksi sitä ei ole muutettu.
Onneksi pc:lle on tarjolla
Advanced Options (Kaibz Mod)
Ei tartte kuin yksi tiedosto laittaa pelin asennuskansion juureen jonka jälkeen alkuvalikossa on kaibz mod vaihtoehto ja sieltä sää esim kaikki noiden tavaroiden poimimiset automaattiseksi joka sujuvoittaa pelaamista aivan helvetisti.
Lisäksi tuon kanssa voi säätää jokaisen aseen rautatähtäimen fovia ja herkkyyttä erikseen jos haluaa. Vakionahan tässä on vain yks kameran herkkyyden säätö joka on padi pelaajalle aika perseestä. Kyllä mä ainakin haluan aina nopean yleisen herkkyyden ja huomattavasti hitaamman herkkyyden tähdätessä.
Ei tule pelattua toiste ja nyt voi tuon pleikka versionkin viedä vaihtoon vaikka ei siitä nykyään varmaan saa vitosta enempää.